Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

TTNET kısıtlaması

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Emrah Pektaş tarafından paylaşıldı.

1. Emrah Pektaş

Emrah Pektaş Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    2 gün önce internet sağlayıcımdan aşağıdaki mail geldi:eek:

Değerli Abonemiz;
    3 Haziran 2010 tarihinde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan tüm internet servis sağlayıcılara iletilen duyuru ile, yasal nedenlerden dolayı Google'a ait bazı servislere erişimin kapatılması kararı alınmıştır. Bu durum Google analytics, maps, translater gibi tüm dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan diğer servislerin de yavaşlamasına veya erişimin yasaklanmasına sebebiyet vermektedir.

Bu engelleme ile etkilenebilecek google servisleri aşağıdaki gibidir;
    . Google web sitesine erişimde sorun yaşanması,
    . Reklam vb. analiz verisi için web sitelerinde Google analytics, Google maps gibi Google uygulamalarını kullanan portal veya web sitelerinde erişimlerin yavaşlaması,
    . Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere yavaş erişim,
    . Web siteleri dahilinde Google Search kullanan alan adlarına erişimde yavaşlama,
    . Firmanıza ait Google uygulamalarıyla entegre ya da Google Search'e dayalı bir takım uygulamalarınızın bu erişim kısıtlamasından etkilenmesi, gibi sorunlar söz konusu olabilecektir.
    Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından iletilen, ......... adsl olarak yasal sorumluluğumuz nedeni ile uymak zorunda olduğumuz bu karar neticesinde yaşanabilecek erişim ve yavaşlık probleminden en az seviyede etkilenmeniz için konuyu bilginize sunarız.

Elektronik postada bahsedildiği üzere gerçekten internet erişimim kullandığım bazı sitelerde farkedilir düzeyde yavaşladı.Ben de çok sevindim ve mutlu oldum, hayır dualarımı eksik etmedim tabi.Anladığım kadarıyla bu uygulama tüm Türkiye'de ve bütün internet sağlayıcıları için yapılıyor.Daha neler gelecek başımıza...

GiciK eRay ADALI ve Hasan Topcan bunu beğendi.
  2. Mustafa Tufan

Mustafa Tufan Kıdemli Üye

Adı:
    Mustafa Tufan
    Seviye:
    Olayın TTNET ile alakası yoktur. Yani "TTNET kısıtlaması" değildir. Youtube'a yasak kararı ile yasaklanan IP'lerin güncellenmesinden kaynaklanan bir sorun. Yıl 2010 iken hala internet üzerinde hakimiyet kurmaya çalışan bir anlayışı var devletimizin. Fazla takmaya gerek yok ama. DNS'i değiştirip tüm yasaklardan kurtulun.

3. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ne yapmaya çalışıyor bunlar yahu :D Çok basit olan çözümlerini bulur uygular ve bu saçma sapan uygulamaları getirenlere gülüp geçerim sadece. Nelerle uğraşıyorlar yazık..

4. Emrah Pektaş

Emrah Pektaş Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Çözüm her zamanki gibi yine Google da.:)

5. ozzy

ozzy Yeni Üye

Seviye:
    devletumuz çok yaşasın..

6. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    İyi de ben bu işten birşey anlamadım ki. Youtube gayet hızlı açılıyor. Ama bazı sitelerde ciddi anlamda yavaşlama var.

Şimdi kim kimi ne niyetle cezalandırmış oldu?

7. BULUT ÇELİK

BULUT ÇELİK Forum Demirbaşı

Seviye:
    bende farkettim ve google ile olan birlikteliğime son verdim:mad: (alternatifleri var.) ;)

8. Ümit Arabacı

Ümit Arabacı Kıdemli Üye

Seviye:
    Ya biz çok geriden geliyoruz yada birileri bizden çok ileride, bu kararı çıkartan gerici zihniyetli kişilere sevgi selamlarımı yolluyorum

binRR bunu beğendi.
  9. Komando_Turk

Komando_Turk Kıdemli Üye

Seviye:
    Her türlü yasaklı sitelere girme yolu anlatim..

Opera kullanıcıları için ;

Üst kısımda bulunan ARAÇLAR--> TERCİHLER--> GELİŞMİŞ --> (sol kısımda bulununan bölümlerde) AĞ --> VEKİL SUNUCULAR --> OTOMATİK VEKİL SUNUCU YAPILANDIRMA --> Oraya http://go.navige.com bu adresi yazın ve tamam diyin.

Mozilla Firefox için;

ARAÇLAR --> SEÇENEKLER --> GELİŞMİŞ --> AĞ --> AYARLAR --> OTOMATİK VEKİL SUNUCU AYARLARI --> orayı etkin hale gelitirip http://go.navige.com yazalım..

Artık youtube vb sitelere rahatlıkla girebilirsiniz ve DNS değiştirmede yaşanan aşırı internet yavaşlamaları olmaz.. Ama gene de yasaklı sitelere girerken etkinleştirip işiniz bitince ''tik'' işaretine tıklayarak pasif duruma getirebilirsiniz.

İnternet Explorer ve diğer program kulanıcıları Ö.M atarak cevaplandırabilirim..

10. Hakim Arslan

Hakim Arslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Devlet yasaklar insanımız çözümünü bulur girer, youtube' a giremeyiz DNS ayarı formülü bulunur az milletimizin zekasını yaratıcılığını geliştirmek için yapıyo galiba devler:D:D:D

11. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Olay google ve servislerine erişim değil aslında, dolaylı olarak sayfa kodlarında google-analytics vs gibi bağlantıları olan siteler yavaş açılıyor, bu tür yavaşlık yaratan bağlantıları hosts dosyasında 127.0.0.1'e yönlendirmek sorunu çözüyor.