Truvativ Aynakollar ile Shimano Karşılaştırması

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
Merhabalar,
Truvativ aynakollar IG ve HG Shimanolarla uyumlu mudur ? Bir de bunların bildiğim kadarıyla bir kaç çeşidi var. Bunların kalite olarak Shimano daki karşılıkları nedir? Fiayat olarak nasıldır Shimanoya göre ?

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Türkiye'deki Truvativ Firex ve Truvativ Stylo HG zincir uyumlu, diğer bir deyişle 9'lu sisteme uyumlular.
Firex'in Shimano'da karşılığı LX, Stylo'nun ise XT oluyor.

Karşılaştırmak için;
Shimano XTR 790 gr.
Shimano XT 862 gr.
Truvativ Stylo 884 gr.
Shimano LX 925 gr. Firex'i bulamadım.

Bunlar da rijitlik değerleri (rakam ne kadar yüksek olursa esneme o kadar düşük oluyor.);
Shimano XTR 53,8
Shimano XT 52,4
Truvativ Sylo 52,6
Shimano LX 50,7

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
merhaba ben truvativ Stylo team aynakol kullanıyorum
9 lu sisteme uygun
HG zincir yada KMC x-9 olan bir zincir ile kullanabilirsin
vites setin Sram ise de Sram in zincirlerini kullanabilirsin...

stylo team 110-120 euro civarında olması lazım

9 lu sistem zincirlerinin geneli aynı

9 lu sistem IG zincirlede kullanabilirsin ama hiç alma daha iyi (çalışmaz değil çalışır...)

8 li sistemle kullanırsan aynakol dişlerini çok ÇABUK YERSİN... (günah yani...)

• Beğen
Tepkiler: mcaliskan23

powered

Üye
Tepki
17
bende aklımda aynakolu değiştirmek var ama kararsız kaldım xt mi stylo mu ? ağırlık ve fiyat olarak ikiside birbirine yakın.hangisini seçmeliyim? birde truvativ noir ( ismini yanlış yazmış olabilirim ) fiyat olarak nasıl olur ?

Emir Alaca

Forum Bağımlısı
Tepki
437
arkadaşım ben de truvativ firex aynakol kullanıyorum çok memnunum hiç bir sorun yaşamadım bu aynakolu da tavsiye ederim bence ya stylo ya da firex al hem çok şık hem de rigitler ayrıca firex 940 gr. dır

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Bence tasarım açısından Stylo kesinlikle daha şık ve çarpıcı. Zaten ben de bir Stylo kullanıcısıyım, öyle ki henüz Türkiye'ye gelmeden ben almıştım aynakolumu... Gayet de memnunum. Aynı şekilde benim de kararsızlığım XT ile Stylo arasında olmuştu.
Noir ise kesinlikle XTR'dan pahalı olacaktır. Malum karbon malzemeden üretilen pek ucuz parça bulmak imkansız. Özellikle ayna kol gibi önemli bir parçada gerçekten uçuk rakamlarla karşılaşabiliyoruz.

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
@Ercan Bayram

Benim sistem 8 li o zaman LX ten yukarısını kullanmak pek mantıklı değil galiba..

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
LX'de, Deore'de 9'lu uyumludur. 8'li bir sistemler kullanman pek uygun olmayacaktır. IG zincirler HG lere göre daha kalın olduklarından daha hızlı aşınmaya neden olurlar.

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
@HaliliOzturk

Merhaba, bir yıllık bir konu ama forumda arama yaparken rastladım ve sormak istediğim bir şey var.

Aynakolların rijitlik değerleri nasıl bulunuyor? Bir de FSA'nın aynakolları kağıt üzerinde çok iddialı görünüyor. Bu marka hakkında yorumlarınız nelerdir?

Teşekkürler...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@Firochromis

Ben bu değerleri geçen yıl (haliyle XTR modeli 2006) bir internet sitesinde, alakasız bir şeyi ararken tesadüfen bulmuştum açıkçası...

FSA (Full Speed Ahead), bisiklet yedek parçası üretiminde oldukça iyi bir firma. Ayna kolları da, en büyük rakipleri olan Shimano, Truvativ gibi firmaları aratmayacak kadar iyi. Hatta seramik yataklı ayna kol göbeği falan da üretiyorlar (fiyatı uçuk da olsa). Hatta Merida takımına da sponsorlar ve parçalarını bir çok üst model MTB'nin üzerinde görmek mümkün.
Yalnız firma bana hep XC'den daha çok ekstrem dallarda uzmanlaşmış gibi gelir hep (bu bir algı sadece). Bir de Türkiye'de dist. olmayışı bir dezavantaj.