Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Triathlon'a başlamak için Ne kadar Koşmak,Yüzmek,Bisiklet Sürmek Gerekir ?

Konu, 'Triathlon' kısmında Tolgahan_07 tarafından paylaşıldı.

1. Tolgahan_07

Tolgahan_07 Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba,
    Öncelikle bu sporun dayanıklılık ve sabırla çok yakın olduğunu biliyorum ve aramızada da böyle arkadaşlarımız var diye umuyorum. Çok ağır olmamak koşuluyla yani yeni başlayacak bir kişi için çalışma programı nasıl olmalıdır ?
    Fazla kilom felan yok içki,sigara felanda kullanmıyorum. Başlarsam ilerleyebileceğimi umuyorum yardım ederseniz sevinirm.. İyi Forumlar...

2. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    yaşın 16 yazdığı gibiyse, hiç zorlanmadan ve zamana bağlı olmadan çok rahat 750m yüzüp 20km bisiklete binip 5000m koşmalısın ,yani mesafeleri bitirebiliyor olman gerek,en önemlisi tabi yüzme açık deniz göl ,derinlik duygusu,vs böyle korkuların olmamalı,dalga ,rüzgar başaçıkabiliyor olmalısın,denizde su yuttuğunda kimseden yardım almadan kendini kontrol edebilmen gerek,yani can güvenliği açısından yüzme en önemlisi,karaya çıkınca dayanıklılığına göre devam edersin bu mesafeleri yapmadan yarışa katımamanı tavsiye ederim tabi bunlar yarış mesafesi,sen antrenmanda daha fazlasını yapmalısın.kolay gelsin

Yavuz Bozkurt ve Tolgahan_07 bunu beğendi.
  3. duyguny

duyguny Forum Demirbaşı

Seviye:
    dediğin gibi öncelikle sabır gerekir bu spor için..
    hiç bi sporda olmadığı gibi bu spor dalında da emek sarfedilmeden bi yerlere gelinemiyor.
    ama başlamadan önce bu spora başlarken kendince hedefler koymalısın
    hedefin bu sezon sadece yarış tamamlamak mı yoksa sallıyorum 1.05 derece yapmak mı?
    bu gibi hedefleri koyup çalışmalarını ona göre düzenlemelisin
    ayrıca triatlon oldukça masraflı bi spordur
    mayosundan tut kaskına vs oldukça masraf tutar
    maddiyatın dışında antrenman yapacak yer bulma sıkıntısı var türkiyede
    yüzme için 25 veya 50m lik düzgün bir havuza, bisiklet için uygun parkurlara ve koşu için uygun parkurlara ve piste ihtiyacın var, en çok ihtiyaç duyacağın şey ise zamandır
    bunların dışında türkiye de en büyük sorunlardan biri antrenör eksikliği, en başarılı sporcular bile kendi kendilerine antreman yapamazlar, onları takip edecek tekniklerini geliştirecek deneyimli kişilere ve triatlon antrenman programı yazacak antrenörlere ihtiyaç duyarlar
    türkiyee de maalesef üst düzey triatlon bilgisi olan antrenör sayısı 1 elin parmaklarını geçmez, ben mesela milli takım sporcusu olmama rağmen türkiyedeki antrenörlerden fayda göremedim ve maalesef şu anda yurtdışından özel bi antrenörle çalışıyorum program için, ama o da yetmiyor tabii, koşu ve bisiklet konusunda deneyimli kişilere danışmak, havuzda yüzerken de başarılı ve bilgili yüzme antrenörleri ile çalışmak gerekiyor
    triatlon keyif için yapılacak bi spor olabilir eğer hedeflerin çok yüksek değilse, çünkü farklı spor dalları, dayanıklılık gerektirmesi ve ortamından dolayı keyiflidir, ama her kafasına esenin de hadi ben triatlona başlayım diyeceği bir spor değildir...

serkan hilal, d.berkay ve Tolgahan_07 bunu beğendi.
  4. Tolgahan_07

Tolgahan_07 Aktif Üye

Seviye:
    Öncelikle teşekkür ederim cevap verdiğniz için .

Yer olarak sıkıntı duycağımı zannetmiyorum Antalya denize kıyısı olan bir şehir okulların kapanmasıyla sıkı bir antreman biraz fayda sağlar diye düşünüyorum. Şu an tek sorunum yol bisikleti =) Malum mtb ile çok zorlanırım sanırım.Hem bu bir yaz tatili ile yetmez bundan eminim 2-3 yıl çalışmam gerekir en azından ben öyle düşünüyorum.Önceden Askeri Liselere katılmak için antreman yapıyordum Bu yüzden koşarken felan zorlanmam,4 Yaşımdan beri bisiklet üstünde olduğumu sayarsam bisiklette yormaz sanırım,Yüzmeyide yazın halledicez artık.Amacım yarışı bitirmiş olmak değil katılırsam ülkeye katkım olacak bir şekilde dereceye girmektir.Baktım olmuyor hedef değiştiririm hedefim daha dayanıklı bir beden olur. İyi Günler.

5. duyguny

duyguny Forum Demirbaşı

Seviye:
    ezbere yaz nasıl olsa denize girerim diye düşünme
    bu işi devam ettirmek istiyorsan devamlılık çok önemli
    kış için havuz lazım
    bu gibi sporlarda kışın sporcular çok ağır antrenman yaparlar, yazın ise yarış sezonunda yarışlar arası birkaç antremanla geçilir
    triatlon yüzme bisiklet koşu dan oluşan bir branş olmasına rağmen bunu yüzme bisiklet ya da koşuyla kıyaslamamak gerekir, yani ben iyi koşarım iyi bisiklete binerim, koşudan sorun yaşamam gibi düşünülmemeli, çünkü triatlon başlı başına ayrı bir spordur, yapacağın antremanlar koşu yzme değil triatlon antrenmanları olmalıdır...

dediğin gibi bu konuda maddi sıkıntı önemli, ilk sorun bisiklet temini
    daha sonra yarışlara gitmek için yol vs. masrafı var, çünkü bisikletteki kadar bol harcırah dağıtılmıyor, şu anda harcırah almak için çok üst seviyede olmak gerekiyor, yeri geliyor milli takım sporcularının hatta olimpiyat aday sporcularının yarısı harcırah dahi alamıyor...

bunlar benim aktaracaklarım..

serkan hilal ve Tolgahan_07 bunu beğendi.
  6. Tolgahan_07

Tolgahan_07 Aktif Üye

Seviye:
    Bu kadar zor olduğunu düşünmemiştim.Yinede sağolun . ama yinede sağlıklı ve dinç bir beden için elimden geldiği kadar çalışıcam.

7. Kerim74

Kerim74 Üye

Seviye:
    Selam, ben yeni ilgilenmeye başladım triatlonla. Isten firsat buldugumda spor yapiyorum. Sanırım Temmuz daki deneyecegim Istanbul da.
    Senin yas 16 ise azmedersen kısa zamanda dereceyi yakalarsın. Bence dikkat etmen gerek kısım yüzme. Triathlon kondisyon dayanıklılık gibi gözüksede teknik çok önemli.

Tolgahan_07 bunu beğendi.
  8. cato

cato Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    duyguny, verdiğin bilgiler için teşekürler.

9. duyguny

duyguny Forum Demirbaşı

Seviye:
    her konuya zamanından 15 gün geçtikten sonra ve konu kapanmak üzereyken yorum yapmanızı anlamış değilim
    teşekkür için mesajın altında teşekkürler kısmı var
    gereksiz yorumlarda bulunmayalım ki kullanıcıların forumu takip etmesi kolay olsun

serkan hilal bunu beğendi.