Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

tur bisikleti mi yol bisikleti mi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında goktu_unsal tarafından paylaşıldı.

1. goktu_unsal

goktu_unsal Yeni Üye

Seviye:
    Öncelikle herkese merhaba adım GÖKTUĞ ÜNSAL
    21 yaşındayım ve kendime yeni bir bisiklet almaya karar verdim. kullanım amacım tamamen şehirlerarası veya 40-50 km lik ilçeler arası seyahat için olacak. bisiklette aradığım özellikler: konfor ve hız. özellikle hız benim için çok önemli bu iş için ayıracağım bütçe 500-600 tl Bu işe yeni başlayacağım için fazla bir bütçe ayırmak istemiyorum.o yüzden bir nevi giriş bisikleti olarak düşünüyorum.bir de kondisyon eksikliği ve daha önce kullandığım bisikletlerin kalitesizliği nedeniyle bisikletle yokuş çıkarken çok zorlanıyorum ve alacağım bisikletin YOKUŞLARDA rahat olması da çok önemli. BU DOĞRULTUDA BENİMİÇİN NOKTA ATIŞI YAPABİLECEK DEĞERLİ ÜYELERİN YORUMLARINI BEKLİYORUM

2. Emre Alp Özkurt

Emre Alp Özkurt Forum Demirbaşı

Seviye:
    MERHABA. tur bisikleti tavsiye ederim hatta sedona 321 derim ben başka bir model aklıma gelmiyor. 2. el fiyatları o ayarlarda hatta daha ucuzlarınıda Gördüm.

3. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Öncelikle şehirlerarası turlar ve konfor dediğiniz zaman yol bisikletinden uzaklaşöış oluyorsunuz. Hız anlamında tur bisikletleri 28" jant ve ince lastikleri ile sizi tatmin edeceklerdir. Ayrıca bütçeniz yol bisikletleri için yeterli değil. Tur bisikletleri size daha uygun görünüyor. Bununla beraber http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=96055 bağlantısındaki yazıda anlatıldığı şekilde Cyclocross bisikletler tam size göre. Ama fiyat olarak biraz bütçenizin üzerinde kalacaktır.

Şafak Başlar ve Emrah Pektaş bunu beğendi.
  4. goktu_unsal

goktu_unsal Yeni Üye

Seviye:
    SAYIN TOLGA GÜNSEZER
    Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Size sormak istediğim bir kaç soru daha var
    1-yol bisikleti ile tur bisikleti arasında ne fark var
    2-tur bisikleti için 28'' jant mı gerekli
    3- benim için en iyi 0 ve 2.el marka/model hangisi olurdu

GÖKTUĞ ÜNSAL

5. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Öncelikle kavramları oturtmak için açıklama yapmalıyım galiba;
    benim yol bisikletinden kastım Race denilen yarış bisikleti. Gidon olarak drop-bar kullanırlar. Genel olarak 2 geometriden bahsedilebilir. Performans odaklı ve konfor odaklı. Çekiş sistemleri bu türe özeldir. Jant boyutları eskiden 27" olan boyut şimdilerde 28" olarak standartlaşmıştır. Lastik ölçüleri 18 - 23 - 25 kullanılabilir. Maşa rijittir.
    Tur bisikletleri genelde 28" olacaktır. Lastikler 28 - 32 - 35 - 37 ve daha geniş tabanlı olabilir. Maşa rijit veya amortisörlü olabilir. Kadro konfor odaklı dik sürüş pozisyonundadır. Gidon genel olarak Flat-bar kullanılır, bazı modellerde drop-bar bulunabilir. Çekiş sistemi Dağ (MTB) - Yarış (Race) - Dağ/Yarış (MTB/Race) karışık olabilir.
    İkinci sorunuz için evet 28" gerekli. Bu sayede daha az eforla daha fazla yol katetmiş oluyorsunuz.

Üçüncü sorunuz için cevap vermek benim için çok zor. Genelde marka tavsiyesi vermeyi sevmiyorum. Sadece şunu söyleyebilirim. Genelde kullanım amacım sizinki gibiydi. Forumu tanımadan önce konforlu olur düşüncesiyle market işi çift amortisörlü çelik bir bisiklet aldım. Kesinlikle iniş harici kullanılmamalı. Forumda herkes ön amortisörlü dağ bisikleti tavsiye ettiği için bunlardan bir tane aldım. Amortisörlü düz yolda kilitlenebiliyordu. ilk zamanlar memnun olsamda tam keyif alamadım asfaltta. Hurdadan bir yarış bisikleti topladım. Hızı performansı tam istediğim gibiydi ama yolun tüm titreşimini yansıtıyordu. Lastiklerin ve fren sisteminin değişimi ile Cyclocross haline getirdim tam istediğim bisiklet bu.
    Bunları anlatmamın nedeni sizin bu tarzları kullanmadan tavsiyeler ile yapacağınız seçimin hatalı olabileceğini anlatmaktı. En az 10 km kullanacak şekilde Dağ, Tur ve Yarış bisikletleri kiralayıp daha doğru bir tercih yapabilirsiniz. Bu tercih sonucunda yardımcı olmammız daha kolay olacaktır.

Umarım doğru seçimi yaparsınız
    Sevgilerimle...

zafer ataalp bunu beğendi.
  6. SALİH TUNÇKIRAN

SALİH TUNÇKIRAN Kıdemli Üye

Seviye:
  7. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    sedona 311-321 salcano city sport modelleri senin aradığın modeller...

o fiyata zaten iyi bir yol bisikleti almak mümkün değil. bu yüzden şehir / tur bisikletleri seni memnun eder...

8. muhammed aydın

muhammed aydın Üye

Seviye:
    corratec x vert base var kusursuz 2. el düşünürsen mesaj at. googledan özelliklerine bakabilirsin

9. Selcuk ASLAN

Selcuk ASLAN Üye

Seviye:
    Sedona 321 aldım 2011 Nisan ayında, bugüne kadar yaklaşık 9.000 km yol yaptım. Fiyat performans açısından gayet iyi.