Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tur Bisikleti Seçimi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında yigitkirca tarafından paylaşıldı.

1. yigitkirca

yigitkirca Aktif Üye

Seviye:
    Bu yazı, tur bisikletleri konusunda fiyat-kalite-kullanabilirlik parametreleri doğrultusunda uzun bir araştırmanın analisini ve sonuçlarını içermektedir.

Tur Bisikleti?

Şehir bisikleti olarak da geçen, düz ve sert zeminde kullanım kolaylıkları gösteren araçlardır. Teker çapları değişebilir fakat yol ve dağ bisikletlerinden farkı teker kalınlığının ikisinin de arasında yer almasıdır.
    Kullanım amacınız şehiriçi veya şehirler arası ise tur bisikletini tercih edebilirsiniz. Yük/bagaj taşımak için de idealdir.

Kullanabilirlik?

Bu parametrede esas alınması gereken, aracımızın amacımıza hizmet edip etmeyeceğidir. Kadro yani bisikletin orta gövdesi üzerinde çeşitli aksesuarların bulunması ya da bulunması durumunda hazır halde olması gereken vida girişleri, tırnaklar vs. bulunması gerekmektedir. Unutmayalım ki, bir tur bisikletinde bulunması gereken birçok aksesuar vardır. Bunlar alet çantası, suluk, ön ve arka aydınlatma, pompa, uyarıcı zil, vb. Bunların dahili olarak bulunmaması durumunda ki genelde böyledir, bunların temini durumunda montaj sıkıntısı çekmemeniz gerekmekte.

Kalite?
    Uygun, dayanıklı ve hafif materyallerin kullanımı ve bunların doğru şekilde birleştirilmiş/kaynaklanmış olması gerekir. Bunun yanında vücut ölçüleriniz de kullanılan bu materyallerin ölçüleri ile doğrudan ilişkilidir. Kilo, boy, bacak iç/dış ölçüleriniz kaliteli bir ürünün bunlarla birlikte daha kaliteli bir hal almasını sağlar. Dolayısıyla standart tek tip üretim yapan firmalar yerine; lego gibi sökülüp takılabilen; söz gelimi teferruatlı araçlar araç ve kullanım kalitenizi birkaç basamak daha yukarı taşıyacaktır.

Fiyat?
    Piyasada benzer tipte bisikletlerin farklı fiyat yelpazelerinde olduğu görülebilir. Bu tamamen bisikletin yapımında kullanılan malzemeden-boyasına, devamında da vites ya da fren sistemleri gibi ayrı ayrı konularında markalaşmış firmaların mekanik ürünleriyle ilgilidir. Konuyla fazla alakalı kimseler bir fren sisteminin birkaç piyasa bisiklet parası ettiği konusunda hemfikir olacaklardır.

Peki kullanım amacınızı karşılayacak, kaliteli ve servisi olan bir bisikleti; ideal bisikleti nasıl temin ederiz.
    Birçok farklı kullanıcı olacaktır ve kullanıcılar konunun devamında kendi tercihlerini ve memnuniyetlerini konu boyunca bildirebilirler.

Yazı bu noktadan sonra, kişisel tercihim olan SEDONA markasının 301 modelini tercih sebebimi açıklayıxcı hale dönüşecektir.

Günlük kat edeceğim mesafe 30-50km arasındaydı. Kullanım amacım haftaiçi ev ile iş arasında gidip gelmek, haftasonları gezi yolculukları yapmaktı. Orta kalınlıkta bir çift tekerlik, yokuşlarda yardımcı olacak minimum 21 vites seçeneği, kasisli yollarımız için minimum ön amortisör. Kaliteli ve vücut ölçülerime uygun olan bisikletin diğer teknik özelliklerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
    http://sedonabisiklet.com/products/q/act/showProduct/id/30

Bisikletin liste fiyatı 690,00 TL idi. Nakit olarak 600 TL'ye BIKE HOUSE ANTALYA'dan aldım. Yaklaşık olarak 400 TL de aşağıdaki aksesuar ve ekipman tuttu. Benzer özellikler deki diğer marka bisikletlerin minimum fiyatı ise 1100 TL idi. Ben bundan 100 TL altına aksesuar ve akipmana da sahip oldum. İşte o aksesuar ve ekipmanlar;
    • Kask
    • Malzeme Çantası ve Lastik Tamir Birimleri
    • Pompa
    • Suluk ve Su Haznesi
    • Ön ve Arka Programlanabilir LED Aydınlatıcılar
    • iPhone Dock Panel ve Kılıfı
    • Ön Sepet
    • Mekanik Uyarıcı Zil
    • Sedona Eldiven
    • Portatif Anahtarlı Kilit
    • Arabaya Yükleme Aparatı (2 bisiklet Kapasiteli)

Kendimce bilgiler sunmaya çalıştım. Eksik ve hatalı gördüğüm yerleri düzeltebilirim. Teşekkürler.

Okay ve caner ünsal bunu beğendi.
  2. İsa Öcel

İsa Öcel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bende 321 aldım, iyi günlerde kullanın

3. cancaneses

cancaneses Üye

Seviye:
    Çok güzel olmuş, hayırlı olsun!!!

4. yigitkirca

yigitkirca Aktif Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim, aynı şekilde sizde iyi günlerde kullanın.

5. yigitkirca

yigitkirca Aktif Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim. Yakın zamanda aksesuarlı fotoğraflarını da paylaşacağım. Lakin henüz doğru arkaplanı aramaktayım.:) İyi günler. :cool:

6. muratt35

muratt35 Kıdemli Üye

Seviye:
    Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın :D

7. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yiğit Bey hayırlı olsun :) Bende sizinkinin abisini kullanıyorum 2010 model 311 :) 301de çok merak ettiğim bir modeldi açıkçası, fotoğraflarını bekliyorum :)

8. yigitkirca

yigitkirca Aktif Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim, hep birlikte daha da iyilerini... :)

Teşekkürler. Aksilik olmazsa Pazar günü Olimpos'a gideceğim bisikletle.:cool: Orada bir fotoğraflama çalışmam olacak. :)

9. zanaatkar

zanaatkar Kıdemli Üye

Adı:
    İbrahim Ç.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Faydalı bir başlık, hafiften 301'e doğru yöneliyorum. :)