Tur Bisikleti ile Yol Bisikleti arasında gidip geliyorum...

Tepki
22
İsim
Harun
Arkadaşlar tur bisikleti alıp gezmek benim hayalim ve çok arzu ediyorum.Ancak son zamanlarda yol bisikletlerinin harika tasarımlarını gördükçe beni çok cezbediyor.Şunu söylemek istiyorum ki bisiklet ile çok vakit geçiremedim yatılı okulda okumaktan dolayı.Yol bisikletine hiç binmedim bu yaşıma kadar bir bisikletim vardı o da annemin zar zor aldığı DİA dan aldığı bir bisikletti.Onunla epey bir vakit geçirdim.İki yıl kadar.Dağ bisikletiydi galiba ama emin değilim.

Şimdi arkadaşlar ne yapmam gerekiyor?Bütçe olarak üst limit aksesuarlar hariç 3500 TL diyebilirim.Ama iki bisiklet tarzı arasında kaldım.İki bisikletin düşük modellerinden alıp deneyip ondan sonramı alsam ki bu bana biraz saçma geliyor çünkü paramı heba etmiş olacağım.Ben bir mal alırken kaliteli almak isterim ve uzun zamanlar kullanırım.Umarım güzel fikirlerinizle bana bir bir yol gösteririsiniz.Sağlıcakla kalın...

Scudo

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Öncelikle tur mu yol mu konusuna karar vermek gerek. Bisikleti tam olarak ne amaçlı kullanacaksınız.
Planınızda uzun kamplı gezilere gitmek var mı? Öyle bir isteğiniz var mı? Uzun antrenman sürüşleri yapacak mısınız, yoksa sadece spor olsun diye sağa-sola mı gideceksiniz. Ulaşım amaçlı kullanacak mısınız? vs. vs.

• Beğen
Tepkiler: Resul Yılmaz

Merickagantek

Daimi Üye
Tepki
74
Bisiklet
Lapierre
3500 tl ye surly çıkar mı acaba ... Surly sızın de dedıgınız gıbı omurluk kalıtededir...Tecrübeli arkadaslardan cevap gelecektirr...Ama benım fıkrım bu yonde..

Tepki
22
İsim
Harun
hem uzun kamplı gezilere gitmek istiyorum hem de uzun antrenman sürüşleri yapmak istiyorum.Aynı zamanda ulaşım amaçlıda kullanmak istiyorum.

@Merickagantek türkiye de nereden surly bulabilirim ki?Satışının yapıldığı bir yer varmı?

@Gökhan Toros bu arada Gökhan Bey ileride yol yarışlarına da katılmak istiyorum.Lisans almayı planlıyorum.

Merickagantek

Daimi Üye
Tepki
74
Bisiklet
Lapierre
benim bilidğim pedalla bisiklet serkan taşdelen abımız var ama yurtdısından da getırilir mı getırılmez mı pek bılmıyorummm...

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Yarış ve onun için yapacağınız antrenmanlarda yol bisikleti lazım.
Ulaşımı da yol bisikleti ile yaparsınız çok güzel.
Fakat kamplı turlar için biraz sıkıntı.
3'lü aynakola ve bagaj deliklerine sahip bir yol bisikleti ile tur yapılabilir. Bagaj delikleri yoksa arkaya römork takılarak da yapılır. İdeal olmaz, ama yapılır.

Tepki
22
İsim
Harun
3 lü aynokol ve bagaj deliği olan yol bisikletlerinden birkaç örnek verebilirmisiniz birde ben hiç yol Bisikleti kullanmadım alışma süreci nasıl geçer kendimi nasıl adapte edebilirim yoksa sadece kullandıkça tecrübe edeceğim bir şey mi yol Bisikletini kullanmak

Tepki
22
İsim
Harun
Evet o tarz biaikleti biliyorum ama nasıl desem o bisiklet tarzı hakkında bahsedilen şeyler şehir efasanesi gibi geliyor.

Onur DOĞRU

Aktif Üye
Tepki
122
Bisiklet
b'Twin
cyclocros al derim... Ancak hem bagaj deliği hem 3 lü aynakol bisikletler var. hatta bitanesi bende :) ancak sizin bahsettiğiniz fiyata enaz 3 tanesi alırsınız yanınada paranız kalır... :) BTwın triban serisi 3lü aynakol ve bagaj deliği ile gelir 700 28 lastiği alır. Tur yapmaya gelince bagajı quiklere bağlarsın 700 25 lastiklerle yaparsın turu ben yaptım bianchi slr 200 le çokta keyifliydi dikkatli bir sürüşle 1 kere lastik patlatarak 2000 km kafi gelir sanırım.
Sonuç bisiklet modifiye edilebilen bi araçtır.... toplamasıda çok keyiflidir... toplayın derim... yok toplayamam derseniz.....

cyclocros al " :) hatta bunu al

(link)

• Beğen
Tepkiler: Birtan Kolburan
Tepki
22
İsim
Harun
Öneri için teşekkürler ama fiyat istediğimin çok üstünde

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Öyleyse bunu verelim

(link)

Hem bakımını da kendiniz yapmak durumunda kaldığınız için mekanikten de anlar hale gelirsiniz. :)

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
Cyclocross bisikletler uzun turlar için elverişli değildir. Cyclocross yaklaşık 1 saatlik bir yarış olduğundan bu kadrolarda konfor ve düşük vites oranları gözardı edilir. CX aynakolları 36/46 gibi garip bir dişli oranına sahiptir. Şehir içinde kullanmak için güzel ama ağırlık ve zaman uzadığı zaman o kadar iyi değil.

Tur ve yol yarışı bisikletleri tipleri benzer olsa da birbirlerinden oldukça ayrıdırlar. Tur bisikletleri genellikle çelik olur. Bu hem sağlamlık hem de olmadık bir yerde bir kırılma meydana gelirse herhangi bir yerde kaynak yapma imkanı sağlar. Ayrıca tur bisikletinde ağırlık fazla olacağından buna uygun düşük oranlı vitesler vardır. Oturuşları nispeten daha rahattır. Donanımlarında aranan özellik bozulmaması ve dayanıklı olmasıdır.
Yol yarışlarında ise ortaya hafiflik, esnememezlik, aerodinami gibi unsurlar çıkar. Ayrıca geometrileri daha agresiftir. Bu da onları daha rahatsız yapar.

Eğer tek bir bisiklet alacağım ve hepsini yapacağım diyorsanız Genesis Croix de Fer tarzı bir bisiklet sizin en çok işinizi görebilir diye düşünüyorum. Evanscycles da satılıyor olması lazım. Ama iki dünyanın da en iyisi diye bir şey yok. Ya bir tarzı seçip o uçta 100% olacaksınız ya da ortada kalıp ikisinde de bir şeylerden feragat edeceksiniz.

@Sadettin Z. Zinisan sen nereden çıktın yahu :D

• Beğen
Tepkiler: Okan A

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
ben de aynı ikilemde kalmıştım, sonunda tur yapmaya cesaret edip edemeyeceğime karar veremediğimden dolayı yol bisikleti almaya karar verdim, tur işi zevkli ama kamp olayı kafamı kurcalıyor benim,yol bisikletime gelince çok memnunum aldığım için gerçek anlamda spor yaptığımı farkettirdi bana, tur olayı gerçekten farklı bir kategori bisiklet dışı birçok faktör ve tecrübe gerektiriyor yapmayı ciddi olarak düşünüyorsanız tur bisikleti alın o bütceyle iyi bir bisiklet alabilirsiniz, tur ekipmanlarını da hesaba katmak gerek tabi,kolay gelsin:)

K. Aydın

Aktif Üye
Tepki
101
Bisiklet
Mosso
Trek fx 7.5 aslında tam aradığınız bisiklet. 7.4 kullanıcısı olarak kesinlikle tavsiye ederim. Lakin geleceği görün gelecek şöyle olacak.

Patika bir yol çıkacak ve bu bisiklet ile gireceksiniz. Diyeceksiniz ki bir de mtb lazım. Mtb aldınız bir de bu bisiklet var. Bir performans turunda yol yarışçılar sizi geçince yaaa ben yol yarış da istiyorum. Sonra hadi bi kamplı tur yapalım ama bütün yol asfalt şimdi mtb ile rezil olmayalım bir tane de tur bisikleti alalım diyip en nihayetinde 3 bisiklet lazım. Yok benim sizin gibi egom yok takmam bunları diyorsanız. Fx 7.5 bir şehir bisikleti olmasına karşın yol Bisikleti donanımlarına yakın ve 7.4 den tahmin ederek söylüyorum akıcılığı süper olan agresif bir bisiklet.

Mesut.

Üye
Tepki
14
Aynı ikilemde ben de kalmıştım. Sonunda tercihimi scott s30dan yana kullandım :) ilerde bütçemi ayarlayıp 2. bisiklet olarak tur toplayacağım, zaten daha 28 yaşındayım ilerde inş. fırsatım olacaktır diye düşünüyorum. Belki fikir oluşturur diye kendi uygulamamı yazdım. Çok kasmayın ikisiyle de çok keyif alacaksınızdır. :)

Atacan

Daimi Üye
Tepki
385
Bisiklet
Giant
Gt grade alloy 105'i de tavsiye ederim. Bagaj delikleri yok fakat sele borusundan baglanan bagajlar ile cozum saglayabilirsiniz. Daha cok sehir ici kullanim ve yol bisikleti, daha az tur bisikleti bu seri. 105 donanim maliyetinizi asarsa tiagra serisi de var. Evanscycles'ta satiliyor bu arada.

Ayni dusunceler ile tek bisiklet benim de hedefimdi, ama dondum dolastim compact yol bisikleti aldim :)

Tepki
22
İsim
Harun
Fikirleriniz için teşekkürler ama daha fazla önerisi olan varsa okurum...

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Turlarınızda yurtdışına çıkmayacaksanız, kuş uçmaz kervan geçmez yerlerden geçmeyecekseniz çok üst seviye bir bisiklet almanıza gerek yok.
İkinci elde alınacak 500-1000 tl arası bir bisikletle gayet güzel Türkiye içi tur yapılır, tur bitince de aynı paraya satabilirsiniz.
Yol bisikleti aldıktan sonra parça eklemek kadro değiştirmek çok uğraştırıcı ve masraflı bir iş, astarı yüzünü geçebiliyor.
Bütçenizle alabildiğiniz en iyi Yol bisikletini almanızı tavsiye ederim, illa tura çıkacaksanız da ucuz bir bisikletle de işinizi görebilirsiniz.