Triahtlon ilaç kullanımı ve sahtekarlık

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
Türkiyede triahtlon yapan kişi yarışın özelliğine göre çeşitli ilaçlar kullandığını düşünüyordum.bir araştırma yaptım.2001-2003 yıllarında gazi ünüveristesinin ilgili birimin yaptığı testlerde Trükiyede 3-4 kişide(bu sadece bukadar kişi için) yasaklı madde bulunduğuna dair bir bilgiye ulaştım(ancak kesinliği tarafımdan net olarak daha kanıtlanmadı)
bu bilgiye ek olarak sporcu ismi-kulüp-yer vb bir bilgi verilmiyor.Fakat yarışlarda sohpet arasında kulaktan dolma çok sayıda ilaç kullanamn kişi olduğunu biliyorum.Katıldığım bir kampta 16 yaşında çocukların bile avuçla ilaç içtiğini gördüm.Ayrıca Türkiyede triahtlonun finali ve en iyisi kabul edilen olan alanya uluslararsı yarışına dikkat edin çoğu kişinin derecelerinin inanılmaz olduğunu göreceksiniz?Diyebilirsiniz çok iyi hazirlandı -rekabet vs. kolay kolay insanın derecsi 15 dk iyi gelmesi kolay değil.Ynalız şu durumda var .sporda sahtekarlık türkiyede sadece ilaçla olmuyor triahtlonda çok yakaladım eksik tur ve tur kısaltarak yarış bitirenlede var.ve hakemler bunları yarış sonun da karşılaştırmadıklarından triahtlonda koşuyu 23dk(dünya rekorunu 26 dk sayarasak mükemmel) koşan var!Bunlar kayıtlı ve tescilli.Siz hiç suda duba kenarında bekleyen-suda duba arası tur kısaltan -Bisiklette tur kısaltanlar gördünüzmü triahtlon yapın ve görün emeğiniz nasılda elleriğnizin arasından kayıp gidiyor.bilmiyorum bisiklet yapan arkadaşlara soruyorum siznde böyle sorunlarınız varmı varsa nasıl çözüm yolları buldunuz?
saygılarımla
saygılarımla

Scudo

Sungur Çağırgan

Forum Demirbaşı
Tepki
155
Bisiklet
Corratec
valla bunlar acı ama gerçekler sebepleri ise diğerleri kullanıyor bende kullanırım oluyor ama aynı kişileri uluslararası şampiyonalarda tur zamanı olarak takip ettiğim zaman acı gerçek bir kere daha ortaya çıkıyor...

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Birisi iyi bir derece yapınca hemen doping yaptığını düşünmek biraz kolaya kaçmak gibi geliyor bana, gerçekten canla başla antrenman yapan, derecelerini yükselten çok iyi temiz sporcular var, elbette yasaklı madde kullanımı var olabilir ama kesinlikle bilmiyorsak kimsenin başarısını ve sporu karalamamalıyız diye düşünüyorum, iğne yapan birisi vitamin iğnesi yapıyor olabilir, hap içen biri kalsiyum veya multivitamin içiyor olabilir, ayrıca ilaç kimseye motor takmıyor, çok çalışmadığı sürece ilaçda işe yaramaz, pozitif olduğu birden fazla labarotuarca kanıtlanmadığı sürece sporcu masumdur.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
zaten kimsenin ismini söylemedim belli bir şahısa yönelik bir durum değil böyle bir konu açarak herkesin konuyla ilgili düşüncelerini merak ediyorum.Çünkü Türkiyede yarış sonraları bir test yapılmıyor(en azından triahtlonda)Ayrıca kimesnin başarısana gölge düşürücü bir kastımda yok .Başarılı olanları her zaman tebrik ve takdir ederim,saygı duyarım.Ancak konuyla ilgili bigileri ilerleyen zamanlarda sizlerle paylaşacağım.Dediğim gibi bizde doping sadece ilaçla olmuyor bir önce bahsettiğim ve daha yazmadığım sahtekarlıkları gün saat tarih ve resmi kayıtla belgelendirebilirim.Zaten bu yıl faaliyetin başlayacağı ilk yarışta sporcu ve hakemlerin önünde yaparak yeni sezonda bunların önlenmesine çalışacağım
saygılarımla

özür dileyerek üniversiteyi düzltiyorum hacettepe benim bulduğum tarih 25 ekim 2006 ve üç kişi bunu yazmaktaki amacım yazdığı yanlışliğı düzeltmek.Kanıt değil
saygılarımla

• Beğen
Tepkiler: mcaliskan23

granocyte

Üye
Tepki
8
Doping Türkiyde Her sporda var ne yazıkki.Ama önlemek için hiçbirşey yapılmıyor.Galiba akredite sadece bir merkez var Türkiye'de.Hacettepe.
Halterde, güreşte yaşadılarımız ortada dopingten dolayı.

Eksik tur konusunda çözüm o kadar kolayki.
Chip kullanımı.
Alanya'da 15 yıldır kullanılıyor.Bizim triathlon federasyonu Alanya'yı bile örnek alamıyor.Anlaşırsın chip firmasıyla yıllık.Ya da önceden belli olan faaliyet programındaki önemli yarışlar için.Spocularada zimmetlersin ya da satarsın chipleri.Hakem sayısını düşürürüsün yarıya.Hem paradan kar edersin hemde sonuçlar % 100 net olur.Ama hakem sayısını kısmak yarıya indirmek federasyonun oy stratejisine aykırı.O yüzden yapmadılar.Tekrar seçilirlerse gene yapmazlar.

Sevgilerimle

afg1

Üye
Tepki
48
fırat abi ben istanbul 'dan furkan söylediklerine sonuna kadar katılıyorum.Bende triathlon yarışlarında çok fazla kestirme yapan olduğu8nu gördüma am bunlar hakemler tarafından görülseler bile hiç bir şekilde cezalandırılmıyorlar ve sahtekarlığa devam ediyorlar.Aynı şekilde ilaç alanları ben de gördüm yani bazı yarışlarda inanılmaz dereceler yapıoyorlar ancak sonraki yarışta yine eskisine dönyorlar bunun dışarıdan bi destekle yapıldığı apaçık ortada bence yarışlardan sonra sporculardan örnek alınmalı bunun önüne ancak bu şekilde geçilebilinir.Yoksa bizim ordaki emeğimize yazık.

• Beğen
Tepkiler: Fırat Dizman

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
ilaç kullanımı hakkında benimde gözümle gördüğümü söylemem gerekirse 1993-94 Türkiye şampiyonası idi sanırım şu anda bisiklet satışı yapan büyük bir firmada görev yapan bir arkadaşın avuç avuç ilaç kullandığına ben ve tüm takım arkadaşlarım şahit olmuştuk (aynı yerde kalıyorduk).şimdi nasıl bilmiyorum ama o zamanlar denetim sıfırdı ilacı al yarışı kazan, kimse birşey sormuyordu.Triathlon çok zor bir disiplin ve eğer çalınan bir emek varsa bu sporu yapan sporculara çok büyük haksızlıktır.Sporcu kolay yetişmiyor.

bandivan

Üye
Tepki
49
arkadaslar ilac kullanımıyla performansınızı %3, bilemediniz %5 yükseltirsiniz...
triatlon gibi 2 saat civarlarında suren bir yarısta sadece ilac kullanımıyla hicbir yere varamazsınız...
aldıgınız 2 ilac ne ciger kapasitenizi 2 katına cıkartır, ne 2 saat 170 nabızla gitmenizi saglar nede yüzme tekniginizi dulertip sudan 20 dakikada cıkmanızı saglar...

bunların yanı sıra turkiyede triatlonda yapılan derecelere bakarsanız duzgun antreman yapan bir sporcunun cok rahat ulasabilecegi dereceler olduguna kanat getirirsiniz....
alanyada yarıs birincisi 1:50lerde gelmis, en iyi sporcumuz 2:08.....
ayrıca alınan her ilacında yasaklı maddeler icerdigi dusuncesindende kurtulmalıyız
triatlon gibi antremanları ve yarısmaları esnasında cok enerji harcanan spor dallarında sporcular gıda takviyesi olarak ilac kullanırlar
ozellikle bizimki gibi ulkelerde sporcular sporun yanı sıra calısmakta zorunda olduklarından gun icerisinde istedikleri gibi beslenemezler
eminim aynı sorunları bir cogunuz yasıyorsunuzdur...
bencede kesinlikle dogal beslenme en dogru secim ama iyi beslenemedigi icin ilac takviyesi yapmak zorunda kalan sporcularımızın hepsine dopingli muamelesi yapmamalıyız....

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Elbette hile yapan önce kendini kandırır. Ülkemizde müsabakalarda kontrol uygulanmamakta, bunun elbette baş sebebi testlerin pahalı olması, ama merak etmeyin yurtdışında da çok yaygın değil, benim bildiğim dünya şampiyonalarında olimpiyatlarda sıkça uygulanıyor ama bizim Türkiyedeki ayarda yarışlarda hiç sanmıyorum uygulandığını.
Kaldı ki Sporcular ilaç kullansalar bile ne için kullanacaklar? Ortada bir büyük ödül var mı yok ? Bir hiç uğruna karaciğerini böbreklerini iflas ettirmek, bir çok hastalık ve kanser riskini göze almak, bütün hormonal dengelerini alt üst etmek hayatlarını tehlikeye atmak isterlerse bence çok akıllıca bir davranış değil...

bandivan

Üye
Tepki
49
herseyden oncelikle ilac kullanımından ne kastettiginizi tam bilemiyorum ama ortada bir odul olsada cok bir anlamı olucagını dusunmuyorum...
bunun yanıısıra zinc, magnesium veya potasium gibi mineralleri takviye ettiginiz taktirde ozellikle yaz aylarında eklem ve kaslarınızı korur, karacigerinizede zarar vermezsiniz....:)

• Beğen

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Elbette bunları kestetmiyorum ilaç derken, bu tür vitamin mineral desteklerini bütün sporcuların kullanması gerekir.

• Beğen

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@granocyte

kesinlikle doğru söylüyorsun ve alanyada chipte kullanılıyor.Yanlız nasıl oluyorda bilemiyorum. bazen oluyor.bir kakemle görüşmem sonucun da aldığım cevağp şu itiraz olmadığı sürece turlar karşılaştırılmıyor hele tur sayısı çok olan yarışlarda yani tamamen sprocunun vicdanına kalan bir durum.Eğer itiraz olursa turlar karşılaştırılıp eksik çıkıyor ama her seferinde yarışırken birilerini takip etmek ve aynı zamanda yrışmak zor.Ama dedğim gibi bu zaman kadar toplam 2 ayrı yarışta aynı kişiyi bir yarışta başka bir kişiyi gen bunlardan farklı bir master kategoride birisini iki yarışta tespit ettim ve bunklardan 3 yarıştaki diskalifiye edilmesine rağmen ileri dönük ceza verilmedi.
saygılarımla

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
23 dakika 10.000 derecesimi?? Bu olabilir ama nasıl olabilir koşu derecesinde ne kadar az gözüküyorsa bisiklet derecesinde okadar fazla gözüküyordur. Çoğu yarışta buna benzer hatalar yapılıyor. 40 km bisiklet derecesi atıyorum 40 dakika yazılıyor geriye arta kalan zamanda koşu derecesine yazılıyor. Yada yüzmede 1500 m 14 dakika yazılıyor geri kalan 7-8 dakika bisiklet derecesine ekleniyor.

İlaç konusunda da 10 yıllık triathlon hayatımda doping kullananı görmedim. Ama şüphelendiğim bazı yarışmacılar vardı. Fakat doğruluk payını bilemem.

İlaç konusunda da o gördüğünüz kutu kutu yada 5 er 10 ar alınan ilaçlar doping değil. Tamamı supplement. Ya amino asittir ya b vitaminleridir ya protein tozudur cart curt.

Yarışlardan sonra yapılması gereken testlere gelince bu önümüzdeki belki 50 yıl için imkansız:) Federasyon 3 kişiye anca harcırah verebiliyor. Bir kişiye test yapmak dünyanın maliyeti.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
hayır 23 dk derecesinin nasıl olduğunu söyliyeyim.55+ yaş grubu yıl 2004 alanya triahtlonu yüzmeden çıkıyor bisikleti bitiryor ilk 5000m yi geçiyor ve bırakıyor. sakatlığı nedeniyle yarıştan çekiliyor.Akşam partiye geliyor ve ismi 3.sırada anons ediliyor .gidiyor arkadaşlar bir yanlışlık var ben yarışı bitirmedim diyor siz hiçi 10bin m 23 dk gördünüzmü diyor cevap:hayır sen bitirdin ve 3. oldun zorla çık ödülü al ortamada sıkıntı olmasın diye çıkıp ödülü alıyor ve inince zorla ödülü geri veriyor bu abimiz vicdanında süper bir insan gerçek sporcu işte hakemleriz bu kadar bilgili ve dikkatli sadece finişten geçin itiraz olmazsa sorun yok ikinci turmuş üçüncü turmuş önemli değil.
saygılarımla

@bandivan

Zaten hiç kimse ve kulüp bir yargı altına alınmamıştır.Daha önceki yıllara bakılınca Türklerden en iyi derece 1.54 yapılıdığı görülür.Son yıllara bakarsak 1.57 Mert onaran 2007 yanlış hatırlamıyorsam.Bu yıl 2.08 civarı ne değişmişti.Tabiki çalışma 1 yıl önce mertin olimpiyat ümidi vardı ve çalışıyordu durumu çok iyiydi o sırada askere gitti ve kara harp okulunda karagücü takımında çalışmalara devam etti o sırada karagücüde hindistanda yapılacak dünya ordulararası triahtlon şampiyonasına hazırlanıyordu.Yaklaşık 1 yıl mükemmel bir çalışma.Alanyanın az bir zamna öncesi hindistanda yarışıldı ve gelinde aynı tempoyla 1.57 .Bu çalışarak yapılacağı görülen örnek.demekki düzgün disiplinli ve eksiksiz bir lojistik destekle bir sporcu 2.00 altına inebiliyor.tabiki mertin yüzme kökenide burada çok önemli bir faktör.Daha önce hakan beyde demişti antrenmansız bir kişiye yasaklı maddelerin çok fazla etkili olmayacağı.Kesinlikle sadece çok iyi elit bir sprocunun çok iyi bir doktor çalışması ile yapılabilecek şeyler.Yoksa normal bir insana aynı ilacı vererek sonuca bakarsak sonuc ya kas sistemi ya kardiovasküler yada respiretör sistemi çöker sonuç vermez ölüme kadar sonuç gider.Yanlız olayın psikolojik boyutunada bakarsak:Akademide okurken sınavlara girecek kilolu pek sporcu geçmişi olamayan birine istanbul burhan felek atletizm pistinde bir deneme yapıldı.sonuç:çocuk normalde 1500m tempo koşamaya çalışyor bırakın dereceyi ,bitiremiyor.sonra çocuğa herhengi bir uyarıcı etkisi olmayan bir ağrı kesici ilaç veriliyor ve çocuğa doping olarak tarif ediliyor ve iyi sonuç alınacağı fikri işleniyor bitiremeyen çocuk yaklaşık 6 dk koşuyu bitirdi .normal bir aktif sporcunun 4:45 civarı koştuğunu düşünürsek psikolojik etkinin nedenli önemli olduğunu görürür.bu test kulaktan anlatılma olmayıp testti bizzat bilen ve takip eden kişiydim.Tabiki bunu herkese uyarlayamayız.Ancak ilaçların insanlar üzerinde psikolojik etkileri yüksek egzersiz fizyolojisi kitaplarında böyle testler bulabilirisiniz.Sizlerdede olmuyormu gördüğüm herkes bir takviye alıyor.Örn C vitamini bile insanlara muazzam bir madde gibi gösteriliyor tabiki etkisi çok vücud direncinden tutunda fe 2 nin bağırsakta emilmesine kadar fonksiyonu çok ama günde 4 saat 21 gün koşan 17 kişi üzerinde yapılan testte günde 1gr c vitaminin ne aerobik nede anareobik kapasiteyi arttırmadığı görülmüş.
saygılarımla

@Oksal Özdöl

ilk yazımda zaten ben onlar kutu kutu doping kullanıyor demedim ilaç alıyorlar demek istedim. Ülkemiz bir çok sporcu olur olamaz bilir bilmez kulakatan dolma etkisini bilmediği ilaç kullanıyor.Dikkati çekmek istediğim sadece alınan madde ile yapılan başarı değil alınan gereksiz ilaç vs her neyse vücuda verilen zarar .Aldığı maddelerin içinde ne olduğundan hberi bile yok, çoğu ilaç ticari kaygıyla yapılıp satılıyor acaba vücudumda ne az ne çok diye kaç sporcu yılda bir kez : üre- ürik asid-akş-kreatinin-ck-trigliserid-kolesterol-hdlc-ldlc-t.protein-albumin-bilirubin-alt-ast-ldh-ggt-alfa amilaz-na-k-ca-ma-p-serum demiri-demir bağlama-demir-epo-ferritin-free t3-t4-folik asid-b12-growth -t.testosteron-sedimantasyon-hemogram testini yaptırıyor bu testler hiç zor değil sağlık güvencesi olan içinde ücretsiz
saygılarımla

• Beğen
Tepkiler: granocyte

lord

Üye
Tepki
23
ilaci benim bildigim kadariyla atletizm de 1.liğe rekora oynayan her sporcu kullaniyor.bunlarin fiyati 25 bin avra civari.bazi devsirme sporcular! sera adli ilaci irtifa antrenmaninin etkisini arttirmasi icin kullaniyor die biliyorum.ama kanitlanmamiştir.bu 10000 m de 2 dk daha hizli olma etkisi veriyormus.

• Beğen

serhat1923

Üye
Tepki
3
Eksik tur olayını nasıl yapabiliyorlar? Atletizm yarışlarında tur sayan hakemler olur. Koşucu hakemin yanından geçtiğinde turları sayılır. Triatlon yarışlarında bu sistem yok mu?

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
tabiki var ancak itiraz olmadığı veya fazla belirgin olmadığı sürece atılan turlar iki hakem arasında karşılaştırılmıyor.Ve sonuç.

ahmetG

Üye
Tepki
114
triatlona yüzerek başlamak zor bence denizde ki tuz insan vücudu için fazla bu nedenle havuzda yapmaları lazm

ozhan

Üye
Tepki
11
bunlar kulaktan doğma bilgiler bnde o dediklerini bnde duydum aynı otobüsteydim onlar konuşulurken ve sordum bir kac kişiye eskilerden, türkiyede triatlonda sadece 1 kişiye doping kontrolü yapıldı ondada hiç birsey cıkmamıştır... ve triatlonda kımse 10000m yi 23 koşamaz o kişi eksik tur koşmuştur ve bu yarış sonuçları listesınde altta yazılır ... numara eksık tur koşmustur diye.. alanyadaki kişilerin dereceleri ewt cok inanılmaz neden? cnku o adamalrın işi o sadece triatlon.. ve bu sporu profesyonel olarak yapıyosan hiç bir ilaç takviyesi almadan da bu kadar ağır bir sporun ve antrenmanların altından kalkılmaz.