Triathlon Yarışı Nasıl Olur?

m6rk

Daimi Üye
Tepki
166
Kısaca: 60 dk. yüzebilir olmak şart. Akıntıyı öğrenmek ve hesabını yapabilmek, hava durumunu bir denizci gibi takip edebilmek ve rota çizebilmek çok önemli. Benden daha hızlı yüzen onlarca kişi, sırf yanlış akıntı hesabı yüzünden bitişi atladı ve o noktada akıntıya karşı yüzmek imkansız olduğundan (7km/s akıntı vardı o gün) şişme botlu görevliler tarafından toplandılar...

Konu dışı olduğu için bu kadar yazıyorum, daha ayrıntı istersen mail atarım.

• Beğen
Tepkiler: mcaliskan23
Scudo

Triath

Üye
Tepki
3
Yazılı kaynak isteyen arkadaslar, Ankara da yasiyorsaniz ve ODTU de arkadasiniz varsa kutuphane de 3-4 tane kitap var triatlonla ilgili.. fakat hepsi ingilizce.. kitap adlarına bi ara bakıp yazabilirim merak edenlere.

Satasma olacak yine ama(:) federasyon kutuphanesinde egitim kitabı, cd si, video kasedi yok mu acaba, bi sorulmalı bence.. ben yıllar once egitim kurulundayken bi iki eski kaset vermistim..

• Beğen

m6rk

Daimi Üye
Tepki
166
Federasyon'un ingilizce yazımı alan adı olarak seçtiği sayfasındaki mevcut tutumu (şimdi tekrar kontrol ettim) kendilerine herhangi birşey danışma isteği bırakmıyor. Çünkü 'tahtı sallanan Kralın ülkeyi ateşe vermesi gibi' siteyi kapkara yapmış, sporseverlerine sırt çevirmiş. Bu mantık ve davranış kabul edilemez. Hiç tanımadığım, önceki faaliyetlerinde başarılı olup olmadığını bilmediğim federasyonu sırf bu yüzden kınıyorum.

Tamam, bu konu başlığı bile 'triathlon' olarak açılmış olabilir, biz de arada alışkanlıktan ingilizce yazımı kullanıyor olabiliriz. Fakat sonuçta devletin bir kurumu olan federasyon 'triatlon' şeklinde kullanmazsa bu hata böyle devam eder. Nasıl futbol'u football olarak yazmıyorsak buna da dikkat etmeliyiz.

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Yeni başlayan arkadaşlarıma ki burada kastım henüz bir kaç triatlon yarışmış ve triatlon antrenmanının özelliklerini bilmediği için düzgün antrenman yapamamış sporculardır. Burada amaç tecrübelerimi genç arkadaşlarıma aktarmaktır. Bakın ben ne kadar biliyorum adına bir tek kelime yazmak isteğinde değilim. Dolayısıyla yazdıklarımı kimse uygulamak zorunda değil, dileyen dilediği şekilde çalışmakta özgürdür. Ama bir düşünürün dediği gibi " hayatta sahip olabileceğiniz en ucuz şey, bir başkasının tecrübesidir" mantığıyla hareket etmek daha doğrudur diye düşünüyorum.

Benim şahsi tecrübelerime göre triatlonda sonuca direkt olarak en belirgin şekilde etki eden sporcunun bisikletten sonra ne kadar iyi koşabildiğidir. Niçin böyle düşünüyorum ? Çünkü ; yarıştığım yıllarda gördümki ; Branşlarda iyilerin rakiplerine yaptıkları farklar en çok koşuda belirgin. Mesela iyi bir yüzücü 1500 mt'yi 22-23 dakikada yüzüyor,ardından 40km lik bisiklet etabında iyi bisikletçi 60-62 dakikalarda etabı bitiriyor. Bütün bunların yanında vasat bir yüzücü 1500 mt'yi 30 dakikalar civarında bitirip, bisiklettede 70-72 dakikalık bir performans ortaya koyuyor. Ama iş koşuya geldiği zaman iki branşı yapıp yorulmuş olan kaslar eğer çok iyi koşu antrenmanları ile antrene edilmedilerse 50-55 dakikalara vurabiliyorlar.

Elit bir sporcunun ise 10km derecesi 30 dakika ile 35 dakika arasında oynuyor. Yani bir tek branşta 20 dakika fark. Burada söylemek istediğim öncelikle koşuya ağırlık vererek antrenman yapılmasıdır. Çünkü koşuda kazanılan kondisyon diğer bir tabirle dayanıklılık, diğer branşlardakinden daha üst seviyede. Burada yüzme ve bisiklet önemli değildir demiyorum, sonuçta bu bir triatlon yarışı. Ayrı ayrı branşları çok iyi yapabilirsiniz ama iş birleştirmeye gelince sadece koşuda size yetmeyebilir. Burada yapılması gerekenin koşu ağırlıklı bir antrenman programı ile başlayarak iyi bir temel dayanıklılık oluşturduktan sonra branşlarda ince ayarlar yapılması olduğunu düşünüyorum.

Bu benim otuz yıllık sporcu geçmişim ve sekiz yıllık aktif triatlon yarışmacısı olduğum yıllarda yaptığım araştırmalarda ve girdiğim yarışlarda edindiğim tecrübelerimdir.Dileyen dilediği biçimde antrenman yapar ve yarışır.İllaki benim dediğim doğrudur böyle yapılması gerekir diye bir iddiamız da hiç bir zaman olmamıştır.Yine de elimden geldiği kadar isteyen arkadaşlarıma bildiklerimi aktarmaktan haz duyarım.

saygı ve sevgilerimle

Levent Topcu

Forum Demirbaşı
Tepki
504
@m6rk

Merhaba,

Öncelikle, geçmiş derecelerinize bakarak, bence 3 saat içinde bitirebilirsiniz gibi gözüküyor. Tabii bir uzmandan fikir almanız daha ugun olur, o kişi de ne yazık ki ben değilim :)

Mart ayında Antalya maratonu'nda 10km koşacağım ben de, umarim tanışma fırsatı buluruz...

-lev.

Triath

Üye
Tepki
3
@m6rk

Tam bir dejavu yasanıyor(:) Bakın 2005 te federasyona ne yazmısım:

----- Original Message -----
From: "ozgur celik"
To:
Sent: Wednesday, August 03, 2005 11:09 AM
Subject: G.S.G.M. Triathlon Federasyonu Resmi Web Sitesi Ýletiþim

> G.S.G.M. Triathlon Federasyonu Resmi Web Sitesi

> Gönderenin Ýsmi: ozgur celik
> Gönderenin Emaili:
> Mesaj: federasyon logosun da dahi dogrusu kocaman yazili olmasina
> ragmen neden turkce bir sitede israrla triathlon seklinde bir ingilizce terim kullaniliyor anlayabilmiş değilim. Bir de bu mesaj
> kutusu daha buyuk goruntulenemez mi?

meger webmaster arkadasımmıs ve bana verdigi cevapta bunun federasyon baskanının istegi oldugunu belirtiyordu...

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
@planet58

Teşekkür ederiz, dedikleriniz de haklı da olabilirsiniz ama tavsiyeler sporcunun durumuna göre farklı olabilir. Üç branşın birinde veya triatlon da profesyonel olan bir sporcuya verilecek tavsiye ile yeni başlayanlara verilecek olan farklıdır doğal olarak.
Sizin tavsiyelerinizde bence koşu geçmişiniz etkili. Sizin eski bir koşucu olarak koşu da fark yapmanız yahut farkı kapatmanız son derece doğal. Ama benim gibi üç branşta da sporculuk geçmişi olmayan biri için durum biraz farklı.
Çünkü üçüne eşit mesafede olan biri için bence asıl mesele yüzme etabıdır. Hem düzgün bir teknikle yüzebilmek hem de fazla yorulmadan sudan çıkmak bence aşılması gereken en önemli engeldir.
İlk yarışımda yüzme dışında ne koşuda ne de bisiklette zorlanmadım. Ama yüzmede hem tecrübesizilik hem de az çalışma nedeniyle epey zorlandım. Bana göre sıfırdan başlayan birinin iyi yüzmesi için ara vermeden en az bir yıl adamakıllı (Haftada üç dört gün programlı bir şekilde mümkünse antrenör ile) çalışması lazım.
Ve bir triatloncunun üç branşta da hep daha iyi noktaya gelmeye uğraşması gerekli. Bunu yapmaya çalışırken kendi gücünü ve kapasitesini bilerek ve bilimsel bir sistemle çalışması şart.
Forumda herkesin tecrübelerini paylaşması çok değerli ve önemli ancak triatlon forum tavsiyeleri ile yürütülecek bir spor değil. Bu sporu her yönüyle anlatacak çeşitli düzeylere göre çalışma programlarını da içeren güvenilir yazarların eserlerinden faydalanmak gerekli.Ve bir diğer önemli konu da bir partner veya takımla çalışmak.
Bir de herkes sizin gibi değil bazen insanlar nasıl yaptıklarını değil sadece başarılarını anlatıyorlar. Şu dereceyi yaptım bu yarışı kazandım vb. Tamam tebrikler bravo ama daha ötesi yok . Şuraya aç bir konu en azından yarış tecrübelerini paylaş, yok; varsa elinde kaynak paylaş o da yok, insanları cesaretlendirecek sporu sevdirecek anılarını falan anlat bari o da yok,

eee napalım biz senin başarılarını bize ne? diyesi geliyor insanın.

Tabi burada az da olsa bilgi ve tecrübelerini paylaşan herkesi tenzih ederek söylüyorum bunları.

m6rk

Daimi Üye
Tepki
166
Gerçekten de, kişinin spor geçmişi ve fiziksel özelliklerine göre çalışma şeklinin çok farklılaşabileceği görülüyor. Triath tecrübesine dayanarak KOŞU diyor. mcaliskan da kendi tecrübesine göre (Triath'dan az da olsa o da bir tecrübedir) YÜZME diyor. Ben ise -henüz hiç triatlon koşmamış biri olarak- ''acaba BISIKLET mi?'' diyorum. Neden mi?

10-15 yaşlarımda yüzme yaptığım için belli ölçüde oturmuş bir stilim var. Antremanla yüzmede gelebileceğim nokta belli, bir mucize beklemiyorum açıkçası. 1500m 28-29dk. tahmin ettiğim dereceyi 24'e çekmem pek mümkün görünmüyor. Yüzmede bacakları mümkün olduğunca az kullanarak kaslarımı bisiklet ve koşuya saklamayı düşünürüm, bu yüzden derece çok düşmez ama yorgunluk seviyem antremanla düşer... Yani yüzme antremanımı, bisiklet ve koşuda daha hizlı olmak için yapacağım diyebiliriz :)

2 yıldan uzun süredir koşuyorum, o branşta da durum aynı: 50-51dk olan 10k derecemi 45'e çekmek için harcayacağım antreman saatim yok maalesef..

Benim için tam bir bilinmez olan BİSİKLET. Ayrıca ortalama zaman dağılımına kabaca baktığımda yüzme %19, koşu %33, bisiklet ise %48 ağırlığa sahip. Demek ki bisiklet performansı hepsinden önemli. Yüzmede kazanacağım 5 dk. için yapmam gereken antreman süresinde Bisiklet derecemi 12-15 dk iyileştirebilirim diye hesaplıyorum.

Sonuç olarak; dengeli bir antreman tabii ki şart. Bu denge içinde, kişi kendini zayıf gördüğü bölüme biraz daha ağırlık vermeli, kendisine en fazla zaman kaybettirecek branşta gelişmeli. Belli bir düzeye eriştikten sonra da Triath'ın dediği gibi 'ince ayar'lara başlamalı.

• Beğen

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
Evet senin de yüzme ve koşu tecrüben var ve bu yüzden doğal olarak bisikleti düşünüyorsun.
Ama yüzmede ne oturmuş bir stilin ne de antrenman bilgin olmasaydı ne yapardın? Yüzme ilk kısım onu bitiremezsen yarış bitmez veya bitirip aynı zamanda gücünü de tüketirsen yarış gene bitmez. Dediğin gibi herkesin kendi durumuna göre değişiyor odak noktası.
Bence iyi yüzmek yeni başlayanlar için yarış bitirebilmenin ön şartı çünkü bisiklet ve koşuyu kendiniz zorlayıp tamamlayabilirsiniz.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
sevgili m6rk daha hiçş yarışmamışsın hele bir yarış koş .Sana dışarıdan eksik söylenecek bir konu değil.Yarışi kendi eksiğini kendin gör .Bu bir takım yarışı değil.birinin sana bisiklet harici pek faydaı olmaz.Daha öncede yazdım Türkiyede dereceye girecekseniz iyi bir yüzücü ve orta altı bir koşucu olmanız yeterli.Dışarı açılacam diyorsanız mükemmel bir yüzücünün yanısıra çok iyi bir koşucu olmanız gerek.Hamburg için durumunu bilmiyorum ama önce kendini dene gör acele etme birde bazı yarışlarda zaman ve tur kısıtlaması olabilirç:Onları öğren.Koşu planet 58 in dediği gibi temel aerobik dayanıklılığın temelidir.O ne kadar iyi ise diğer branşlara geçerken altyapınız odenli iyi olur.burada 3 branşında birbirine iyi derece yakın olması gerek eğer kötü bir yüzücü iseniz veya kötü bir koşucu iseniz iş nafile. 22 dk sudan çıkan adamı yakalamak için göbeniğiniz çatlar.Tabi bu yarışın sprint ve olimpik olmasıda etkili sprintte iyi yüzücü kötü koşucu kombinasyonunu yakalamak dahada zor fakat:kötü yüzücü iyi koşucu olimpik yarışta iyi yüzücü kötü koşucuyu yakalama şansı artıyor.Ama sonuç yok .Ne olursa olsun üç branşında aynı seviyelerde olması şart.Eğer kötü bir branşta daha hızlanmak için süreki kuvvetten yersiniz ki bu erken tükenmenize ve esas branşınıza geldiğinizde hiç bir şey yapamzsınız.Ayrıca birşeyler öğrenmek için sürekli araştırma yapmak ve soru sormak şart.Kimsenin soru sormadan forumda bu böyledir şu şöyledir diye birşeyler yazacağını sanmıyorum.Adamlar çıkıp neçok biliyorsun ,soranmı oldu ,sen söylemeseydin bilkmiyecektik diye yorumlar yazıyorki!Yada özelmesaj atın
saygılarımla

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@Triath

Bence şu an sıkıntılar daha büyük bu tür (şu an için)basit ayrıntılarla uğraşmayalım .Ayrıca Futbol kelimeside Türkçe değil Türkçeleştirilmiş kelimedir.Niye o zama orjinali gibi ayak topu -basketbola sepet topu demiyoruz.bizlerin böyle orjinal kelimeleri Türkçeleştirmekte-Türkçe kelimeleride yabancılaştırmakta üstümüze yok .Bazı terimler kavramlar vardır dil dönsün yada dönmesin orjinal söylenmesi gerekir diye düşünüyorum.Örneğin ülke isimleri Güzelim Türkiye ye gidip Turkey demişler olmuşuz ingiliz basında hindi.Ama iş teknik bilgi vermeye gelince hep orjinal kullanırız.Örn arm,quadriceps,bench press, yanımızadakilerde bunların çok önemli spesifik şeyler zanneder .
saygılarımla

• Beğen
Tepkiler: cruphasulie

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ben kendimle ilgili birkaç derece vererek konuyu daha da anlaşılır hale getirmek istiyorum.Burada yanlış anlaşılmasın sizler anlamıyorsunuz manası çıkmasın.Evet ben 1500 mt'yi en iyi 28 dakikada yüzdüm(triatlonda).Bisikletimde en iyi derecem triatlon dışında sadece 40km saate karşı antrenman derecesi olarak 65 dakika,bu triatlon içindede aynı derece olarak çıktı,ancak koşu kökenli olmama rağmen triatlon dışında 34 dakika onbin metre koşmama rağmen triatlon içinde 40 dakikadan aşağı inemedim.Bu dereceleri 40 yaşında iken yaptığımıda belirtmek isterim.Anlatmak istediğim koşu branşı sonda olması sebebiyle zordur ve çok geniş tabanlı çalışma ister.Bakın yüzmede ne kadar kondisyonlu olursanız olun tekniğiniz yeterli değilse mümkün değil derece yüzemezsiniz.Yani yüzmeden yorulmadan çıkmak yetmiyor,iyi bir derece ile öndekilerden kopmamakta önemli.İşte bu noktada daha küçük yaşlarda aldığınız yüzme eğitimi çok önemli.Yani benim gibi 30'lu yaşlardan sonra almaya çalıştığınız yüzme tekniği pek bir işe yaramıyor.Kaldı ki ben 7-8 yaşlarında yüzme öğrenmiş ve sürekli deniz kenarında büyümüş biriydim.Evet yüzme=teknik+teknik+teknik.Bisiklet ise tamamen antrenman kilometresine bağlı ve ironman dışında kuvvette dayanıklılığa bağlı bir branş.Ama koşuya sıra gelince çok iyi bir dayanıklılık oluşturmuş olmanız gerekiyor çünkü son branş.Bunu yarıştıkça daha iyi anlıyacaksınız değerli arkadaşlar.Çünkü ispatlanmıştır ki; kondisyonu yani dayanıklılığı en üst düzeyde geliştiren branş koşudur.Ben koşu kökenliyim ama sprinter olarak yarıştım.Yıllarca dekatlon branşında hep kısa mesafe+atma+atlama branşlarında antrenmanlar yaptım.Triatlona başlayınca inanın koşuya sıra geldiğinde duvara çarpmış hissettim kendimi.Yüzmeye ve bisiklete 1-2 yılda uyum sağlayan bedenim,koşu kökenli olmama rağmen ancak 5 sene sonra düzgün koşmaya başladı.Yine bu konularda gerektikçe konuşuruz Başarılar dilerim.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@planet58

Sayın planet kendi adıma söyliyeyim zaten sizin yazdıklarınızla ilgili bir sıkıntı yok. başkası ne der ne yorum yapar bilemem.Gerçek bir triahtlondada normalde dediğiniz gibi sonucu koşu belirler.Oyüzden iyi niyetinizle yaptığınız tüm yorumlar için teşekkürler
saygılarımla

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Anlayışınız için bende size teşekkür ediyorum. Ayrıca triatlonda da başarılı olmanız dileklerimle kazasız sürüşler ve iyi antrenmanlar...

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
O zaman en iyi triatloncular en iyi koşanlardır demek en doğrusu.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@mcaliskan23

teorikte öyle gibi ama elit kategoride 208 son yılı baz alıp sonuçlara bakarsak 17-18 arası bir yüzme 57dk 1.05 arası bisiklet 30-32 arası koşu olduğunu görürsünüz .Koşunu tarif edilmez bir zorluğu var oda yerçekimene karşı mücadeleniz.Sudayken ağırlığınız belki size avantaj olurken koşarken bu her gr size eziyet olur .Ama elit grup için bu söylenemez yüzme ilk yarış enerji hat safhada ve yüksek teknik gerektiren bir branş genellikle grup halde çıkılıyor ama yüzmeden 1 çıkıpta yarışı kazanan fazla göremezsiniz.Ama onların bir yüzme sıkıntısı olmadığı için diğer parkurlara etkisi gözükmüyor.Bisiklette drafting serbest olduğundan tam bir güç gösterisinden çok takım antrenmanı gibi kimse max gücünü sunmuyor öyle fransa trunda olduğu gibi kise gidip kopmaz vede koparmazlarda zaten 40km kaldı koşu en son ve en acı verici kısım.Bilirsiniz koşuyu çoğu insan sevmez ,koşu demeyin kimseye burdada artık mükemmel bir sisteme sahip bir sporcu diğerinle arasındaki farkı hırs ve acıya kimin daha çok dayanacığı çıkartıyor.Daha önce bir yazımda belitmiştim Türkiyedeki yüzme altyapı eksikliğine rağmen en çok fark uluslararsı yarışmlarda yüzmeden çok koşuda açılmakta
saygılarımla

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@mcaliskan23

Hayır arkadaşım en iyi triatletler 3 branşıda en iyi yapıp birleştirenlerdir.Ama yeni başlayıpta triatlonu bitirmekte bile zorlananlar veya vasat durumda triatletler içinde iyi koşanlar daha avantajlıdır.Cin olmadan şeytan çarpılmaz. Bu arada Tria nickli arkadaşımızın anlattıklarına tamamen katılıyorum.Küçük bir ilave yapmak lazım, koşuda hem yerçekimi mücadelesi zorluğu var hemde en zor tarafı koşunun son branş olması.Daha öncede söylediğim gibi bu anlatılanlar bir çok defa triatlon yarışmış ve deneyim kazanmış kişilerin tecrübeleridir.Yeni başlayan yada triatlon sempatizanı olan siz değerli kardeşlerim istedikleri doğrultuda antrenman yapıp yarışabilirler. Sonuçta doğruya ulaşmanın birçok yolu olabilir.Bizler en kısa yolu tarif ediyoruz.

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
@planet58

Büyüksün be hocam! şimdi senin hakkını nasıl öderiz? Hem bilgi veriyorsun hem haddimizi bildiriyorsun ne kadarda kapasiteli ve kalender bir insansın.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Sordunuz anlattık, bizim kimsenin haddiyle bir işimiz yok, ama eğer alındıysanız o sizin bileceğiniz bir şey.Benim söylediklerim içinde sizin şahsınıza yöneltilmiş hiçbir şey yoktur, hatta kimsenin şahsına yöneltilmiş alınmayı gerektirecek bir ifade yoktur. Böyle konuşmaların sizi etkilememesi gerekir,sporcu eğer sporcuysa eleştirilere daima açık olmalıdır.Ancak bu şekilde bir yerlere gelebilir diye düşünüyorum.Ama yinede istemiyerek sizi kırdımsa özür dilerim değerli kardeşim.

kazasız sürüşler dilerim..

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
@planet58

Sorun değil yaşınıza ve tecrübenize hürmetimiz var.