Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trek FX 7.2 Aldım

Konu, 'Şehir - Tur Bisikleti' kısmında Özgür K. tarafından paylaşıldı.

1. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Dün , yani 15.05.2013 tarihinde orta okul yıllarında aldığım bisikletten sonra ki ilk bisikletimi aldım. Çok memnunum bisikletten. Bisiklet almamı istemeyen ailem bile çok beğendi bisikleti ki gerçekten görünümü çok hoş.
    Hız olarak da şu an benim için ideal bir bisiklet. Daha önce ağır ve eski bir MTB kullanıyordum, üstelik 24 janttı. En ufak bir yokuşta inip elimde taşımam gerekiyordu.

Bu bisiklet ise inanılmaz hızlı. Bugün kendimi durduramadım yaklaşık 40 km mesafe sürdüm. Çok da eğlendim. Trafikte bisiklet sürmenin zevkini başka olduğunu fark ettim. Arabaların arasında bisiklet sürmek gerçekten ayrı bir zevk.
    Ufacık bir kaza da atlattım. Bu olayın tek nedeni de sinyal kullanmayı ve aynaya bakmayı bilmeyen Broadway şöförü. Neyse ki neredeyse bebekliğimden liseye kadar devamlı bisiklet sürmüş olduğumdan reflekslerim kuvvetliydi. Ve arka-ön freni orantılı bir şekilde kullandığımdan arabanın 3 parmak mesafesinde durabildim.

Şu an henüz kaskım maalesef yok. Kask alacağım ama model araştırdığımdan henüz almadım. 1 haftaya kadar almış olurum muhtemelen.

Bu arada sizlere birkaç da sorum olacak. Bisiklet lastiğinde hava basıncı olarak 60-80 Psi yazıyor. Lastiklerin havası biraz az geldiğinden (75 kiloyum) benzinlikte şişirmeyi denedim. Pompa ilk gittiğimde 30 psi de idi. 60 psi yapıp lastiğe bağladım. Çok hızlı bir şekilde lastiği çok sert bir hale getirdi ve hala da hava basmaya devam ediyordu. Ben de pompa bozuk mu acaba diye düşünüp pompayı çıkardım, lastiğin havasını da biraz azalttım. Sorum şu, 60 psi basınç da bir teker çok sert mi oluyor ? Bu benzinlikte kullanılan pompaların birimi falan mı farklı ? Ekranda birim yoktu sadece 60 ı seçip lastikleri şişirdim. Hata nerede söylerseniz sevinirim.

İkinci olarak bisiklete ayaklık da alacağım. Kaliteli ve siyah renk almak istiyorum, Trek markasının kendi ayaklığı var mı?

Ve son olarak , Çin malı 2 tuşlu bir kilometre sayarım var. Bu tarz iki tuşlu cihazların kullanımını anlatan bir konu ya da kullanma kılavuzu var mı ? Kullanma kılavuzu Çince olduğundan ayarlayamadım. Bir de ek olarak maşaya takılan sensörü ters taktığımızda ileri giderken hesaplamaya başlamıyor mu bu cihazlar? Bir diğer deyişle normal takıldığında geri geri giderken de mesafe sayıyor mu bu cihazlar ?

Cihazı ters takmışım, bir ara sadece geri geri giderken sayıyordu. Daha sonra ileri giderken de saymaya başladı kafam karıştı.

Ve son olarak fotoğraflar. Fotoğraflar bisikleti satın aldığım Oktay Bey tarafından çekilmiştir. Bisiklet aynı olduğundan tekrar uğraşmak istemedim.

2. aliburak

aliburak Kıdemli Üye

Adı:
    Ali Burak ÜNAL
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    öncelikle bisikletiniz çok güzel, hayırlı olsun, en kısa sürede kask da almanız dileği ile. :) benzinlikteki pompa büyük ihtimalle bozuk değildir, arabaların lastikleri bisikletlerden farklı olduğu için onların basıncı bisikletten daha az olmakta yani 30'da bırakılmış olması normal, 60-80psi arası seçip pompa işini bitirene kadar bekleyiniz, bir sıkıntı olmayacaktır. km saati sorunuzda ise marka model bilmiyorum fakat eskiden yaygın olan ucuz dijital kol saatlerinden kullandıysanız bile 2 tuşlu km saati mantığını anlamanız çok kolay olacaktır, marka modele göre değişmekle birlikte büyük ihtimalle iki tuşa aynı anda uzun süre bastığınızda saatiniz "set" yani ayarlama moduna geçecek ve sizden tekerlek çapı, saat, tarih vs girmenizi isteyecektir. tuşlardan biri ile istediğiniz değeri ayarlayıp diğeri ile de onaylamanız gerekir fakat dediğim gibi bu dediklerim varsayım, model bilmek gerek :)

3. aliburak

aliburak Kıdemli Üye

Adı:
    Ali Burak ÜNAL
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ayrıca sensörün ters düz vs takılması ölçümü etkilemez, tekerlek çapı doğru girildikten sonra km saatiniz jantınıza takılan mıknatısın, sensörün önünden geçiş sayısını ve geçişler arasındaki zamanı hesaba katarak hızınızı hesaplamakta, yani geçiş yönünün bir önemi yok. :)

4. yetkin yılmaz

yetkin yılmaz Aktif Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    Hayırlı olsun çok doğru bir seçim kazasız belasız sürüşler.

5. Numan54

Numan54 Üye

Seviye:
    Hayırlı olsun .Allah kazasız belasız sürmek nasip etsin gerçekten çok şık bir bisiklet.

6. Can.berk

Can.berk Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Hayırlı olsun allah kazasız belasız pedallamayı nasip etsin :)

7. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Herkese çok teşekkür ederim.
    Ali Burak bey bilgiler için çok teşekkür ederim. Pompayı yarın deneyeceğim.
    Cihaz ayarında ise aslında dediğiniz şekilde ayarlamayı denedim. Hatta tek tek tuşları uzun süre basmayı da denedim ancak olmadı. Cihaz bu : http://www.ebay.com/itm/Cycling-Bik...987?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2ebbaf5e73

Bir süre kullanayım; kask, gözlük, pompa, ekipman ve ilk yardım çantasını tamamladıktan sonra bu cihazı da yenileyeceğim. 1-2 ay idare ederse yeterli benim için

8. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Kilometre cihazının kullanımını öğrendim. Ayarlamaya girmek için solda ki tuşa basılı tutmak gerekiyormuş. Bunu zaten yapmıştım ancak hata şurada, epey uzun bir süre basılı tutmak gerekliymiş. Ben normal bir dijital saati ayarlamak için bastırdığımız gibi 3 saniye ancak bastırıyordum. Bu cihaz 6-7 saniyede ancak giriyor ayarlar kısmına.

Bir tek sorum kaldı. O da şu, fotoğraflarda ki ayaklığın bir linkini verebilirmisiniz? Yada Trek markasının kendi üretimi ayaklık varsa onun linki de olabilir.

Son olarak aklıma bir şey daha geldi. Kaskı mat siyah almayı düşünüyorum bisikletin rengi gibi, siz ne dersiniz ? Kullandığım suluk tutacağı aleminyum siyah ancak suluk bembeyaz. Beyaz olmasına rağmen bisiklette gayet hoş duruyor ( Beşiktaşlı değilim). Yada beyaz alsam sizce nasıl olur ?

9. A.Tahsin

A.Tahsin Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    AYnı psi sorunu bende de var lugano lastikte 7.5 bar en son diyor. Ben giyo marka pompamla 8 basıyorum.
    Sonra benzinlikte 7 bara getirip bastığımda sonra dan da pompayla basınç kontrol yaptığımda 10.5 bar da olduğunu görüyorum
    sonra da eski usul yapıp patlak lastik konumuna getirip
    elimle sıkarak bakıyorum üstüne çıkıyorum hah diyorum olmuş
    de
    tam olarak bulamadım.

10. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Garanti olması için yarın ben tchibo dan basınç göstergeli bir pompa alayım. Decathlon dan 2-3 ay önce göstergesiz alıp 20 lira vermiştim boş yere :)