Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trenlerle İlgilenenler.

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Baki Berk Kayalar tarafından paylaşıldı.

1. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Merak ediyorum, acaba aramızda trenlerle, demiryollarıyla ilgilenenler var mı?

Bisikletle ilgilendiğim kadar demiryollarıyla da ilgileniyorum. Trenler bana çok çekici geliyor. İki ince çelik parçasının üstünde olanca hızıyla giden yüzlerce ton ağırlığında bir taşıt bana çok cazip geliyor. Doğaya karşı çok çevreci bir taşımacılık şekli olduğu için kendisine daha bir ayrı önem vermeme sebep oluyor.

Aramızda trenlerle ilgilenen dostlarımız varsa bunu öğrenmeyi çok istiyorum. Bizim "Demiryolu Dostluk Grubu" isminde bir google e-posta grubumuz var. Demiryolu Dostluk Grubu, amacı demiryolunu sevmek ve bu sevgiyi topluma yayma düşüncesinde olan kişilerin internet aracılığıyla bir araya gelerek e-grup ve site çalışmaları yoluyla çeşitli paylaşım ve etkinliklerde bulundukları bir oluşumdur. Grup dahilinde yaklaşık 14 aydır demiryolu ve raylı sistemler konusunda paylaşımlar yapmaktayız. Çok büyük bir demiryolu fotoğraf ve belge arşivimiz var. Aramızdaki üyelerin çoğu, T.C.D.D. çalışanı ve benim gibi sivil demiryolu meraklılarından oluşuyor.

Grubumuzda profesyonel ve amatör hemen her kesimden demiryolcu vardır. Bu grup sıradan bir e-posta grubu değildir. Demiryolu yetkililerinden itibar gören bir oluşumdur. Örneğin, son Haydarpaşa gezimizde TCDD 1. Bölge Müdürü tarafından makam odasında ağırlandık, düşüncelerimizi sunduk. Üyelerimizin pek çoğu geziler haricinde de gerçek hayatta sık sık birbiriyle görüşmektedir. Grupta sadece demiryolu ve dostluk vardır. Adı üstünde demiryolu ve dostluk iç içedir.

Demiryolu Dostluk Grubu pek çok gezi aktivitesi yapmıştır. Bunları tarihlerine ve yerlerine göre sıralamak istiyorum:

GRUP AKTİVİTELERİMİZ
    24.02.2007 Haydarpaşa ve Sirkeci Gezisi
    20.01.2007 Bursa-Mudanya Tarihi Dar Hat Demiryolu Gezisi
    18.11.2006 Sabuncupınar İstasyon Gezisi
    05-06.11.2006 İstanbul Gezisi
    15.07.2006 Eskişehir Gezisi
    04.05.2006 İzmir Gezisi
    28.04.2006 Hızlı Tren Yol Yapım Çalışmaları Gezisi

Bunların dışında yakın bir gelecekte İzmir’ deki tarihi garlar ve bölgedeki Çamlık buharlı tren müzesine, Ankara, Diyarbakır, Adana, Sivas,Adapazarı gibi önemli demiryolu merkezlerimize yeni geziler düşünülmektedir.

Gruba üye olmak isteyenler bu linkten bize katılabilirler. Üye olma linki çıkmazsa bana özelden e-posta adresinizi belirtirseniz size davetiye yollarım.

http://groups.google.com/group/demiryolu_dostluk

Grubun resmi internet sitesi olan www.demiryoluonline.com , yakında tamamen aktif hale geçecek ve kısmet olursa en iyi Türkçe demiryolu sitesi halini alacak. Demiryollarımız hakkında aradığınız her türlü bilgi, belge ve fotoğrafa tek bir çatı altında ulaşabileceksiniz ve kendi paylaşımlarınızı yapabileceksiniz.

Şehirlerarası ulaşımlarımda mümkün olduğunca trenle seyahat etmeye çalışıyorum. Hızlı tren öncesi bu dönemde trenle yolculuk karayolu taşımacılığından biraz daha uzun sürsede otobüsle yolculuktan çok daha rahat bir seyahat ortamı sunuyor.

Mesela;

* Otobüste ihtiyacınız geldiğinde şöför sizin için aracı ilk benzinciye çekip sizi beklemez. Fakat trenlerimizde istediğiniz zaman lavaboya gidebilirsiniz.
    * Trenin kendine has sallantısı, otobüslerden daha geniş ve rahat koltukları ve koltuk araları ile size nefis bir uyuma zevki sunar. Özellikle TVS 2000 tipindeki vagonlar uyku getirme garantilidir.
    * TVS 2000 ve M10 tipindeki vagonların tuvaletleri genel kanının aksine çok temizdir ve çeşmesinden su akar.
    * TVS 2000 tipi vagonlar Başkent, Cumhuriyet, Pamukkale, Fatih v.b.. gibi lüks trenlerimizi oluşturur. Bu trenlerimizde seyyar satıcılara pek rastlanmaz. Yolculuk esnasında güvenlik görevlileri sürekli devriye gezer ki, siz uyurken aklınız kıymetli eşyalarınızda kalmasın.
    * Bazı istisnalar hariç trenlerimizdeki hostes, kondüktör, v.s.. görevliler son derece kibar davranır.
    * Van Gölü ve Güney Ekspresleri kaliteli vagonlarla teşkil edilmediğinden o tarafa (Tatvan-Kurtalan) gidecek yolcular hariç pek tercih ve tavsiye edilmez.

Eğer bugüne kadar trenlere bulaşmadıysanız en kısa zamanda mutlaka bir tren yolculuğu deneyin. Fakat biletinizi bir kaç gün önceden alın ki yer bula konusunda sıkıntı yaşamayın.

Sizleri bu demiryolu muhabbetimle sıktıysam affınızı dilerim. :(

Selamlarımla..

heisenberg3910, nazz ve deutz bunu beğendi.
  2. deutz

deutz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Gercekten farkli bir ilgi alani,benim ilgim pek olmasada bizlerle paylastiginiz icin cok tesekkurler.

Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
  3. nazz

nazz Forum Demirbaşı

Seviye:
    trenlerle pek ilgilenmesemde,tren yolculugunu çok severim,
    payşalım için teşekkürler baymineral

sevgiler

4. lepidoptera

lepidoptera Forum Demirbaşı

Seviye:
  5. gitartiz

gitartiz Yeni Üye

Seviye:
    bir ara maket trenlere çok fena sarmıştım hatta odamın içinde gezinen bikere geçtiği bir yerden en az 5-6 dakika sonra geçen büyük bir ray sistemi kurmayı hayal etmiştim çok fazla araştırma yaptım bu gibi sistemler nasıl yapılır hangi maddeler hangi malzemeler kullanılır bunları ögrenmiştim

hatta strafordan yapay dağ tepe çayır bile yapmayı öğrenmiştim =)

sıra maket tren fiyatlarını öğrenmeye gelince sizde hak verirsiniz ki bu hobi uzunca bir süre askıya alındı =D

raylardan elektrik sistemli bir tren seti 80-100 ytl iken benim odamı dolaşacak tren güzergahı yapmayı geçtim masamın üzerinde dolaşacak bir sistem bile yapamazdım =D ama yakın gelecekte bu projemide hayata geçirmeyi düşünmekteyim =)

tren güzel birşey =)

6. heisenberg3910

heisenberg3910 Forum Bağımlısı

Seviye:
    bildiğiniz gibi Avrupa ülkelerinde tren yolculuğu çok daha üst noktalara ulaşmış.seyahat alanında uçakla yarışır olmuş.ülkemizin coğrafyası ve sunduğu imkanlar dahilinde TCDD de bu ilgiyi fazlasıyla hak ediyor.bunu tekrar hatırlattığınız için teşekkürler.