Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tur Bisikleti Toplama Macerası

Konu, 'Bisikletlerimizin Fotoğrafları' kısmında makara tarafından paylaşıldı.

1. makara

makara Üye

Adı:
    Mustafa Ahmet KARA
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Merhabalar,

Tur bisikletimi Datçada 4 yerinden kırdıktan ve denize nazır dağlarda bir mezar hazırladıktan sonra yeni bir tur bisikleti toplamaya karar verdim. Ve sahibinden.com üzerinden 98 specialized rockhopper ile karşılaştım. Kadro boyu ve yıllardır kullanılmamasından dolayı kadronun sıfır gibi olması tam aradığım bisikletti. Tek kötü tarafı ne yazık ki mordu:D

Bisiklet parçalarına ayrılırken

Mahellenin çocuklarına giden eski bisikletten kalan parçalar

Mor rengi siyah yapayım dedim ve 4 haftalık zımparalama astar ve fırın boya macerasından sonra direkt olarak komşum Pedal Bisiklet sahibi Bülent abinin kapısındaydım. Kafamdaki bisiklet için daha çok çalışmam lazımdı ama bu halde bile idealimdeki bisiklete kavuşacağımı hissediyordum.

Metalik Siyah estetik ameliyatından sonra Aynakol ve Arka attırıcı takılı halde

Bülent abiye ördürdüğüm tekerlek setleri

Elimdeki herşeyin birleştirilmiş hali daha çok işim var çok

Eski bisiklet frenleri cantilever idi ben V-Fren istiyordum ve drop bar gidon için uzun arayışlardan sonra fren kollarımı buldum. Vites kolları için en az sorun veren bar-end shifters istiyordum onlarıda acayip aradıktan sonra buldum ama getirmem 26 gün sürdü. Kablo ayarlarını giderken yapamadığımdan ve buna sinir olduğumdan tele takılan kablo ayar aparatlarını bulmam 10 gün sürdü.

Fren, vites kolları, ön attırıcı, arka attırıcı ve frenler takılmış halde

Tellerimi takarken kadroda arka fren için yolun çok geride ve içe doğru kıvrımlı olduğunu keşfettim. Bu şekilde fren ne yazıkki çalışmıyordu. Bunuda arayıp taradıktan sonra Problem Solvers Backstop ile çözdüm, şanslıyım gelmesi 4 gün sürdü.

Gidon bandı sarılmış, zincir takılmış, bir tek arka fren kalmış halde

Beklemekten bunalmıştım çünkü pazar günü sabahı Türkiye'ye parça geldi ve pazar günü kargocular kapalıydım. Pazartesiyi bekleyecektim mecburen. Derken pazartesi oldu ve kelepçemi bisiklete monte ettim ve ince ayarlardan sonra yola çıkmaya hazırdım. 29.03.2010 günü yağmura, soğuğa ve çamura aldırmadan dışarı çıktım ve 27 km ilk test turumu gerçekleştirdim. İşte ıslanıp,çamurlanıp ve birazda üşüdükten sonra duştan çıkmış son hali:(fotograf makinemi evde unuttuğumdan ilk asfalttaki halini çekemedim :( )

Yeni Geldik Yoldan

Frenimi kurtaran parça :

Kullandığım Parça Listesi:
    1. Specialized 98 Rockhopper 18" cro-moly kadro ve maşa
    2. Deore LX 32 delikli ön ve arka göbek, dtswiss dt competition double butted jant telleri, gipiemme mount tandem jantlar, rubena walrus patlamaya dayanıklı tur lastikleri 26x1.75x2
    3. Deore 9 lu kaset 11-34T
    4. Deore aynakol(26-36-48) 175 mm ve bottom bracket
    5. Deore arka attırıcı, SLX ön attırıcı
    6. Dura-ace 3x9 bar-end vites kolları ve telleri
    7. Shimano 105 zincir
    8. Cane Creek Drop V fren kolları, Cane Creek Direct Curve 3 fren kolları ve Cane Creek kartuşlu fren papuçları ve jagwire teller
    9. Kalloy sele borusu ve corratec sele
    10. Kalloy ayarlanabilir gidon boğazı, guizzo drop bar gidon ve welo gel gidon bandı.
    11. jagwire inline cable adjusters 4 adet
    12. sigma 509 kilometre sayacı
    13. Shimano PD-A530 Pedalım gelene kadar, elimde olan shimano M-524 pedal.
    14. 1 adet Problem Solvers backstop.
    15. BP kaucuk bazlı gres :D
    16. Bir sürü alet edevat :D
    İlk bisiklet toplamam oldu, çok araştırdım ve 4 ay öncesine göre inanılmaz seviyede bilgim ve el becerim oldu. Bugün ilk turuma çıktım ve yağmura, çamura ve azıcıkta soğuğa rağmen inanılmaz mutluluk verici bambaşka bir sürüş deneyimi yaşadım. Toplamda 2 aydan fazla uğraştım(toplama için kısa bir zaman aslında :D) ama tamamen kendime uygun bir bisiklet yapmanın mutluluğunu yaşadım. Herşeyin üstüne muadillerine göre oldukça ucuza temin etmenin şaşkınlığını da yaşadım(muadil bisikletler = http://www.adventure-cycling-guide.co.uk/bike5.htm ). Tek eksiğim ön ve arka bagajlar kaldı, onlarıda şimdilik bir sonraki turun başlangıcına bıraktım. Tur yaklaşırken onlarıda takacağım. Ama şimdilik bu bisikletin keyfini yaşıyorum.

Umarım sizlerde böyle bir deneyim yaşayıp, el emeği göz nurunuz bir bisiklete binersiniz.

Yollarda, pedallarken görüşmek üzere,
    Mustafa

2. Emirhan Atasöz

Emirhan Atasöz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Gerçekten Çok Güzel.
    İnsanın Kendi Emeği İle Yapması Ayrı Bir Güzellik Oluşturuyor Bisiklette.

makara bunu beğendi.
  3. tolgayalcin

tolgayalcin Forum Bağımlısı

Seviye:
    elinize emeğinize sağlık. çok sade ve sağlam gözüküyor. Mutlu ve uzun günlerde pedallamanız dileklerimle.

makara bunu beğendi.
  4. herbil

herbil Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu tür melez bisikletlere forumda rastlamak çok güzel.

makara bunu beğendi.
  5. Taylan A.

Taylan A. Aktif Üye

Seviye:
    helal olsun..harika bir iş çıkarmışsın..tebrikler..

makara bunu beğendi.
  6. CEM ATEŞ

CEM ATEŞ Forum Demirbaşı

Seviye:
    Biraz uzun ve keyifli bir süreç olmuş. İyi günlerde kullanmanız dileğiyle.

makara bunu beğendi.
  7. Ali ŞAHİNLER

Ali ŞAHİNLER Forum Demirbaşı

Seviye:
    gercekten urasılmıs ve hakkı verılmıs

makara bunu beğendi.
  8. S. YILDIRIM

S. YILDIRIM Kıdemli Üye

Seviye:
    Eöek her zaman güzel ve değerlidir.İyisi de kötüsüde olmaz..Çünki alın teri vardır..Benim çok hoşuma gitti.Mütevaziliğiniz için de tebrik ederim..
    İyi günlerinizde eskitin hayırlı olsun.

Şafak: 148 :D

Eren AYDIN ve makara bunu beğendi.
  9. Cihan A.

Cihan A. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Emeğinize sağlık...Güzel bir bisiklet ortaya çıkmış...Hayırlı olsun.Kazasız sürüşler...

makara bunu beğendi.
  10. ÜmitKARAOT

ÜmitKARAOT Forum Demirbaşı

Seviye:
    Uğraşa deymiş eline sağlık

makara bunu beğendi.
  11. baykır

baykır Yeni Üye

Seviye:
    aynı fren kolları ve vites kollarından ben de kullanıyorum ve yurtdışından aldım gerçekten tam bir macera yurtdışı alışverişlerim. şu aralar bir tane daha topluyorum ve onda tektro rl 520 fren kolları kullanacağım vites kolları için de elimdeki eski 105 downtube vitesler vardı onun için jagwire dan gidon bağlama aparatları aldım toplamaya başladım neyse bisikletiniz harika olmuş kazasız sürüşler dilerim

makara bunu beğendi.
  12. makara

makara Üye

Adı:
    Mustafa Ahmet KARA
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Teşekkürler, darısı başınıza , umarım kısa zamanda başarı ile toplarsınız ve yollarda bisikletiniz ile sizi, bisikletinizin fotograflarını ve anılarınızı burada görürürüz; tahmin ediyorum yurtdışı alışverişlerinizin nasıl olduğunu, anıları yazsak tam bir roman olacak:D

Getirmeyi düşündüğünüz parça var ise reklam gibi olacak ama yurtdışı siparişleri için çok site denedim ama en son www.jensonusa.com sitesini keşfettim. Buraya bakmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Neredeyse herşey var ve en güzeli Fedex International Express ile kargo ediyorlar(kadro, jant seti gibi büyük parça getirmiyor ise kargo bedeli 18$ gibi bir sabit bedel tutuyor topluca parça alasan bile) stokta varsa 2. günün akşamına kargoya veriyorlar ve 4. gün içinde elinde oluyor. Stokta yoksa ekstra bir 3-4 gün daha beklemen gerekiyor. Kesinlikle tavsiye ederim, bazı parçalarda oldukça ucuz orada. Çoğu parçam oradan geldi ve çok memnun kaldım açıkçası

Nomad, Barış Kılınç ve baykır bunu beğendi.
  13. İsmail ŞEN

İsmail ŞEN Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Uzun bir bekleyişin ve uğraş sonucunda çok iyi bir iş çıkartmışsınız.İyi günlerde kullanın.

makara bunu beğendi.
  14. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Fotoğraflara bakarken içimden geçirdim "yahu Jensonusa'dan baktığım bütün parçalar gelmiş" diye :). Kalloy sele borusunun ve gidon boğazının duruşu çok çok daha şık göstermiş bisikletinizi. Buna benzer bir oluşumun içerisine ben de hep girmek istemiştim, ama bir tane cro-moly kadromda arka bagaj bağlantılarından hiçbiri yok, diğerinde ise drop-outlar eski tip olduğu için gelişime açık değil. Bu tür bir kadro düşürürsem yine bu maceraya girişmem için aracı oldunuz resmen bana :).

Fotoğraflarda gördüğüm şey: doğru parçalarına para harcanmış mükemmel bir tur bisikleti. Jant göbekleriniz çok iyi bir seçim mesela. Frenler keza öyle. Gerçi ben de "baykır"ın dediği gibi Tektro RL 520 ile normal v-fren kullanmak isterim ama sizin short-pull frenler de çok şık duruyor.

Gerçekten ne diyeceğimi bilemedim. Son zamanlarda gördüğüm en işlevsel bisiklet olmuş. Dünya durur ama bu aletin tekerlekleri dönmeye devam eder umarım. Güle güle, uzun seneler binin. Alüminyumcuların gözüne gözüne sokun. Türkiye'de, bu nakliye şartları altında, bence paha biçilemez bir bisiklet.

Ellerinize sağlık. Daha çok ve özellikle aydınlık fotoğraf bekliyorum, biraz da detay ;)

makara bunu beğendi.
  15. Hasan 16

Hasan 16 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Tebrikler .10 numara iş olmuş.

makara bunu beğendi.
  16. makara

makara Üye

Adı:
    Mustafa Ahmet KARA
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Yorumlarınız için teşekkür ederim, umarım sizde elinizdeki kadrolardan bir tanesini olsa dahi ayağa kaldırırsınız. Açıkçası arka bagaj bağlatısı olmayan kadroyu düşünebilirsiniz, rack yerine benim düşündüğüm ama daha karar veremediğim trailer lerden birini deneyebilirsiniz. Extrawheel(www.extrawheel.com) oldukça hoş duruyor ama test etmeden almak da çok zor. Arka bagaj yerine onunla ve dengelemesi için bir ön bagaj ile oldukça sağlıklı verim alındığını belirtiyorlar ama denemeden de emin olmakta çok zor.

Daha fazla resimleri picasada mevcut ama foruma yüklemesi zor olduğu için adresi veriyorum http://picasaweb.google.com/m.kara1976/TurBisikletim. Evde gece çekildiği için pek aydınlık değil ama idare ediyor genede.

Umarım sizde kadrolarınızdan bi tanesini ayağa kaldırıp bu zevki yaşarsınız.

Bu tip kadro düşünüyosanız, insanlar elindekinin değerini bilmediği için sahibinden.com da ilginç ve inanılmaz ucuza ilanlar çıkıyor. Arada bir bakmakta fayda var bence.

Aslında frenler long-pull ve Direct curve 3 V-Fren. Sürtünmeyi azaltmak için V-Frenlerdeki o metal parçayı ve fren körüğünü çıkartmak için ve tasarımı çok hoş olduğu için o seti tercih ettim. (http://www.canecreek.com/component-other?product=direct-curve-3)

Barış Kılınç bunu beğendi.
  17. derşan sezer

derşan sezer Forum Bağımlısı

Seviye:
    bar end shifterlara takıldım.Gerçektende çok işlevseller.Bu arada o bisikleti bende takip ediyordum.Efsane bisiklet.Güle güle kullanın.

makara bunu beğendi.
  18. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Trailer fikir olarak güzel, ama uygulamada ağır gibi geliyor bana. Hem bu kadar sağlam bir bisiklet ve yanal yüklere dayanabilecek bir kadrodan sonra gönül rahatlığıyla rack takıp ve çanta asabilecekken, birkaç kilo ekstra yükü (demir aksam, jant, bağlantı çubuğu vs.) arkaya bağlamak ve üçüncü bir tekerlek eklemek istemezdim ben açıkçası (adı üstünde "extrawheel"). Elbette sizi yönlendirmek istemem :) ama kararım doğru ağırlık dağılımıyla ön-arka bagaj olurdu. Bu noktadan sonrası tamamen tercih meselesi tabii ki.

Frenleri inceleyince daha da hayran kaldım. Güzel bir tasarımı var. Bilgilendirme için teşekkürler.

Bu arada bahsettiğim kadrolarım bisiklet halinde (biri arkadaşımda, biri bende) kullanılıyorlar. Yani ayaktalar, ama sizinkisi gibi uçmuyorlar :)

Güle güle kullanın tekrardan...

makara bunu beğendi.
  19. Hakan Eşme

Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Şiir gibi bir bisiklet toplanmış...
    Tebrikler, keyifli sürüşler...

makara bunu beğendi.
  20. haluk akalın

haluk akalın Kıdemli Üye

Seviye:
    Eline sağlık tebrikler