Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tur bisikletlerinde neden amortisör bulunmaz?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Cosmic camel tarafından paylaşıldı.

1. Cosmic camel

Cosmic camel Aktif Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar uzun zamandır ideal tur bisikletinin nasıl olması gerektiğiyle ilgili araştırma yapıyorum. Okuduğum birçok yazılarda dağ bisikletinden çevirme tur bisikletinin daha uygun bir seçim olduğu yazıyor. Buna neden olarak dağ bayır gezerken amortisörün daha rahat kullanım sağlaması gösteriliyor. Ama dünyada en çok kullanılan tur bisikletlerine baktığım zaman hiçbirinde amortisör görmüyorum ve bu bisikletleri kullanan insanlar sadece asfalt yollarda kullanmıyorlar. Amortisörsüz tur bisikletini tercih edenler de genel olarak amortisörün ağırlık yaptığından ve sürekli esnemesi nedeniyle bacakları çok yorduğundan bahsediyorlar. Sizce ideal tur bisikleti nasıl olmalıdır ve neden ?

2. Ali D.

Ali D. Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    İkisini de dene tarafını seç...

Berke, Umut Tekin ve mguler_43 bunu beğendi.
  3. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Antalya'ya gelen yabancı bisikletçilerde de çoğunlukla amortisör görmüyorum. Bunun birinci nedeni adamların kaymak gibi yolları. Her yer için geçerli olmasa da köylerine kadar giden asfaltları mutlaka görmüşsünüzdür. Bir diğer neden ise Avrupalıların bisikleti bir spor disiplini olarak görmesi. Bu işe spor nazarıyla bakan birinin yolu illa yol bisikletleriyle kesişiyor. Yol bisikleti kullanan biri de kuvvetle muhtemel amortisörsüz tur bisikleti kullanacaktır. Bir diğer neden ise bisiklet yolları. Bisiklet yollarının çokuğunu görmek için müneccim olmaya gerek yok. Her giden yollarını ve bisikletçiye duyulan saygıyı anlatıyor zaten.
    Eurovelo diye dev bir proje var. Avrupa bisiklet rotalarını projelendirmiş ve hazırlamış. Ta Moscova'ya kadar gidiyor. Biz ise işe sonradan başlayıp acaba turist pastasından pay alabilir miyiz diye yeni yeni Akdeniz kıyılarında çalışmaya başladık. Dile kolay ortada milyar dolarların olduğu bir sürdürülebilir turizm projesi. Kaçımızın haberi var? Karadeniz rotası tamamlandı, kaçımız tamamladık? Bu iş bisiklete bakış açısıyla ilgili toplam bir kültürel hadise.
    Öte yandan Türkiye'de tur yapacaksanız ve köy yolları ve arazi varsa turunuzun güzergahında evet amortisör faydalı. Ben rahatlığını çok seviyorum örneğin. Bir başkası da düz maşalı sevebilir, normaldir.
    Gönül tur isterse amortisör bahane
    Amortisörsüz bisikletle de tur şahane:)

Cosmic camel bunu beğendi.
  4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    bu kesin bir şey değil.
    olanıda var olamyanıda.
    ama genelde olmamı sebebi ağırlıktan kurtulmaktır.
    size amortisorlu hd frenli tur bisikleti örnek verebilirim ghost trekking 5700 mesela..

5. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Kim demiş? Alın size tam donanımlı bir tur bisikleti ==> http://bit.ly/1rysBNe

Hayalim olur kendisi:D

6. Cosmic camel

Cosmic camel Aktif Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Çok güzel izah etmişsiniz ve Eurovelo projesinide sayenizden öğrendik çok teşekkürler :)

Kıvılcım bey ve Mustafa bey sizlerin bahsettiğiniz bisikletlere de baktım teşekkürler :) Benim gözüme hoş gelen tur bisikletleri daha çok amortisörsüz olanlar ama bi hata da yapmak istemiyorum. Eğer amortisör çok gerekli birşey ise ona göre tercih yapacağım o yüzden bu soruyu sordum. Acaba amortisör tur bisikletleri için avantaj mı yoksa dezavantaj mı?

7. A.Aşkar

A.Aşkar Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    İzmir-Antalya turunda amortisör kullanmasaydım , kesin zedelenmeden , çatlaktan hastaneye giderdim.Şuan bile izmir'de yol bisikletinde ellerim acıya acıya gidiyorum.:D

8. biozalp

biozalp Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    al kilitlenebilir masa keyfine bak

9. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    harbi harbi bir tur için kesinlike avantaj.(300-500km)
    sonuçta her yol kaymak asfalt değil.
    fazla titreşim dirsekte bilekte ağrı yapar
    zaten bu 3000 tl üstü olan tur bisikletlerinde havalı süspansiyon kulladıkları için ağırlık max 1 kilo farkediyor.

10. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    E olmazki ama, burada tartışma yaşanmadı :D
    Dikkat ediyorum da turla ilgili hiç bir başlıkta tartışma olmuyor. Siz ne huzurlu insanlarsınız be turcular.

11. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    E olmazki ama, burada tartışma yaşanmadı :D
    Dikkat ediyorum da turla ilgili hiç bir başlıkta tartışma olmuyor. Siz ne huzurlu insanlarsınız be turcular.:)
    Mesaj çift gitmiş sağlık olsun

GiciK eRay ADALI bunu beğendi.
  12. Cosmic camel

Cosmic camel Aktif Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Berk bey daha önce duymamıştım kilitli maşayı tam aradığım şey galiba çok teşekkürler :)

13. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Asfaltta da, tur yapacağınız arazide de amortisörün bir faydasını görmeyeceksiniz. Boşa ağırlık olacak size, sorun çıkarması muhtemel bir parça daha eklemiş olacaksınız bisiklete.
    O nedenle gereksiz.

serchester, Cosmic camel ve Murat B. bunu beğendi.
  14. Cosmic camel

Cosmic camel Aktif Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bu konuda kafam zaten karışıktı şimdi yorumların zıtlığı kafamı iyice karıştırdı :D :D

15. Kemal Yılmam

Kemal Yılmam Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Maşayı kitliyorum asfalta kullanıyorum on numara.Geçen gün hem kendi hemde bisikletimin performansını denemek için bizim Mtb cilerin peşine takıldım,girdiğimiz araziyi görseydiniz eminim çoğu kişi girmeden geri dönerdi ama maşa ve seledeki amortisör çok büyük konfor sağlıyor banamısın demedi.Türkiye nin yollarınıda düşünecek olursanız kesinlikle amortisörlü bisiklet diyorum.

16. biozalp

biozalp Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bana bazen sehir icinde bile amortisor ise yariyor, ondan bence olmazsa olmaz

17. ozansefer

ozansefer Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba bende specialized hardrock mtb bisikletimi 2 senedir amortisör çalışmadığı için kilitli kullanıyordum ve gereksiz ağırlık yaptığı için sabit rst m6 maşa ile değiştirmeyi düşünüyordum. 1 hafta önce bisikletime bakım yaptırdım ve maşam çalışmaya başladı. Forumlardan okuduğum bazı yorumlarda süspansiyonun faydalarını da okuduktan sonra denemeye karar verdim. İstikamet Antalya - Kemer arası. Maşayı farklı sertlik ayarlarında denedim orta sertlikte belki biraz daha yumuşak yolda hem komforum arttı hemde hakimiyetim yol kenarları daha bozuk ve dişli asfalttan dolayı inanılmaz bir titreşim oluyor ve mazgallar ani çukurlar süspansiyonla çok rahat hele stabilizede maşamı kilitli kullandığım 2 sseneye pişmanım. Bir daha süspansiyonsuz bisiklet kullanmam. Ama gidondan kilitleme çok iyi bir seçim olur her ne kadar yüksek kadans kullandığım için esneme fazla olmasada yokuşlarda kilitlemek iyi olur

Sent from my RM-892_eu_turkey_440 using Tapatalk

18. Ozan Güneri

Ozan Güneri City cyclists

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Benim hali hazırda kullandığım bisiklet şehir/tur diye geçiyor.Ayrıca kilitli maşa.

19. Yasin Yücel

Yasin Yücel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ön amortisör kullanımı senin rahatlığına ne kadar düşkün, ağırlık konusuna ne kadar önem verdiğinle alakalı. Ülkemizin yol şartlarını düşünmektede pek ala fayda var. Ama Amortisörlü tur bisikleti kullanan kadarda amortisörsüz tur bisikleti kullanan var hepside uzun yollar yapıyor. Artık karar yine sana kalmış :)

20. Cosmic camel

Cosmic camel Aktif Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Ozan bey tercihim amortisöre doğru kaymaya başladı galiba :)

İşte benim kafamı karıştıran da bu Yasin bey amortisörlü tur bisikleti kullanan kadar amortisörsüz tur bisikleti kullanan var :)