Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trek-specialized-cube-koga?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında m6rk tarafından paylaşıldı.

?

Sizce hangi karbon gövdeli bisiklet?

1. SPECIALIZED ROUBAIX ELITE

oy sayısı 30
    31,6%
  2. TREK MADONE 4.5T

oy sayısı 29
    30,5%
  3. CUBE AGREE GTC PRO

oy sayısı 15
    15,8%
  4. FELT Z5

oy sayısı 0
    0,0%
  5. KOGA CARBON TEAM EDITION

oy sayısı 21
    22,1%
  1. m6rk

m6rk Kıdemli Üye

Seviye:
    Herkese selam,

Hemen değil, ama yakında yol bisikletimi yenileme düşüncem var. Şu anda bu forumdan aldığım '95 model, Japon malı bir Koga-Miyata kullanıyorum. cromoly gövde, Sora sti kollu, tiagra arka ve orta vitesli, campag aynakollu ve frenli, Shimano whr-50 jantlı... ilk yol bisikletim ve ona oldukça alıştım. Ağır ama sürüşü oldukça zevkli ve güvenli. Aerobar olmadan 70.2 km'ye kadar çıktığım oldu.

Bisikletin benim için geçici bir heves olup olmadığından emin olmak için sıfır yerine 2. el almaya karar vermiştim. İstediğim sıklıkta olmasa da 1 yıldan fazla süredir kullanıyorum ve yakında onunla bir triatlona katılmayı düşünüyorum.

İşte o triatlondan sonra kendime yeni bir bisiklet almaya hak kazanacağım, kendimce öyle bir ön şart koşmuştum uzun süre önce.

Düşüncem ve arzum, aluminyum kadroyu es geçip ulaşılabilir bir karbon kadrolu bisiklet almak. Doğrusu aluminyum kadroyla vakit geçirmeden karbon dünyasına biran evvel adım atmak istiyorum.

Bu kararıma da emektar bisikletimin yeni modelleri neden oldu. KOGA'nın bir modeli, avrupadaki fiyatıyla zor da olsa ulaşılabilir gözüktü. Sonrasında net'te hakkında yorumlar ararken hemen hemen aynı fiyatlarda 4 alternatif daha ortaya çıktı.

Tecrübeli bisikletçi dostlara sormak isterim:

- KOGA bisikletler hakkında tecrübesi olan var mı? Aşağıda resmini ve modelini vereceğim KOGA hakkında ne düşünürsünüz? Şu anda da Koga kullandığımdan duygusal olarak ona daha yakınım ama gerçekçi yorumlarınıza da ihtiyacım var.

- Siz bu bisikletlerden hangisini tercih ederdiniz?

1- TREK MADONE 4.5T - 1.965 € - 8,5kg.
    Brakes: Shimano Tiagra w/ Shimano 105 STI Levers
    Cassette/Freewheel: Shimano 105 12-27, 10 speed
    Crankset: Shimano R-553 50/39/30Â Â
    Forks: Bontrager Race Lite, Carbon w/ E2 Aluminum Steerer
    Frame: TCT Carbon, DuoTrap Compatible
    Front Derailleur: Shimano 105
    Gear Levers: Shimano 105 STI, 10 speed
    Handlebar: Bontrager SSR VR, 31.8mm
    Headset: Aheadset w/ cartridge bearings, integrated, sealed, alloy, 1.5" Bottom
    Rear Derailleur: Shimano 105
    Saddle: Bontrager Inform R1
    Seat Post: Bontrager Carbon
    Stem: Bontrager Race Lite, 7degree, 31.8mm
    Tyres: Bontrager Race Lite 700x23c
    Wheels: Bontrager SSR

2- SPECIALIZED ROUBAIX ELITE - 2.055 € - 8,94 kg (56cm)

Frame: Specialized Roubaix FACT 7r carbon, triple monocoque construction, compact race design with Zertz inserts
    Fork: Roubaix full carbon monocoque, with Zertz inserts
    Front Derailleur: Shimano 105
    Rear Derailleur: Shimano 105
    Shifters: Shimano 105 STI, flight deck compatible
    Chainset: Shimano FC-R600
    Chainrings: 50/34 tooth chainrings
    Bottom Bracket: With Crankset
    Cassette: Shimano 105 10-speed, 12-27 tooth range
    Chain: KMC X10 CP
    Pedals: Silver cage/black body, with black toe clips and strap
    Front Brake: Arch design, cold forged dual pivot with cartridge pads
    Rear Brake: Arch design, cold forged dual pivot with cartridge pads
    Brake Levers: Shimano 105 STI, flight deck compatible
    Handlebars: Specialized Comp Ergo, 6061 alloy
    Stem: Specialized Comp-Set, 3D forged alloy, 4-position adjustable, 4-bolt 31.8mm clamp
    Headset: Alloy, 1-1/8 - 1-3/8 inch, with 20mm of spacers
    Grips: Specialized S-Wrap, cork ribbon with 2.5 gel pads
    Rims: Mavic CXP-22 S, aluminium triple-wall, sleeve joint, CNC machined sidewalls, with eyelets
    Front Hub: Forged alloy, sealed, 28h for J bend round spokes
    Rear Hub: Forged alloy, sealed for J bend round spokes, 32h
    Spokes: Stainless 14g
    Front Tyre: Specialized Roubaix Pro II, 700x23c, Kevlar bead, 120TPI, with Flak Jacket protection
    Rear Tyre: Specialized Roubaix Pro II, 700x23c, Kevlar bead, 120TPI, with Flak Jacket protection
    Tubes: Standard presta valve
    Saddle: Body Geometry Avatar Gel with hollow Cr-Mo rails
    Seatpost: Specialized Comp, FACT carbon with Zertz insert, aluminium head, two-bolt clamp, 27.2mm
    Seat Binder: Alloy, 32.6mm clamp
    Accessories: Carbon chain stay protector, derailleur hanger, clear coat, owners manual

3- CUBE AGREE GTC PRO - 1.935 € - 7.9kg
    Brakes: FSA Gossamer
    Cassette/Freewheel: Shimano Ultegra CS-6700 11-28, 10-speed
    Chain: Shimano Ultegra CN-6700
    Crankset: FSA Gossamer Pro Megaexo 53x39, Press-Fit BB
    Forks: Easton EC70 SL CNT Carbon 1 1/8“ - 1 1/2“
    Frame: GTC Monocoque Advanced Twin Mold Technology
    Front Derailleur: Shimano Ultegra FD-6700BL 2-speed, Clamp 34.9mm
    Gear Levers: Shimano Ultegra ST-6700, 10-speed
    Handlebar: FSA Wing Compact Oversized
    Headset: FSA Orbit I-T
    Rear Derailleur: Shimano Ultegra RD-6700SS
    Saddle: RFR Natural Shape 0.1 R
    Seat Clamp: Scape Close 34.9mm
    Seat Post: FSA SL280 31.6mm
    Stem: FSA OS190 Oversized
    Tape/Grips: CUBE Grip Control
    Tubes: Impac RR SV15
    Tyres: Schwalbe Ultremo 23x622
    Wheels: Fulcrum Racing 7

4- FELT Z5 - 1.995 € - 8,25kg (56cm)

Frame: Felt Classic Racing Specific Geometry, HM High Modulus Modular Carbon Fibre Frame with 3K Finish, Forged Dropout & Replaceable Hanger
    Fork: Felt 1.4 HM High Modulus Carbon Design with 3K Finish, Carbon Blades, Crown & 1 1/8 Steerer, Aluminium Dropouts with Felt Compression Device
    Front Derailleur: Shimano 105 braze-on, double
    Rear Derailleur: Shimano 105 SS Short Cage
    Shifters: Shimano 105 STI, 20-Speed
    Chainset: Shimano 105 Compact, 50/34T; 51cm=170mm, 54cm-56cm=172.5cm, 58cm-61cm=175mm
    Chainrings: 50/34Teeth
    Bottom Bracket: Shimano 105 Hollowtech-II
    Cassette: Shimano 10-Speed Cassette, 11-25Teeth
    Chain: Shimano 10-Speed
    Front Brake: Shimano 105 Super SLR Dual Pivot with Cartridge Brake Shoes
    Rear Brake: Shimano 105 Super SLR Dual Pivot with Cartridge Brake Shoes
    Brake Levers: Shimano 105 STI
    Handlebars: Felt 2.3 6061 Aluminium with Relaxed Racing Specific Ergonomic Drop, 31.8mm, 51cm=400mm, 54cm-56cm=420mm, 58cm-61cm=440mm
    Stem: Felt 2.1 Adjustable 6061 3D Forged 31.8mm with +/-(6 or 14) Degree Rise, 51cm=80mm, 54cm=90mm, 56cm=100mm, 58cm-61cm=110mm
    Headset: FSA 1 1/8 Integrated with 20mm Cone & 3 X 7.5mm Spacer Stack
    Grips: Felt Gel Ribbon Cork Tape with Felt 3D Logo
    Rims: MAVIC CXP-22N Aluminium Rim with Machined UB Control Braking Surface & Wear Indicator laced 3-Cross Rear, Radial 0-Cross Front
    Front Hub: Felt Sealed Forged Aluminium with Quick Release, 32Hole
    Rear Hub: Felt Forged Aluminium Sealed Shimano 10, 9, or 8 speed Compatible Cassette with Quick Release, 32H
    Spokes: Stainless Steel with Red alloy spoke nipples
    Front Tyre: Vittoria Zaffiro Foldable 700c x 25c
    Rear Tyre: Vittoria Zaffiro Foldable 700c x 25c
    Saddle: Felt 2.2 Anatomic Road Saddle with D2 Double-Density Base, Custom Embossed Cover & Hollow Cr-Mo Rails
    Seatpost: Felt 1.2 Carbon Fibre Design, 27.2mm, 315mm
    Seat Binder: 30.6 6061-AL Forged Aluminium, Cr-Mo 5mm x 0.8mm Bolt, Stainless Steel Nut-Bar. 16 Grams

5- KOGA CARBON TEAM EDITION - 1.999 € - 7.9 kg
    Frame description: Lightweight FEM optimized carbon frame. Built with HighTech carbon fiber and finished with a 12k carbonfiber mesh. Equipped with integrated headset and a replaceable rear derailleur hanger.
    Front fork: Koga - Carbon 12k woven/Alloy
    Head set: Ritchey Zero Pro Road Drop industrial bearing - Integrated in frame
    Color: Visible carbon 12K/Pearl white/Koga blue metallic
    Handlebar: Pro PLT Oversized alloy - Double Butted and Anatomic shape - Sand Blasted Black color
    Stem: Pro PLT alloy - Sand Blasted Black color
    Handlebar tape: Koga Duratape
    Brake (front): Shimano Ultegra
    Brake (rear): Shimano Ultegra
    Shift/Brake levers:Shimano Ultegra
    Brake cable: Stainless steel inner cable -Flexible outer cable with teflon tube for light braking
    Shifter cable: Stainless steel inner cable -Flexible outer cable with teflon tube for light shifting
    Chain: Shimano Ultegra
    Wheel set: Koga 2pRace1800 - White DT Competition double butted spokes - Red anodized nipples - Sealed Industrial Bearings
    Tyres: Michelin Krylion carbon 23mm - Foldable - Red/Black color
    Tube: Vredestein 18/25-622 50 mm valve
    Saddle: Selle Italia XR
    Seat pillar: Pro PLT ø31,6x280mm alloy - Sand Blasted Black color
    Seatclamp: Koga alloy
    Crank set: Shimano Ultegra Hollowtech II - UltraLightweight Hollowglide outer ring - Smooth and precise shifting: 50x34T
    Cassette: Shimano Ultegra 10 speed - Hyperglide for quick and smooth shifting - Sprockets: 12-13-14-15-16-17-19-21-23-25T
    Rear Derailleur: Shimano Ultegra
    Front Derailleur: Shimano Ultegra
    Pump: Koga with alloy barrel - Schrader and Presta fit - High Pressure - Ergonomic hinge grip
    Bottle: Tacx Source Solid - Easy refill
    Bottle holder: Elite Pase

Yunus YILMAZ, Murat Eren ve mert aygün bunu beğendi.
  2. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Selam

Koga konusunda tecrübem yok, ama koga bende hep tank gibi hiç bişey olmaz izlenimi yaratmış. Karbon kadro koga alırmıydım bilmiyorum ama, tamamen kişisel görüş ama. Bunların içinden Cube veya Trek seçerdim gibi geliyor. Specialized ın kadro güzel ama aynakolun dişlileri pek içime sinmedi. Kompakt sevmiyorum.

Hem Cube da ultegra set var, hem rengi güzel, tekerlekler fena değil. Ama Trek ede gidip tiagra fren takmışlar.

Sonuç olarak ben olsam Cube alırdım.

m6rk bunu beğendi.
  3. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Selam,
    Koga haric hepsinde konfor one cikarilmis modelleri karsilastiriyorsunuz. Koga'nin agresif kadro yapisina yakin Cube var kisa head tubeden dolayi. Surus hissi-konfor-ataklik farki ozellikle Roubaix ve Koga arasinda cok olacaktir gibime geliyor, deneyerek almak en iyisi.

Koga hakkinda bilgim yok, ben olsam Cube alirdim bu secenekler icinde sebebi ise kadronun konfor/performans dengesini iyi yakaladigini dusunmem ve parcalarinin Ultegra olmasindan dolayi.

m6rk bunu beğendi.
  4. m6rk

m6rk Kıdemli Üye

Seviye:
    KOGA, ilginç bir şekilde suluk ve şişesini de fiyata dahil etmiş. Acaba ağırlığa da dahil etmiş mi sormak gerek. Olabilir çünkü güncel web sayfasında 5.99kg'lık bir modeli var, ve onun özelliklerinde bile suluk ve şişesi yeralıyor. Ben bir markanın ürün gamında ilk kez bu kadar hafif bir bisiklet görüyorum.

Triatlon da koşacağım bir bisiklet düşündüğümden ve antremanlarımın 100km'yi geçmesini beklemediğimden KOGA'nın formu beni korkutmuyor. Bu arada KOGA da Ultegra set kullanmış. CUBE ve KOGA ayrıca en hafif bisikletler olarak da öne çıkıyorlar. Specialized'dan neredeyse 1kg. hafifler. Bu ağırlık seviyesinde 1kg. çok ciddi bir fark.

Yorumlar için teşekkürler şimdilik CUBE ve KOGA arasında hangisini alırsam alayım pişman olmam gibi gözüküyor. Umarım birkaç kişiden daha yorum alabilirim ama sizinkiler özellikle değerli benim için

5. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    m6rk ve Ozzgurr bunu beğendi.
  6. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Aslında Specialized da çok güzel diğerleri arasında ama Roubaix modeli sizin gireceğiniz triathlon yarışları için belki biraz ters düşebilir. Çünkü Roubaix modeli daha çok uzun yol yapmak için tasarlınmış bir kadro yapısına sahip. Bu yüzden Specialized'ın Roubaix değil de Tarmac modelini bu listeye katabilirsiniz.
    Diğer birşeyde siz bu bisikletleri yazdığınız fiyatlardan alabilecek misiniz?

7. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
    Özellikle yukarıdaki alternatifler arasında;
    Koga için hiç gözünü kırpmadan al derim, çok iyi ve köklü bir markadır.

İlk Koga (Miyata) yı takım arkadaşımda görmüştüm ( 1982). O zamanlar kullandığı kadro çelikti gerçi. Forumda bir yerlede Koga ile ilgili bir yazım var fakat şu anda bulamıyorum.

Firma 1974 de kurulmuştur, halen devam ediyor, pro yarışlarda görebilirsiniz
    ( Skil Shimano vs.)
    Özellikle pist kadrolarındada ihtisas bir firma.

Referans link:http://www.koga.com/uk/bike.asp?collectionid=11&segmentid=88&id=239628

Fırat Dizman ve m6rk bunu beğendi.
  8. m6rk

m6rk Kıdemli Üye

Seviye:
    Yurtdışı seyahatlerimden birinde alıp getirmeyi düşünüyorum. Net üzerinden fiyat ve bulunabilirliklerini araştırdım. KOGA'yı temin etmesi daha zor, az ülkede satılıyor ama diğerleri kolay.

9. m6rk

m6rk Kıdemli Üye

Seviye:
    CUBE GTC RACE ile PRO arasındaki tek fark jantları. RACE easton vista SL giymiş, bisikletin fiyatı 200 GBP artmış, ağırlığı 100g. düşmüş. Diğer herşey aynı olduğundan ben 100g için bütçemi bu kadar yukarı çekmek istemedim.

10. m6rk

m6rk Kıdemli Üye

Seviye:
    M.Can yolladığın link ufkumu açtı, gerçi çoğu bütçemin üzerinde ama yine de titanyumları filan görmek açısından faydalı oldu. Yayınlandığı dergiyi hemen sipariş ettim :)

Bı listede KOGA'nın bulunmama nedeni muhtemelen İngiltere'ye ithal edilmiyor olmaları diye düşünüyorum. Tamam belki en iyi bisiklet değil ama ilk 50'de yeralamayacak bir bisiklet de değil bence

11. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Selam,

Ben ingilteredeyim 1 senedir yaklaşık, ama 1 2 defa hariç koga miyata görmedim. Burada pek yaygın değil, o yüzden olabilir. Koga Miyata sanki Japon markası gibi duruyor ama Hollanda markası. Hollandalılar kompozit malzeme konusunda inanılmaz ilerideler.

Koga veya Cube, bence hangisine ulaşabilirseniz birini alın ama Cube alırsanız kafanızda Koga kalacak gibi duruyor :)

12. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Ben Koga almanızı tavsiye ederim düşündüklerinizin içinden.Fiyat-performans olarakta iyi.Cannondale Six ve Specialzed'ın Tarmac modelini de düşünebilirsiniz.

13. serkkan

serkkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Koga yı tavsiye ederim , temini gerçekten zor olacak ama değer....

14. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
    Selam Mark,

Bu yukarıdaki "Koga" yı avrupada hangi sitede buldun? Çok Çok iyi bir alet.
    Tanırsın, bizle antremanlara çıkan Özgür' e önermek istiyorum bu bisikleti.

15. m6rk

m6rk Kıdemli Üye

Seviye:
    İngiltere'de var ama pahalıya satıyorlar: 105 setli 1800GBP, Ultegra'lı 2100 GBP
    http://www.downlandcycles.co.uk/kogaMiyataRoad.htm

Almanya'da ise, KOGA'nın tavsiye edilen perakende fiyatına Almanya, Hollanda ve Belçika'da var. Almanya'da bulduğum yer: http://www.fahrrad-xxl.de/produkte/fahrraeder/rennraeder/1?price=alpha&brand=kogamiyata&shop=

Özgür'le bir türlü antreman nasip olmadı ama Muzaffer'le onun sayesinde tanıştım.

Yorumlara ne diyorsun, acaba triatlona daha uygun bir geometri gibi mi? Uzun yolda yorar mı? Ben triatlona nisbeten daha yakın bir genel maksat yol bisikleti istiyorum.

16. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Bu bisikletler İstanbul'da satılıyor mu?Nereden alacğınız hakkında bilgi verirseniz memnun olurum. Bende bir yol bisikleti daha almak istiyorum

Bu kalitede bisikletleri İstanbul'da kaçtan alırım acaba?

17. m6rk

m6rk Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu marka Türkiye'de satılmıyor. ''Bu kalitede'' bisikletleri istanbul'da bulmak kolay değil. Ya daha giriş seviyesi, ya da daha üst modeller stokta oluyor galiba. Geçenlerde Yeşil bisiklette Colnago'nun bir giriş seviyesi bisikletini gördüm 1300 €'ya, ellerinde buradaki KOGA ayarında daha üst modeller var mı, varsa kaç para sorabilirsiniz.

Bu fiyata İstanbul'da, herhangi bir markanın Ultegra setli Karbon gövdesini bulabileceğinizi pek sanmıyorum. Jantlar da fiyatta çok önemli rol oynuyor, yani kadro ve vites setinin çok altında bir kalite jant setiyle -belki- mümkün olabilir.

18. Muratcan Boy

Muratcan Boy Üye

Seviye:
    bence specialized :) gerçekten yükselişte

19. Murat Eren

Murat Eren Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    tabi ki specialized

20. yasin emre erdoğan

yasin emre erdoğan Aktif Üye

Seviye:
    specialized'dan bu modelde düşünülebilir,fakat fiyat konusunda biraz daha üstüne çıkmak lazım aktif pedal da güncel fiyatı 2400 euro...

specialized tarmac elite