Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tur bisikletine, yol bisikletinin gidonu takılır mı? performans nasıl olur ?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Ali Kader Erol tarafından paylaşıldı.

1. Ali Kader Erol

Ali Kader Erol Aktif Üye

Seviye:
    bu en çok merak ettiğim konu. bu konuyla ilgili bir yazı bulamadım. uzun yola çıkan bir bisiklete yol bisikleti gidonu takılmasının; ergonomik, performans ve teknik olarak sonuçlarını öğrenmek istiyorum.

deneyimli sürücülerin yorumlarını rica ederim.

saygılarımla

2. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:

Dar gidon daha kontrollü bir sürüş sağlar. (Özellikle önde pannier kullanacaksanız, şey yani çanta diyelim) Ayrıca değişik tutuş açılarıyla bileklerinizi rahat ettirebilirsiniz bir nebze. Performanstan kastınız kendi performansınıza katkısı ise ergonomik olarak daha fazla rahatlık sağladığı için (tabi bu kişiden kişiye değişir) daha uzun sürüşler yapabilirsiniz. Detaylı bilgiyi Ahmet abiden de alabilirsiniz www.mumju.com Kendisi son gezilerinde düz gidon kullanmaya başlamıştı ama yol gidonunu bir süre aradığından bahsetmişti.

Tabi yukarıdaki bahsettiğim durumlar kişiden kişiye değişebilir. Dolayısıyla tura çıkma düşünceniz varsa bir süre yol gidonu ile deneyin ve son kararınızı daha sonrasında verin.

Aydın / www.120399.com

3. Ali Kader Erol

Ali Kader Erol Aktif Üye

Seviye:

...paylaşım için teşekkürler. foto ise süper. verdiğiniz linki inceleyeceğim. hazır sizi bulmuşken sorayım; yeni başlıyorum ve almayı düşündüğüm bisiklet geotech life acera, 12.5 kg ağırlığında bir bisiklet. bu bisikletin donanımıyla uzun yola çıkılır mı sizce...?

sevgiler

4. Ali Kader Erol

Ali Kader Erol Aktif Üye

Seviye:
    www.mumju.com link çalışmıyor...?

5. Ali Kader Erol

Ali Kader Erol Aktif Üye

Seviye:
    www.mumju.com güncelleme falan mı yapılıyor ?

6. Ahmet Mumcu

Ahmet Mumcu Kıdemli Üye

Seviye:
    Calisiyor, calisiyor.
    Simdi denedim problem yok.
    Senin soruna gelince:
    Ben yol bisikletciliginden geldigim icin mtb gidonlarina hic sicak bakmamistim ve hep yol bisikletiyle yollardaydim. Ancak Kambocyada arka tekerimi bir motosiklet yamulttuktan sonra cok zorluklar cektim duzeltmek icin ve 28 cant bulup degistiremedim o gunden sonra 26 cant kullanmaya basladim.
    Yaris gidonunda el tutus olanaklari daha zengin ama biraz daha one egilmen gerekiyor, bilmem rahat edebilirmisin. Gerci gidonu yukari kaldirabilirsin ama fren bolumunden tutunca 5-10 cm daha one uzanmak zorundasin. Mtb gidonuna L formunda elcik uzantilar takarak cesitli tutma pozisyonu saglayabilirsin veya modolo'nun bir modeli bu konuda sana yardimci olabilir.
    Yaris gidonu takacaksan ki ben gecen sene bir bisiklet topladim 26 cantli mtb ama yaris gidonlu.
    Bu is icin yaris frenleri V frenle calismiyor zira fren tutma araliklari farkli. Soyleki fren iletisim oranlari 1/1 bu da fren yaptigin zaman fren pabuclarini yeteri kadar SIKMIYOR. Bunun icin "Travel Agent" denilen bir parcayi monte etmen lazim. Boylece fren iletisim yol orani 2 katina cikiyor. Bu parcayi Turkiyede biraz zor bulursun sanirim.
    Asagidaki link sana bu parcanin nasil olduguna dair bir bilgi verecektir.

http://www.phred.org/~alex/bikes/brakes.html

Hangi gidonu sececegin tamamen sana kalmis. Ancak olmaz diye birsey yok, her iki sistemi de kullanabilirsin.

Selamlar

7. Ali Kader Erol

Ali Kader Erol Aktif Üye

Seviye:
    ...hala giremiyorum...?

8. Ahmet Mumcu

Ahmet Mumcu Kıdemli Üye

Seviye:
    Ayrica belirteyim.

Cantilever frenleri yaris fren elcikleriyle kullanirsan hicbir sorun cikmiyor.

Uzerine tikla veya yeniden yazmayi bir dene..

www.mumju.com

Mehmet Can K. bunu beğendi.
  9. Ali Kader Erol

Ali Kader Erol Aktif Üye

Seviye:
    ....inanılmaz birşey... olmuyor...???

10. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    Hiç MTB kullanmadım, senelerce yol gidonu kullandım, 200-250 km'lik turlar yaptığım da oldu.

Şu an ise City-Trekking kullanıyorum. Ama Yol gidonuna alışkanlık olduğu için uzun gidon boynu aldım ve gidon boynunu ters çevirdim. Şafta borusunu da biraz kestirdim. (2 spacer vardı, onları aldırmam yetti). Bir de bar-end taktım. Sanki yol gidonu kullanıyor gibi oluyorum.

Bütün bunlara rağmen geçen uzun bir tur yaptık, 1 haftalık... Sırf bu tür için gidon boynunu normale döndürmek aklıma gelmedi değil. Sırf üşendiğim için değiştirmedim.

Şehir içinde yukarıda anlattığım gibi güzel oluyor ama uzun turlarda boynu normal kullanmak vücut hatları, bel ve sırt için daha iyi oluyor.

Benim tecrübem böyle... Kolay gelsin...

Ali Kader Erol bunu beğendi.
  11. Ali Kader Erol

Ali Kader Erol Aktif Üye

Seviye:
    ...teşekkürler, benim için çok yararlı olacak bir yorum bu..:)

nuhcan bunu beğendi.
  12. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    www.opendns.com adresinden dns değiştirmeyi deneyin. Bizlerde Ahmet abi'nin site açılıyor.

Acera giriş seviyesinde iyi bir donanım. Kaldı ki vitessiz ve terliklerle Asya turuna çıkmış adam biliyorum. :) Ama tavsiyem imkanınız varsa ibreyi biraz yukarı çıkarıp Deore / Lx gibi bir donanım edinmeniz. Uzun vadede daha dayanıklı donanımlara sahip olursunuz. (Ben Deore DX setimi bisikletin kadrosu kırılana dek 13 sene kullandım) Bir de turlarda amortisörlü maşanın getirisi pek olmuyor. (Ek ağırlıktan başka) Sabit bir maşa kullanmanızı öneririm. Böylece bisikletten bakım gerektirecek bir parçaya daha elveda demiş olursunuz :)

13. Ali Kader Erol

Ali Kader Erol Aktif Üye

Seviye:
    ..evet ben de amortisörsüz olan trek fx 7.1 in benim boyuma uygun olanını bulmaya çalışıyorum. Yeşil Bisiklettten Gürsel Bey yardımcı olmaya çalışıyor. ( umarım firma ismi vermem sorun olmaz, reklam amacıyla yazmadım )

bütçemi şimdilik 400 euronun üzerie çıkartmak istemiyorum.

ikinci el forumlardan da verimli şekilde yararlanamadım ve güvenemedim. deneyimli arkadaşlar 400euor civarında sizin önerinize uygun bir bisikleti ikinci el olarak önerebilirlerse çok sevinirim...

sevgiler

not; siz "demirbaş" olduğunuz için sormak istiyorum; benim profil değerlerim de eksiye doğru bir değerlendirme var ve üyelik rengim kırmızıya dönmiş acaba farkında olmadan yanlış birşey mi yaptım..? bir uyarı maili de almadım...

14. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ehh bisiklet konusunda iyi bir seçim yapmışsınız zati. Hayılrlısı olsun. İlk bisiklet için çevrenizde danışacak birileri de yoksa sıfır tercih etmeniz doğru olmuş. Olası problemleri halledeyim derken astarı yüzünden pahalıya gelme ihtimali ne yazık ki var.

Puanlama konusunda tam olarak birşey diyemeyeceğim. Çok ta takılı kalmayın. Ben bile siz deyince kendiminkine baktım. (Bugüne kadar da hiç ama hiç bakmamıştım) Zaman içinde eminim ki sizinki de normale dönecektir.

Ali Kader Erol bunu beğendi.