Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Truvativ Noir mı yoksa Shimano XTR mi?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Erhan Doğaner tarafından paylaşıldı.

1. Erhan Doğaner

Erhan Doğaner Bisikletkolik

Seviye:
    arkadaşlar siz olsaydınız hangisini ve neden tercih ederdiniz???

ergin bunu beğendi.
  2. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Şekil olarak XTR ama uygun fiyata olmadığı sürece o fiyata daha hafif aynakollar bulmak mümkün...

ergin bunu beğendi.
  3. yunus emre

yunus emre Üye

Seviye:
    XTR Rullazzzzzzz

böyle soruya böyle yanıt :)

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Yunus aslında yanıtın daha güncel olabilirdi;

Noir, karbon yapısı, hafifliği ve fiyatıyla çok tercih edileceğe benziyor. Üstelik arkasındaki SRAM gücü de, bu ayna kolun oldukça iyi pazarlanmasına olanak sağlıyor. Kaldı ki daha önceden FSA de karbon ayna kol çıkarmıştı ancak bu kadar tutmadı. En azından üreticilerin büyük çoğunluğu artık en üst model bisikletlerinde Noir tercih ediyor.
    Fakat bu biraz da "tarz" ve "gösteriş" için yapılıyor bana kalırsa. Çünkü bisiklette "karbon" hep ilgi çekiyor.
    Ben şahsen ayna kolda karbon kullanmaktan yana değilim oldum olası. Çünkü ne zaman dönüp baksam bisikletimde 2 tane en çok çizilen yer görürüm;
    1. Ayna kol
    2. Arka attırıcı

Kendi ayna koluma bakıyorum, Yunus'un koyduğu resimde en altta kalan kısım, benim ayna kolumda vuruk ve çizikler içerisinde. Genelde kayalık inişlerde farkında olarak veya olmayarak bu bölge darbe alıyor. Böyle bir işkenceyi karbon ayna koluma çektirmek istemezdim... :)

5. europeseko

europeseko Aktif Üye

Seviye:
    kesinlikle XTR derim.kimne derse desin XTR hep yol gosterici oldu ust seviye komponentler arasinda.bence XTR en iyi olmaya devam edecek:)

6. aykut52

aykut52 Forum Demirbaşı

Seviye:
    kesinlikle xtr.karbon aynakolu shimanoda uretebilir.shimano bisiklet sektorunde bir yondur.shimano istese karbon yapamazmi.ancak yapilan denemelerde aluminyum aynakolun daha hafif ve rijit oldugu gozlemlenmis.

7. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Aykut selam
    Bu iddianı ispatlayabileceğin bir kaynağın var mı?
    Biliyorsun Shimano, 2008 yol komponentlerinde karbon ayna kol üretecek.

ergin bunu beğendi.
  8. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:

9. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Halil shimano kataloglarında hollowtech aynakollar ile ilgili şöyle bir yazı var:

"Testimiz için farklı üretim özelliklerine sahip 5 prototip aynakol ürettik(karbon) ve performanslarını alüminyum HOLLOWTECH2 üretimi ile karşılaştırdık.

Karbon lifi hammadde olarak alüminyumdan daha hafif olmasına rağmen,pratik kullanımda alüminyum rijidite ve hafiflik arasında daha iyi bir denge kurmaktadır. Karbon, HOLLOWTECH2 üretiminin doğal bir sonucu olan 3 boyutlu rijidite ve uzun kullanım ömrünü sunmak için daha fazla güçlendirilmeye ihtiyaç duyar."

Şimdi karbon aynakol üreterek bu konuda kendileri ile çelişmişler. Belkide o testlerde uygun karbon bileşimini yakalayamadılar? Yada gelişen piyasaya ayak uydurmak için karbon aynakol ürettiler. Çünki 2005 yılından itibaren durace te bir değişiklik yoktu. artık değişiklik yapılması kaçınılmazdı. Bu seneki fransa turunda karbon durace kullanan sporcular vardı :)

Fakat piyasaya 2008 demi 2009 damı çıkartırlar bilemiyorum. Shimanonun uluslararası toplantısında çıkış tarihi 2009 olarak duyrulmuş...

10. günay

günay Forum Bağımlısı

Seviye:
    arkadaşlar dikaktimi çeken bir nokta....durace karbon olmasına rağmen tasarımı(geometrisi) aluminyum ile birebir aynı gibi(an azından fotoğrafa bakınca öyle görünüyo).....öksalın da dediği gibi piyasa ya ayak uydurmak için mi karbon üretti?...acaba firmalar arasında şöyle bi diyolog mu geçmiştir;

shimano ;"karbon karbon deyip duruyosunuz ..alın size karbon ayna kol"

diğer firmalar;"ha şöyle yola gel bakıyım,ne öyle yıllarca dövüp durdun masum aluminyumları"

:D :D

11. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Bilemeyiz. Ancak karbonun tercih edilmemesinin gerekliliğini açıkça ifade eden şöyle bir test yapılmış:

http://www.bikesportmichigan.com/reviews/crank.shtml

Yeni aynakollar yok, ama Shimano'nun karbona neden geç geçtiğinin göstergesi olabilir.

Bu arada (Eurobike) FSA'nın ürünlerini incelerken, şaşırtıcı şekilde metal üzerine işlenmiş karbon gidonların sadece karbon olanlara göre daha hafif olduğunu görmüştük. Büyük ihtimalle yakın bir gelecekte bir çok büyük firmanın ince aluminyum üzerine karbon yapılmış ürünlerini sıkça göreceğiz (ki bazıları kadro olarak bile piyasaya çıktı).

cazgır, d.berkay ve Ercan Bayram bunu beğendi.
  12. aykut52

aykut52 Forum Demirbaşı

Seviye:
    halil selamlar.oksal arkadasinda anlattigi gibi shimano kitapciginda yazan yazinin yalancisiyim.simdi merak ettigim konu karbon xtr aynakollarda da kullanilacakmi.

13. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Bilmiyorum Aykut. Böyle bir yazı veya habere henüz rastlamadım.
    Ancak olur mu? Neden olmasın...
    Shimano sanıyorum karbonu çok sevmiyor. Elinde metal işleme üzerine bu kadar çok bilgi birikimi varken, belki onları değerlendirmek istiyordur, bilemeyiz.

14. yunus emre

yunus emre Üye

Seviye:
    Ben bu modeli daha çok sevdiğimden koydum yenisine halen gözüm alışamadı bana daha çirkin geldi.
    Shimano Dura-Ace serisini yenilemiyor hatırlatayım, 7800 Serisine ek bir model sunuyor, yukarıdaki fotoğraf Eurobike'ta tanıtılan bir prototip, az çok aşina olan herkesin de bu fotolardan anladığı gibi tasarım ve genel hatlar aynı, piyasaya çıkacak modelde de çok bir değişiklik olmayacaktır diye düşünüyorum.

günay bunu beğendi.
  15. nightkobe

nightkobe Üye

Seviye:
    kesinlikle XTR.üstüne tanımam.

16. aykut52

aykut52 Forum Demirbaşı

Seviye:
    halil dedigin gibi dogru olabilir.adamlarin isledigi metaller karbona gerek birakmiyor diye dusunuyorum.ornegin xtr rapidfire 2007 vites kolu xo dan daha hafif.arka attiricida 1 veya 2 gr oynuyor.xtr aynakol noırden hafif.ayrica o yaziyi 2006 katalogu 123 veya 126.sayfada olmasi lazim.

17. koraymalkoc

koraymalkoc Bisikletkolik

Seviye:
    Böyle bir karşılaştırma olmamalı bence ben olsam XTR ı seçerdim

18. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Çok saçma... Adama sorarlar;
    Neden?

günay bunu beğendi.
  19. günay

günay Forum Bağımlısı

Seviye:
    siz XTR ı seçerkende bir karşılaştırma yapmış olmayasınız:)

insan düşünen...tartışan...doğruyu arayan canlıdır!!...fark=anlam

20. ozantuna

ozantuna Forum Bağımlısı

Seviye:
    Carbon üreten firmalar daha önceden bisiklet malzenesinin dışında başka gereçleri carbondan üretiyorlardı örneğin kayak takımları...bundan dolayı carbon teknolojisinde shimano grubun bir adım önünde yer alıyor.Adamlar alu süper bir şekilde işliyorlar fakat carbonda geriler.Beş altı sene önce alu kadrolar daha caddelerde pek nadir görüldüklerinde bir carbon kadro görmüştüm 5000 usd fiyatıyla elime aldığımda bu kırılır kopar diye düşünmüştüm fakat şimdi herkezim kullanmak isteyeceği en dayanıklı malzemelerden biri haline geldi,F 1 arabalarının fren disk leri bile carbon alaşımlı işleyen en dayanıklı en hafifini yapıyor.Shimano ülkemizde populer ama birde farklı siteleri gezin yorumları test sonuçlarını okuyun.Sonuçta görülen şu:Hepimizin hayallerini süsleyen XTR bile iyinin kötüsü yada ortası ayarında bir komponent.