Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trek FX 7.3 vs Specialized Sirrus Elite ?

Konu, 'Trek' kısmında Özgür Yılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Özgür Yılmaz

Özgür Yılmaz Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar

Bisiklet dünyasına yeni giren birçok arkadaşın yaşadığı kararsızlığı bende yaşıyorum. Şehir bisikleti alayım derken o kadar markayı geçip bu markalarda kaldım. Bence bu iki model arasındaki tüm soruları cevaplamalıyız. Forumda iki model arasında karşılaştırma konusu göremedim.

Trek FX 7.3

..ÖMÜR BOYU GARANTİLİ KADRO...

• Kadro: FX Alpha Hydroformed Aluminum
    • Ön Çatal: FX alloy taper gauge, straight blades
    • Tekerlek: Alloy front, Shimano RM60 rear hub; Bontrager Camino rims
    • Lastik: Bontrager Race Lite Hardcase, 700x32c
    • Vites Kolları: Shimano EF50, 8 speed
    • Ön Vites: Shimano C102
    • Arka Vites: Shimano Deore
    • Aynakol: Shimano M341 48/38/28 w/chainguard
    • Kaset: Shimano HG40 11-30, 8 speed
    • Pedal: Nylon platform w/alloy cage
    • Sele: Bontrager Select
    • Sele Borusu: Bontrager Sport
    • Gidon : Bontrager Crowbar Sport, 25mm rise
    • Boğaz : Bontrager Sport, 10 degree
    • Çatal Yatağı : Aheadset Slimstak w/semi-cartridge bearings, sealed
    • Fren takımı: Avid SD-3 w/Shimano EF50 levers

Specialized Sirrus Elite

FRAME
    Specialized A1 Premium Aluminum, fully manipulated tubing, compact design, integrated headset, FACT carbon seatstays w/ Zertz inserts
    REAR SHOCK
    N/A
    FORK
    Specialized FACT carbon fork legs and crown, aluminum steerer w/ Zertz inserts
    HEADSET
    Specialized Mindset, 1-1/8" integrated threadless, steel cage bearings, 40mm alloy cone
    STEM
    Specialized Comp-Set, 3D forged alloy, 4-bolt 31.8mm bar clamp, 4- position adjustable
    HANDLEBARS
    Specialized Event, A1 Premium Aluminum, 580mm width, 31.8mm
    GRIPS
    Body Geometry Comfort II, triple density gel w/ integrated bell
    FRONT BRAKE
    Forged 6061 alloy, 85mm linear pull, cartridge pads
    REAR BRAKE
    Forged 6061 alloy, 85mm linear pull, cartridge pads
    BRAKE LEVERS
    Shimano EF-50, EZ Fire, integrated w/ shift lever
    FRONT DERAILLEUR
    Shimano Nexave
    REAR DERAILLEUR
    Shimano Sora, long cage
    SHIFT LEVERS
    Shimano EF-50, EZ Fire
    CASSETTE
    Shimano Sora, 8-Speed 12-25t
    CHAIN
    KMC Z-51, 8-speed
    CRANKSET
    Sugino Triple
    CHAINRINGS
    48 x 38 x 28t
    BOTTOM BRACKET
    Sealed cartridge, square taper, 68mm x 113mm
    PEDALS
    Silver cage, black body, w/ toe clip and strap
    RIMS
    Alex S500, sleeve joint, CNC sidewalls, 32h
    FRONT HUB
    Specialized sealed, 32h, QR
    REAR HUB
    Specialized sealed, 32h, cassette, QR
    SPOKES
    Stainless 14g
    FRONT TIRE
    Specialized All Condition Sport, 700x28c, 60TPI w/ Flak Jacket
    REAR TIRE
    Specialized All Condition Sport, 700x28c, 60TPI w/ Flak Jacket
    INNER TUBES
    Specialized standard presta tube
    SADDLE
    Body Geometry Sonoma, 155mm width
    SEATPOST
    Alloy 2-bolt, 27.2mm
    SEAT BINDER
    Specialized alloy 31.8mm

2. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=81923

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=84206

şu an piyasada sirrus elite olmayabilir. siz direkt gördünüz mü?
    yoksa internet üzerinden mi ? baktınız

3. Özgür Yılmaz

Özgür Yılmaz Üye

Seviye:
    Konuları görmemişim özür dilerim. Piyasada göremedim fakat Belçika'dan getirteceğim. Detaylı incelemeleri okuyorum. Siz hangisini önerirsiniz?

4. rahmi kocaman

rahmi kocaman Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
  5. Özgür Yılmaz

Özgür Yılmaz Üye

Seviye:
  6. rahmi kocaman

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Siz önce bir kaç model belirleyip liste yapın, alternatifiniz olsun. Orada bulamazlarsa sonra ortada kalmayın. Sonra getirecek kişiye bu listeyi gönderin, baksınlar hangilerini bulabiliyor ? Bulabiliyorsa kaça ? Bunları belirleyin, somut veriler üzerinden değerlendirip size bir yol gösterelim. Yoksa havanda su dövmektesiniz bu şekilde. Ben size daha önce Trek 7.5 tavsiye etmiştim, indirimli bulabilirlerse 680 Euro gibi.

Kullanım amacınızı bilmiyorum ama madem özellikle ismen sordunuz, bana kalsa oranın Fransa'ya yakınlığı nedeniyle ucuza gelecek güzel bir bisiklet getirtirdim. Btwin Facet 3. Oralarda gayet beğenilen, uygun fiyatlı bir yol bisikletidir. Bu size uygun gelmezse ilk paragrafta yazdıklarım geçerlidir :)

7. Özgür Yılmaz

Özgür Yılmaz Üye

Seviye:
    Hocam ben şehir bisikleti alacağım. Yol bisikletini şehir içinde kullanabileceğimi düşünmüyorum. Dağ bisikletine bakmıyorum bile. En uygunu Şehir-Tur bisikleti oluyor.

Trek FX 7.5, Cannondale bad boy,Cannondale quick cx Trek FX 7.3 gibi modeller arasında gidip gelirken 7.3 veya Elite olsun dedim.
    İlk başlarda daha düşük modellere de bakmışlığım var ama Fransaya yakınlığı nedeniyle sağlam ve buraya göre ucuz olsun istiyorm. Sizce Fransa'da ne kadar ucuzdur?

Listem yukarıda, varsa başka önerileriniz beklerim.

Bol pedallar...

8. rahmi kocaman

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Listenizi bana değil akrabanıza göndereceksiniz :) Sanıyorum biraz dikkat eksikliği var, yazdıklarımı çorbaya çevirmişsiniz. Fransa nereden çıktı :) O sadece Btwin için geçerli bir öneri. Yazdıklarımı şöyle zamana yayarak okuyun, bana başka bir şey sormaya gerek olmadığını göreceksiniz :)

9. Huseyin Dogan

Huseyin Dogan Aktif Üye

Seviye:
    her zaman trek her zaman trek... ben de wisthle mı satılıga cıkartıp parca parca satıyorum ve trek aldım...

10. Özgür Yılmaz

Özgür Yılmaz Üye

Seviye:
    Yanlış anladınız. Dünyanın en büyük bisiklet turu Fransa'da düzenlendiğinden bisiklet fiyatları Fransada daha ucuz diye okumuştum bir konudaya. Belçika da Fransaya yakn olduğuna göre ordada ucuzdur diye düşünüyorum.

Fransada bisiklet fiyatlarını sormamın sebebi de annemin halasının orda bulunmasından kaynaklanıyor. Umarım açık bi anlatım olmuştur.

Hüseyin doğan, Sirrus elitenin kadrosunun daha sağlam olduğunu söylüyorlar. Donanımı yükseltmeye daha elverişliymiş. Yol bisikletine daha çok benziyr, gönlüm elite'ye kaymadı değil hani

11. Huseyin Dogan

Huseyin Dogan Aktif Üye

Seviye:

dunyanın bir numarası Trek'tir... specialized bu sektorun ferrasinden birisidir belki ama trek dısındaki markalar ki bir kaç tanesini ayrı tutuyorum trek markasını yakalarken ortaya çıkmışlardır ki Trek her zaman üst seviye bisikletler üretir...herhangi bir Trek bayiine gittiginizde size şunu kesinlikle soylemeleri gerekiyor ve soylerler de.. ömur boyu kadro garantisi (kır getir yenisini verelim) ve ucretsiz omur boyu bakım (parça degişimi ayrıdır biliyorsunuz) Trek bisikletlerine guveniyor... Lance Armstrong'un kullandıgı markadır yani, başka bir sey soylemem gerekir mi evet gerekir...

Gecen gun bir Trek 7.3 FX'e bindim, denedim... Kaymak gibi yolda süzülen bir bisiklet nasıl yapılırmış gosterdiler...

bir cumleniz var butun donanımlara oluyor dediniz... bu kadar geniş bir donanım zenginligi var evet.. herkesin butcesine gore falan fistan... Dunyanın onde gelen bir firması olan Trek neden bazı donanımlara ayak uydurmak için bisiklet uretsin ki?

12. Bora Yurttutan

Bora Yurttutan Aktif Üye

Seviye:
    Bisiklet de çok tecrübeli değilim fakat bu sevdaya kapıldığım günden beri
    araştırmalarım bana Trek seçmem gerektiğini gösterdi
    Trek yaygın bayi ve ciddi distrübitör olarak Türkiye de farkını gösteriyor
    diğer markalarda model ve renk seçeneği şansınıza kalmışken Trek de bu öyle değil
    Aldığımız bisikletler de çoğu zaman hepimiz bisikletimizin markası ve donanım düzeyi ne olursa olsun kullanım süresince gerek kozmetik gerek donanım yönünden geliştirmelere gidiyoruz
    bence Bisiklet alımında asıl olan kadro ve marka dır diğerleri zevke ve alım gücüne göre geliştirilebilecek şeylerdir
    bu söylediklerim sadece beni bağlar acizane görüşlerimdir

13. rahmi kocaman

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sanırım gözden kaçan küçük bir detay var. Konu Specialized vs Trek değil, Sirrus vs Fx.

Ben her iki bisiklete binen birisi olarak sizin kadar net konuşamıyorum. Bisiklet nasıl yapılırmış gösterdiler gibi. Her ikisi de birbirine bayağı yakın bisikletler. Ve eğer geceleri uykunuzu kaçırmayacaksa şunu da belirteyim; Sirrus'un daha çevik ve hızlı olduğu yaygın bir kanaat. Ben de satın alma aşamasında Amerikan forumlarını çok inceledim. Sirrus vs Fx. konulu satın alma hikayelerinin finali, bisikletler çok benzer olduğu için genelde kişisel beğeniye kalıyor. Kendi tecrübelerim ve okuduğum yüzlerce sürüş test yazısı bu yönde. Peki siz hiç Sirrus kullandınız mı ?

14. Huseyin Dogan

Huseyin Dogan Aktif Üye

Seviye:
    specialized' ın bisikletlerini bana hitap etmiyor diyebilirim... bir arkadasımda vardı.. o memnundu tabi ki... hiçte merak etmedim nasıl gidiyor diye acıkcası.. yorumunuza katılır gibiyim... Fx serisinin gayet iyi oldugunu bildigim icin benm ihtiyacımı üst seviyede karsıladıgı için baskasına gözüm hiç kaymadı... bu yuzden ben trek'ten kolay kolay gecmem... görünüş açısına gelice de insan tercihidir bir sey soylenemez...çevikliği burada görebiliyorum... FX 3'ler fırtına gibi, gayet çevik ve kaliteliler.. dediginiz gibi yakın oldukları için birbirlerine tercih sebebi görsellikten yana oluoyr..

bir de trek kullanım amacına göre bisiklet uretiyor.. mesele citybike'ların hiç birinde disk fren goremezsiniz... benm gibi mtb alıpta lastikleri yol lastigi yapmak yerine..

* nerede kullanacksınız?
    *işe gidip gelmek için.
    *size en uygun ctybike lar var...

yani demek istedigim... musteri memnuniyeti Specialized da nasıl bilmem ama Trek'te acayip bir ciddiyet ve bayiilik.. bana yettigi ve pek çok kişiye de yettiigi icin baskasına goz kaymıyor...

15. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    "ömür boyu bakım garantisi" resmi bir yazılı belge var mı ? Trekler için ciddi bir rekabet avantajı sağlar kullanıcılar içinde güzel bir uygulama

16. Özgür Yılmaz

Özgür Yılmaz Üye

Seviye:
    Specialized Sirrus Elite

Görsellik güzel, iyi bir reklam yapmışlar..

17. emin öztürk1

emin öztürk1 Üye

Seviye: