Trek FX 7.3 vs Specialized Sirrus Elite ?

Tepki
21
Merhaba arkadaşlar

Bisiklet dünyasına yeni giren birçok arkadaşın yaşadığı kararsızlığı bende yaşıyorum. Şehir bisikleti alayım derken o kadar markayı geçip bu markalarda kaldım. Bence bu iki model arasındaki tüm soruları cevaplamalıyız. Forumda iki model arasında karşılaştırma konusu göremedim.

Trek FX 7.3
http://i55.tinypic.com/357kobp.jpg

..ÖMÜR BOYU GARANTİLİ KADRO...

• Kadro: FX Alpha Hydroformed Aluminum
• Ön Çatal: FX alloy taper gauge, straight blades
• Tekerlek: Alloy front, Shimano RM60 rear hub; Bontrager Camino rims
• Lastik: Bontrager Race Lite Hardcase, 700x32c
• Vites Kolları: Shimano EF50, 8 speed
• Ön Vites: Shimano C102
• Arka Vites: Shimano Deore
• Aynakol: Shimano M341 48/38/28 w/chainguard
• Kaset: Shimano HG40 11-30, 8 speed
• Pedal: Nylon platform w/alloy cage
• Sele: Bontrager Select
• Sele Borusu: Bontrager Sport
• Gidon : Bontrager Crowbar Sport, 25mm rise
• Boğaz : Bontrager Sport, 10 degree
• Çatal Yatağı : Aheadset Slimstak w/semi-cartridge bearings, sealed
• Fren takımı: Avid SD-3 w/Shimano EF50 levers

Specialized Sirrus Elite
http://www.specialized.com/OA_MEDIA/2009/bikes/9295-41_Sirrus_elite_sil_d.jpg

FRAME
Specialized A1 Premium Aluminum, fully manipulated tubing, compact design, integrated headset, FACT carbon seatstays w/ Zertz inserts
REAR SHOCK
N/A
FORK
Specialized FACT carbon fork legs and crown, aluminum steerer w/ Zertz inserts
HEADSET
Specialized Mindset, 1-1/8" integrated threadless, steel cage bearings, 40mm alloy cone
STEM
Specialized Comp-Set, 3D forged alloy, 4-bolt 31.8mm bar clamp, 4- position adjustable
HANDLEBARS
Specialized Event, A1 Premium Aluminum, 580mm width, 31.8mm
GRIPS
Body Geometry Comfort II, triple density gel w/ integrated bell
FRONT BRAKE
Forged 6061 alloy, 85mm linear pull, cartridge pads
REAR BRAKE
Forged 6061 alloy, 85mm linear pull, cartridge pads
BRAKE LEVERS
Shimano EF-50, EZ Fire, integrated w/ shift lever
FRONT DERAILLEUR
Shimano Nexave
REAR DERAILLEUR
Shimano Sora, long cage
SHIFT LEVERS
Shimano EF-50, EZ Fire
CASSETTE
Shimano Sora, 8-Speed 12-25t
CHAIN
KMC Z-51, 8-speed
CRANKSET
Sugino Triple
CHAINRINGS
48 x 38 x 28t
BOTTOM BRACKET
Sealed cartridge, square taper, 68mm x 113mm
PEDALS
Silver cage, black body, w/ toe clip and strap
RIMS
Alex S500, sleeve joint, CNC sidewalls, 32h
FRONT HUB
Specialized sealed, 32h, QR
REAR HUB
Specialized sealed, 32h, cassette, QR
SPOKES
Stainless 14g
FRONT TIRE
Specialized All Condition Sport, 700x28c, 60TPI w/ Flak Jacket
REAR TIRE
Specialized All Condition Sport, 700x28c, 60TPI w/ Flak Jacket
INNER TUBES
Specialized standard presta tube
SADDLE
Body Geometry Sonoma, 155mm width
SEATPOST
Alloy 2-bolt, 27.2mm
SEAT BINDER
Specialized alloy 31.8mm

Scudo

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
@Özgür Yılmaz

(link)

(link)

şu an piyasada sirrus elite olmayabilir. siz direkt gördünüz mü?
yoksa internet üzerinden mi ? baktınız

Tepki
21
Konuları görmemişim özür dilerim. Piyasada göremedim fakat Belçika'dan getirteceğim. Detaylı incelemeleri okuyorum. Siz hangisini önerirsiniz?

rahmi kocaman

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
Siz özellilerinin yazdığınız Sirrus'u nereden buldunuz :) 2011 model değil o. Üzerindeki donanım çok farklı bunun. Sizin Belçika'da bulacağınız muhtemelen 2012 model olacak, o da bu ;

(link)

Tepki
21
Rahmi kocaman, hocam ben özellikleri resmi sitesinde buldum, fakat 2009 modelmiş. Peki siz hangi bisikleti önerirsiniz?

(link)

rahmi kocaman

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
Siz önce bir kaç model belirleyip liste yapın, alternatifiniz olsun. Orada bulamazlarsa sonra ortada kalmayın. Sonra getirecek kişiye bu listeyi gönderin, baksınlar hangilerini bulabiliyor ? Bulabiliyorsa kaça ? Bunları belirleyin, somut veriler üzerinden değerlendirip size bir yol gösterelim. Yoksa havanda su dövmektesiniz bu şekilde. Ben size daha önce Trek 7.5 tavsiye etmiştim, indirimli bulabilirlerse 680 Euro gibi.

Kullanım amacınızı bilmiyorum ama madem özellikle ismen sordunuz, bana kalsa oranın Fransa'ya yakınlığı nedeniyle ucuza gelecek güzel bir bisiklet getirtirdim. Btwin Facet 3. Oralarda gayet beğenilen, uygun fiyatlı bir yol bisikletidir. Bu size uygun gelmezse ilk paragrafta yazdıklarım geçerlidir :)

Tepki
21
Hocam ben şehir bisikleti alacağım. Yol bisikletini şehir içinde kullanabileceğimi düşünmüyorum. Dağ bisikletine bakmıyorum bile. En uygunu Şehir-Tur bisikleti oluyor.

Trek FX 7.5, Cannondale bad boy,Cannondale quick cx Trek FX 7.3 gibi modeller arasında gidip gelirken 7.3 veya Elite olsun dedim.
İlk başlarda daha düşük modellere de bakmışlığım var ama Fransaya yakınlığı nedeniyle sağlam ve buraya göre ucuz olsun istiyorm. Sizce Fransa'da ne kadar ucuzdur?

Listem yukarıda, varsa başka önerileriniz beklerim.

Bol pedallar...

rahmi kocaman

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
Listenizi bana değil akrabanıza göndereceksiniz :) Sanıyorum biraz dikkat eksikliği var, yazdıklarımı çorbaya çevirmişsiniz. Fransa nereden çıktı :) O sadece Btwin için geçerli bir öneri. Yazdıklarımı şöyle zamana yayarak okuyun, bana başka bir şey sormaya gerek olmadığını göreceksiniz :)

Huseyin Dogan

Aktif Üye
Tepki
43
her zaman trek her zaman trek... ben de wisthle mı satılıga cıkartıp parca parca satıyorum ve trek aldım...

Tepki
21
@rahmi kocaman

Yanlış anladınız. Dünyanın en büyük bisiklet turu Fransa'da düzenlendiğinden bisiklet fiyatları Fransada daha ucuz diye okumuştum bir konudaya. Belçika da Fransaya yakn olduğuna göre ordada ucuzdur diye düşünüyorum.

Fransada bisiklet fiyatlarını sormamın sebebi de annemin halasının orda bulunmasından kaynaklanıyor. Umarım açık bi anlatım olmuştur.

Hüseyin doğan, Sirrus elitenin kadrosunun daha sağlam olduğunu söylüyorlar. Donanımı yükseltmeye daha elverişliymiş. Yol bisikletine daha çok benziyr, gönlüm elite'ye kaymadı değil hani

Huseyin Dogan

Aktif Üye
Tepki
43
@Özgür Yılmaz

dunyanın bir numarası Trek'tir... specialized bu sektorun ferrasinden birisidir belki ama trek dısındaki markalar ki bir kaç tanesini ayrı tutuyorum trek markasını yakalarken ortaya çıkmışlardır ki Trek her zaman üst seviye bisikletler üretir...herhangi bir Trek bayiine gittiginizde size şunu kesinlikle soylemeleri gerekiyor ve soylerler de.. ömur boyu kadro garantisi (kır getir yenisini verelim) ve ucretsiz omur boyu bakım (parça degişimi ayrıdır biliyorsunuz) Trek bisikletlerine guveniyor... Lance Armstrong'un kullandıgı markadır yani, başka bir sey soylemem gerekir mi evet gerekir...

Gecen gun bir Trek 7.3 FX'e bindim, denedim... Kaymak gibi yolda süzülen bir bisiklet nasıl yapılırmış gosterdiler...

bir cumleniz var butun donanımlara oluyor dediniz... bu kadar geniş bir donanım zenginligi var evet.. herkesin butcesine gore falan fistan... Dunyanın onde gelen bir firması olan Trek neden bazı donanımlara ayak uydurmak için bisiklet uretsin ki?

Bora Yurttutan

Aktif Üye
Tepki
84
Bisiklet de çok tecrübeli değilim fakat bu sevdaya kapıldığım günden beri
araştırmalarım bana Trek seçmem gerektiğini gösterdi
Trek yaygın bayi ve ciddi distrübitör olarak Türkiye de farkını gösteriyor
diğer markalarda model ve renk seçeneği şansınıza kalmışken Trek de bu öyle değil
Aldığımız bisikletler de çoğu zaman hepimiz bisikletimizin markası ve donanım düzeyi ne olursa olsun kullanım süresince gerek kozmetik gerek donanım yönünden geliştirmelere gidiyoruz
bence Bisiklet alımında asıl olan kadro ve marka dır diğerleri zevke ve alım gücüne göre geliştirilebilecek şeylerdir
bu söylediklerim sadece beni bağlar acizane görüşlerimdir

rahmi kocaman

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
@Huseyin Dogan

Sanırım gözden kaçan küçük bir detay var. Konu Specialized vs Trek değil, Sirrus vs Fx.

Ben her iki bisiklete binen birisi olarak sizin kadar net konuşamıyorum. Bisiklet nasıl yapılırmış gösterdiler gibi. Her ikisi de birbirine bayağı yakın bisikletler. Ve eğer geceleri uykunuzu kaçırmayacaksa şunu da belirteyim; Sirrus'un daha çevik ve hızlı olduğu yaygın bir kanaat. Ben de satın alma aşamasında Amerikan forumlarını çok inceledim. Sirrus vs Fx. konulu satın alma hikayelerinin finali, bisikletler çok benzer olduğu için genelde kişisel beğeniye kalıyor. Kendi tecrübelerim ve okuduğum yüzlerce sürüş test yazısı bu yönde. Peki siz hiç Sirrus kullandınız mı ?

Huseyin Dogan

Aktif Üye
Tepki
43
specialized' ın bisikletlerini bana hitap etmiyor diyebilirim... bir arkadasımda vardı.. o memnundu tabi ki... hiçte merak etmedim nasıl gidiyor diye acıkcası.. yorumunuza katılır gibiyim... Fx serisinin gayet iyi oldugunu bildigim icin benm ihtiyacımı üst seviyede karsıladıgı için baskasına gözüm hiç kaymadı... bu yuzden ben trek'ten kolay kolay gecmem... görünüş açısına gelice de insan tercihidir bir sey soylenemez...çevikliği burada görebiliyorum... FX 3'ler fırtına gibi, gayet çevik ve kaliteliler.. dediginiz gibi yakın oldukları için birbirlerine tercih sebebi görsellikten yana oluoyr..

bir de trek kullanım amacına göre bisiklet uretiyor.. mesele citybike'ların hiç birinde disk fren goremezsiniz... benm gibi mtb alıpta lastikleri yol lastigi yapmak yerine..

* nerede kullanacksınız?
*işe gidip gelmek için.
*size en uygun ctybike lar var...

yani demek istedigim... musteri memnuniyeti Specialized da nasıl bilmem ama Trek'te acayip bir ciddiyet ve bayiilik.. bana yettigi ve pek çok kişiye de yettiigi icin baskasına goz kaymıyor...

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
"ömür boyu bakım garantisi" resmi bir yazılı belge var mı ? Trekler için ciddi bir rekabet avantajı sağlar kullanıcılar içinde güzel bir uygulama

Tepki
39
Decathlon bayrampaşada sirrus a benzer bir model var fiyatı 1100 tl civarı. gidip bir dene istersen , bisiklete binerek nasıl olduğunu test edebilirsin.En kolay anlama yolu .

(link)