Tur Bisikleti Seçimi: VSF xt 400 - Fuji Touring - Surly LHT

Alpaslan.Savacı

Aktif Üye
Tepki
181
Bisiklet
Canyon
Güzel yazabilmek önemli arkadaş, sürekliyici, akıcı, güzel yazınca okuması da zevkli. Rohloff'lu tur bisikleti alma isteği doğdu bende mesela... zevkine :)

Güle güle kullanın, foto beklediğimizi söylememe gerek var mı bilemedim :)

• Beğen
Tepkiler: nonsteril
Scudo

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
Maşa nedir acaba? Maşada çelik mi? Bu eski kadrolar yorgun olmuyor mu?Bana biraz riskli geliyor bunlarla yola çıkmak,sonuçta kadro 10-15 senelik.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Nomad

Daimi Üye
Tepki
189
Bisiklet
Trek
Maşa da Reynolds çeliği.. Yoo, bisiklet çok az kullanıldığı için çok diri ve temiz durumda, sadece yazıları silinmiş depoda sağa sola yaslanmaktan.. :)

Okan A

Aktif Üye
Tepki
293
İyi dilekleriniz için teşekkürler. Dün foruma yazamadım, malum haftasonu koşuşturmalı oldu, bütün haftasonu işleri pazara yığındı, foruma yazamadım. Sabah uyanır uyanmaz, karne hediyesi bisikletini denemeye çıkan çocuklar gibi kendimi dışarıya attım bende. Bornova'dan Bostanlı'ya, oradan Konak ve Kemeraltı'na geçtim. Kemeraltı'ndan bit pazarına, derken Forum'da market alışverişini tamamlayıp eve döndüm bisikletle.

Sürüşü çok güven veren ve konforlu bir bisiklet olduğunu söylemem lazım. Birkaç ay önce çalınan bisikletimle bu turu yaptığımda çok yoruluyordum. Özellikle dizlerimde sıkıntı oluşuyor, bu yüzden bisikletle çok uzun süreler geçirmeyip, koşu ağırlıklı spor yapıyordum. Bu turumda dizimde herhangi bir ağrı oluşmadı. Bisikletin kendi ölçülerime göre ayarlanmasının önemini görmüş oldum.

Bisikletin gördüğünüz üzere gidonunu değiştirdim. Belki orijinal düz gidon ve elcikle bir süre kullanmam iyi olabilirdi. ama daha fazla tutuş ve aksesuar yeri avantajı sağlayan kelebek gidonla kullanmaya başlayıp öyle bir alışkanlık kazanmak istedim. Gidona Brooks sargı taktım ki seleyle birlikte uyumlu bir görünüm oluştursun. (Malum bu kadar para bayıldık, eşime "Ama çok güzel olmuş değil mi" demek ve maliyeti şirinlikle kamufle etmek lazım)

Brooks sele ile ilişkimiz sert başladı. 40 km pek birşey değil ama bisikletten kalkınca sıkı bir dayak yemiş gibiydim. Sanırım sele önce bana bir şekil verecek, ondan sonra da rahatlığıyla popomun şeklini almış gibi kandıracak beni. 3-5 yüz km. sonrasını beklemek ve "Acı yok Rock" modunda takılmak gerek.

Bisiklette hidrolik fren konusunda çekincelerim sürüyor. ancak yurt içinde yapacağım turlarda bu sistemi denemek ve kullandıktan sonra V frene geçip geçmemeyi tekrar değerlendirmek istedim. Şimdilik Magura frenler güç kullanmadan güven veren performansı ve pratikliğiyle iç rahatlatıcı. yüklüyken daha iyi performans göstereceğini umuyorum.

Bisiklete 1,5 lt'lik su kafesi taktırdım. Su için iyi olur diye düşündüm. 3. kafes konusunu şimdilik es geçtim belki kamp yakıtı için bir suluk daha takarım ileride. O suluk için delik mevcut kadroda. Üzerindeki vidaları da yedek olarak değerlendirmek de mümkün. Halil Bey arka tekerde 36 telli lastik konusunda uyarmıştı beni. Bisiklet 36 telli lastikle kurulu olarak gelince mutlu oldum. Bu ayrıntıyı görememiştim sitedeki teknik bilgilerde. Güzel bir sürpriz oldu.

Vites sistemini bisiklette kurulu olan 10'lu Deore kullanmaya karar verdim. Halil Bey 9'lu sisteme geçmemin iyi olabileceğini söylemişti ama bisiklette kurulu olan sisteme bir şans tanımaya karar verdim. kısa turlarımda bir kullanarak görmek gerekirse de değişikliği o zaman yapmak belki bisiklet konusundaki bilgisizliğimin yaşayarak giderilmesi sonucunu doğurabilir. Şimdilik yedek zincir + baklayla yola devam.

Dün fotoğraf makinemin şarjı olmadığından cep telefonuyla fotoğrafladım bisikleti. Eğer istenirse parça parça fotoğrafları da akşam eve dönünce gönderebilirim. Bisiklet Gezgini'nden de bahsetmek lazım. tur konusunda uzman bir dükkan olmasının artısı büyük. Sorumlu arkadaşların kendileri de yurt dışı turlar yaptığı için kuru bilgiyle değil, yaşanarak öğrenilmiş deneyimle yardımcı oluyorlar. Küçük hediyelerle bisiklet alışverişinize insani sıcaklık katıyor ve heyecanınızı paylaşan bir diyalog kuruyorlar. Umarım tekrar uğrayabilir ve çaylarını içerek sohbet etme şansı bulurum. Çay demişken, dün kemeraltında bisikleti kenara çekip bir çay içimi seyretmiştim. Cahil bir gözle bisikletimin değerlendirmesi şu an için böyle. Umarım merakınızı giderebilmişimdir. Çok şık duruyor Halil Bey, bir efsaneyi ayağa kaldırmışsınız. İmrenilesi bir bisiklet olmuş.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
kazasız belasız güzel turlarda kullanmak nasip olsun, ne diyelim başka.. havalar da soğumaya başladı, "sıcak tutan kıyafetler" bölümünde seni daha çok görebiliriz muhtemelen :rolleyes:

• Beğen
Tepkiler: Okan A

kanbozli

Daimi Üye
Tepki
224
İsim
Emre Y.
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Okan bey güle güle kullanın kazasız belasız çok şık durmuş sele ve gidon iyice aklımı çeldi bisiklet.

pilot

Forum Demirbaşı
Tepki
215
İsim
mehmet coşkun uzak
Bisiklet
Focus
Okan bey hayırlı olsun. Kazasız bol bol pedallamalar diliyorum. Sele ve gidon ayrı bir hava katmış bisiklete. 2015 bütçe görüşmelerinden sonra bisikletgezginine uğrarım belki:)

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
@Okan A

Güle güle kullanın,aman dikkat edin çaldırmayın. Kafanızı bi an çevirmenizle gider. Bu bisikletin düşmanı çok olur,dikkat!

Ali Saydam

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Cube
Halil bey merhaba.Boyunuz ve bacak boyunuzu öğrenebilirmiyim acaba ? bende surly kadro bakıyorum ancak kadro boyundan emin olamadım.boyum 175 cm ve bacak boyum 78cm..kadro olarak 52 mi yoksa 54 mü uygun olur bilemedim.

Rafet Ç.

Üye
Tepki
155
bisiklet yanıyor okan bey..
kazasız belasız iyi günlerde kullanın.. paylaşım ve tekliflere devam edelim ama. yedek parça, çanta, vb. tavsiyeleri paylaşalım..

Nomad

Daimi Üye
Tepki
189
Bisiklet
Trek
Ali bey merhaba..
Benim boy 1.73 cm bacak da 77cm.. Surly kadroyu tabloya bakarak o zaman 52cm sipariş etmiş idim lakin bisiklet toplanıp, ayağa kalktıktan sonra kadronun bana büyük olduğunu hissettim.. Yani demem o ki; Surly kadrolar üzerinde yazan kadro boyundan 2cm yüksek çıkıyor.. 52cm kadronun aynakol ortasından sele boru bitimi 54cm geliyordu.. Ben o yüzden çok mutlu olamadım ve sonunda sattım kendi Surly'imi.. Siz mutlaka etraftan bulup deneyerek alın kadroyu, hatta mümkünse 50cm bi surly denk getirip deneyin ve ondan sonra karar verin.. Tahminim size 50cm yada 52cm olacaktır..
Bisikletin seleden indiğinizde apış aranız ile üst boru arasında 3/5cm mesafe kalmalı, eğer üstboru apışaranıza değiyor yada baskı yapıyorsa o bisiklet size büyüktür.. Bunun da şöyle sıkıntısı oluyor; tur esnasında yolda gördüğünüz bi'şeyin fotoğrafını çekeceksiniz yada biriyle konuşacaksınız vs vb durumlarda aniden durup ayaklarınızı yere koyduğunuzda üst borunun baskısı ile sağa sola rahatça dönemiyor, rahat hareket edemiyorsunuz, bisiklet zaten yüklü ve hareket imkanının da kısıtlanması işin bütün keyfini kaçırıyor zaman içinde.. :eek:ut:

wenom

Forum Bağımlısı
Tepki
672
İsim
rafet
Bisiklet
Diğer
Forumda okudugum en faydali paylasimlar olmus yazan herkese tesekkurler

wenom

Forum Bağımlısı
Tepki
672
İsim
rafet
Bisiklet
Diğer
20160130_190656.jpg 20160130_190633.jpg 20160130_190640.jpgbugun t300 modelini ve tx 400 modelini test surusu yaptik arkadasimla gercektende her iki bisiklette parasini sonuna kadar hak ediyo iki bisiklette cok akici ve iyi ivmeleniyo aslinda butce yetse 400 modeli harika, t500 modelide guzel ama kadro boyu bana buyuk geliyo onun icinde alternatif t300 modeline odaklandim.birde sunu belirteyim bisiklet gezgini gercektende harika insanlar ilgili alakalari super once sizin memnuniyetinize bakiyolar olaya ticari yaklasmiyolar ve bikmadan anlatiyolar bu guzel insanlardan boyle esnaflardan gonul rahatligiyla alisveris yapilir herkese mutlaka birkere gitmesini tavsiye ederim mutlaka almiycaklarsada fikirleri degisir

• Beğen
Tepkiler: Okan A

wenom

Forum Bağımlısı
Tepki
672
İsim
rafet
Bisiklet
Diğer
@Okan A okan bey suan hala vsf kullaniyomusunuz son yazilariniz 2014de cunku,kullaniyorsaniz tecrube etmisinizdir son dusunce ve fikir ve onerilerinizi paylasirmisiniz varsa birazda resim paylasin eski resimler acilmiyo saygilar:):)

Okan A

Aktif Üye
Tepki
293
Bisikletimi büyük bir keyifle kullanıyorum. Aldığımdan beri geçen sürede 4000 km den fazla yol yaptım, biri yurtdışı olmak üzere birkaç tura çıktım, hepsi de keyifli ve öğretici deneyimlerdi. Hollanda turumu gerçekleştirdiğim dönemde bir günlük tutmuştum, (link) adresinde, oradan fotoğraf ve tur bilgilerine bakabilirsiniz. Soracağımız spesifik bir konu varsa yardımcı olmaya çalışırım.

wenom

Forum Bağımlısı
Tepki
672
İsim
rafet
Bisiklet
Diğer
@Okan A sizdeki t300 modeliydi dimi ?birde sunu dermisiniz t300 alma tx400 yada t500 al gibi yada yok t300 gayet guzel t300 gonul rahatligiyla al dermisiniz?

Okan A

Aktif Üye
Tepki
293
Modelleri birbiriyle karşılaştıracak kadar tanımıyorum, sadece tx400 üzerinden konuşabilirim; o açıdan da bisikletimin hakkını henüz veremediğimi düşünüyorum. Hayat imkan tanısa da uzun soluklu bir seyahate çıkabilsem diye içim gidiyor bisikletim aklıma geldiğinde.

Tüm bunların dışında da bisikleti ne için istediğinizi düşünmenizi salık veririm. Ben saydığınız bisikletlerin yurtiçi ve yurtdışı pek çok tur için yeterli olacağına inanıyorum ama bunu denemeden göremiyor insan. Bisiklet gezgininde yakından gördüğünüze göre içinizden hangi bisiklet geçiyorsa bence onu tercih edin. Burada hep mantıklı ve teknik açıdan doğru noktalara bakıyoruz ama bisikletle kuracağınız kişisel ilişki de önemli.

Siz tam olarak nasıl tur perspektifiyle plan yapıyorsunuz? T300 bu planlarla uyumlu mu? Bu soruları burada kendinizce yanıtlarsanız daha doğru yönlendirme şansımız olabilir.

• Beğen
Tepkiler: wenom

wenom

Forum Bağımlısı
Tepki
672
İsim
rafet
Bisiklet
Diğer
@Okan A aslinda daha cok sehir ici ve kisa turlar icin .resimlerde hollanda turunuzda t300gibi gordum yaniliyormuyum?