Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tünelden nasıl geçiyorsunuz

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Rehaserdar tarafından paylaşıldı.

1. Rehaserdar

Rehaserdar Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba. bir konuda fikir almak istiyorum. zonguldakda yaşıyorum ve şehrin 2 çıkışındada tüneller mevcut. tüneller eski. bir gidiş bir geliş. oldukça dar ve virajlı. hatta bir tanesi baya kör viraj. bu tünellerden geçmek tedirgin ediyo beni. siz geçtiniz mi daha önce bu tarz tünellerden ? yada geçerken tehlikeli oluyor mu ?

Hayrettin bunu beğendi.
  2. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    tehlikeliyse geçmiyorum ben. sende geçme

BFOkuru bunu beğendi.
  3. Emre Sefa SEFER

Emre Sefa SEFER Kıdemli Üye

Adı:
    Emre Sefa SEFER
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Tüneller maalesef İstanbul dahil bisikletçilerin genel sorunu oluyor. Düz bir tünelde bile yeterli ışıklandırma olmadığı için araçlar bizi fark edemiyor. Çoğu tünelde ise emniyet şeridi yok.
    Geçmek zorundaysak kesinlikle ışıklarımızı yakmalıyız, hatta tünelden geçeceğimiz günlerde fosforlu yeleklerden giymeliyiz. Olabildiğince sağa yakın ve hızlıca tüneli terk etmekten başka yapılacak bir şey yok sanırım...

Onat G. ve Rehaserdar bunu beğendi.
  4. İbrahim A.

İbrahim A. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    tünelden geçmek çok tehlikeli. bir kere tünele girerken güneş gözlüğümü çıkarmayı unuttum. resmen kör olmuş gibiydim. aynı durum taşıt kullanıcıları için de geçerli. farlarına açmayı unutan bir sürücünün sizi biçip geçme olasılığı, normal yola göre hatta gece koşullarına göre bile kat kat fazla.

bunun yanında bisikletlinin de gözden kaçan çukura veya mazgala girme olasılığı yüksek. tünellerde genelde emniyet şeridi olmuyor veya küçücük oluyor..

eğer tünelden geçmekten başka çare yoksa mutlaka bütün aydınlatmalarının açık olduğundan emin olmak, açık renk giyinmek ve mümkün olduğu kadar hızlı geçmek lazım..

eğer bir kaç tır peş peşe geliyorsa hiç uğraşama hele..

tünelden bisikletle geçmenin hiç bir güzel tarafı yok..

isaac52 ve Rehaserdar bunu beğendi.
  5. Rehaserdar

Rehaserdar Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    tünellerden geçmekten başka çarede yok. yeni tüneller duble. rahat rahat geçiyo. biran önce şu yeni tünelelr yaplsada rahat etsek

6. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    başka yol yoksa ozaman söylenildiği gibi. ışıklandırma ve fosfor

7. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Toroslarda kırkgeçit tünellerinde gider gelirken buradan bisiklet ile nasıl geçerim diye hep fikir yürütmüşümdür. gerçi otoyol üzeri gidemezsin o ayrı ama sonuçta tünel. Bana kalırsa emniyet şeridi olsada olmasada tünelden geçmek büyük risk taşıyor. Nedenmi
    1-Kör nokta çok, araç sürücüsünün bisiklete uyanması zor
    2-Tünel girişlerinde gözün ortama uyum sorunu yaşadığı bir kaç saniye var. İşte o noktada farkedilmeniz çok güç
    3- üzerinde reflektör yok ise sadece ışık ile geçiş yapacaksanız büyük sıkıntı. Çünkü tünel içinde bisiklet ışığı gibi yanıp sönen (kırmızı ışık-arka far) bir ton ışık var ve arada kaynayıp gitme durumu olabilir.
    4-Tünelde diyelimki emniyet şeridinden ilerliyorsunuz öndeki araba sizi farketti ama arkadan gelen araba kör noktada kaldığınız için sizi göremeyebilir.
    5-Tünelin içindeki ses yoğunluğu motivasyon vede konsantrasyonunuzu kötü etkileyebilir.
    6-Velevki tünelin içinden geçmek dışında bir alternatifiniz yok ise modern tünellerde kaçış yol diye tabir edeceğimiz yaya yürüyüş yoluna çıkıp- ki en fazla 1 metre genişliğindedir- bisiklet elde gitmek bence en mantıklı yol gibi görünüyor.

Atacan, isaac52 ve Rehaserdar bunu beğendi.
  8. m.klcts

m.klcts Bisikletkolik

Adı:
    muhammed
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    bi kere ışıklandırma reflektör yokken (pedalların altındakiler hariç) tünele girmek zorunda kalmıştım yanımdan geçen kamyon sesleri acaip korkutmuştu bi tane kamyon da korna çalmıştı o gün bu gündür tünele bisikletle girmedim

isaac52 bunu beğendi.
  9. Rehaserdar

Rehaserdar Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @mehmetsunu teşekkürler. dedikleriniz harfiyen doğru. reflektör ve ışıklandırmalarım olmasına rağmen trafik yoğunluğunun iyice azalmasını bekliyorum. bi kere şansıma çok yavaş giden bi kamyon gelmişti ( yüklü AS 950 ) önün önünden rahat rahat gitmiştim :) ama tabi her zaman şans yok.

Hayrettin ve mehmetsunu bunu beğendi.
  10. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Tünellerden geçilmesi zorunluysa bisikletten inip yayalar için ayrılan bölümden gitmek en güvenlisi. Alanya da bende bir kaç kez tünelleri kullandım. Son geçişim de bisikletten inip yayalara ayrılan kısımdan yürüdüm. Sebebi, tünellerde araçlar çok daha hızlı ve kontrolsüz seyrediyor, tünel de araç sollayan, altındaki tır ya da kamyon ile 100 km üzerinde seyreden, neler neler. Son geçişim de, araçların önüne doğru çekildiğimi hissetmeye başladım, 100 km hızla geçen bir tır ya da kamyonun türbülansına kapılıp dengeyi kaybedebilirsiniz. Dengeyi bulmaya çalıştığınız da zeminin kaygan olduğunu fark ediyorsunuz strese giriyorsunuz. Tünellerde ki zemin pudra kıvamında toz ile kaplıdır, kayarsanız, arkadan da araç geliyor ise neler olabileceğini gözünüzün önüne getirin. Bu yüzden mümkünse yolunuzu uzatın diğer seçenekleri kullanın, seçenek yok ise, inin yürüyün. Ayrıca kulaklık takmayı unutmayın, sinirlerinizin bozulmaması adına bu bir gereklilik.

mehmetsunu bunu beğendi.
  11. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Kağıthane ve dolmabahçe tünellerini hep kullanıyorum da farlarını yakmayan soförler benim için tehdit oluşturuyor.
    70 hız sınırına uymaları gerektiği için bence çok risk yok. Emniyet şeridi de oldukça geniş.
    Bir de trafik olduğunda emniyet şeridine giren motorsikletler var ya, of, düşünmek bile istemiyprum.
    Belgrad ormanı bisikletçisi olmak istemiyorum. Normal bir halde şehirde kullanmak istiyorum.

gmfaruk ve Uğur S. bunu beğendi.
  12. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    geçmeyin o tünellerden hocam. hele 1 gidiş 1 gelişse zaten bu zamana kadar şanslıymışsın

13. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ben genelde Kağıthane ve Dolmabahçe tünellerini kullanıyorum. Emniyet şeridi 2 bisiklet alabiliyor. Işıklarımı açıp basıyorum pedala.
    Tünellerde rüzgâr direnci az olduğundan 50-60 KM hızdan aşağı düşmediğim için pek sorun olmuyor. Ama yavaş gidersem hem tünel bitmeyecek gibi geliyor hem de arkadan gelen araçlar tedirgin ediyor.

Bir kez de Şile Otoyolu'ndaki Vecdi Diker Tüneli'ne girmiştim. 747 mt civarı galiba. Çok keyifliydi :)

urkmez39 bunu beğendi.
  14. ozeba

ozeba Yeni Üye

Bahsettiginiz tunellerden gecen bircok bisikletciye denk geldim. Buyuk cesaret. Kacacak hicbir yer yok. Emniyet seridi ya da yaya yolu da yok Ankara yonundeki tunellerde. Hizlica terketmeye calismaktan baska yaoacak birsey yok sanirim malesef. Eregli yonundekilerdeyse 1.tuneli gecmek zorundasiniz sanirim ama 2. Tunelden tip fakultesi otobuslerinin ciktigi yokustan cikip ileride fakultenin altindan tekrar yola katilabilirsiniz. Baska cozumu yok malesef :( ama eregli yonunde yanda yaya yolu oldugu icin elinizde yuruyerek de gecebilirsiniz.

15. isaac52

isaac52 "Lanigrenoir"

Adı:
    Sir Isaac
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Nefise akçelik tünelinden ilk geçişim Sağ şeritten ilerleyeyim dedim...tırın biri 5cm mesafeyöe yanımdan geçince(sövmedik taraf bırakmadım...kasti 0 yakınlaşarak geçtim)sonrasında yaya yoluna çıkmak zorunda kaldım...o da zeminde demirler var..her türlü sıkıntı...bi gün yolu düşüpte geçecek olanlar varsa orduya gidiş tarafında tünelin sol kısmından ilerlemek daha rahat...

16. can onur

can onur Forum Demirbaşı

Seviye:
    @Rehaserdar Zonguldak'ın girişindeki ve çıkışındaki tüm tünellerden geçtim. Tehlikeli tüneller değil hiçbirisi. Ön ve arka aydınlatmalarını açtığın ve arkadan gelen araçları kontrol ettiğin takdirde bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Ordu Bolaman'da, 3800 metre uzunluğunda, Nefise Akçelik Tüneli vardır. İki sene önceydi, tünele doğru ilerliyordum, hava yağmurluydu... Nefise Akçelik'ten nasıl geçeceğimi kara kara düşünürken, tünelin yakınlarında dörtlüleri yakmış bir araç gördüm. Aracın yanına yaklaştığımda, araç sürücüsü bana tünelin çok uzun olduğunu, sıkıntı yaşayabileceğimi ve bana arkamdan eşlik edebileceğini söyledi. Tüneli bu şekilde yardım alarak, hiçbir sorun yaşamadan geçtim. Çok tedirgin olduğunuz yerlerde birilerinden bu şekilde bir yardım isteyebilirsiniz belki.

isaac52 bunu beğendi.
  17. serkanoz87

serkanoz87 Kıdemli Üye

Adı:
    serkan özdemir
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    zorunlu olmadıkça geçilmemeli diye düşünüyorum, geçilecekse eğer sağlam ışıklandırma ve fosforlu yelek vs önlemleri alınarak geçilmeli ama çok dikkat edilmeli

18. Murat.Bagci

Murat.Bagci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    mevzuata gore tunellerden gecis yasak degil mi ? niye gecip kendinizi riske atiyorsunz ki otobanda bisiklet surmekten daha tehlikeli tuneller

19. can onur

can onur Forum Demirbaşı

Seviye:
    Tünel konusuna bir şey daha ekleyeyim. Tüneldeki tek tehlike arkadan ve önden gelen araçlar değildir. Kısa mesafeli tünellerde yaya kısmından gidilebilir belki ama uzun tünelleri yürüyerek geçmeyi uygun bulmuyorum. 1 km'lik bir tüneli yürüyerek geçmeye kalksanız en iyi ihtimalle 10 dakikanızı alır. Tabii ki düz yolda yürüyorsanız... Elinizde bisiklet varken, hele hele arkada çantaların olduğu bir bisikletle, mazgalların, engebelerin olduğu, daracık bir yaya kaldırımında ilerlemek zor olacaktır ve kilometre başına 15-17 dakika yürümek zorunda kalırsınız ki bu da o kadar süre egzoz yutmanız demektir. Frenlerden ve debriyaj balatalarından etrafa saçılan kanserojen asbest tozlarını solumak ise cabası. Özellikle Zonguldak'a gelmeden, arka arkaya bir sürü tünel var. Bunların hepsi için bisiklet ele almaktansa güvenli bir şekilde bisikletle geçmek daha mantıklı. Nefise Akçelik'te yürümeyi düşünemiyorum bile! 40-45 dakika egzoz ve asbest...

mehmetsunu bunu beğendi.
  20. ElcaSeJawS

ElcaSeJawS Forum Bağımlısı

Adı:
    fatih
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ben arabayla gırdıgım de bile tedirgin oluyorum seritte zor duruyorum yol cok dar gelıyor cok tehlıkelı bence. İnip bisikleti omuzlayıp yurumek lazım.