Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trek FX 7.4 ağırlık / modifiye hakkında

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında belgen tarafından paylaşıldı.

1. belgen

belgen Aktif Üye

Adı:
    Cagatay
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Arkadaşlar bir ay kadar önce bedenime büyük ölçüde Trek FX 7.4 (22.5) satın aldım, neyse benden birkaç cm uzun bir arkadaşa, sağolsun çok da zarar etmeden sattım ve tekrar 20 inch trek fx 7.4 satın aldım.

şimdi hobi olarak bisikletin parçalarını yavaş yavaş yükseltmek istiyorum.

banyodaki tartıda bisikleti yarım yamalak tartınca 11.4 kg geldi (20 inch) işin ilginç tarafı 22.5 inch olan aynı tartıda 10,5 kg gelmişti :)

bir de elimle yokladığımda 20 inch olan gerçekten daha ağır gibi hissediyorum. Oysa ki bir küçük kadroda az da olsa ağırlığın 100-200 gr düşmesi gerekirdi diye düşünüyorum.

Herhalde zaman zaman farklı malzemelerle birleştiriyorlar. Neyse, düzgün bir tartıda tartana kadar bu mesele üzerinde durmayacağım.

Hedefim başlangıçta bisikleti 1 kilo kadar hafifletmek. Bu sayede parçaları da yakından tanımayı amaçlıyorum. Bu işi hobi amaçlı yaptığımın tekrar altını çizmek istiyorum.

Bu arada parçaları incelediğimde parça kalitesi anlamında Trek FX 7.4'in fiyatının karşılığını vermediğini görüyorum. En alt düzey parçalar kullanılmış.

Ön vites
    Ön krank takımı olarak Shimano Acera M391 kullanılıyor. Komple set halinde (pedal hariç) 1 kilo kadar geldiğini okudum.

XTR setlere bakıyorum 750 gram civarlarında geliyor.

Arka vites
    Üstünde Shimano HG20 Ruble geliyor. 420 gram civarlarında.

XTR rubleye bakıyorum 250 gram civarlarında.

Yalnızca bu iki parçayı (elbette ön ve arka vitesleri de) değiştirmek/yükseltmek ağırlığı 500 gr kadar azaltıyor. Maliyet 2000 TL civarlarında.

Eeee olayı çözmüşsün, sorduğun soru nedir diyecek olursanız, toparlayayım.

Mekanik parçaları yükseltirsem maliyeti oldukça fazla oluyor. Elbette ödediğim paranın karşılığında hafiflemenin yanısıra daha rahat vites geçişleri elde etmiş oluyorum.

Bisikleti bir de gidon, gidon boğazı, sele borusu, sele, jant, lastik, vs. gibi parçaları da yükselterek hafifletebiliyoruz.

Sizce başlangıçta mekanik parçaları mı yükseltmeye odaklanayım, yoksa statik parçaları mı daha iyi olanları ile değiştireyim.

Sizler nasıl bir yol takip ettiniz. Fikirlerinizi alabilirsem çok memnun olurum.

Saygılar ve selamlar

2. KaanG

KaanG Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Vitesten değil, lastikler ve iç lastiklerden başlayın hafifletmeye. (Sadece toplam ağırlık olarak değil, dönen kütle azalacağı ve akıcılık da artacağı için çok dramatik bir farkı minimum maliyetle görürsünüz). Büyük ihtimalle üzerinde düşük seviye telli lastikler vardır.
    Benzer bir operasyonu Sirrus pro bisikletimde yapmıştım, çok fark etmişti. Continental GP4000S 25c'ye ve specialized turbo iç lastiğe geçmiştim ben.

Şimdi sitesinden baktım, üzerindeki BONTRAGER AW1 HARD-CASE LITE, 700X32C lastiklerin tekinin ağırlığı 450 gram civarı.
    GP4000S II 25c lastiklerin tekinin ağırlığı 230 gram civarı. İç lastikteki farkı da göz önüne alınca çiftinden 600 gram gibi bir fark eder, ki bu fark dönen kütleden geleceği için direk gram farkından çok daha ciddi iyileşme sağlar bisiklette. (100 Euro gibi bir maliyete çıkar herhalde).
    Jantınızla uyumluluğunu bir kontrol edin ama. 25c lastiğe cesaret edemiyorsanız GP4000S'lerin 28c olanları da var. Ama madem amaç performans, 25 iyidir ;)

belgen bunu beğendi.
  3. belgen

belgen Aktif Üye

Adı:
    Cagatay
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    çok teşekkürler, dediğiniz gibi 1000 lira civarındaki bütçemi ilk olarak lastiklerden başlayarak harcamaya başlayayım. ön ve arka göbekler hakkında ne düşünüyorsunuz. muhtemelen üstündeki göbekler de giriş seviyesidir. kaliteli göbek sürüşte çok şey fark ettiriyor mu?

4. KaanG

KaanG Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Göbek ve jant seti de ciddi farkettirir (eğer üzerindekiler kötü ise) tabi. Ama maliyet olarak lastik kadar kolay değil değiştirmek.

belgen bunu beğendi.
  5. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    belgen bunu beğendi.
  6. baykuş97

baykuş97 "fekku ragabe"

Adı:
    ilhan beyoğlu
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @belgen konuyu hortlatmış olucam ama ben de fx 7.4 de modifikasyon yapıyorum.. Acaba hafifletmek ve akıcılığı artırmak için neler yaptınız? Paylaşabilir misiniz?

7. belgen

belgen Aktif Üye

Adı:
    Cagatay
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    vallaha iyi bir aydınlatma aldım, bir de seleyi brooks ile değiştirdim, başka da 5 kuruş harcamam.... hesaplayınca doğru düzgün modifikasyon için 2000 TL'den aşağı masraf çıkmıyor... öyle yapacağıma bir sene daha kullanır 2500 TL civarına satar 4000-4500 liralık daha üst düzey bir bisiklet alırım.... hem model değiştirmek de güzel olur..

Soner Közen ve baykuş97 bunu beğendi.
  8. baykuş97

baykuş97 "fekku ragabe"

Adı:
    ilhan beyoğlu
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
  9. belgen

belgen Aktif Üye

Adı:
    Cagatay
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    illa bisikletime para harcarım diyorsanız bence çooook iyi bir aydınlatma alın, selenizi çoook iyi bir sele ile değiştirin, iyi bir gps cihazı da alabilirsiniz.... bunun dışında vites aynakol tarak kürek şeyler almayın... boşuna masraf.. en azından ilk saydığım malzemeleri bir sonraki bisikletinizde de kullanırsınız.

10. baykuş97

baykuş97 "fekku ragabe"

Adı:
    ilhan beyoğlu
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ben öncelikli olarak jant setini değiştirmeyi düşünüyorum, paraya kıydığım bir günde tabi..

11. belgen

belgen Aktif Üye

Adı:
    Cagatay
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @baykuş97 yaw valla gerek yok yol bisikletin olsa hadi adam hızlanmak istiyor diyecem de bizimkisi yol desen değil, dağ desen değil... öyle arada sıkışmış bi tür... 1000 lira verilir mi çin işi mavick midir nedir o saçma şeye... nolacak dönme katsayısı 0,005 daha mı gelişecek var mı aradaki farkı gösteren bilimsel bir değer öyle yapacağına bir iki sene daha kullan, çak iyi bir fiyata cannondale al üst modellerden

12. kmlrn

kmlrn Yeni Üye

Adı:
    Kamil Eren
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    700 X28 MAXİS DETANATOR dış lastik 290 gr riç lastik mişlen 25-32 iç lastik 90 gr 200 tlye ciddi bir ağırlık eksilttim.

13. Ulaş Çavuşoğlu

Ulaş Çavuşoğlu Onursal Üye

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Banyoda tartılırmı be abi :D o insan tartısı .

14. belgen

belgen Aktif Üye

Adı:
    Cagatay
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @Ulaş Çavuşoğlu :D :D aslında bisiklet elinde tartıya çıkınca 100 gram hassasiyetle ölçebiliyorsun. dene bak.. önce bisikletsiz tartıya çıkıp kiloyu not et... gerisi malum. iyi bir tartıda enn fazla 100-150 gram hata olur.

Ulaş Çavuşoğlu bunu beğendi.