Tur Bisikletinden Yol Bisikletine Geçiş?

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
(link) buda tt kadro hem hızlı gidiyor hemde 10 kilo nerdeyse

neyse bu tt kadrolar ayrı bir dünya

Scudo

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Sayın Taner james. 4 senedir speedster kullanıyorum demişsiniz. "Speedster" scott un yol serisi . Siz artık üretilmeyen hibrit serisi olan sportster kullanıyor olmayasınız. Eğer öyle ise hangi boy kullanıyordunuz size rahat geliyormuydu? Ayakta durduğunuzda en azından bisiklet üst borusu bacak aranıza 1-2 cm mesafede olmalı. " standover height" denilen ölçüye bakın her bisiklet üreticisinin sitesinde geometrileri ile ilgili ayrıntılı tablolar var. Eğer üst boru eğik(sloping) tipte ise bisikletin "standover height" bacak arası yüksekliğinizden bir kaç santim fazla olsa bile tolere edilebilir. ama bu o bisikletin sizin için doğru ölçü olduğunu göstermez tabi. ama üst limiti gösterir. Velhasıl temel sorunu halletmeden kağıt üzerinde model seçmek vakit kaybı olur diye düşünüyorum.
Firmalar bazen ihmal, vakitsizlik bazen de direkt kasten sitelerindeki bilgilleri fiyatları stokları güncellemezler. Telefonla hangi şehirdekileri ziyaret etmeyi düşünüyorsanız ellerinde istediğiniz boy bisiklet var mı diye sormanız ;hatta Bazı firmalar dışarıdan bisiklet getirme konusunda seçenek sunabiliyorlar biraz daha pahallıya gelir tabi. öğrenmeniz seçim sürecini hızlandırır

yazınızın sonuna doğru "jant için 700 ?" şeklinde sorunuz temel konularda bile netleşemediğinizi gösteriyor. Bir gününüzü ayırıp gerçekten hedefe yönelik okursanız. Ben dahil pek çok üye gibi bisiklet seçimi konusunda tavsiyede bulunma keyfini hak ettiğinizi bile düşünmeye başlarsınız,

• Beğen
Tepkiler: Taner James

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.371
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim kafamın basmadığı nokta şu 90 kadans 50 aynakol arka ruble 11 de, 90 kadans 53 aynakol 11 ruble aynı hızda mı gider.

Bu soruyu ciddi olarak soruyorum amacım kimseyle dalga geçmek değil.

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@caner ünsal

Haklısınız sportster 25 arama yaparken yanlış olmuş. Evet hibrit şehir bisikleti. Small kadro kullanıyordum bir problem olmadı.

Muhtemelen İstanbul'a gidip satıcılara konuşacağım tabi gitmeden önce dediğiniz gibi kadro boyunu sorup. Dediğim gibi S veya XS kadro bulmak başlı başına bir sıkıntı zaten.

Yol bisikletine ilk geçişim olacağı için dediğiniz gibi pek tecrübem yok o kadar abartı bütçem de yok zaten. Ben ilk aşamada modelden daha çok safkan mı, endurance mı ona karar veremedim. Ondan sonra marka, donanım vb. olayları araştıracağım.

Teşekkürler.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
@trainspotting35 hocam :)

Ne diyeyim bilemiyorum... 50 ile 53 ayna kolu aynı kadansta çevirmek için aynı güç mü gerekir? O zaman takayim hayvan gibi aynakol arka rubleyi de 11 değil 5 olsun ucayim... Var mı böyle bir mantık :)

Zaten düz yolda iyi bir bisikletçi 40kms ile gider , 50 34 ayna kolla 75kmsye kadar çıkabilirsiniz. Dolayısıyla 53 39 sadece inişlerde 80 90 yaparken avantaj sağlar...

• Beğen
Tepkiler: Edip D.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.371
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ozan k. Sıkıntı şurada benim cevap verdiğim arkadaş endurance kadro bisikletin yanında uzayıp giden safkan kadro yolu görünce bunu sadece oturuş pozisyonuna bağlamış. Bende ona istinaden aynakol cevabını verdim. Tabiki aynı güç kullanılmaz birşeyi hızlı yapmak için birşeylerden fedakarlık etmek gerektiğini biliyorum ama az önce yazdığım gibi cevap verdiğim arkadaşın yazısını okursanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
@trainspotting35 ona cevap olarak yazdiginizin farkındayım ve o arkadaş haklı. Fark sadece oturuş pozisyonu ile alakalı.

Siz safkan yol bisikletine gecseniz ayna kol farkından dolayı daha hızlı giymezseniz...

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Endurance bisikletlerin geometrisi gereği, yoldaki titreşimleri vb. daha fazla absorbe etmesi, kadro ve componentlerin ömrü daha fazla denilebilir mi?
(Marka, model vb. farklılıkları dışında)

Unutmadan, 52x36 bir endurance bisiklet 50x34 safkan yol bisikletinden daha hızlı olabilir mi? yoksa aynı hızlara mı denk gelir?
(Kullanıcı profili dışında)