Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

tur bisikletinde Yol-Dağ kompenentleri

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında bikernomad tarafından paylaşıldı.

1. bikernomad

bikernomad Kıdemli Üye

Seviye:
    Mustafa temizel'in açtığı konu çağrışım yaptırdı.Tur bisikletlerinde kimi zaman yüksek performansa yönelik kompenentler mümkün.İşimden dolayı birçok ecnebi turcu ile karşılaşıyorum.Mesela,Fren-Vites kolları Ultegra,vites attırıcılar ise 11-32/34 rubleye XT SGS.Veya Dura ace kollara XTR arka vites attırıcılar gibi.Performans neresinde diye soracak arkadaşlar için açıklama.Uzun yolda yol biaikleti gidonları tecrübeli bisikletçiler tarafından bir hayli tercih ediliyor.Yol durumuna,o günkü kondüsyona göre yol gidonları Riser veya düz gidonlara göre daha fazla el pozisyonu değiştirmeye imkan veriyor,avuç içi uyuşmalarına karşı.
    İyi pedallar.

Mustafa İçdağ ve Ahmet Mumcu bunu beğendi.
  2. Ahmet Mumcu

Ahmet Mumcu Kıdemli Üye

Seviye:
    Yol gidonlari alisanlar icin vazgecilmez, ancak bu sene ilk defa MTB ile yola cikiyorum bakalim rahat edebilecekmiyim, yoksa en kisa zamanda yollardan bir yol gidonu ayarlayip degistirecekmiyim bakalim. Yol bisikletinden vazgecemedigim ince lastikler, 1,50.
    Selamlar

bikernomad bunu beğendi.
  3. bikernomad

bikernomad Kıdemli Üye

Seviye:
    MTB de yol gidonunun pek rahat olacağını sanmam.genelde 28 inch lik jantlarla daha iyi gibi geliyor bana.Kilometreleri yediğini çok daha kolay görüyorsun.(26 '' lik örnekleri de olmakla beraber,daha az gördüm.Boyu 1.65 cm.civarıda olanlar tercih ediyor çoğunlukla.)Bisiklete binenler hollandalılar olunca ciddiye almak lazım hazırladıkları kompenentleri.1.50 tur lastikleri ise en fazla tercih edilenler herhalde.Schwalbe'nin haklı bir ünü var bu alanda.
    Bol pedallı günler olsun

4. Ahmet Mumcu

Ahmet Mumcu Kıdemli Üye

Seviye:
    Ya Forumumuzda o kadar bilgili arkadaslar varki onlari da ciddiye alalim illaki Hollandalilarin her yaptigi en iyisidir diye bir komplexe kapilmayalim:)
    Uzun tur yapan arkadaslarimizin turlarini izlersek ne kadar ozenle hazirlandiklarini gorebiliriz.
    Ayrica Schwalbe uzun yollar icin dayanikli MTB lastikleri 1.50 olcusunde uretmiyor, daha kalinlarini uretiyor.
    www.schwalbe.de
    Selamlar

5. bikernomad

bikernomad Kıdemli Üye

Seviye:
    http://www.schwalbe.de/ger/de/fahrr...ch=2&tn_mainPoint=Fahrrad&tn_subPoint=On+Tour
    Merhaba,
    Kimseye özendiğimiz filan yok yahu.Ama adamlar neredeyse doğar doğmaz bisiklete başlıyorlar.Bu spora çok yakın olduklarından,ortalama bilgileri bizim ortlama bilgimizden fazla oluyor.Adamlar uygun bisikleti tavsiye ederken enin, boyun,kilon kas yapın, kemik yoğunluğun,hasılı kümülatif kişiye özel bilgileri bilgisayar ortamında değerlendirip üstüne de al sana en verimli olacağın ayarlar bunlar,senin kullanım amacına da uygun geometri bu diyorlar.Özenme değil de takdir etme diyelim.Bunun yanında ülkemizde de bisikleti yaşam tarzı edinmiş,sevdirmiş,çok iyi bilen ve en önemlisi bildiğini paylaşan birçok uzman var elbette.Valla ben kendi adıma ülkemizdeki bisiklet gelişimini çok büyük bir keyifle izliyorum.
    saygılar ,sevgiler

Ahmet Mumcu ve felis911 bunu beğendi.
  6. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
    Yol gidonları ile ilgili teşhisler çok doğru. Benim de şöyle bir tespitim oldu;
    yol kadroma düz tip ( 42 cm. genişlik) gidon taktım ve bir süre bununla kullandım, düz yolda veya yokuş yukarı pek bir farkı olmadı, hatta kullandığım
    Dia-compe fren kollarıyla şehir içinde daha güvenli fren hakimiyeti olduğunu bile
    hissettim. Fakat sorun yokuş aşağı gidişlerde çıktı. Özellikle uzun yollarda yokuş aşağı gidişlerde düz tip gidon virajları alırken ciddi tehlike yarattı.
    Çünkü bisikletin üstündeki merkez ağırlığımı, yukarıda tuttuğunu farkettim ve virajları alırken bisiklet beni savurmaya başladı. Ayrıca el pozisyonunu değiştirememek de, uyuşmalara neden oluyordu. Kısa bir süre sonra klasik yol
    gidonuna geri döndüm.

bikernomad ve Ali Hekimoğlu bunu beğendi.
  7. bikernomad

bikernomad Kıdemli Üye

Seviye: