Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İnceleme Trek Fx 7.3 2014 Detaylı

Konu, 'İncelemeler' kısmında UtkuSener tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. UtkuSener

UtkuSener Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, uzun ve özeleştiri içeren bir inceleme yazısı yazdım, sürç-i lisan ettiysem affola. Bisikletin hikayesini kısaca özetlemek gerekirse; 2013 baharında Gt Traffic 4.0 bisiklet almıştım. Kendisi 3000km civarında kahrımı çekti, üstündeki sistemi güncellemek için bisikletin fiyatından daha fazlasını harcamak gerekiyordu bu sebeple elden çıkartıp daha donanımlı ve güncel bir bisiklet aldım. Ankara'daki Trek bayisi Güngörler bisiklet ile görüştüğümde Fx 7.3 için kredi kartı/taksit 2250tl nakit 2000tl fiyat aldım, Eskişehir'deki Sporex mağazasını aradım ve Ankara'dan kalkıp Eskişehir'e gitmeye değer bir fiyat aldım. Mağaza sahibi Cenap Dizman'a buradan selam ederim.

Nedir kardeşim bu Trek?
    Bisiklet dediğin nedir? 2 tekerlek, 5 boru ve bol bol dişli. Hepsi hemen hemen aynı işi yaparken bu Trek markası neden 2 katı para istiyor? Bisikleti almadan önce Trek ve onun gibi pahalı firmalara bakışım bu şekildeydi hatta bu tip marka bisiklet alanları biraz gösteriş meraklısı gibi görüyordum. Yol bisikletimi de sırf 105 grupset var diye Mosso'dan aldım sonradan bisiklette sadece 105 set olduğunu anladım sıfır bisiklette jant lastik ve gidon değiştirmek zorunda kaldım :) bisikleti detaylıca inceleyip kullanınca fark anlaşılıyor. Bisikletin her karışında üstüne kafa yorulmuş işlemler var. 1-2 detay haricinde malzemeden kaçılmadan belirli bir kalitenin üstünde ekipmanlar kullanılmış.

Trek Fx 7.3 ve Bileşenleri

Genel görünüş olarak kara kuru bir şehir bisikleti, pedalsız olarak tarttığımda 11.4kg geliyor. 20" kadro için kabul edilir seviyede bir ağırlık.

Fren-vites kolları Shimano-EF65, detaylıca aramadım sanırım Acera grubu kollar. Asıl süpriz gidonun içinde saklı :confused:

Bontrager Iso-Zone

Gidonun içindeki süprizin adı Bontrager Iso-Zone (izolasyonlu alan) düz maşalı bisikletlerdeki gidon titreşimini engellemek için gidonun elcik kısmı dövülüp 1cm kalınlığında silikon tabaka koyulmuş.

Yan profilden bakılınca dövme işlemi daha net anlaşılıyor.

Bontrager firması Iso-Zone işlemini üst seviye Trek bisikletlerin neredeyse her noktasında kullanıyor, yol bisikletinde sele borusuna dahi uygulanıyor. Benim param şimdilik elciklere yetti:)

Jant-Lastik-Göbekler

Çemberler çift katlı alümiynum, yüzüksüz ve ortalama profili olan ele göze sağlam gibi görünen yapıda. Jant telleri ve tel başları da alüminyum alaşımlı (mıknatıs jantın hiçbir yerine ilgi göstermiyor)

Bu fotoğraftan da anlaşılacağı üzere jantlar çin malı :) etrto değeri olarak 15lik genişlik ölçüsü var yani kendi çapında yol bisikleti çemberi diyebiliriz. Jant üzerindeki delik su tahliye deliği.

Lastikler:Bontrager Hard-Case Lite 700x32c ebatlı, ortalama bir patlak korumasına sahip, kullanılan hamur kalitesi oldukça yüksek, sıcak asfalt üzerinde keskin dönüş yapınca lastikler gıcırdıyor :) 32c kalınlıktaki bir lastiğe maksimum değer olarak 100psi limit koyulması kaliteyi onaylıyor. Göbekler: işte bu noktada maliyet düşürme çalışmalarının sonuçlarını görüyoruz :) önde Formula FM21 arkada Shimano RM30 göbek kullanılmış genel seviyeye baktığım zaman en azından ön arkaya Shimano RM60(acera) takılmasını beklerdim

Çekiş Sistemi

Acera-Alivio karışımı çekiş sistemi mevcut, Aynakol 26-36-48 dişli, Ruble CS-HG30 11-34t ile değiştirildi (orjinalinde CS-HG20 11-32t ruble vardı)

Zincir KMC-9s üzerinde Quick-link(anahtar olmadan zinciri söküp takmaya yarayan zincir baklası) ile gelmesi güzel bir ayrıntı

Nedir Bu Fren Bacakları?

Bisikletin 2. maliyet düşürme çalışması da fren bacaklarına vurmuş, bisikletin üstünde Tektro'nun isimsiz modelsiz fren bacakları vardı, boşta duran Shimano BR-M422 fren takımını bisiklete taktım en azından frenleri Alivio seviyesine çekmiş oldum. 3 renk Baradine papuçları da tabiki sonradan aldım

Ufak Tefek Görsel Detaylar

Siyah-Yeşil kombinasyonu bisikletin her noktasında uygulanmış(spacer,tel topuzları, gergi yuvaları ve pedallar yeşil), performans olarak herhangi bir artısı yok ama görsel olarak detay görmek insanın hoşuna gidiyor.

Sonuç

Şimdilik kullanım açısından parasının hakkını tam olarak veremesede(100km civarı kullandım) Fx 7.3 ilk irtiba olarak göze güzel görünüyor. Fiyat performans olarak verimli bir model değil hatta üstündeki donanıma göre sınıfına göre pahalı sayılabilir. Yol bisikletinden sonra odamın 2. konuğu da böylelikle ailemize katılmış oldu :) Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Sahibi olduğun 2 bisiklet hakkında merak ettiğiniz herhangi bir şey olursa başlık altından veya özel mesaj ile sorun, seve seve cevaplarım. Bisikletleri denemek veya kurcalamak isterseniz de kapım her zaman açıktır.

2. Samet K.

Samet K. Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bayagi ugrasmissiniz elinize saglik. Bu makineyi dusunenler icin cok faydali olacagi kesin.

UtkuSener bunu beğendi.
  3. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    kıskandım valla :D
    bende kendi bisikletimi böyle inceleyip paylaşım yapıcam :D
    forumda benden başka corratec kullanana rastlamadım belki paylaşımla başka corratec kullanan birine rastlayabilirim :D

V3DAT ve UtkuSener bunu beğendi.
  4. UtkuSener

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Kıskanmanın lüzumu yok hocam :) en basiti al telefonu eline çek detaylı fotoğrafları, üstüne de yaz gitsin.

Rica ederim, boş boş evde durmak yerine inceleme yazmak güzel zaman alıyor, hatta bisiklet grubumdaki arkadaşların bisikletlerini günlük ödünç alıp bu şekilde inceleme yazıları yazmak istiyorum. Bisiklet seçmek ve detaylı bilgi edinmek yeteri kadar insanları zorluyor. İşe yararsa ne mutlu bana:)

5. Oktay Erkan

Oktay Erkan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Eline sağlık. Güzel inceleme.

Benim boyla ilgili bir sorum var. 20" demişsin. Kendi boyun ve bacak boyun nedir? Kullanımı bu açıdan nasıl?

Bir de "Şimdilik kullanım açısından parasının hakkı veremese de" derken neyi kastettin? Yeterince sürmediğin için mi? Yoksa yine F/P olarak mı?

UtkuSener bunu beğendi.
  6. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Biz de zaman harcayıp bu yorumları yaptığınız için teşekkür ederiz. Mutlu günlerde kullanın.

UtkuSener bunu beğendi.
  7. UtkuSener

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Teşekkürler
    Boy konusu şu şekilde oldu, boyum 1.84 bacak boyumu tam olarak ölçmedim ama 1.84 boyunda birine göre bacaklarım daha uzun. Yol bisikletim 56 kadro 30 cm sele borusu tam limitte duruyor, Trek 20"(51cm) kadro sele borusu 35cm olduğu için aradaki farkı dengeliyor. Bir üst kadro (22.5") bacak boyuma daha uygun olurdu fakat üst boru ve gidon uzaklığı 5cm civarı uzayacağı için turlarda konforlu bir sürüş yapamıyorum. Bu durum tamamen benim anatomik durumum yüzünden. Bacak ve kol oranı dengeli olan 1.84 boyunda birisi 22.5 kadroyu da kullanabilir diye düşünüyorum.

Parasının hakkını verememe durumu dediğiniz gibi yeterince kullanamadığım için :)

Oktay Erkan bunu beğendi.
  8. B.Konak

B.Konak Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    İnceleme için emeğinizi sağlık,

Bende Fx 7.3 kullanıcısıyım. Konuyla ilgili bir bilgi almak isterim.
    V fren kısmıyla ilgili olarak değişim yapma niyeti içindeyim.
    Uyumlu fren sistemleri hakkında seçenek sunmanızı rica ederim.
    Yurt içinde bulabileceğim modeller olmasını tercih ederim.

Saygılar,

9. B.Konak

B.Konak Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    İnceleme için emeğinizi sağlık,

Bende Fx 7.3 kullanıcısıyım. Konuyla ilgili bir bilgi almak isterim.
    V fren kısmıyla ilgili olarak değişim yapma niyeti içindeyim.
    Uyumlu fren sistemleri hakkında seçenek sunmanızı rica ederim.
    Yurt içinde bulabileceğim modeller olmasını tercih ederim.

Saygılar,

10. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    kazasız belasız kullanın süper.

UtkuSener bunu beğendi.
  11. Ahmet Faruk Eğit

Ahmet Faruk Eğit Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Utku reis yine güzel bir inceleme yapmışsın, eline sağlık. Detaylara verilen önem açıkça görülüyor. Fakat bu fiyat bandindaki aletlerde, gobekler ve fren olayında daha güzel modeller kullanilmasini beklerdim. Gule gule, kazasiz belasiz kullan inşallah :)

UtkuSener bunu beğendi.
  12. UtkuSener

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Teşekkür ederim
    Açtığınız konuyu görmüştüm, bisikletinizi kazasız belasız kullanmanızı dilerim
    V fren konusu şu şekilde oldu; elimde boşta duran bir fren takımım olmasaydı büyük ihtimalle 1-2 sezon tektro frenleri kullanırdım. Taktığım Shimano BR-M422 fren seti aman aman üstün bir set değil, sabitliği ve ayar tutma kalitesi açısından eski frenlerden bir gömlek daha üstün diyebilirim(3-4 gömlek üstün fren takımları da mevcut) taktığım fren seti(m422) 50tl seviyesinde sıfırdan alacak olsaydım m422 yerine Deore m590 takımı alırdım 80-100 tl civarına satılıyor. Shimano malzemeler hakkında bilgili olduğum için shimano modeli öneriyorum forumda fren konusunda benden çok daha detaylı bilgiye sahip arkadaşlar vardır.

13. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Uzaktan bakınca simsiyah sade bir şey gibi görünüyor ama yeşil detaylar fark yaratmış. :)

UtkuSener bunu beğendi.
  14. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:

Hayırlı olsun,güle güle kullanın. Ben de Cenap abi'den almıştım bisikleti çok memnunum bakımını da güzel yapıyor :in:

UtkuSener bunu beğendi.
  15. B.Konak

B.Konak Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Size de kazasız ve keyifli turlar dilerim.
    Bende m422 ve M590 modellerini inceledim, ayrıca shimano T610 Deore LX serisine de baktım. Sanırım M590 yada T610 arası bir tercih yapacağım.
    Bu arada fren kollarının da değişiminden bahseden konular var.

16. UtkuSener

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    LX serisi için shimano nun tur bisikleti seti denilebilir. 590 veya 610 fren sistemi için fren vites kollarını değiştirmenize gerek olmaz diye tahmin ediyorum

XT910 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

B.Konak bunu beğendi.
  17. UtkuSener

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Güncelleme: 500km sonrası deneyimler;

Elcikler: Titreşim engelleme becerileri (iso-zone) günlük 100km kullanımda bile yeterli, doğru açı ayarını yakaladıktan sonra uyuşma diye bir problemim kalmadı. Elciklerin avuç içine oturan kısımda yeterince pürüzlü-tırtırlı yüzey bulunmuyor, kısa mesafeye eldiven takmadan binerseniz avuç içleri terlediği zaman eliniz kayabiliyor.

Suluk takma delikleri: önde duran suluk problem çıkartmıyor ama dikine duran kadro borusundaki delikler biraz sıkıntılı. Suluk kafesinin konumu çok aşağıda kalıyor, kullandığınız suluk büyük hacimli ve sert yapıdaysa (aluminyum suluk kullanıyorum) kadroya dayanıyor. Uzun vadede kadroya dokunan yeri deforme edeceği için suluk kafesinin alt vida deliğini kadrodaki üst vida deliğine takıp üst tarafa da plastik kelepçe takarak sorunu giderdim.

Lastikler: Üzerinde gelen lastikler fitness amaçlı olduğu için hafif ve inceydi uzun yollarda karşımıza neler çıkacağı bilinmez diyerek marathon green guard taktım onun da incelemesini zaman içinde yazarım.

18. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Utkucum bisikletforu-mumuzun bisiklet ve ekipmanları test köşesi dururken senin burada f.x 3 hakkında detaylı inceleme yapmanı gereksiz buldum. Hem foru-mumuzun bisiklet ve ekipmanları test köşesi daha zengin bir içeriğe sahip. Örnek mi vereyim. Mesela bisiklet ve ekipmanları test köşesinde geotech life 28 acera tur ve şehir bisikleti test değerlendirmesi var. Ayrıca bisiklet ve ekipmanları test köşesinde geotech life 28 acera tur ve şehir bisikleti test değerlendirmesi var. Birde bisiklet ve ekipmanları test köşesinde geotech life 28 acera tur ve şehir bisikleti test değerlendirmesi var. Başkaca bisiklet ve ekipmanları test köşesinde geotech life 28 acera tur ve şehir bisikleti test değerlendirmesi var. Söylemeyi unutmuştum bisiklet ve ekipmanları test köşesinde geotech life 28 acera tur ve şehir bisikleti test değerlendirmesi var. Aklıma yeni geldi bisiklet ve ekipmanları test köşesinde geotech life 28 acera tur ve şehir bisikleti test değerlendirmesi var. Unutmadan bisiklet ve ekipmanları test köşesinde geotech life 28 acera tur ve şehir bisikleti test değerlendirmesi var. Ha birde bisiklet ve ekipmanları test köşesinde geotech life 28 acera tur ve şehir bisikleti test değerlendirmesi var. Şunuda unutmadan bisiklet ve ekipmanları test köşesinde geotech life 28 acera tur ve şehir bisikleti test değerlendirmesi var. Şimdi hatırladım bisiklet ve ekipmanları test köşesinde geotech life 28 acera tur ve şehir bisikleti test değerlendirmesi var. Ha birde.................

mariokaldato bunu beğendi.
  19. UtkuSener

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Mehmet bey, hassasiyetinizi tabiri yerindeyse saçma bir şekilde buraya yazmak yerine forum yöneticilerine iletseydiniz eminim konuyu test köşesine taşımakta sakınca bulmazlardı.

20. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Emeğinize sağlık, tam anlamıyla güzel bir inceleme olmuş, özellikle Trek gibi üst seviye bir markanın mosso gibi daha çok f/p markasının arasındaki farkların anlatılması bisiklet severlerin bakış açısını değiştirecektir. Özellikle üst markaların ömür boyu kadro garantisi olduğunuda eklemek gerek. En başından fren bacakları ve baradine pabuçları değiştimekte çok iyi yapmışsınız. Marathon lastiklerde hakkını veriyodur. Ayrıca formula göbekler sorunsuzdur, dağ bisikletimde çok zorlamama rağmen beni hiç üzmemişti. Keyifli bol pedallar dilerim.