Trene bisiklet alıyorlar mı?

Ferhat Öz

Daimi Üye
Tepki
211
Bisiklet
Salcano
Bisikletle trene binebilir miyim?Bineceğim tren İç anadolu Mavi.

Tecrübeli arkadaşların cevap vermesi rica olunur.

Teşekkürler.

Scudo

goktugX

Aktif Üye
Tepki
34
Banliyolara aldıklarına göre şehirlerarası trene de almaları lazım. Aslında ona daha çok almaları lazım, yük vagonuna koyabilirsiniz yada odanıza biletinizi ona göre alıp koyabilirsiniz bence. Kesin bilgi için aramanızda fayda var. Bilgi için Haydarpaşa Merkezi arayın (0216) 348 80 20)
(link)

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Öz
Tepki
34
bu konuda hakikaten avrupa muhteşem,insanlar cuzi bir miktar karşılığında bisikletleri ile her yöne ulaşabiliyorlar,kimse bisikletini çek kardeşim yolumdan demiyor,inerkende,binerkende ,gençi,yaşlısı herkes bir saygı içerisinde ,ayrıca kompartmanda bisikletler için ,özel bölümde var. Hakikaten çok imrenilecek bir durum. Bizde banliyölere ,sabah,akşam saatlerinde almıyor idare.....

doyle35

Üye
Tepki
26
İsim
Gürsel
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konu eski ama yaşadığım taze bir tecrübeyi yazayım; geçen hafta sonu yani bir hafta önce bineceğim tren istasyonunun telefonunu netten bulup, aradım ve sordum. Bana binebileceğimi söylediler. Tren şehirler arasıydı. Ertesi gün gidip bindim. Ancak içerdeki görevli yasak olduğunu söyledi. Ben istasyondaki görevlilere önceden sorduğumu ondan sonra bindiğimi söyledim. Görevli de bana onların bilmediğini ve kesinlikle yasak olduğunu söyledi. Tren de hareket etmişti zaten bir sonraki istasyonda da inecektim neyseki.

isok

Üye
Tepki
43
İsim
Ismail K.
Bisiklet
b'Twin
katlanır bisiklet ile valiz ile binermiş gibi davranıyorlar..

Guanzo45

Aktif Üye
Tepki
78
İsim
Mehmet
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Diğer
İzban ve metro alıyor

Tcdd almıyor

Marmaray ve izmir dışındaki metrolar ise bilgim yok.

• Beğen
Tepkiler: ozgurpedalyoutube

KuzeydenGaliba

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
KuzeydenGaliba
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
TCDD Mavi Tren alıyor. Hatta en arkadaki vagonda bisiklet askı aparatı var, kullanmadım ama kendi gözlerimle gördüm. Bisiklet işareti de vardı vagonda.

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
YHT alıyormu?

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@dryakup23 Katlanır bisiklete nasıl davranıyorlar bilmiyorum ama normal bisikletleri almıyorlar. Şahsi fikrim bu vagonlara almasınlar bisiklet için yeni vagon eklemeleri gerekiyor. Zaten YHTlerde orta kısım tüm valiz doluyor. birde bisikleti alsalar sanırım olay çıkar. :(

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İlk önce gideceğiniz trende furgon vagon varmı onu bir sorun araştırın. Sonra mugalataya devam edersiniz.

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin

doyle35

Üye
Tepki
26
İsim
Gürsel
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mehmetsunu
Furgon vagon konusunda dediğiniz doğru zira görevli bana ‘bu trende furgon vagon olsa bilebilirsiniz ‘ dedi ben de bu vagonlu tren var mı bu hatta diye sormuştum o da olmadığını söyledi. Her hatta maalesef olmuyormuş ?

• Beğen
Tepkiler: mehmetsunu

öner gazi

Üye
Tepki
51
İsim
öner gazi somuncu
Bisiklet
Carraro
(link)

2016 yılında yapılmışbir duyuru

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Furgon vagon yok ise durum tamamen kondüktörün inisiyatifinde. En arka vagon sonundaki boşluğa geçerseniz biraz sitem sonrası durumu kabullenme eğiliminde gördüm ben biletçi abiyi. Ceza niyetine bagaj bileti de kesiyor, olsun diyor ve ses etmiyor, yasak olduğu halde alıp yolda bırakmadığına şükrediyorum.

• Beğen
Tepkiler: Cemil Dada

tekincik

Üye
Tepki
127
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
TCDD, katlanmayan bisikletleri banliyö trenlerine Pazar ve bayram günleri hariç bazı saatlerde (07.00-09.00, 16.00-20.00) almıyor. Bununla ilgili olarak bu yılın Nisan ayından beri ilgili kurumlarla yazışma yapıyorum. Bu yasağın kaldırılması gerekir. Gelişmelerden sizleri haberdar ederim.

Konu şu an Kamu Denetçiliği Kurumunun gündeminde. Oradan bir karar bekliyorum.

Sungur

Üye
Tepki
108
İsim
Mustafa
Bisiklet
Merida
TCDD, katlanmayan bisikletleri banliyö trenlerine Pazar ve bayram günleri hariç bazı saatlerde (07.00-09.00, 16.00-20.00) almıyor. Bununla ilgili olarak bu yılın Nisan ayından beri ilgili kurumlarla yazışma yapıyorum. Bu yasağın kaldırılması gerekir. Gelişmelerden sizleri haberdar ederim.

Konu şu an Kamu Denetçiliği Kurumunun gündeminde. Oradan bir karar bekliyorum.
Zamanında çok uğramıştım. Çareyi katlanır almakta buldum. Bu konuda bir gelişme olsa süper olur. Bakalım...

Tepki
31
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Cyclocross
@tekincik bisiklet kültürü ülkemizde maalesef yeterli değil ama inşallah olumlu gelişmeler görürüz.

tekincik

Üye
Tepki
127
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Sungur Gerekirse konuyu mahkemeye kadar götürebilirim. Bu konuda dört yıl önce çıkmış bir yönetmelik var. 3 Kasım 2015 tarihli Resmi Gazetede bisikletlerle ilgili bir yönetmelik çıktı ve bisikletin trene entegrasyonu konusunda en yoğun saatlerde bile sayı sınırlaması kuralına uyarak bisikletin trende taşınabileceği hükme bağlanmış vaziyette.

@Hidrolik Yağı Değerli dostum, bu birazda bizim elimizde olan bir konu. Ağlamayan bebeğe emzik vermezler. Ayrıca, 3 Kasım 2015 tarihli Resmi Gazetede bisikletlerle ilgili bir yönetmelik çıktı ve bisikletin trene entegrasyonu konusunda en yoğun saatlerde bile sayı sınırlaması kuralına uyarak bisikletin trende taşınabileceği hükme bağlanmış durumda. Güzel şeyler olacak inşallah.

Tepki
31
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Cyclocross
@tekincik Dostum hak veriyorum fakat bir de konuyu diğer taraftan ele almak lazım. Şöyle ki; saat farketmeksizin taşınabilirlik engeli kalksa da pratik olarak yine taşıyamıyoruz. Öyle oluyor ki kendimizi zor sokuyoruz metroya, tramvaya. Metrobüsten bahsetmiyorum bile. Dolayısıyla bu ulaşım imkanların artması daha önemli. Ama dediğin gibi bu boş duralım anlamına gelmiyor. Yasal çerçevede farkındalık oluşturmak için çaba gösterenlerdensek ne mutlu bize!

• Beğen
Tepkiler: ugurus

tekincik

Üye
Tepki
127
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Hidrolik Yağı Bakın en son çıkan yönetmelikte neler var? (link)

@tekincik Yönetmeliğin 11. Maddesi toplu taşıma araçlarıyla entegrasyonu ilgilendiriyor.

@Hidrolik Yağı Lâkin sizde haklısınız. Çünkü bazı saatlerde hakikaten kendimizi bile zor atıyoruz trene, metroya. Ancak bisikletin idareler tarafından bazı saatlerde toplu taşıma araçlarına alınmasını yasaklayan zihniyetin yine de değişmesi gerektiği kanaatindeyim.

• Beğen
Tepkiler: ugurus