Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tur bisikleti topluyorum öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum

Konu, 'Bisikletlerimizin Fotoğrafları' kısmında Melih Akdogan tarafından paylaşıldı.

1. Melih Akdogan

Melih Akdogan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    2013 yazı avrupa turu için bisiklet topluyorum.

buyrun bisikletim

Şuan kullandığım ekipmanları şu şekilde

Kron xc 4000 18 inç kadro
    Mavic Crossride disc 24 telli jant seti
    Zefal ön bagaj
    Topeak Explorer rack disc arka bagaj
    Topeak Defender RX1 çamurluk
    Topeak Universal suluk kafesi
    Guizzo sele borusu

2. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    24 telli jant sıkıntı olabilir. Birde gobeklerinizi nispeten kaliteli sevmenizi tavsiye ederim. Turcularin karsilastigi en buyuk problemlerden ikisi tel kirilmasi ve gobek dagilmasidir.

3. Gökhan S.

Gökhan S. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    bende bu konuyu yazacaktım. +1

4. Armagan Hop

Armagan Hop Aktif Üye

Seviye:
    birde o bagaj disc fren uyumlumu ? çünkü jantalar v fren uyumlu degil ! ona dikat edin kolay gelsin

5. Melih Akdogan

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    evet disk uyumlu ama bunun bir önemi yokki ben kaliperden yukarı bir konuma sabitledim zaten diskle ilgili bir olay yok ortada..

6. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşa ben de katılıyorum. Avrupa turu için yükünüz fazla olacak. Jantları ve göbekleri tekrar gözden geçirmelisiniz. Bir de blogunuzda mat olmadan tura çıkmayı düşündüğünüzü okudum. Yaz da olsa kış da olsa matsız tura çıkarsanız sabah olmak bilmez. Sakın böyle bir saçmalık yapmayın. 3. gün uykusunu alamamış bisikletten nefret eden bir adam olarak uyanırsınız. Kaldı ki avrupada bir çok yer bizim bildiğimiz yazı yaşamıyor.

7. Melih Akdogan

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Rock Shox tora maşa, kelebek gidon ve amoeba gidon boğazı eklendi.

8. Ertugrul.Arda

Ertugrul.Arda Üye

Seviye:
    Bir tur bisikleti için neden MTB kadrosu?

LeventA, horsepower ve Uğurcan Avan bunu beğendi.
  9. Emre Akcan

Emre Akcan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    aynen katılıyorum

10. gabalı

gabalı Bisikletkolik

Adı:
    ertuğrul
    Seviye:
    Avrupa turuna çıkacaksanız kesinlikle kadro ve jant seti seçiminiz yanlış.
    Yolda bir yerde jant göbeğiniz arızalanırsa yada tel kırarasanız yedeğini rahatlıkla bulabileceğiniz tamir ettirebileceğiniz bir jant seti toplamalısınız.
    Forumda bir arkadaşımız surly bisiklet toplamış uzun tur için çok ideal sizde en azından tura daha elverişli bir 28 jant bisiklet toplamalısınız.

Burçak Erbil ve erendiz çetiner bunu beğendi.
  11. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Yorumlara katılmamak elde değil, 28 jantlı tur bisikleti, amortisörsüz olacak, tam çamurluk ister avrupa yağışlı öyle yarım çamurlukla dolaşılmaz. jant seçimi de 32 telli tavsiye ederim. lastik 32mm iyi gider. bilmiyorum senin fikrine de saygım var ama yanlış geldi bunlar bana.

12. Melih Akdogan

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Bu jantlar mtb jantıdır arkadaşlat öyle kolay kolay kırılacak hasar görecek bir jant tipi değil. Jantın yapısı zaten kırılmaya el verişli değil. çünkü telin göbekteki başları içeri doğru kıvrımlı değil tel dümdüz gelip 2 parça arasına sıkıştırılıyor. Mtb için tasarlanan jant yollar hayli hayli gider. Kaldı ki yanımda zaten yedek jant teli taşıyacağım.Neyse 26 inç olayına gelelim ben 28 inç bisiklet hiç kullanmadım kullanmamda.Hele amortisörsüz bisiklete binmem bile çünkü bir kaç zaman sonra bilekler titreşimden dolayı aşırı derecede ağrılara başlıyor. 28 inç kullanmam çünkü yedek parça porblemi oluyor. Avrupada belki olmayacaktır ama diğer yerlerde muhakkak sıkıntı çıkarıyor.

13. Erkin Karagoz

Erkin Karagoz Üye

Seviye:
    Gürkan Genç 'den ilham alınmış sanırım.

Gürkan Genç 'de Kron 'un bu model bisikletini kendi istediği şekilde modifiye ettirerek yola çıktı.

MTB 'yi tercih etmesini çok fazla yük taşıyacağından dolayı sağlamlık olarak açıklıyor. 26" janttı da aynı şekilde dayanıklılığından dolayı tercih ediyor. Ön amatisörü ise bozuk ve toprak yollarda bisikletteki tüm yükün bileklere binmesinin önüne geçmek için tercih ettiğini söylüyor.

Ancak Gürkan Genç'in rotasında Tacikistan gibi asfalt yolların bulunmadığı yerler var. Bu göz önünde bulundurulursa seçimleri mantıklı. Avrupa gibi yolları yüksek kalitede olan bir rota için bencede 28" jantlı, düz maşalı bir bisiklet tercih edilmeli.

28" bisikletlerin yedek parça problemi olduğu doğru değil. Avrupa'da Türkiye dışında her yerde yaygın olan şehir bisikletleridir. Yani 28" bisikletler. Aksine 28" bisikletlerin yedek parçasını daha kolay bulunur.

Cem Coşkun bunu beğendi.
  14. Melih Akdogan

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Eski bisikletim kron xc 250 de bu şekildeydi önceki turlarımdada 26 inç kullandım. Aynen yola devam ediyorum. Gurkan Genç ten ilham almadım fakat kendisinin bir çok engin bilgisini Edirne'de kendisini misafir ettim sırada dinledim bisikletime uyguladım.

15. Erkin Karagoz

Erkin Karagoz Üye

Seviye:
    İlham almak sanırım yanlış fiil oldu. Tecrübelerden yararlanmak diyebiliriz.

Tercih meselesi tabii ki.

Ben sadece düşüncemi söyledim. 28" jantlı, düz maşalı, tura uygun kadro geometrisine sahip olan bir bisiklet Avrupa yollarında sizi daha akıcı kılar, yokuşlarda daha az efor sarfettirirdi diye düşünüyorum.

Tam tarih ve rotanız belli mi acaba?

16. Alperen ERTEN

Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Bir de abi sen mtb açılı bir bisiklet aldın gürkan abininki tur açılı tasarlandı bu da önemli bir şey.

17. Melih Akdogan

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Tur temmuz sonu eylül sonu arası gerçekleşecek.

18. Melih Akdogan

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Onun bisikleti 20 inç olduğundan tur açılarına biraz daha yakın. Yan boru ile yaptığı açı daha dik doğal olarak.

19. Wintherr Bulut

Wintherr Bulut Üye

Seviye:
    Bundan önceki yorumlara katılarak, yanlış tür bir bisiklet topladığınıza diğer arkadaşlarla hemfikirim. Daha dayanıklı bir 28 seçmeniz yararınıza olacak zira hız, hafiflik ve dayanıklılık bu türde birleşmiş durumda.
    Şimdiden kolay gelsin...

20. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    26" Düz maşa bisiklet kullanan kisilerle beraber 10 günlük bir turum olmuştu. Hallerinden hiçte şikayetleri yoktu. Hatta turdakilerden birinin bisikelti direk mtb idi. Siz bisikleti yeni topladığına göre düz maşa tercihi daha iyi olacaktır. Uzun turda 32 ya da 36 teli jantlardan daha iyi verim alacağınız kanaatindeyim. Ama bu konudaki eleştirilerede yanıt vermişsiniz. tercihiniz sizi tatmin ediyor anladığım kadarıyla...

2012 deki turlarımı 28" 32 delikli süspansiyonlu bir bisikletle gerçekleştirdim. Bunun avantajlarını ve dezavantajlarını bir çok başlık altında yazdım ve tartıştık.

2013 yılı için 26" 36 delikli düz maşa bir bisiklet tercih ettim. Bunun daha iyi olacağı kanaatindeyim. Tabi zaman ne gösterir şimdiden kestirmek güç...

emrahozkan bunu beğendi.