Tum eyaletleriyle ABD

Nuran Atakan

Aktif Üye
Tepki
153
Istedim ki burada bir beyin firtinasi yapalim.
ABD'nin tum eyaletlerini kapsayan bir bisiklet turu planlanabilir mi?
Rota nasil olabilir?
Masraflarla ilgili neler yapilabilir? (sponsorlar, part-time isler)
Ne kadar bir parayi onceden ayirmak gerekir?
Gereksinimler nelerdir? (bisiklet, giyim, yolluk, resmi yazilar vb)
Nasil hazirlanmak gerekir?
Ne kadar surer?
ABD'yi tek basina katetmek ne derece guvenli olur?
Katilmak isteyen cikar mi?
gibi bazi sorularla ilgili fikriniz varsa ve paylasirsaniz sevinirm. Tesekkurler.

PS: Amerika diye aradim boyle bir konu goremedim. Eger gozumden kactiysa kusura bakmayin ve lutfen linki verin, o sayfayi inceleyeyim.

• Beğen
Tepkiler: çirkin
Scudo

Ozzgurr

Forum Bağımlısı
Tepki
1.667
Selam Nuran,

Bu turlari organize eden sirketler var, ben sana bilgi bulabilirim ama eve gidip dergi karistirmam lazim. Kaliforniyadan-Bostona, Washington DC den Floridaya felan turlar var.

Nuran Atakan

Aktif Üye
Tepki
153
Eger cok vaktini almayacaksa, bir bakarsan sevinirim Ozgur. Kisa vadede yapabilecegim birsey degil, belki de hic yapamayacagim bir sey ama bir arastirmak istiyorum. Buraya yazarken aklimda olan; daha cok bisikletle bireysel, uzun ya da kisa yol deneyimi olanlarin; ya da boyle bir deneyimi yasama hayali, plani olanlarin dusuncelerini paylasmakti. Bu isi profesyonel anlamda organize eden sirketler oldugunu hic duymamistim. Ama bilmemek ayip degil ogrenmemek ayip, bir arastirayim onlari da:)

• Beğen
Tepkiler: Ozzgurr

Erkut Yiğit

Forum Bağımlısı
Tepki
822
Dogu turu veya bati turu yapilabilir. Toplamda 1 seneye yakin yasamis biri olarak ulkeyi karsidan karsiya gecmenin zaman kaybi oldugunu dusunuyorum.

Doguda asagidan yukariya florida-niagara falls turu yapilabilir. Batidaki tur biraz daha zengin isi olur. Konaklama vs. cadir harici yapilacaksa pek ucuz yer bulamazsiniz batida.

• Beğen
Tepkiler: Nuran Atakan

Nuran Atakan

Aktif Üye
Tepki
153
@Erkut Yiğit

Sence neden zaman kaybi olur? Biraz daha acabilir misin?

Erkut Yiğit

Forum Bağımlısı
Tepki
822
@Nuran Atakan
Gorecek pek fazla bir sey yok, oyle diyeyim. Can sıkıcı.

canelmas

Üye
Tepki
249
İsim
can elmas
Bisiklet
Scott
amerika nın tüm eyaletleri dediğinizde hawaii, alaska ve hatta puerto rico da işin işine girebilir dikkat edin.

Amerika da ben de doğusunda batısında yaşadım. Her bölgesi ayrı bir güzeldir ve keşke dediğiniz turu yapabilseniz. ama önce sadece bir doğu yakası ve sade bir california turu falan deneseniz??? 50 eyalet araba ile bile git git bitmez

kolay gelsin

Ozzgurr

Forum Bağımlısı
Tepki
1.667
Bayaa sansliyim Nuran, ilk elimi attigim dergide buldum sana faydali olabilecek sitelerin isimlerini;

Amerika turlari icin;
(link)
(link)
(link) Amerika, Fransa, Yunanistan,Almanya
(link)

Ispanya
(link)

Yeni Zelanda, Australia, Hindistan ve Vietnam
(link)

Israil, Taiwan,Japonya, Kosta Rika ve Kanada
(link)

Umarim isine yarayan birseyler bulursun.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Teşekkürler Özgür,
Çok faydalı bilgiler veriyorsun bize uzaklardan.

Avrupa turumuz sırasında bizde 60 kişiye varan guruplar görmüştük.
Her türlü konaklama ve lojistik ihtiyaçları arabalı ekipler tarafından karşılanan bu gruplarda genelde yaş ortalaması da yüksekti.
Tek başına tur yapanların yanında , belki planlama ve destek olanakları ile uğraşacak vakti olmayanlar bu şekilde paralı turlara katılmayı daha uygun buluyorlardı.

bir gün Türkiye de de aynı şekilde turlar yapılacak inanıyorum ki.
En azında 3 sene içinde ben İznik te böyle turlar için altyapı kurmuş olacağımı düşünüyorum. :)

Ozzgurr

Forum Bağımlısı
Tepki
1.667
@Soner Sarihan

Selam Soner,
Bazi Amerika turlari 50 gunden fazla,boyle turlara katilmak icin ya emekli olmak yada loto milyoneri felan olmak lazim, aksi taktirde kim isinden izin alabilirki. Ozellikle burasi icin deneyimsiz-grupsuz uzun turlar yapmak hic akil isi degil, grup olsa bile cevreyi bilmek lazim, en guvenlisi boyle turlar sanirim Amerika icin.
Benim Amerikali iki arkadasim gecen yaz Italyaya gittiler boyle turlara katilarak, sizinde belirtiginiz gibi 50 fazla katilim varmis, kiz anlata anlata bitiremiyor aldigi keyfi.

Boyle turlar ulke tanitimi icinde cok guzel oluyor umarim birgun Turkiye icinde yapilir.

Gorusmek uzere, Texastan selamlar

Nuran Atakan

Aktif Üye
Tepki
153
Tesekkur ederim Ozgur. Bir suredir foruma giremiyordum. Verdigin adresleri inceleyecegim. Zaten dedigim gibi oyle hemen kalkip gidebilecegim bir sey degil. Maddi, manevi, fiziksel altyapiyi mutlaka olusturmak lazim gibi geliyor, en azindan benim acimdan.

Verdigin adresleri inceleyince daha net bir fikrim olacak ama anladigim kadariyla, tek basina yola cikmaktan korkuyorsaniz bile, bir sure para biriktirip boyle bir tura katilmayi hedef belirleyebilirsiniz, boyle bir sansiniz var.

@Erkut Yiğit

Bir acidan haklisin Erkut. Asya ve Avrupa'yi dusundugun zaman Amerika (kuzey kismi) daha dunku bebek sayilir. Bu baglamda cok da satabilecekleri bir sey yok, ne tarih ne de kulturel zenginlik anlaminda. Dogal guzellik icin de ayni seyi soyleyebiliriz. Yani koca ulkenin gordugum 50'de 1 kadari bende bu izlenimi birakti:)

Ama onlar da kendilerince yollar bulmuslar ve bir avuc degerlerini cok guzel pazarliyorlar. Bence bu saygi duyulacak birsey. Bizim harap bitap dusmus tarihi degerlerimizi ve kirlenmis dogal guzelliklerimizi dusunurseniz eger. Ayrica bence Amerika'nin kendine ozgu bir muazzamligi var. Ben ABD'de kaldigim yaklasik 8 aylik (5 ay San Francisco, 2 ay New York, 15 gun Hollywood, San Diego, Las Vegas, Tampa) sure icerisinde hic sIkIlmamistim.

@canelmas

Haklisiniz bana da git git bitmez gibi geliyor:) Tamami tek seferde degil de daha ufak capli, farkli tarih ve surelerde farkli etkinlikler kulaga cok daha mantikli geliyor.

@Ozzgurr

Dogrusu bana da ABD'de deneyimsiz ve grupsuz bir tur korkutucu geliyor. Hele de seri katil geleneklerini dusunursek:)

Fakat ilginctir, ben Turkiye'de yollara dusmekten daha cok korkuyorum. Mesele trafik vb degil, Turkiye'de tecavuze ugrayip, bicaklanip bir calinin arkasina atilmayi daha muhtemel goruyorum. Cunku Turk halkinin oyle enteresan, primitif bir yani var bence. Damarlarina basilinca isi cinayete kadar goturebilirler ve damarlarina basmak da cok zor degilmis gibi geliyor. Cunku pek oyle kural, mantik ve sagduyu aliskanligi edinilmemis gibi. Biz genelde icgudulerimmiz dogrultusunda yasiyoruz ve inanilmaz bir bencillik duzeyimiz var. Kusura bakmayin Turkcesini kullanmaya dilim varmadigi icin yabanci kelime kullandim. Ayrica tabi ki istisnalar kaideyi bozmaz.

Yanlis anlamayin kendimi halkimi ayipliyor degilim, bu sadece benim hissettigim bir sey. Sunlari yasadim gordum de o nedenle boyle hissediyorum da diyemem.
Duzeltme: Aslinda diyebiliriz sanirim. Bisikletcileri dovdugumuz, baris elcilerini tecavuz edip oldurdugumuz dusunulurse:)

Insanoglu boyledir ya da ABD halki daha beter denebilir mi bilemiyorum, diger ulke halklari icin bir sey diyemeyecegiim cunku hayatim burada gecti:)

Konuyu bayagi bir dagittim:) Ozetle, herkese tesekkur ederim verdigi bilgiler icin. Umarim bir gun anilari da paylasirim sizinle.

• Beğen
Tepkiler: Barış Kılınç

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Sevgili Erden abi ( Erden Eruç )
ABD yi güneyden kuzeye bisikleti ile geçip Kanada daki Mc Kingley dağına kadar kas gücü ile gitmiş ve kas gücü ile zirvesine kadar ulaşmıştı.

ayrıntılar için (link)

• Beğen
Tepkiler: Nuran Atakan

Nuran Atakan

Aktif Üye
Tepki
153
Tekrar belirtmek istiyorum; Turkiye sinirlari icinde tek basina bir kadin olarak bisikletle uzun yola cikma konusunda kendini guvensiz hissediyor olmak kesinlikle bir genelleme degil. Tamamen sahsa ait dusunceler. Ama bir kisinin bile bu guvensizligi hisseder noktaya gelmesi, uzerinde durulmasi gereken ilginc bir durum bence. Aslina bakarsaniz ben kendi ulkemin yollarinda pedal cevirebilmeyi, Turkiye'yi bir basta bir basa katedebilmeyi tercih ederdim. En azindan dunyayi gormeden once kendimi ulkemin her yerini gorebilmeyi ve daha sonra baska ulkelere acilmayi. Ama bunun hayalini dahi kuramiyorum:)

Tepki
87
Canım Türkiyem'de durum o kadar da kötü değil.
Birkaç kişinin yaptığı kötü şeyleri abarta abarta aktaran medyanın da etkisi ile ülkeye ve türk halkına mal etmeyelim.
türk halkı dünyadaki en köklü medeniyettir. birkaç soyu bozuk kişinin işlediği suçları türk halkına maletmeyelim lütfen.

Tepki
8
16 yasndaym ve böle organizasyonların olması beni bir baska sevindiriyor...üstelk bisikletle.:)

miraculous

Üye
Tepki
13
tşk ler linkler için bunlara ben bir göz atayım ilerde lazım olabilir bana :)

@Ozzgurr

miraculous

Üye
Tepki
13
erden abi halen devam ediyor turlarına özel yapım teknesiyle kürek çekerek atlantiki pasifiki ve hint okyanusunu geçti
avustralyayı bisikletle geçti şimdi de afrikada pedal basıyor
ilgiyle ve hayranlıkla takip ediyoruz kendisini :)
@Soner Sarihan