Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tur Bisikletinden Yol Bisikletine Geçiş?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Hakan® tarafından paylaşıldı.

1. Hakan®

Hakan® Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Merhaba 2 aydır yeni aldığım Sedona 331 modeli bisikleti kullanıyorum ve çok memnunum. Uzun mesafelere çıktıkça şeytan dürtmeye başladı "ortalama hızımı nasıl arttırırım?" diye düşünmeye başladım hatta konu bile açtım. Aldığım cevaplara göre ortalama hızımın artması için; Lastik değişimi, gidon boğazı yön değişimi (hatta gidon değişimi), bisikleti hafifletme gibi değişiklikler yapmam gerekiyor. Kaba taslak düşününce ne yaparsam yapayım sonuçta kadro geometrisi değişmeyeceği için belli bir yere kadar gideceğim ve yapacağım masrafa değecekmi emin olamıyorum. Kullandığım yollara gelince; neredeyse asfalttan hiç inmiyorum belki ara sıra güzergah gereği hafif toprak yola giriyorum ama hepsi o kadar. Eğer bir yol bisikleti alırsam onu da tur bisikleti olarak kullanacağım.

Şimdiye kadar 1 veya 2 kez kısa süreli (5-10 dkk) yol bisikleti kullanmışımdır.
    Yol bisikletleri tur bisikleti olarak kullanıma uygun mudur? Sadece tur için bakarsak yol bisikleti neyi yapamaz? (arazi vb. kullanımlar hariç)

2. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    asfalttan hiç inmiyorsan yarış bisikleti sağlıklı seçim olacaktır.yarış bisikletinin aynakol çark daha büyük.bence aynakol ve arka vites aktarıcının da değişmesi lazim.Buna lastik-gidon -boğaz dahil tabiki.Değişiklikleri yaptım diyelim bisikletin dengesi nasıl olcak sağ-sol savrulmalar-tutuş.Yarış bisikleti ona göre dizayn edilmis tasarım.Bisikleti satıp üzerine 3-5 daha ekleyip amatör yarış bisikletin alman daha mantıklı.Bir de yarış bisikletlerinde ön maşa amortisörsüz.maşa kilitlide olsa çok hızda hafif bir oynama denge kaybına yol açabilir.ciddi durum yaratabilir.Böyle bir deneyim yaşadım.iyi ki karsidan gelen bir araba olmadigim icin cok sansliydım o hızda fren bassam kesin takla:D yokus asagı savrulma ve rüzgarın cok etkisi oluyor.

Hakan® bunu beğendi.
  3. Hakan®

Hakan® Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Öncelikle cevabınız için teşekkürler sitede yol bisikleti kullanan kalmamış diye düşünmeye başlamıştım.:)
    Evet benim de kararım satıp üzerine 3-5 ekleyip bir yol bisikleti almak. Yada takas yoluyla değişim. Etrafta varsa öyle tanıdık bildik yollayın bana. :D

4. emir yakup bulut

emir yakup bulut Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Eğer arasıra araziye giriryorsanız size tavsiyem tabii bütçeniz elveriyorsa sedonayı muhafaza edip yol bisikleti almanız.Yol bisikletinizde yaşayacağınız problem sık lastik patlamaları ve bu patlakları tamir etmek mtb ye göre oldukça zahmetlidir çünkü yol lastiği 700*23 çapıyla jantla adeta bütünleşir ha bi de presta siboba hava basma problemi yüksek psi için o kısa pompalar yetersiz kalıyor.

5. Kenan Kaşoğlu

Kenan Kaşoğlu Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Kardeş yol bisikleti hakkında ne tür bir bilgiye sahipsin bilmiyorum ama ben yaklaşık 4 aydan beri hergün sıcaklığın 38 derece ve üstünde bulunduğu bir ülkede yol bisikleti kullanmaktayım ve hiç lastiğim patlamadı. siboba hava basmaya gelirsek onun için üretilen kısa pompalar var max 110 psi'ya kadar hava basma imkanı sunuyor.

Oguz_, BFOkuru, ihtiyar ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. Hakan®

Hakan® Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Aslında benim en fazla merak ettiğim durum yol bisikletini tur bisikleti olarak kullanmak istesem sıkıntı çekermiyim, neden?

7. Kerem Demirel

Kerem Demirel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Gene yol bisikleti hakkında sıfır bilgiye sahip birileri atıp tutuyor çok lastik patlarmış zart zurt diye.Yahu dinlemeyin şunları,iyi seçilmiş lastik ve her daim ideal basınçla TURP gibidir yol lastikleri.

Berk Mercancı ve Tolga Günsezer bunu beğendi.
  8. Kenan Kaşoğlu

Kenan Kaşoğlu Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bir tur bisikletçisi hızdan çok rahatlığa önem verir, ancak bir yol bisikletçisi performans açısından rahatlığı ilk sırada tutmaz. Yol bisikleti kadrosunda taşıma aparatları için bağlantı yerleri mevcut değil! o yüzden günü birlik turlar için ideal ama sen ben bir kaç gün doğayla iç içe olacağım dersen tur bisikleti alman daha akıllıca.

Oguz_ ve ihtiyar bunu beğendi.
  9. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    yol bisikletine bagaj takamazsın,

tur bisikleti olarak en uygunu cyclocross modeller bence. hem bagaj yerleri var hem de 700x35 gibi kalın bir lastik takılabiliyor... bütçeni bilmiyorum ama bir incele bence...

10. emir yakup bulut

emir yakup bulut Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    terbiyesizliğin lüzumu yok ..muhtemelen bu mesajı yazan 15 yaşlarında bir velet .Burda herkes kendi tecrübelerini paylaşıyor öyle değil mi?O halde neden herkes kendi fikirlerinin onaylanmasını bekliyor.Benim yol bisikletimle tecrübem bu .Ben çünkü bu bisikleti şehir içinde bozuk çukurlu yollarda da kullanıyorum.Sanal ortamda ismi dışında hakkında hiçbirşey bilmediğimiz insanlara hitap ederken dikkatli ve mesafeli olalım.Ayrıca 38 derece sıcağın lastiğin patlama ihtimali ile ilgisi ne biri bana açıklayabilir mi?Tekrar ediyorum kimse kimsenin kullanım tarzını bilmeden eleştiri yapmasın hele öyle maganda ağzıyla hiç konuşmasın.

Decsan, Oguz_ ve ihtiyar bunu beğendi.
  11. z. usta

z. usta Forum Bağımlısı

Seviye:
    yarın tatil nasılsa. Benim elim üsküdar tuzla yapar. bir mangalbaşına uğrar dönerim nasipse. 75 km eder. Daha ne olsun

12. özençekçen

özençekçen Kıdemli Üye

Seviye:
    Bende sedona 321 kullanıyorum http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=105227 bu linkte bisikletimin aynakol ve jant setinin değişmiş hali ile fotoğraflarını göre bilirsin jant seti shımano rs 10 aynakol da shımano deore hallowtech ile değişi net bir şekilde hız ve performans artışı yakaladım bir göz at istersen

13. dorukgurkan

dorukgurkan Yeni Üye

Trek 7.1 FX kullandım 3 yıl. Yol bisikletine geçiş yapıyorum. Birkaç defa test sürüşü yaptım. Porsche 911 kullanmak gibi. Tercihim TREK 1.5 ve Scott Speedster 30 arasında kaldı. En yakın zamanda karar vereceğim.

14. Çağatay Çağlar

Çağatay Çağlar Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ben de bir şehir bisikleti kullanıcısı olarak kafamdan yol bisikleti fikrini bir türlü atamıyorum. Düz gidon, drop bar-end, neler aradım bisikleti bir parça da olsa benzetebilmek ve performansı arttırabilmek için ama bulamadım bir yolunu.. Gidon ve drop bar-end bulsa bile daha ayna kolu var, kadro şeklinin yol bisikletine hiç benzememesi, osu var busu var şusu var. Bisikleti de alalı 3 ay oldu, 10 ay taksitli bisiklet. Taksidi bitmeden gidip ölü fiyata satıp tekrar borca girip yol bisikleti de alınmaz. Öğrenciyim bütçem meçhul.. Yani bu kadar çaresiz olunamazdı bisiklet mevzusunda.. Kolay gelsin demekten başka seçeneğim yok.

15. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sizinki yine iyiymiş Çağatay bey. Ben iki senedir bir bisiklet almak için kıvranıyorum.:)

16. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    doğan görünümlü şahinler üretmekle uğraşmayın alın bir yol rahatınıza bakın :D

17. Çağatay Çağlar

Seviye:
    2 senedir bisiklet almak için uğraşıyorsunuz ve şuan bir bisikletiniz yok mu? Eğer doğru anladıysam cidden benim durumum daha iyiymiş :D

Eğer öyleyse sebebi çok pahalı bir bisiklet almak istemek mi yoksa aşırı kararsızlık mı?

18. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yol bisikleti için para biriktiriyorum. Bide arada bazı durumlar oldu ailevi, onlar bahane oldu. Şuan çok yakınım inşallah. Yarın yada öbürgün gidip bakacağım modellere. Bulabilirsem boyuma uygun alacağım. Bulamazsam 2013 leri beklerim yada bilmiyorum artık kafam karışık. :D

19. Çağatay Çağlar

Seviye:
    Başlık konusunu biraz dağıtıyorum gibi olacak ama hangi modelleri düşünüyorsunuz? Ya da bu konuda bir başlık attıysanız linkini paylaşabilirsiniz. Kafamdaki modeller var mı merak ettim. Gerçi ben almayacağım şayet taksidinin büyük bir kısmı bitmedi bile. Gidon değiştirip drop bar-end takmayı düşünüyorum. Şehir-Yol bisikleti arası birşey olacak ama olsun :D

20. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Aklımda Madone 3.1 vardı acak 54 kadrosu kalmamış. Trek'i aradığımda 56cm'yi denememi muhtemelen olacağını söylediler. Bugün gittim 58 boyu vardı, denedim ve bir kaç santim fark ile büyük geldi. Aslında ben konforlu hissediyordum ama oradaki arkadaşlar büyük olduğunu söyledi. Kaporayı verdim, bu hafta 56 kadrosunu alacağım inşallah.:)