Trek FX 7.5 yerine Focus Variado 2.0 ?

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Merhaba arkadaşlar, daha önce Trek FX 7.3'de karar kılmıştım. Daha sonra bütçeyi arttıtıp Fx 7.5 seviyesine geldim.

FX 7.5 hakikaten güzel bir bisiklet. Alınır ve kullanılır problem yok. Ama ben ilerisini düşündüğüm için şu konular aklıma takılıyordu:

1. Gidonu yol bisikletlerindeki gibi değil, düz gidon. Yol bisikletlerindeki gidonun uzun sürüşlerde daha rahat ettireceğini sanıyorum. İleride ihtiyacım olacağına inanıyorum.
2. Komponentleri düşük. İleride komponentlerini yükseltmek için iyi harcama yapmam gerekecek.
3. Hibrit bisiklet. Şimdilik sadece asfaltta kullanıcam ama ileride hem asfalt hem arazi için 2 bisikletim olsun istiyorum. Ama hibrit bir bisiklet alırsam, ileride 2. bisikleti aldığımda hep bir yanım eksik kalacak. Ama eğer şimdiden "yol" bisikleti alırsam ileride alacağım MTB ile, 2 farklı kategoride kendi işi için tasarlanmış bisikletim olmuş olacak.

İşte bu sebeplerden dolayı arayışlardaydım. gözüme Focus Variado 2.0 çarptı.

http://www.focus-bikes.com/typo3temp/pics/fo12_variado_20_cp_01_eccda28424.png

(link)

Frame Focus Road Sport Alloy double butted
Fork Focus Carbon
Wheelset Concept SL
Tires Continental Ultra Sport, 23-622
Shifter Shimano 105
Brakes Shimano 105
Brake lever Shimano 105
Stem FSA OS 190
Seatpost FSA SL-280
Saddle Concept EX

Not: 2011 modelinin özelliklerinde daha fazla bilgi var: (link)

Öncelikle 7.5'ten €100 daha fazla fiyat etiketine sahip. İyi güzel, ama yine aklımda olan bazı sorular var. Şöyle ki:

1. Focus markası nasıldır? Bisikleti uzun yıllar kullanacağımı göz önüne alırsanız tavsiye edilebilir niteliktemidir?
2. Komponentler hakkında çok fazla bilgim yok, ama bana bayağı güzel gibi geldiler?
3. Lastikleri oldukça ince 700x23. Bu lastiklerin 108 kilo olan beni taşıyacağından şüpheliyim.:D Daha sonra 700x32 olarak değiştirebilir miyim? Jant müsade eder mi?
4. Ön arka attırıcı yazılmamış. Onlar da bisiklete dahil midir? Dahilse eğer onlarda shimano 105 midir?

Son olarak ta tecrübenize dayanarak ne yapmam gerektiği hakkında tavsiyenizi isteyeceğim.

Şimdiden teşekkürler. :eek:

Scudo

Kayhan ONOL

Aktif Üye
Tepki
32
Şimdi öncelikle bir yanlışı düzeltelim, Trek FX 7.5 şehir bisikleti olması lazım. Yanlış mı?
Resimdeki Focusda yol bisikleti. İkisinin birbirine karıştırmayın bence.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Kayhan ONOL

Yazımdada belirttiğim gibi hem iyi bir yol bisikletim hemde iyi bir MTB'm olsun istiyorum. Bu sebeple yol bisikletine kaymak istiyorum eğer mümkün olursa. Olmaz ise şehir bisikleti ile idare edip, ileride satarak 2 adet hem safkan yol hemde safkan dağ bisikleti almak istiyorum.

Tepki
33
Bence de dogru dusunmussunuz. Ustune bagaj takmayi dusunmediginiz, tura cikmayacaginiz vs. surece yol bisikleti asfalttaki tum ihtiyaclarinizi karsilayacaktir. Bisiklete biraz daha ciddi yaklasmaya basladiginiz vakit hibritler acilariyla vs bazi konularda kisa dusmeye basliyor...

Jantlar degilse de fren bacaklari sanirim lastiklerde 28 mm'den otesine izin vermez, ama 28 de epey konforludur 23'e gore.

108 kilo icin de bir sorun olacagini sanmiyorum ama bisikletin yaninda verilen kitapcigi incelemenizde ya da saticiya sormanizda fayda var...

Bu arada aslinda sizin icin en uygun bisikletler cyclocross tarzi olanlar gibi geliyor bana. Hem yol geometrisine yakin, hem kalin lastik alir hem de abartmadiginiz surece araziye girebilirsiniz. Yarin obur gun bagaj takip tura cikmaya kalksaniz ona da gelir. Specialized'in Tricross modeline (favorim) ve yanilmiyorsam Giant(belki de Scott)'in bir iki modeline bakabilirsiniz.

Hayirli alisverisler dilerim.

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Tuncay bey,istanbul da bende bisiklet kullniyorum.İstanbul hem asfalt hem arazi yapılı ormanlik bir şehir.alternatif aslinda cok var.Dağ bisikletinin tekerleri slim takilarak ya da hybrid teker (melez ince). istedigin zaman arazi ye cikilirsa arazi yapilı tekerle değiştirme imkani oluyor,trek ds 8.5 kullaniyorum.28 inc jant hem arazide hem de asfaltta performansı cok iyi.zor arazi şartlarındada test ettim.zaten ona gore dizayn edilmis.kadrosu race kadro.begendigin yarıs bisikleti cok guzel fakat ona göre kaymak gibi yollar olması lazim.ülkemiz de yaris bisikleti kullanan sayısı yollardan dolayı talep cok az ama seni tatmin edici bisiklet önerim bu. cok az donanım farkı olan trek 7700 serisi var.fakat gary fisher imzali olanı sectim hem renk hem tasarım dan dolayı.trek de kadro uzun ömürlügarantisi var.baska şehir-tur bisikletlerine de bakabilirsin.zevkler ve renkler tartısılmaz diyorsan eger istedigin bisikleti alabilirsin sorun etmene gerek yok.bence sen içinden ne geliyorsa onu al:D.kimseye kulak asma.

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
menschamschine söylemiş, 28 den kalını frenler ve kadro olarak uygun değil, turlarda bagaj kullanamazsınız. Hem yol hem MTB istediğinizi belirtmişsiniz, şimdilik bir cyclocross alıp hem yol bisikleti açılarına sahip, yol donanımlı ama 35 lastiklerle daha kon forlu bir bisiklete sahip olabilirsiniz. dilediğinizde 23lük lastikler takıp hızınızı arttırabilirsiniz.
Speciallized, Scott, Focus, Salcano CYC02 Apex gibi modelleri incelemenizi öneririm.

Trek FX 7.5 alıp gidonunu tur gidonu ile değiştirebilirsiniz vites fren kollarını değiştirmeden
Örnek resim: http://img651.imageshack.us/img651/4944/712921large.jpg
By (link) at 2012-06-01

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Ozaman @gok'un da dediği gibi Trek'in DS serisini düşünebilirim. Belki trek 7700 de olabilir. Açıkçası arazi aşkım pek fazla yok ama geziler düzenleniyor, sonra arazi yollar denk geliyor, oralarda pedallamak için araziye uygun bir bisiklet şart. Daha sonralarıda tam bir yol bisikleti alıp amacıma ulaşmış olurum gibi geliyor.

Yardımlarınız için teşekkürler. :D

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
Hibrit bisikletlere hiç ısınamadım. Bence bir bisiklet sadece bir yol tipine uygun olmalıdır. Bir dağ bisikletine ince lastik takmak veya bir yol bisikletine 28 mm lastik takmakla aynı performansı veya rahatlığı sağlayamayız. Bence en uygunu önce yol bisikleti alıp sonra dağ bisikleti almanız.

Orhanalkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
172
Bisiklet
Merida
Focus bisiklet çoğu bisikletten iyidir şüphen olmasin

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
arkadaşlar yabancı forumlarda bir çok kişi yol bisikletleriyle uzun turlara çıkıyor. bana göre yol bisikletleri hem daha güzel gözüküyor hemde uzun turlarda gidondaki farklı tutuş alternatiflerinden ötürü daha rahat gibi geliyor bana.

ayrıca yol bisikleti deyince heryerde nedense "race" kelimesi geçiyor. yol bisikleti illa yarış için mi kullanılacak nedir yani?

rahat bir sele ile uzun turların problem olacağını zannetmiyorum. problem olsa mutlaka yabancı forumlarda bununla ilgili yazılar olurdu.

yükleme işini arka tekerleğe dikey olarak ağırlık bindirmesin diye römork ile halletmek istiyorum.

Tepki
1
Bisiklet
Salcano
Tuncay Bey, ben de sizinle aynı durumu yaşıyorum. Ben daha önce dağ bisikletime specialized 1.25 slick lastikler taktırmıştım. Performans açısından çok iyiydi. Şu an peder beye devrettim. Ben de yakın zamanda şehir bisikletine geçmeyi düşünüyorum. Epey araştırdım. Size tavsiyem sadece düz yolların ağırlıkta olduğu yerlerde binecek ve çok km yapacaksanız, şehir bisikleti, yine asfaltın çok iyi olduğu yerlerde çok fazla km yapmadan binecekseniz, yol bisikleti bir alternatif olabilir. İş sadece seleyle bitmiyor. Sürüş pozisyonu da çok önemli. Sürüş pozisyonu açısından yol bisikletinin uzun turlarda sıkıntı yaratacağı kanaatindeyim. Tabi ki en iyi yol deneyerek karar vermek, fakat şunu da unutmamak lazım: Görüntü ilk etapta bizleri aldatabiliyor. Öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta size hangi bisikletin uygun olacağıdır. Bence görüntü, sizin almak istediğiniz bisiklet türünden sonra gelir.

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
@Tuncay Üner

dostum çok fazla karışmak gibi olmasın tercihlerine, yol bisikleti seviyorsan kesinlikle cyclocross yol bisikleti tiplerini incelemelisin... acele etme bir incele sonra beğenmezsen tabiki yol da alabilirsin, yol bisikletiyle gidilmez diye birşey yok aksine asfaltta en iyi yol bisikleti ile gidilir.

cyclocross avantajlarına gelirsek, bagaj takabilirsin (100km ve üzeri turlar için bagaj olmadan düşünemiyorum), 700*35 lastik kullanabilirsin daha düşük basınçla daha konforlu gidersin, patlak önleyicili tur lastikleri takabilirsin ve hafif araziye de girebilirsin... dslr makinanı bagaja da atarsın :) hatta tripod bile taşırsın bagajda

https://www.deltabisiklet.com/Pub/images/4715_3258_l.jpg

tur ve yol karışımı bu mu? budur... (tabiki bence)

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@emrahozkan

Estafirullah Emrah bey, özellikle yardımlarınız gerekli zaten. Aslında en doğrusunu söylemişsiniz, bana en uygun bisiklet türü cyclocross. Ama aklım çeliniyor arada sırada. Şimdiden 2-3 tane başlık açtım. Karar vermek zormuş gerçekten.

Yol bisikleti iyi güzelde uzun turları düşününce keyfim kaçıyor. :D

Cyclocross'ları da iyice incelesem iyi olacak sanırım. Sonuç olarak ince lastik takıldığında yok bisikletleriyle hemen hemen aynı oluyorlar sanırım? Kadroları da okadar düz olmayıversin.:eek:

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@muhammedozcan

görüntü derken gidondan bahsetmiştim aslında. :)

şimdi cyclocross'ları da inceleyeceğim. geometrileri tur bisikletleri gibi, sorun çıkmaz diye düşünüyorum.

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Alüminyum yarış Bisikletlerinde Variado en esnemez kadrolardan rijit kadrolardan biri, diğeri caad 10 un kadrosu. Kadro hiç bir noktadan esnemiyor, kaliteli karbon kadrolarda ki gibi esnemezliği. Ve aynı zamanda agresif safkan yarış Bisikleti geometrisi onu müthiş bir alaşım yarış Bisikleti haline sokuyor. Sadece ağır ama o ağırlığa değecek rijitlik sunuyor. Hatta yarın ilk yarış Bisikletim olacak kendilerinin 3.0 ı inşallah:)
Bu arada kadrosu oldukça rijit olduğu için, alttan gelen darbeleri direk vucuda aktarıyormuş :) Biraz az konforlu..

Ama sizin amacınız "yarış" değilse Cyclocross derim; yarış Bisiketleriyle hybrid Bisiklet arasında kalırlar. Tekerlek açıklığı daha fazla alın boruları daha uzun, bu tabiki biraz daha az agresifliğe sebep oluyorsa da yanında getirdiği artılar ile yaz - kış antrenman Bisikleti olarak kullanılabilecek olması onu sizin için bence ön plana çıkarıyor. Hatta yarışa bile katılırsınız özellikle türkiye de var mı bilmiyorum, cyclocross disiplinindeki lere.. :)

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
hibrite hiç bulaşmayın bir mtb ciddi sürat istekleri dışındaki tüm beklentilere karşılık verir dağa çıkın tura gidin bagaj ekleyin vs
yol bisikleti tamamen profesyonel düşündüğünüz zamanlarda tercihiniz olsun çünkü yapıları gereği uzun mesafelere ve hıza dayalı sürüşlerde tercih edilirler focus bir alman markasıdır iyi bir üreticidir shimano 105 setli oluşu da sizi tatmin edecektir
mtb + yol en iyi tercihtir kanımca

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Harun Sayı

http://www.erdoganlarbisiklet.com/v2.0.2/media/catalog/product/cache/2/image/5e06319eda06f020e43594a9c230972d/f/i/file_17_65.jpg

Teşekkürler. Bütçeyi birazdaha arttır 2011 Scott CR1 Team almaya karar verdim.

Şimdi para biriktiriyorum. 1 ay civarı sürecektir.

Bu şekilde karbon kadroya sahip olacağım. Ayrıca kadrosu en rahat yol kadrolarındanmış. Böylelikle tur bisikleti alana kadar ufak çapta tur ihtiyaçlarımı da karşılayacak.

Bir adet te şu römorktan alacağım:

http://www.erdoganlarbisiklet.com/v2.0.2/media/catalog/product/cache/2/image/5e06319eda06f020e43594a9c230972d/f/i/file_13_6.png

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@ReşitÇağırgan

Reşit Bey,

Yurt dışında tur bisikletlerinin neredeyse tamamı yol bisikleti. şehir içinde hatrı sayılır yol bisikleti kullanan var. :)

Türkiyede belki yollar çok iyi değil. Ancak avrupanın birçok köy ve mezrasında da yolalr bizimki gibi. Oradakiler yol bisikletinden vazgeçmemiş.

Köydeyken arkadaşımın yol bisikletine bindiğimde MTB ile nekadar hammallık yaptığımı anlamıştım. :D

Ama tabii fırsatım olunca, bir tur bisikleti ve birde dağ bisikleti almak istiyorum. Ömürlük olur sanırım.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Yavuz Çetin

ileride durum neyi gösterecek bilmiyorum. belki birdaha bir bisiklet almaya yetecek bütçeyi oluşturamayabilirim. ama sizede hak veriyorum. hemde çok. iki ucu yağlı deynek gibi bişey. kafam karışık. :(