Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tur bisikletçiliği

Konu, 'Şehir - Tur Bisikleti' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

1. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Daha baştan ifade etmek isterim ki yok demiyorum. Ucundan kıyısından muhabbetin bir ucu tur bisikletçiliğine geliyor zaten. Ama bisikletlerin fotoğrafları başlığında her ne kadar bisiklet tanıtımı beklemek beyhude bir uğraş ise, bisiklet turları başlığı ise daha çok geçilen tur güzergahındaki doğal, tarihi güzelliklere, yerleşim yerlerinin özelliklerine ve daha bir yığın ayrıntıya odaklanıyor. Outdoor ise kamp malzemeleri üzerine bilgiler veriyor ama doğrudan tura yönelik olmasını beklemekde mümkün değil. Tur yapacak bir arkadaş yerel bisiklet grupları üzerinden güzergah hakkında bilgi istiyor. Tur bisikletçiliği adına tamamen tura odaklanan müstakil bir başlığın zamanı gelmiş bulunuyor. Böylelikle hem diğer başlıklarda tur bisikletçiliğine ilişkin konular toplanarak konu bütünlüğü sağlanmış ve dağınıklığın önüne geçilmiş olacak hemde daha ayrıntılı ve zengin bilgiler verilecek. Örneğin tur için en ideal ekipman ağırlığı nasıl sağlanır bunu tartışmak istiyorum. Yani her gereksiz gram tur içinde bir hamallık oluyor. bunu tartışalım, şu bisiklet ve şu ekipmanlar şu nedenlerle iyi olur diyelim. Tur deneyimleri burada anlatılsın, tura dair ne varsa bu başlık altında ele alınsın:
    -Tur için klasik tur bisikleti gereklimidir
    -Yurtdışı turlarında karşımıza çıkması muhtemel bürokratik engeller
    -Bagajmı daha verimli römorkmu
    -Tur bisikleti için nasıl bir jant seti
    -Tur için uygun konaklama yerleri kataloğu
    Tur bisikletçiliği başlığı altında tartışılacak daha bir dünya başlık bizi bekliyor. Tekrar ediyorum bu konular ilk defa konuşulacak, tartışılacak değil elbette. Belliki daha önce birden fazla başlık açılmış, tartışılmış. Sadece tur bisikletçiliğini bir başlık altında toplamak açılan konuları daha zengin kılacak, inanın birkaç ay içinde işimize yarayacak çok kıymetli bilgiler ile tanışacağız. Şehir bisikletleri başlığı açıldıktan sonra dağarcığımız nasıl zenginleşmişse aynı kazancı tur bisikletçiliği başlığında da yaşayacağız.

2. Eren Tublek

Eren Tublek Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Dediklerinize aynen katiliyorum.

mehmetsunu bunu beğendi.
  3. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Aslında forumda Tur Bisikletçiliği diye ayrı bir kategori olsa, yukarıda yazdığınız konu başlıklarını ve çok daha fazlasını bu kategoride konuşabiliriz... :)

4. Sarper Salt

Sarper Salt Aktif Üye

Seviye:
    mehmet beye katılıyorum..

mehmetsunu bunu beğendi.
  5. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Bu başlık bir yere varmaz.
    Çünk.ü mesela

6. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    yukarıdaki yazı için kusura bakmayın. cep telefonunundan gönderdiğim için yazamadan kaldı.
    bu başlık bir yere varmaz diyorum çünkü bırakın tur bisikletçiliği yapanların paylaşım yapmalarını, ben yukarıdaki kıstasların birinden bile cevap alamıyorum.
    cyclocross başlığına yazı yazdım 'cyclocross için jant tavsiye lütfen' diye; sadece bir cevap geldi. o da yol-yarış jantı öneriyor:rolleyes:
    insanlarımız zaten tur bisikletçiliği yapacak kadar .... değiller. gördüğüm kadarıyla da bu forumda kişiler: ''benim şöyle bir bisikletim var bakın ne güzel veya
    şu bisikleti alacağım tavsiye eder misiniz''den öte bişey yazmıyorlar.
    aramızda kalsın ama forumun sayfa yapısı zaten berbat. web tasarımı zayıf. şöyle donanımhaber
    sitesi gibi yazma özellikleri olsa bile yeter. mesela yazdığın şeyde değişiklik yapmak istiyorsan mecbur yeniden yazacaksın. benim şimdi yaptığım gibi.
    ne diyim... inşallah ben haksız çıkarım
    yine de ben bisiklet hakkında bildiklerimi yazmaya, bildiklerimi paylaşmaya devam edeceğim.

ERDEM ÖZDEMİR bunu beğendi.
  7. Abdullah.R

Abdullah.R Forum Demirbaşı

Seviye:
    Aslında mevcuttaki farklı bisiklet kategorileri, aynı zamanda o türdeki bisikletle ilgili her konuyu kapsadığından, tüm bu konular "Tur Bisikleti" kategorisinde konuşulabilir. Ne var ki, şu anki "Şehir - Tur Bisikleti" karma kategorisi bunu zorlaştırıyor.

Her ne kadar bir oylama yapılmıyor olsa da, oyumu "Şehir - Tur Bisikleti" kategorisinin, "Şehir Bisikleti" ve "Tur Bisikleti" şeklinde iki ayrı kategoriye bölünmesi yönünde kullanıyorum. :)

five bunu beğendi.
  8. Ömer Ş.

Ömer Ş. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Tur Bisikleti ve Tur Bisikletçiliği başlığı olsa gayet güzel olur.Ayrı bir başlık altında fikir alışverişini hak ediyor tur bisikletçiliği.Hakkında konuşulacak,yazılacak o kadar çok şey var ki.

9. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Foruma açılan her kategori forumun server yükünü arttırıyor.
    Bu teklifi yönetimde tartışacağız fakat sorduğunuz soruların çoğu
    forumda özellikle uluslararası turlar bölümünde açılmış konuların
    içinde var. Biraz okumalı ve aramalıyız.

Tur bisikletçiliği ile ilgili yazılmış kitaplar var.
    İngilizceniz varsa yabancı kaynaklar var.
    Çok uzun uluslararası turlar yapan arkadaşlar
    sunum ve söyleşiler düzenliyorlar. Bu etkinliklere katılım
    diğer tur bisikletçilerinden oluyor. Eş dost akraba katılıyor.
    Bisiklet konulu fotoğraf sergileri açıyoruz yine sen ben bizim oğlan
    oturuyoruz. öğrenmek isteyenler bunun için emek harcamaya niyetli değilmiş gibi geliyor bana.
    Mesela ben her turdan sonra fotoğraf sergisi, sunum yapıyorum, bu işi
    bizim kadar yüksek seviyede yapan kişileri bulun gelin öğrenin.
    Konuyu açan ve katkıda bulunan arkadaşları tenzih ederim.

Çok meraklı diğer arkadaşları bu sunumlarda göremiyoruz.
    Biraz armut piş ağzıma düş gibi düşünülüyor ki bunu sadece
    bisiklet de görebiliyoruz.
    Dağcılıkla ilgili forumlarda böyle ezbere cevaplar istenen konular açılmıyor.
    Zaten konu tur bisikletçiliği olunca soruların hiçbirinin tek ve kesin bir cevabı yok.
    tur bisikletçiliğinde herkes kendi tarzını yaratıyor ve bu ancak deneyimle ve bizzat tecrübe
    etmekle oluyor.

Aslında tur bisikletçiliği için konformist beklentilere gerek yok.
    Aylarca sele bekleyen, yıllardır bisiklet toplamaya çalışanlar var.
    Yok xt yok falan filan.
    Deore donanıma 7. turumuzda ulaştık.
    Altus ekipman olan ilk bisikletim hala çalışıyor.

Ben şahsen böyle bir bölüm açılsa ve mesela sele konuşulsa bile oraya bir şey
    yazmayacağım. Brooks sele olmadan olmuyormuş? yok canım.

Akira kato diye bir adam var bakın dünya turu yaptığı bisiklete bir kez.

Edindiğim hiçbir bisikletin selesini değiştirmedim, yada orasından burasından şikayet etmedim.

Elbette daha iyi donanımlar var, daha iyisine sahip olmak gerekir eğer mümkünse.

Bisiklet bir araç, amaç değil.

Ayrıntılara boğulmadan ilk fırsatta mümkün olduğu kadar çok sürün sürün.
    Ben eşimle, çocuğumla yola çıkarken bu kadar pimpiriklenmiyorum.
    İşin özünü kaçırmamak lazım, özellikle tur yapmak gibi ruhsal bir deneyimden bahsediyorsak.

10. Kursat akin

Kursat akin Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    İlk uzun turumu (bana göre ) 360 km ile yazın yaptım. Siteden mesela çadır konusunda , mat konusunda faydalandım. Teknik ve diğer konularda zaten hersey arandıgında karşımıza çıkıyor. Şimdi 1000 km lik tura hazırlanıyorum. Mazeret değil, istemek, denemek daha hızlı sonuca götürüyor bence

suat akman ve Soner Sarihan bunu beğendi.
  11. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Burasi sonucta forum ve duzenli makale / kose yazari mantigi elbetteki yok. Ticari degil yardimlasma amaci onde olan bir forum. Elbette bu yuzden her yastan katilimci var. Ve buyuk kismi da aldigi bisikletin, parcalarin, yaptigi aktivitelerin begenilmesini takdir edilmesini istiyor.
    Ancak arastirdiginizda biraz ugrastirsa da merak edilen pek cok seye cevap bulabiliyorsunuz. Isin ozunde biraz tembellikte var. Cogu kisi (herkes demiyorum) foruma uye olup, "daha once acaba bu durum/konu ile ilgili benim soruma cevap olabilecek bir sey yazilmis mi?" demeden konu acip ayni gun cevap ariyor. Size cevap verecek kisiler bunu yazmaktan sıkılmış veya konunun acildigi gunlerde foruma girmedigi icin gormemis olabilir.
    Yazilan bir mesajda degisiklik yapma problemi ile ilgili bir yorum yazilmis. Mobil platformda nasil bilmem ama bilgisayardan girdiginizde yazdiginiz mesajda sonradan ekleme, cikarma, duzenleme yapabiliyorsunuz.
    Her konuda oldugu gibi tur konusunda da pek cok paylasim var. Ama herkesin tercihi, dogrusu, deneyimi, butcesi amaci farkli oldugu icin tek bir dogru bulmak zaten zor. 5000 TL'lik bisikletle tura cikan da var, 18 kg'lik 26 jant celik kadro bisikletle 2000 - 3000 km tur deviren de var.
    Ozel bisiklet kiyafetleri ile tur yapan da var, pamuklu tisort ve bermuda pantolonla tur yapan da var.
    Benim gorebildigim "sunun icin ne tavsiye edersiniz" tarz sorulara pek cevap alamiyorsunuz. Ama biraz arastirip "su amac icin soyle bir sey buldum/alacagim/dusunuyorum/planliyorum bu konuda fikri olan var mi" diye sordugunuzda deneyimlerine / bilgisine gore cevap vermeye yardimci olmaya calisan veya faydali linkler onerenler daha cok oluyor...
    Bunun yanisira herkese acik oldugu icin ukalalik yapan, parasini konusturan ve butcesi az olan tercihleri farkli olanlari kucumsemeye kalkanlarda oluyor ama bunun icinde herkesi suclayamayiz.
    Bunlar benim gozlemlerim. Dogru yanlis aktarmak istedim...
    Sonucta forum daha farkli gorselde ve duzende olabilir. Ama forum uyeleri tarz ve tavirlarini degistirmedikce faydalanma konusunda problemler devam edebilir...

12. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Soner beyin tek başına dile getirdiği serzenişler bile tur bisikleti başlığının ne denli ivedilik arz ettiğini bize göstermektedir. Gün olmuyorki oturduğum şehirin çevreyolunda bisikleti ile turlayan yerli yabancı biri ile karşılaşmıyor olayım. Bisiklet şehiriçi ulaşım için verimli, bir ulaşım aracı görülür. Maksimum 20 km lik ve yarım saatte ulaşabileceğimiz şehiriçi güzergahlar için doğru bir görüştür bu. Aynı mesafeye araç ile ulaşmakta aşağı yukarı aynı zamanı almaktadır. Bu amaçla batı ülkelerinde şehiriçi ulaşımı rahatlamak ve çevre bilincini hayata geçirmek için bisikleti merkeze alan ciddi yapı projeleri gerçekleştirilmektedir. (londra' da olduğu üzere) Bisikletin şehiriçi ulaşım için kullanımını adeta bir zorunluluk haline gelmektedir. Bununla birlikte bu etkinin şehir yollarından gittikçe periferiye taşmasınıda son yıllarda gözlemlemekteyiz. Dünyayı bugüne kadar hızlanarak keşfedeceğimizi düşündük ve ulaşım taşıtlarını akı almaz hızlara kadar ilerlettik. Oysaki bisiklet turu belki moderleşmeden bu yana bu bakış açısını belkide ilk kez tersine çevirmektedir: doğayı, kültürleri, yavaş yavaş sindire sindire saygı duyarak tabi akışı içinde keşfetmek. Turculuğun bir moda akım olmayacağı bellidir. Eğer bir akım olarak kalmayacaksa bize düşen bir bilinç hali olarak turculuğun yaygınlaşmasını sağlamaktır. Bu kültürün emekleme devresinde olan dağarcığını genişletebilmektir. Bilgi paylaşımı şüphesiz turculuk hakkındaki birikimi arttıracaktır. Soner beyin yine haklı olarak yukarıda dile getirdiği eleştiriler bile derli toplu bir ortak veri tabanının kurulmasını zorunlu kılmaktadır.

Soner Sarihan bunu beğendi.
  13. Soner Sarihan

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bisiklete şehir içinde binen kişiye bile alışmadı henüz halkımız.
    Şehirler arası giden hele ülkeler arası giden kişinin ne yaşadığını, ne hissettiğini ise zerre anlama niyetinde değil.

Biz özellikle ne hissettiğimizi ne gördüğümüzü neden yolda olduğumuzu,
    neden daha 2 yaşına girmeden oğlumuzu da binlerce km lik yolculuklara çıkardığımızı,
    elimizden geldiği kadar anlatmaya çalıştık.

Bu konuda bir de kitap yazdık ki, tur sırasında yazdığımız notlardan oluşuyor ve
    okuyan pek çok kişiden bisiklet alma konusunda kaldıraç etkisi yaptığını öğrenmenin mutluluğu içindeyiz.

Fakat bisiklet büyük bir hızla gelişirken, bisiklet kültürüne yapılan katkılar, dergi çıkarma çabaları,
    fotoğraf sergileri, sunumlar yeteri kadar talep görmüyor. bu nedenle de giderek daha az yapılıyor.
    Ben 3 turdan sonra fotoğraf sergisi açtım ki, hepsinin emeği, maddi yükü inanılmaz fazla, ama
    kim için ve ne için.

"Tur yap denize at" tabirini boşuna söylemedik yıllar önce.
    Kastım insanlar tur bisikletçilerini yağlasın ballasın değil, her röportajımızda, medya da her yer aldığımızda
    "herkes yapabilir" diyen birisi olarak bu işe egomuzu bulaştırmadığımızı herkes bilir.
    Fakat tur bisikletçiliği için gerçekten meraklı, araştıran birileri olsa, biz cevap yazmak, yorum yapmak için
    zaman harcamaya değecek olduğuna inanacağız.

Senin günlerce yazıp yardımcı olduğun elindeki her imkanı kullandığın kişi tura çıkarken bir selam bile çakmaz.
    İnsan bunları beklemediğini sanıyor ama içten içe bekliyor.

Google a "shengen vize" yazıp aratmadan,
    Abi vize işini nasıl çözeceğiz? diyen soran kişiye cevap yazacak zamanım olmadığı için üzgünüm maalesef.
    yada google earth de rotasına hiç bakmadan "Abi almanya da nerelerde konaklayalım" diyen kişiye.
    Bu sanırım bu çağın hastalığı. Suat Akman'ın da yukarıda dediği gibi.

Çadır, mat, 28 yada 26 kargo, bagaj mı römork mu bunlar ise o kadar uzun ve kişisel konular ki
    gerçekten sonu yok ve kişi kendisi araştırmalı ve yaşayarak öğrenmeli bunları.
    Bunlar için açılmış konularda var, ama bir süre sonra bu konularda bile iş tartışmaya dönüşüyor.

Bütün turculara selam olsun. :)

14. Soner Sarihan

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    23 Kasım Cumartesi günü,
    İstanbul da,
    Zirve Dağcılık İstanbul Şube
    Şevket Aktalay İzci Okulu
    Tophanelioğlu Caddesi Validebağ Korosu / ÜSKÜDAR
    adresinde
    öğleden sonra
    bir sunum ve kitap imza günümüz olacak.

Bakalım tur bisikletçiliği konusunda meraklı olan kaç bisikletli görebileceğiz.

Bunun için afiş hazır olduğunda ayrı bir konu açacağım.

Adem Kaya ve k.kartal bunu beğendi.
  15. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Sizi çok yeis içinde gördüm soner bey. Elbette çabanızın karşılığını görememek sizleri üzmüştür. Ama Hindistana kadar çoluk çocuk gitmiş bir kişi olarak bunu çokta dert edeceğinizi zannetmiyorum. Merak ettiğim kitabınızı en kısa zamanda okuyacağım-geç bile kaldığım için kendimi suçluyorum.- Doğrusu bardağın boş olan kısmından çok dolu olan kısmı daha fazla. Yaşadığım şehirde güney amerika seyahatine çıkan-şimdi ismini hatırlayamadım-fotoğrafçıyı akşam vakti bir dünya insan izlemeye gelmişti.

16. Soner Sarihan

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yok Mehmet maalesef yeis içinde olduğum konusunda yanılıyorsun, :)
    ama hindistana gitmiş birisi gerçekten bunu hiç sallamaz bu konuda kesinlikle haklısın. :)

herkes bilir ki, bunu sadece kendimiz için yapıyoruz ve oğlumuz
    bir kutuya bakarak ve kutudan kutuya ( evden - işe ) giderek büyümesin istiyoruz.

Yoksa medyanın sevdiği işler yapıyoruz, herhalde yer almadığı ulusal gazete kalmamıştır.
    Ayrıca Türkiye'nin en çok satan bebek dergisinde köşe yazarlığı yapıyoruz.

Yani biz halimizden çok memnunuz. :)

Demek istiyorum ki,
    senin sandığın kadar gerçek meraklısı yok,
    meraklısının büyük bölümü de seni tenzih ederim maymun iştahlılık yapıyor.
    Yani forumun abilerinden, yöneticilerinden biri olarak
    bunu söyleme hakkımı kendimde bulmamı lütfen mazur görün.
    Her turdan önce onlarca "abi bende sizinle geleceğim" diyen bir sürü mesaj alıyorum.

en başta gençleri anlamaya çalışıyor ve saatlerce dil döküyordum, ama
    şimdi fark ediyorum ki, gerçek meraklılar zaten araştırıyor ve öğreniyor, sonra da tura çıkıyor.
    helal olsun onlara. helal olsun sunumlara gidenlere, paylaşanlara.
    Kayseri'ye atıyorum mesela .ülben erge. gelseydi kaç kişi gelirdi onu düşün bir de.
    millet, baygın dizilerden, futboldan, magazinden sıkılmadı bir türlü. :)

aman ha yine bizi takip etsin falan dediğimi sanma. Dedim ya medya bizi sempatik buluyor hala.
    Bu elbette bisiklet için bir kazanım.
    ama eskrimden judoya, derin dalıştan okçuluğa kadar yüzlerce branştan tek bir haber çıkmıyor.
    Buna rağmen çalışan gayret eden herkes hakkını helal etsin bu topluma, çünkü avrupanın en genç
    nüfusunun olimpiyat sonuçları ortada.

Türkiye'nin en iyi dağcılarının, dünyada 3 okyanusu da kürekle çeken tek insan olan Erden Eruç'un
    kendi alanlarında uluslararası başarılar göstermiş bir çok üvey evlat görülen sporcunun sunumları da
    yeteri kadar ilgi çekmiyor. Bu kişilerde bunu hiç takmıyorlar emin ol.

Yani, "abi bize de sponsor bul, abi bana bisiklet toplayalım, abi tur için önerilerin nelerdir?" mesajlarının
    ciddiyeti yok. Artık böyle sorana cevap da vermiyorum, kimse kusura bakmasın.

İlk başa açtığın konunun özüne dönersek, 2005 den beri forumdayım,
    artık hangi çadırı alayım diye içinde hiçbir alternatif olmayan başlığı ile içindeki mesajı aynı
    uzunlukta olan bir konuya bir şey yazasım yok.
    3 çadıra kadar eledim, aklımdaki modeller şunlar, linkleri şunlar, hangisini alayım dese canım kurban, ama
    forumun maalesef bir bölümü bir kaç cümlelik mesajlarla açılmış konularla dolu.

Şurada senin benim yazdıklarım ve diğer katılımcıların yazdıkları bile bir bilgi birikimi oluşturdu.
    İşte arayan, isteyen okur, yazar, daha güzel sorular çıkartır buradan, konuyu geliştirir, ilerletir.

bakalım ne olacak :)

17. k.kartal

k.kartal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Soner bey bir gün istanbul dışında(ege bölgesinde mümkünse aydın-izmir) seminer tarzı bir şey planlıyor musunuz? Böyle bir planınız var ise bu işe yeni yeni merak saran biri olarak seve seve katılım gösteririm.

Soner Sarihan bunu beğendi.
  18. Soner Sarihan

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Konu bu değil bu başlıkta aslında ama, cevap vermemek olmasın.
    elbette imkan, zaman olsa bütün şehirlere gitsek, bisiklet virüsünü daha çok kişiye bulaştırsak ne güzel olur.

Turan Babacan ve k.kartal bunu beğendi.
  19. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bu toplantılar çok iyi ama orada "oğlunuzun fransa bisiklet turunda bir gün yarışmasını istermisiniz?" diye abuk sabuk sorular sorulunca ister istemez siz de konudan kopuyorsunuz esas konuşulması gereken şeylere vakit kalmıyor
    ahhh bu insanlar her şeye hakları olduğuna inanıyorlar ve çok patavatsız oluyorlar maalesef
    size başarılar ve mutluluklar dilerim
    zaten çok mutlu ve doyumlu gözüküyorsunuz imrendim.

20. Soner Sarihan

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    :)
    O amcayı da mazur görelim artık.
    ( bilmeyenler için, bursa sunumunda yaşlıca bir amcamız yukarıdaki soruyu sordu,
    bende demek ki konudan kopmuşum. :) )
    Cevabımı da vereyim merak etmesinler arkadaşlar ama
    bu arada konu dışına çıktık iyice , devirdik hatta.

Teşekkürler Sezer.