tur bisikleti için yardım bekliyorum

bikernomad

Daimi Üye
Tepki
234
Scott cycylcross da çok ciddi bir seçenektir.Hem günlük katedilen yol daha az enerji ile olur.Hem de belli bir konfor sağlar.Tek şartı toplam bagajın 15 kiloyo geçmemesi.

Scudo

FatihDokmeci

Aktif Üye
Tepki
144
Bisiklet
Giant
@Erdem Yıldırım

Merhaba,
Ben trek den çok memnunum,belli bir yerden sonra çıtayı yükseltmek istedim,karbonlara baktım ama elimdekini satıp almam lazımdı ve 1000€ dan fazla fark vermem gerekti...Karbonu da deneme fırsatım oldu birkaç dakika gerçekten süper birşey diyecek hiçbirşey yok..
Ama yaptığım km lerin büyük kısmı uzun tur oldu,dolayısıyla işlevselliğe öncelik verdim ve 1000€ civarına Xsport-0 aldım,kendi adıma söylüyorum elimdeki bütçeyi en iyi şekilde kullandığımı düşünüyorum.
Aldığım tur bisikleti piyasadaki üst sınıf sayılır, elimdeki mtb de eskidinde Allah kısmet ederse karbon almayı düşünüyorum ama artık bisikleti kullanma zamanı...hakkını vermek lazım..Sürekli arayış içinde olmak beni sıkmaya başladı,israf yani.

Hemşerim kendine iyi bak :)

Mustafa Ozler

Daimi Üye
Tepki
198
Malesef vaktim olmadığı için yazamamıştım. P4 altına veya denklerinin altına bakmayın diye uyarmaya çalışmıştım ama açıklama olmayınca kaybolmuş. Tur bisikleti için kilitli amortisör önemli. Amortisör uzun yolda rampa çıkarken gücünüzü emer. Yüklü çantalarla doğru çalışmaz. P4-P3 xsport-2-3 bildiğim kadarıyla uygun.

xsport-0 veya sporster limited seviyesine çıkarasanız performans olarak çok yukarı çıkarken özellikle vitesler açısından tur bisikletinden beklenen basitlik ve dayanıklılığın altına inersiniz. Gerçi Sn. Fatih Bey ile daha önce kendi bisikletini alırken de yazışmıştık o performansı ön planda tuttuğu ve normalin üzerinde bir ağırlıkla kullandığından disk fren güven verdiği için xsport-0 tercih etmişti. Ancak bunlar özel kullanım koşulları. Disk fren tur bisikletinde aslında tamiri zor olduğundan kaçılan bir şeydir. Tur bisikleti için ideal vites komponent serileri shimano'da alivio veya deore'dur. Bence acera'da oldukça sağlıklı çalışabiliyor. Çok km yaptığınız için bittiğinde xt'yi değiştirirken düşünürsünüz, üstelik xt o kadar km yapmak için değil... bildiğim kadarıyla alivio 8000km görürken xt 5000'ni görmüyor yük altında... ama acera'yı hem daha zor bitirirsiniz hem değiştirmesi çok ucuza mal olur. Arazideki gibi kırma riski olmadığından, yokuş yukarı ayaktayken vites değiştirme gibi aksiyonlara da girmeyeceğiniz için işinizi görür. 8-9 arka dişili tercihinize göre karar verebilirsiniz. Performans komponentleri tur bisikletlerinde problemlidir. mesela jant setleri, üst seviye vitesler kullanılmaz. Heryerde her bisikletçinin elindeki telle örebileceği jantlar seçilir. Tur bisikletçisi jant teli boylarını ezbere bilir. filan falan... yani iş biraz basitliğe, dayanıklılığa, ucuzluğa ve bilgiye dayanıyor tur bisikelti işinde... Yolda bozulmaya karşı küçük bir defterde bütün parçaların kodları ve özellikleri yazmalı mesela... ne zaman ne değişti bilinmeli... telefonla getirtmek 24 saat sürmez... bir gün dinlenir devam edersiniz... bunlar önemli... Tur bisikletinde yüksek komponent tavsiye edeceğim tek yer göbekler... akıcılık yük altında çok işe yarıyor ve yüksek komponent göbekler km olarak vitesler kadar kolay aşınmıyor.

FatihDokmeci

Aktif Üye
Tepki
144
Bisiklet
Giant
@Mustafa Ozler

Merhaba,

Size baştan sona katılıyorum,arkadaşımıza mtb ve tur bisikleti arasındaki farkları anlatmaya çalışmıştım,her ikisini de az çok kullandım,xsport0 gereksiz iyi olur ,hatta düz maşalı yetebilir Konya ve etrafı için , dümdüz plato....Alahaddin tepesini saymazsak ...

Bir ara yol vites gruplu biisklere dadanmıştım sayenizde hata yapmaktan kurtuldum....Bana uymazdı,teşekkürler...

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Ozler

evrimyigit

Daimi Üye
Tepki
1.565
Ben trek fx 7.2 ile uzun bir tur yaptim. iyi bir bisilet tavsiye ederim. Fakat ben tura basladigimda 75kgdim. toplam agirligim ise bisiklet bagajlar ve ben 100kg min altindaydi herzaman.

eger 1000km altindaki turlari planlaiyorsaniz ve butceniz cok iyi degilse, bir mtb ile tur yapmanizda mantikli olabilir. Mtb ile tur yapilmaz diye birsey yok. 6-7-bin km lik yollari mtb ile gecen insanlar var.

ama illa yeni bisiklet almaniz gerekiyorsa turda on amortisorsuz bisikletin keyfi baska oluyor. on amortisor yaklasik 1kg fazladan yuk demek bu da turda bir arkadasinizin kiyafetlerinide tasimak kadar keyifsiz birsey. ayrica on amortisorsuz bisiklet ile toprak yolda gidilemez gibi bir sey yok. zorunlu olunca her bisikleti herturlu arazide kullanmak mumıun. biraz dikkatli olduktan sonra hic bir sorunla karsilasmazsiniz.

gobekler konusunda yapacak birsey yok gibi. sınırli butce ile iyi seri gobeklere sahip bir bisiklet bulmak zor. ben dagilmalarini bekleyip daha iyi bir seri ile degistirdim.
7li sistem turlarda sorun cikartabilir. bunu denemedigimden bir fikrim yok.

benim gordugum en iyi tur bisikletleri cannondale marka olanlar. onlari inceleyip iyi bir tur bisikleti hakkinda fikir edinebilirsiniz. hatta bazi tur bisikletleri yol bisikleti gidonlu oluyorlar.
jantlar cok onemli. yolda tamir edemeyeceginiz tek sey 8 olmus tekerlerdir. butce sinirli ise bu durudada yapacak cok fazla sey yok gibi.

eger asiri kilonuz varsa ve tulara 15kg gibi yuklerle cikacaksaniz saglam bir bisiklete ihtiyaciniz olacaktir. bu durumdada ya ortalama bir mtb yada iyi bir tur bisikleti is gorebilir.
turlarda mutlaka basit bisiklet parcalari kullanmak gerek. disk fren buyuk bir problem. jant setlerinin basit olmasi sart. bir jant teli koptugunda basit bir bisikletcide bile yedek jant telini bulmak gerek.

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Şehir ve tur bisikleti düşünenler düz maşalı bisikletleri tercih ederlerse asla pişman olmazlar. Amortisörlü bir bisiklet seçtiklerinde ileride bunun kendileri için aslında çok da elzem bir şey olmadığını görecekler ve bisikletten soğumaya başlıyacaklar. Bunu kendim yaşadığım için söylüyorum.

Benim şehir ve tur için tavsiye edeceğim bisiklet Scott Sub serisi olacak. Şu sıra Scott'larda peşinde %25 lere varan indirimler var. Scott sub 20 1300TL civarında alınabiliyor. Sub 10 ise 1500 TL ye bulabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: bikernomad

hknbykl

Daimi Üye
Tepki
269
sportster p1 kullanan biri olarak amortüsörü gerektircek bir yeri hissetmedim amortüsörsüz sub modellerinden alın ya da muadili. 28 inch amotüsörler biraz ağır oluyor gerek yok bence.disk frene de gerek yok yük taşımıyacaksanıs cyclokros da alabilirsiniz.