Trek fx 7.2 pedal çevirirken gelen ses

mustafa ç

Forum Demirbaşı
Tepki
508
Bisiklet
Trek
bisikletimi 500 km civarında kullandım. 100 km civarında mesafe kat ettiğimde pedal veya göbekten geldiğini değerlendiğim bir ses peydah oldu. bisikleti aldığım bahar hırdavata 3 4 kez götürdüm bakım yağlama vs yaptılar. ses geçmeyince pedalı bile değiştirdiler. her pedal çevirmemde ses gelmeye devam ediyor. internette araştırdığımda gördüğüm kadarıyla 7.2 lerde böyle bi ses problemi var ne yazık ki. çözen veya çözüm tavsiyesi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim şimdiden teşekkürler.

Scudo

OnurA

Aktif Üye
Tepki
200
Bisiklet
Trek
bu sesler tık tık şeklinde pedal çevirirken gelen ritmik sesler ise sele borusundan gelme ihtimalini değerlendirin.Sele borusunun ayar vidasını iyice sıkın tekrar deneyin eğer geçmemişse diğer sebepleri değerlendirmeye başlayabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: dort

bkagan

Forum Bağımlısı
Tepki
247
Bisiklet
Salcano
tık tık gelen ritmik ses bende de vardı pedaldan geliyormuş gresledim şuan sorun yok ona göre bir bakın isterseniz..

kabuscobar

Aktif Üye
Tepki
25
Bisiklet
Trek
Bisiklete yeni başladığım yıllarda şöyle komik bir durum yaşamıştım. Sedona marka bir bisiklet satın aldım. Bisiklete bir kaç hafta bindikten sonra bir ses gelmeye başladı. Ritmik olarak tık tık şeklinde. Satın aldığım yere götürdüm. Satıcı baktı, kendi denedi, dinledi ses yok. Ben biniyorum ses geliyor. Üstelik iyice takıntı haline gelmeye başladı. Göbeği açtırdım, baktık, yeniden iyiçe sıkıştırdı. Yok ses hala geliyor. Pedalları söktü, taktı, temizledi, yağladı, ses hala geliyor. Günlerce uğraştık desem yeridir. En son umudu kestim artık. Bu tam böyle diyordum ki: Jant göbeklerinden gelebilir diyerek bir bisikletçi arkadaşım bisikletiyle yanımda pedallayarak benim bisikleti itti. Ses yok.:) İste o sırada anladım ki ses benim bisiklete binerken kullandığım eşofmanın paçasındaki fermuarın ayna kola değerek tık tık ses çıkarmasından geliyor. :) Günlerçe arayıp nedenini bulamadğım olay meğerse kıyafetimdenmiş. Sizin sesin nedeni değil biliyorum ama böyle bir anımı hatırlattı bana. Umarım sorun çözülür ve keyifle pedallarsınız. Selamlar.

K. Aydın

Aktif Üye
Tepki
101
Bisiklet
Mosso
bahar hırdavat zaten trek'in distribütörü sana her türlü çözüm üretmeliler. Garantisi devam ediyorsa gerekirse ürün değişimi iste.

mustafa ç

Forum Demirbaşı
Tepki
508
Bisiklet
Trek
@kabuscobar

evet klasik olmuş biraz :) şort tayt vs her türlü geliyor ses. geliyordu da diyebilirim zira en son zincire 3m tarzı spreylerden sıktım, şu an ses gelmiyor gibi. bakalım

Tepki
56
Bisiklet
Trek
Merhaba Mustafa Bey,
3 yıldır Trek fx 7.2 kullanıcısı olarak, bahsettiğiniz ses problemini ben de yaşadım. Sonra üzerinden çok geçmeden yeşil bisiklete gösterdim. Kendileri sıkıntını arka aktarıcıdan olduğunu söyleyince çok mantıksız geldi çünkü sesin aynakoldan geldiğine emindim. Yeşil bisikletin teknik servis bisikletle ilgilendikten sonra bir daha o sesi almadım :)

• Beğen
Tepkiler: mustafa ç

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ben de benzer sorunla karşılaştım, hatta 7.2 bisikletim ile karşılaştığım tek sorun bu.
Sebebi üzerinde ki standart pedalın bozulmasıydı. Kadıköy trek servisine gösterdiğimde görevli pedalı çok iyi değil zaten hiç uğraşma yenisini al demişti.
Yeni bir pedal aldım taktım ve bir daha en ufak bir ses duymadım.

mustafa ç

Forum Demirbaşı
Tepki
508
Bisiklet
Trek
@Ahmet Yusuf Gürkan
teşekkürler. aklımda istanbula geldiğimde uğrarım.

@Özgür KK
bisikleti satın aldığım bahar hırdavat da pedal hakkında aynısını söyledi. hatta hemen değiştirdiler sağolsunlar :) ama ses gelmeye devam ediyor. teşekkürler

Tepki
7
Bisiklet
Carraro
Konu biraz eskimiş ancak benzer bir durumdan ben de şikayetçi olduğumdan yazmak istedim. 2. el Trek FX 7.3 aldım. Pedal çevirirken sağ ayak en üste geldiğinde "çıt" diye bir ses geliyor. Yokuşlarda sürekli devam eden ritmik ses pedala belirli bir seviyede kuvvet uygulanmadıkça çıkmıyor. Trek servisine göstermek isterdim ancak Balıkesir'de oturuyorum. Önerileriniz benim için çok değerli. teşekkürler.

deathsidestory

Daimi Üye
Tepki
496
İsim
Cem
Bisiklet
Diğer
@kadir biçe ses yüksek ihtimalle pedallardan geliyor. Farklı bir pedal takıp deneme şansın varsa teyit edebilirsin. Bazı durumlarda gevşeme ve yağsızlık nedeniyle de pedaldan ses gelebilir. Kısacası pedal üstüne yoğunlaşmanı tavsiye ederim :)

Tepki
7
Bisiklet
Carraro
Cevaplar için teşekkürler. Pedalları söküp gresledim ve geri taktım. Şu an o ritmik sesten kurtulmuş bulunuyorum. Ancak şimdi de şansıma sele veya sele borusundan ses geliyor. Muhtemelen yine gresleyerek ve bağlantıları sıkarak bu işi çözeceğim. Tekrardan teşekkür ediyorum.

Tepki
17
Eski bir trek 7.2 kullacısıydım, tüm kadro ve komponent kalitesine nazaran maalesef pedallar biraz kalitesiz olur, pedalı değişirek kurtulmuştum bende benzer problemden.