Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trek Türkiye'ye Yakışmayan Davranışlar.

Konu, 'Şikayetim Var!' kısmında ToffieBoi tarafından paylaşıldı.

1. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Merhaba

Kullandığım Bontrager Race Lite Aero jant setinde bir tel kırıldığı için Trek Ortaköy'e götürdüm. Nedeni ise tel başları jant setinin içinde kaldığı için Bontrager satmayan yerlerde uygun anahtar bulmanın zor olduğuydu.
    Konuştuk. Yapmadan önce beni fiyat için arayacaklarını söylediler.

Aradan 5 gün geçti ve setiniz yapıldı diye aradılar. Fiyat olarak da 40TL dediler, hatta akord etmek için gereken anahtara da 40TL'den fazla para vermişler de beni kırmamak için yapmışlar.. Neyse dedim, fiyat düşündüğüm limitin içindeydi, olur. Orijinal tel takmışlardır, setimi eski hali gibi geri verirler. 40TL çok değil böyle bir iş için.
    Seti almaya gittim. Bi baktım setteki aero teller yerine standart yuvarlak bir tel takmışlar. Jant bandı takın demiştim. Onun yerine de siyah elektrik bandı sarmışlar.

Neyse, ben bu tür şeyleri sevmediğim için o haftasonu yurtdışından set için uygun tel, ve bir daha onlarla muhatap olmamak için akord anahtarı aldım (7.5$ akord anahtarı da, öyle dedikleri gibi değil tabii ki. Her şeyi abartıp müşterinin gözünü boyamayı çok seviyorlar). Ayrıca jant bandı. Amacım bu işten anlayan, işini gerçekten düzgün olarak yapan biyere götürmekti jant setimi. 1 hafta içinde Tayvan'dan kargolarım geldi.
    Bugün jant bandını bi söktüm, sadece teli değil, tel başı olarak da orijinalini kullanmamışlar. Halbuki onlara bıraktığımda orijinal tel başı kırık telin üzerinde duruyordu. Şimdi yurtdışından tel başı da sipariş edeceğim hepsinin aynı olması için. Kullandıkları tel başı aynı boy bile değil. Şimdi akord ederken 2 farklı anahtar ile çalışmak gerekiyor.

Neyse, uzun lafın kısası, biz şöyle iyiyiz, Trek böyle bir numara, yok biz işte bayi değil doğrudan Trek'in Türkiye şubesiyiz şeklinde konuşan bir firmanın yaptığı yarım yamalak işler hiç ama hiç hoşuma gitmedi. Bir daha, kesinlikle önünden bile geçmeyeceğimi belirtirim. Trek bisikletler, Türkiye'de bitmiştir benim için.

2. fatihaydın

fatihaydın Bisikletkolik

Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    Bir kaç gün önce trek in türkiyede direk kendisiyle muattap olduğumuz için çok şanslı olduğumuzu konuşuyorduk.Onlar da bunu yapıyorsa daha ne denebilir ki.Bence en iyisini yapmışsınız bir daha gitmeme kararı alarak...

3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Yaklaşık 70TL 20 adet tel ve akord anahtarına ödedim.
    Şimdi 30$ kadar tel başlarına para vereceğim. Üstüne ön telleri de değiştirmeye karar verirsem (arka ile marka-ağırlık olsun diye) 32$ da oraya para ödemem gerekecek, 20 tel için.
    110TL de burası gelecek.

Kısacası, Trek'e işini düzgün yapsın diye ödediğim 40TL, bana 120-180TL arasında bir malzeme parası çıkardı. Üstüne tekrar başka bir yerde bu seti ördürmeye para vereceğim bir de...

Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
  4. Coşkun Kumru

Coşkun Kumru Aktif Üye

Seviye:
    Sanırım hiçbir servis, gözünüz gibi baktığınız bisikletinize gerektiği kadar hassas yaklaşmıyor. Bu spora -ister profesyonel, ister hobi amaçlı- ilgi gösteriyorsanız, çok ihtiyaç duyulmadığı sürece kimsenin bisikletinizi kurcalamasına izin vermeyin. Ben bu güne kadar sadece bir bisikletçiden çok memnundum ama izini kaybettim.. Bir daha da işini layığı ile yapan bir bisiklet ustasına rastlayamadığım için fazlaca alet, edevat yatırımı yapmış durumdayım :) Tabi ki garanti kapsamında yapılacak tamir ve bakımlardan bahsetmiyorum...

ToffieBoi bunu beğendi.
  5. Cengiz Gökalp

Cengiz Gökalp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bence genel konuşmamak gerekiyor

6. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    İşte jant seti olunca mecburen bisikletçiye gidiyorum. 32 tel olsa, bir şekilde ayarlarım da, 16 telli aero yol seti. Anahtarı da kolay kolay bulunmadığı için mecburen gittim.
    Pişman da oldum. Şimdi kendim örmeyi deneyecektim yeni tellerle. Kendi taktıkları tel başını çıkartamyorum çünkü elimde uygun anahtar yok. Bendeki anahtar 15 tel başına uyumluyken, bu adamların taktığı 16. için yeni anahtar almam gerekiyor.
    Ne güzel değil mi :)

Tel başlarım gelince kesip çıkartacağım.
    Resmen bisikletten soğutuyorlar adamı. 2. yol bisikleti olarak aklımda Trek Domane almak vardı. Tarmac çok sert kadrolu, her zaman rahat edemiyordum. Şimdi Specialized Roubaix ya da Scott CR1 alacağım. Binmem Trek'e.

7. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bahsedilen yer Trek Türkiye değil, Alatin isminde bir Türk firması. Trek'in Türkiye ithalatçısı ve dağıtıcısı. "Trek Türkiye" Trek'in kendisine ait Türkiye'deki firması gibi anlaşılıyor ama değil.

Ben Anadolu yakasında Yeşil Bisiklet'ten hizmet alıyorum. Teknik olarak gayet iyiler. Bugüne kadar hiç sorun yaşamadım. Avrupa yakasında Göktürk'de de bir satış yerleri var. 25 yıllık bisikletçi.

8. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ha Trek Türkiye, ha Trek'in bilmem nesi. Sonuçta hiçbir bisiklet satış/bakım noktası bu şekilde davranmamalı. İsimlerin önemi yok. Kişilerin hatalarıyla marka karalamak elbette doğru değil ama o markanın adı altında çalışanların da sorumlu davranması veya onları orada çalıştıranların bir şekilde sorumluluğu üstlenmesi gerekiyor bu gibi durumlardan sonra...

odyysseia bunu beğendi.
  9. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Alatin demek zaten trek türkiye demek.

10. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Adamlar eğer Trek markasını ithal edip, dağıtımını yapıyorsa, Trek firmasının Türkiye'deki temsilcisi bunlardır. Bu firma yüzünden çok güzel bir şekilde markayı karalayabilirim, çünkü bu tür firmalar istedikleri şartları sağlayan firmalara dağıtıcılığı veriyorlar. Ki adamların sitesi bile trek-turkey şeklinde. Kısacası onlar da kendilerini Trek'in Türkiye şubesi olarak (dağıtıcı değil de doğrudan firmanın buradaki merkezi gibi) tanıtıyorlar

Ki ben yine de markayı karalamadım, Türkiye'den herhangi bir Trek bisiklet almayacağımı söyledim. Tek sebebi de, Türkiye'den alacağım bisikletin bir şekilde bu firmaya kar getirmesi.

11. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Alatin Trek'in kendi firması mı yani? Sanmıyorum. Alatin Galata'dayken giderdim. Yanılmıyorsam o firmanın sahibi gayri müslim (Ermeni olması lazım) bir aile. Zaten Ortaköy'e telefon açarsanız Ermeni şivesi ile konuşan bir bey cevaplar.

Edit: Yanılmıyorsam değil öyle. Galata'da dükkanları varken bir dağ bisikleti almıştım. KDV'si az olsun diye yarım faturalamışlardı. Uluslararası bir firma böye bir şey yapamaz.

Haklısın ama bu adamlar tüccar. Parasını havale edip bisikletlerini ithal ediyorlar. Trek'in yanında başka markaların da ithalatçılığını yapıyorlar. Bu tip firmaları çok gözünüzde büyütmeyin derim.

12. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Firmayı ben büyütmüyorum. Firma kendisini büyük gösteriyor.
    Yok Trek şöyle iyi, yok bisikletin şurası şöyle, burası böyle. Mağaza da şık duruyor.
    Girince diyorsun ki, bu adamlar işini düzgün yapıyordur.

Buyrun sonuç ortada. Düzgün yaptıkları hiç bir iş yok. Bisikleti satana kadar abartmayı iyi beceriyorlar sadece.

Murat B. bunu beğendi.
  13. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    bu gibi önemli firmalarda görev alan teknik elemanların satışlarını gerçekleştirdikleri markalara ait alt, orta,üst, ve en üst model ekipmanları en iyi şekilde bakımlarını ve onarımlarını yapabilecek insanlar olmalı aksi takdirde değişmesi gereken parçaların yerine orjinalleri takılmayarak belkide sözde bisiklet sahibi için ucuz çözümler üretmek niyetiyle ''buda iş görür'' diyerek değiştirilen parçalar mal sahiplerine büyük bir sorun yaşatır ayrıca
    önemli bir ilave : her tamirci iyi bir mekanik değildir bir parçayı uzun süre inceleyen muhtemelen ilk kez gören bu nasıl oluyordu yaa bakışlarıyla bisikletinizi süzen bir adama bisikletinizi sakın tesim etmeyin

Şimdi Specialized Roubaix ya da Scott CR1 alacağım tercihleriniz güzel

H.ibrahim Erdemir bunu beğendi.
  14. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Kesinlikle haklısınız burada.
    Neyse, bir sonraki işim akord sehpası almak olacak. Bi onun için götürüyordum bisikleti, tecrübem olmadığı için. Bozar bozar yaparım. Eminim 1 ay sonra onlardan fazla tecrübem olur bu konuda.
    En azından; "Bu tel iş görür. Tel başı mı, koy rastgele bişey. Elektrik bandı çektik mi de tamamdır." zihniyetinden kurtulmuş olacağım.

15. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Gökhan öncelikle geçmiş olsun.Müsaden olursa başlığına Trek Türkiye istanbul merkez diyelim neden dersen yaşadığın olay tamamen o şubenin hatası.İyi kötü forum sayesinde ve benzer platformlar sayesinde Türkiye genelinde oldukça fazla bisikletçi arkadaşım oldu benzer durumları hemen hemen tüm büyük firmalarda yaşanılıyor.Sebebine de gelince bu işleri firma sahibi değil çalışanı hallediyor, çalışan kalitesi, teknik becerisi de malum durumlarda.Zaten teknik bilgisi ve yeteneği olan insan da fazla durmuyor kendine yer açıyor.

Çok değil geçen sene bir abime ultegra jant seti almıştım forumdan bir arkadaşımızdan sıfır ayarındaydı.Ben alışverişte yanlarında değildim ama abim jantları alır almaz büyük firmalardan birine jantları bıraktı göbek ve akort ayarı için. Abi ben hallederim getir desem de olsun hazır sökülüyken vereyim dedi ve oldukça da yüklü bir miktar para ödedi.Aynı abim geçen hafta yedek jant seti aldı ve ultegraları bakım için bana bıraktı. ilk gözüme çarpan göbeklerde zerre gres kalmamış olmasıydı.Bisiklete çok fazla binilmedi 1000 km anca o kilometrede göbekte gres yoksa demek ki bakım yaptık dediklerinde göbekler açılmamış .Hadi bu çok büyük bir olay değil ön jantı topladım arkaya sıra geldi bir de ne göreyim bir jant tel başı dümdüz olmuş.(ultegralarda tel başları altıgendir) ultegra jantları için özel anahtar vardır ve o anahtar ile o tel başının dümdüz olması imkansızdır.Kısaca shımanonun o seviyedeki jant tel başlarının ters diş olduğunu bilmeyen birisi akort ayarına başlamış jant istediği yönün tam tersine çok fazla gitmiş geri toplamaya çalışmış becerememiş en sonunda da diğer tel başları sağlam olduguna göre işi bilen birisi uygun takım ile durumu toparlayabildiği kadar toparlamış ama o tel başı yuvarlak olduğundan ve gevşetilemediğinden jantı komple olması gerekenden 2-3 milim sol tarafa doğru ayarlamışlar.Bu firma Türkiyenin en büyük bisiklet firmalarından ilk 3 te olan bir firma suçu varmı var ama çok fazla değil.Neden derseniz alt pozisyonda çalışan insanları kontrol etmek çok zor.Huyum nedeniyle çok bisiklet firması gezerim muhabbete giderim çalışanları ile konuşurum hepsinde gördüğüm şey iki video izleyen iki vites ayarı yapan 6 ay serviste çalışan herkes kendini bu konularda bilirkişi ilan ediyor konuşma tarzı değişiyor.Lafı uzattım kusura bakma, aynı firmanın Ankara şubesindeki Vahit abi cidden bu konularda özel bir insan gerek bilgisi gerek insanlığı ve gerekse iş ahlakı nedeniyle. neden derseniz bugün bahsi geçti akort mevzusu öz oğlu bile söyledi üst guruplara ben ellemiyorum babam yapıyor diye :) yani oğluna bile bırakmıyor bizzat kendi uğraşıyor.

Ben uzun süredir kendi bakımlarımı zaten yapıyordum ama geçen sene akort sehpasını da alarak takım avadanlık olayını bitirmiştim.Bir senedir de ufak tefek arkadaşların bakımlarını da çok çok ucuza yaparak alet edevatın parasını çıkarıyorum.Arkadaşlar da memnun bende memnunum üstüne para kazanamadık ama çok çeşitli donanımları görmüş kalitelerini anlamış oldum.Sana tavsiye akort ve jant örme işlerine gireceksen kendi jantların ile başlama git mahalle bisikletçilerinden 10-20 liraya bir jant al boz boz yeniden yap 3-5 sefer sonra zaten elin iyice alışır.

Tekrar geçmiş olsun başlık konusunu düşün derim nokta atışı yapmak lazım işini düzgün yapan aynı markanın başka şubelerine ayıp olmaması açısından.

16. superyagiz

superyagiz Yeni Üye

Adı:
    yağız
    Bisiklet:
    Trek
    @Gökhan Toros türkiye de herkes para için çalışıyor evet hepimiz öyleyiz ancak çok daha robotik davranıyorlar yani sizin kadar kimse değer vermiyor.Bir önerim var ben bahçeşehirde oturuyorum(istanbul/avrupa)göletin arkasında bisiklet hastanesi var adam çok iyi bisiklet ambulansı bile var bakmanızı öneririm.

17. Sinan Çakır

Sinan Çakır Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    yeni üyelerimiz neden konu tarihine bakmadan yorum yapıyorlar, güncellemek maksadıyla olsa anlarımda :)

18. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bir insan nasıl olur da forumdaki ilk mesajını 2012 yılına ait bir konuya atar aklım almıyor. :)

19. serdar k

serdar k Bize her yer 61

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Olur öyle

Onur Ali İmren bunu beğendi.