Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tur bisikleti tavsiyesi(trek, merida, sedona, cannondale)

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Erdem Şiğva tarafından paylaşıldı.

1. Erdem Şiğva

Erdem Şiğva Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar araştırdım ettim sonunda aklımdakileri bir kaç model ile sınırlandırabildim. Öncelikle kullanım alanı olarak haftalık turlar için düşünüyorum daha çok. Tabi şehir içi ulaşımı da bisikletle sağlayacağım ama asıl alma amacım şehirlerarası turlar. Tur bisikletinde aradığım şeyler hafif olması(10-12 kg arası), v fren olması, düz maşa olması ve bagaj deliği olması(çoğunda var zaten). Aklımdaki modeller şunlar;

Trek(7.1, 7.2, 7.3)(İkinci el)
    Merida Speeder T1,T2(100,200) (İkinci el)
    Sedona 410 2015 (Sıfır)
    Cannondale quick 5(İkinci el)

Yani bütçem max 1500 civarında(kask ve bilimum güvenlik aksesuarları hariç). Markadan sonra modeller arasında 100-200 lira fark var(Yani 7.1 ile 7.2 arasında 100-200 lira fark var) Bu farka değer mi yoksa bu farkla başka ekipmanlar mı almalıyım(Brooks sele vb.)? Sizin belirttiğim modellerin temiz ikinci ellerine vereceğiniz max ücret ne olurdu?

Bundan 1.5-2 ay sonra alacağım bisikleti o an hangisini ikinci el olarak bulursam alacağım ama mesela hepsini bulursam sizin sıralamanız ne olurdu? Veya sizin eklemek istediğiniz başka model var mı bu modeller arasına?

Biraz fazla soru sordum fakat bundan 2 yıl önce yanlış bisiklet seçimiyle birlikte bisikletten az da olsa soğumuştum. Taa 2 sene sonrasında tekrar bisiklet almak için para biriktiriyorum ve bunun bütçem dahilinde alabileceğim en rahat en güzel ve en az yoran bisiklet olmasını istiyorum. Biliyorum bu konuda çok konu var onları araştırıp bu modellere indirgedim. Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.

2. Snorlax

Snorlax Kıdemli Üye

Adı:
    Sinan
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bende benzer bir arayıştayım bütçe olarak 1200 1600 arasına çıkabilseydim ilk tercihim Merida Speeder serisi olurdu hem tasarım hemde yol donanımı (vites) olması cazip kılıyor , 2. tercihim Trek olurdu ama şuan bütçem 1000 de takıldığı için beklemedeyim :D

3. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Fx serisi ile speeder turkiyede en popüler iki kadro. Dolayisiyla hissedilir fark bulmaniz zor. Donanımına bakın fiyata bakin uygunu alin...

engin444 bunu beğendi.
  4. Erdem Şiğva

Erdem Şiğva Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @Snorlax aynen benim de bütçem şuan o civarlarda. Merida biraz daha turdan ziyade yola kayıyor gibi geliyor bana ama yanılıyor da olabilirim. Genelde trek e tur bisikleti olarak yaklaşıyorlar ama bazı yerlerde de başlangıç için iyi filan diyorlar ama ben alınca en az 5 6 sene kullanmayı düşünüyorum Allah izin verirse. O yüzden trekten de şüphelendim. Tam bir kararsızlık içindeyim yani :(

Snorlax bunu beğendi.
  5. Snorlax

Snorlax Kıdemli Üye

Adı:
    Sinan
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Erdem Şiğva Bana kalırsa trek te merida da sıkıntı çıkaracak markalar değil özellikle hem fx hem de speeder serisi son derece tatmin edici bisikletler bütçe ve görünüş olarak hangisi daha hoşuna giderse ona yönel bence:)

6. wenom

wenom Forum Bağımlısı

Adı:
    rafet
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Amac tur ise vsf modellerine bakin butcenize uyan modeli alabilirsiniz t100 olabilir mesela bisiklet gezgini.com

Lovless ve spe07 bunu beğendi.
  7. wenom

wenom Forum Bağımlısı

Adı:
    rafet
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Screenshot_2016-03-23-23-59-34.png iste hem tur hem sehir bisikleti

Lovless ve MUSA Ç. bunu beğendi.
  8. Erdem Şiğva

Erdem Şiğva Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @wenom hocam vsfnin sıfırı bütçemi çok aşıyor ve ikinci eli de şuanda yok baktığıma göre

9. wenom

wenom Forum Bağımlısı

Adı:
    rafet
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Butceniz nekadar?

10. Erdem Şiğva

Erdem Şiğva Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @wenom maksimum 1500 lira civarı. Vsfye baktığımda 700 eurodan başlıyor fiyatları

11. wenom

wenom Forum Bağımlısı

Adı:
    rafet
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ozaman mutlaka cube modellerine bakin secenek cok pazarlik payida var internet fiyatina gore

12. setlerss

setlerss Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba bende İstanbul'dan İlker 34 yaşındayım Şu an karar aşamasındayım ve ne kadar arasam'da scoot sub 30 için pek yorum bulamadım,sizden ricam Trek Allant ve Scoot Sub 30'dan hangisini seçmeliyim yardımcı olursanız sevinirim,bu arada konuya salça oldum özür dilerim:)birde eğer bu bilgi için yanlış yere yazdıysam düzeltme için yardımınızı rica ederim,Şehir ve tur bisikleti olarak düşünüyorum.

13. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Nasıl çok boyutlu okuma ve çok katmanlı düşünme zihinsel gelişim için önemli ise bisiklet seçiminde de çok fonksiyonlu bir tercih lehinize olacak. Sağolsun arkadaşlar tur bisikleti denilince google ı bir karıştırıp nerede safkan tur bisikleti varsa hatta bu bisikletlerin içindede hangisi allame ise onu öneriyorlar. Olmaz. Yoksa bizde biliyoruz kogaları ve diğerlerini. Ağırmı ağır bir kullanımlık diş macunu vede otobüs bileti gibi bisikletler tur sonrası isteğe göre hızlı ve performans amaçlıda kullanılabilirmi. Nede olsa katmandu turu ömürboyu sürecek değil. En turcu gürkan g. bile 7 yıl sonra ülkeye geri dönüyor. Oda içimizde en turcu olanı. Veya tur dediğin bile en fazla bir kısmı otobüste geçecek olan ege akdeniz turudur. Tur amaçlı alacağın bisikleti tur sonrasında da kullanmalısın. Bu nedenle ağır abi tur bisikletlerine ihtiyacın yok.

14. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    o zaman iyi araştırmamışsın demektir. Bu forumda scott sub un bağırsaklarındaki parazitlere, atomlarına varıncaya kadar yazı yazıldı. Neredenmi biliyorum bir tanesine 3 yıl boyunca sahiptimde oradan. Bisikletin katırıdır. Bu tanımlama onun için yeterlidir sanırım.

setlerss ve mustafa ç bunu beğendi.
  15. Erdem Şiğva

Erdem Şiğva Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @mehmetsunu hocam peki siz dediğim bisikletlerden hangisini tercih ederdiniz veya başka bir tercihiniz mi olurdu?

16. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    MERİDA SPEEDER 52 CM
    CUBE SL ROAD 52 CM
    TREK F.X 50.8 CM
    SCOTT SUB 52 CM
    SCOTT METRİX 51 CM
    SPECİALİZED SİRRUS 53 CM
    FUJİ ABSOLUTE 53.3 CM
    CANYON ROADLİTE AL 52 CM
    CORRATEC SHAPE PRO 52 CM
    LAPİERRE URBAN 56 CM
    GHOST SPEEDLİNE 51 CM
    CANNONDALE QUİCK 54 CM
    FOCUS PLANET 50 CM
    GİANT DEFY 53.5 CM
    BMC ALPENCHALLENGE 51 CM
    ORBEA CARPE 52 CM
    PİNARELLO TREVİSO 50 CM
    BOARDMAN HYBRİD 54 CM
    EDDY MERCKX 52.2 CM
    FELT V SERİES 52 CM
    WİLİER ASOLO 50 CM
    KOGA ROADCHAMP 54 CM
    MARİN FAİRFAX 52 CM
    RİDLEY TEMPO X MEN 51 CM

listede yer alan bisikletler fitnes bisiklet olarak anılan bisiklet türüdür ve piyasada listedede görüldüğü üzere envai çeşidi mevcuttur. Naçizane kanaatim cube sl road pro durki şu an kullanmaktayım kullanmadığım şeyide tavsiye etmem.

Erdem Şiğva bunu beğendi.
  17. emre gerçek

emre gerçek Yeni Üye

Adı:
    Emre Gerçek
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merida Speeder serisi benim hayran olduğum bir seri fakat şehirler arası turlar için Trek fx serisi bir tık önde bence ( ki zaten Fx serisi tour bike, Speeder serisi fitness bike olarak geçiyor). Ama yine de ben tercihimi Merida'dan yana kullanırdım.
    Bu arada geçtiğimiz ay ben de aynı kriterler ile bir arayış içindeydim ve arayışımı Scott SUB Speed 40 ile sonlandırdım. Fiyatı senin istediğin aralıkta ve bisikletten son derece memnunum. Bence seçeneklerinin arasına katmalısın :)

Sebahattin Gerceker bunu beğendi.
  18. Sebahattin Gerceker

Sebahattin Gerceker Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Scott SUB 40 kullanıyorum bir yıldır. 4 bin km. yapmışım bu sürede..
    Şehir içinde de, ağır olmayan arazi koşullarında da keyifle kullanıyorum.
    Yakın zamanda sele ve gidon değişimi de yaptım, daha keyifli oldu..

19. Erdem Şiğva

Erdem Şiğva Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @Sebahattin Gerceker @emre gerçek ya bu scott sub 40, sub speed 40, sub sport40 gibi bir sürü çeşidi var kafam karıştı bunların arasındaki fark nedir? Hepsi şehir bisikleti olarak geçiyor hepsinde düz maşa var hepsi v fren. Vites sistemlerinde mi farklar var sadece iyiden kötüye sıralaması ne bunların? Bir de boyum 172 hangi kadro boyu bana uygundur?

Edit: Çok saçma bir soru sormuşum bakınca anladım kusura bakmayın. Sanırım sub 40 ile sub speed 40 aynı, sub sportster 40da da maşa kısmı farklı anladığım kadarıyla. benim istediğim kriterlere sub speed 40 yani sub 40 uyuyor. Bir model daha eklendi listeme şimdi :D ama trekten vazgeçtim gibi eğer trek 7.3 ve üzerini uygun fiyata bulamazsam. merida şuan önde gibi aklımda. yani şuan merida 100,200>sub 40=quick 5>trek 7.3 şeklinde aklımdaki sıralama. ama her an değişebiliyor benim şu kararsızlığım ile :(

Sebahattin Gerceker bunu beğendi.
    Son düzenleme: 26 Mart 2016
  20. onur_özkan

onur_özkan bisikletliyaşam

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Sedona 410 al.hem sıfır hem garantili.kullanıcı yorumları olumlu

Son düzenleme: 26 Mart 2016