İnceleme Trek Fx 7.0

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
Merhaba arkadaşlar :)
26 Haziran da kutu açılışı yapıp Trek fotoğraflarının paylaşımını yaptığımız konu da ilk fotoğraflarını paylaşmıştım.
Şimdi bisiklet 102 km oldu 1 hafta kullandım.
Sizlere ve de talibi olan bir seri olan Fx serisini almak isteyenler için minik bir rehber hazırladım.
İsterseniz parça parça başlayalım.
1311010_2016_A_2_7_0_FX.jpg 1311010_2016_A_1_7_0_FX.jpg
Bu iki fotoğraf internet sitesindeki iki fotoğraf.
Kadro
Kadro Alpha Silver Alüminyum kendi Trek patentli tasarımlı kadrosu diye biliyorum. Harika bir görünümü var. 107 kiloyum esneme filan olmadı olacağını da düşünmedim yarı yolda bırakmaz beni 10 sene kullanmayı düşunüyorum.

Maşa
Maşa hi ten çelik. Ama yine de hafif. Ve de sağlam. İlk günkü yaptığım acemilik kazasında korktum kırılacak diye sapasağlam devam ediyoruz.

Tekerlekler
Bontrager 700×35 H2
Üzerindeki tekerleklerden gayet mennun kaldım. Tatmin oldum. Asfaltta yol tutuşu gayet iyi yatırdım yatabildiğim kadar tutuş hissi gayet iyiydi. Arazi yolda da kullandım. Arazi yol da tekerin dişsiz sırtı kuma gömüluyor ve de teker yanlarındaki dişler iş yapmaya başlıyor. Önde 70 arkada 75 psi olacak şekilde kullanıyorum.

Jantlar
Bontrager At-550 36 Delikli.
Çift kat jant. Yukarı da dediğim gibi kazadan sonra herhangi bi akort atması yok. Sapasağlam. Kazadan da bahsedeyim. 15 20 km hızla giderken ön aktarıcıya bakıyordum. Tamamen benim hatam. Yol bitmiş kaldırım başlamış. Bildiğiniz beton kaldırıma girdim dümdüz. Ben uçtum bisiklet kaldı. Çok üzuldüm ama hiç bir şey olmadı. Ne jant yamuldu ne akortu sekiyo.

Ön Göbek\Arka Göbek
Formula Fm21 Alloy/ Formula Fm31 Alloy
Akıcilık bence gayet iyiydi.
@Candan Biberci de demişti zaten formula göbeklerin akıcılığı gayet iyidir diye. Hakkatten de öyle.
56 km hız yaptım gayet rahat.

Vites Kolu
Shimano Altus Ef z51 21 vites kollar. Arka vites de 3lü ve 2li düşüş yapabiliyor çok işime yaradı ve gayet kullanışlı. 5.vitesten 2 ye 3e inebiliyor.
Önde öyle bir şey yok ama.

Arka/Ön Aktarıcılar
Bildiğimiz Shimano Tourney Tx 55

Aynakol
Forged alloy 28 38 48 3 yaprak

Ruble
Sunrace freewheel 15 34 7 yaprak

Frenler
Frenler V fren. Tektro marka. Gayet yeterli şehir içi kullanımda 56 km ile giderken gayet iyi durdu ama acil durumlarda hidrolik kadar değildir. Fren pabuçları yağmura göre değiştirilebilir zatem gayet iyi.

Sele
Sele benim için rahat gayet. Ama ileri geri ayarlamasını yapmayı unuttum ondan bacak arama biraz teması oldu o sıkıntı yarattı. Ama gayet iyi. Param olsun Brooks...

Genel bakış;
Gidon boğazı eski tip vidalı boğaz. 25.4 milimlik. Kelebek gidona ya da bullhorn gidona çevirmek istiyorum sorun yaratmaz.
Bisiklet ateş ediyo tipiyle bence. Platinyum renginde.
Pedallar Wellgo nylon platform pedal. Ama spd yakışır bence çünku spor amaçlı ayağımı yere basmadan kullanıyorum.
2 adet matara yeri var ve de matara yerleri arasındaki mesafe yeterli. Bazı bisikletlerde 2 matara koyunca temas ediyor birbirine oturmuyorlar.
Kadro da önde arkada çamurluk ve bagaj delikleri mevcut. 36 delikli jant ile uzun yol rahat yapılır.
Elcikler ilk başta ciddi anlamda elimi çok acıttı. Yönü yanlışmış sonradan avuç içine oturttum sorun kalktı.
Cam kırıklarından mazgallardan arazide dikenlerden çok gezdim tekerlekler rahattı ve de patlamadı. Zaten orta derece zırha sahip tekerler.
Şimdi de sizi fotolarla başbaşa bırakayım :)
20160626_141937_HDR.jpg
20160626_141946_HDR.jpg
20160626_195412_HDR.jpg
20160626_230353_HDR.jpg

20160626_230548_HDR.jpg
Minik ama hoş bir ayrıntı. Trek 7.123... modellede Trek amblemi yapıştırma. Burada bildiğiniz arma var.
20160626_230510_HDR.jpg
Elcikler ayarsızken bu halde. Acayip acı çektim avuç içlerimden.
Fotoğraflar biraz eski. Ama yenileri gelecek.

Bu arada dipnot. Bisiklet kurulumda arka iç teker patlak çıktı. Fabrika hatası herhalde. Velespit.com ile iletişime geçtim garanti kapsamında 2 gün sonra sıfır iç lastik geldi elime.
Fiyat şu anda 1.808
Ben 1690 tlye aldım 3 ay önce kadar.
200 300 kmlerde de yine durum eklemesi yaparım.
Hepinize iyi pedallamalar:)

Scudo

Gökhan Ay

Üye
Tepki
31
Bisiklet
Trek
Merhaba,
Bende hafta sonu 7.0 fx denedim. Aklımda hidrolik frenli bir bisiklet vardi. Ama satıcı tur bisikletlerinde genelde V fren tercih edildiğini söyledi. Malum kasaba köy dolaşırken parça temininde kolaylık sagliyor dedi. Ayrica bana sunduğu kadro boyu 21". Ama sitesinden baktığımda 20" ve 22.5" modelleri gördüm. Tekrar bor soracağım. Genel itibari ile güzel bir inceleme yapmissiniz. Son deneyimlerinizi bilmek. Isterim.

Saygılar

Gökhan

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
@Toyashan
Merhabalar.
Satıcı doğru demiş. Bu bisiklet çok amaçlı bir bisiklet fitness bike olup spor yapabiliyorsunuz ya da ön ve arkaya bagaj takıp tur bisikletine dönüştürebiliyorsunuz. Yabancı forumlarda drop bar takıp cyclo crossa dönüştürenler var.

Bisikletin üzerindeki deneyimlerim şunlar.
Cidden hoş bir bisiklet olmuş yaptıkları. Çin malı ama çinden herhangi bir eser yok.
Ben genel olarak asfaltta sürüyorum ve akıcılığı çok iyi.
Boy sorunu önemli. Sizin boyunuza göre kendi sitesinden alım yapabilirsiniz illaha bayiden almanıza gerek yok. Ben de öyle yaptım.
22.5 kadro bana uygun ne büyük ne küçük. Herhangi bir bel omuz boyun ağrısı yaşamadım.
Gidon boğazı vidalı gidon ama gidonun takıldığı yer bildiğimiz tip. Yani kelebek gidon bullhorn gidon takılabiliyor rahatça.
Selesi gayet rahat ben bir sorun yaşamadım.
Tekerlerinin üzerinde kaç psi basılması gerektigi yazmıyor. Bu sebeble bilmeden bastım ilk havayı.
Ön 70 arka 75 basınca taş gibi oldu teker. Asfaltta kullandığım için de çok memnun kaldım ve de 140 kmden beri patlama olmadı camdan da dikenden de bozuk yoldan da gittim.

Ben bisikleti öneririm. Kadrosuna güveniyorum. Uzun süre kullanabilirsiniz. Turda filan sizi üzeceğini sanmam.
Başka sorularınız varsa mennuniyetle cevaplarım.
İnternetten alırsanız daha ucuza gelir

Gökhan Ay

Üye
Tepki
31
Bisiklet
Trek
Teşekkür ederim. Boyum 1.88 acaba 22,5 kadro mu alsam diye düşündüm. Belki 7.1 fx e de kayabilirim. Bisiklet ile alakalı 7.0 ile test sürüşlerinde hissetiğim akıcı ve hafif olduğuydu. 7.1 in güncellemelerine bir bakmak lazım. Maşa ile ilgili sorun yaşadınız mı? Malıum asfaltda da kullansanız İstanbul'un yolları pek iyi sayılmaz.

• Beğen
Tepkiler: Hastateker

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
Maşa ile soeun yaşamadım. Ankarada oturuyorum burada da yollar bozuk ama dikkat edince ve de bam bam çukura girmeyince sorun olmuyor. Ben mennun oldum ilk defa düz maşa kullandım ama bence gayet iyi.
Bence 25 kadro kullanın bulamazsanız 22.5 alın. Ben 183 boydayım. Iç bacak boyum 91 cm.
7.1 24 vites arka aktarıcı altusdu herhalde ya da acera. Ve de gidon boğazı vidalı değil yenilerinde olduğu gibi. Maşası yine çelik

Gökhan Ay

Üye
Tepki
31
Bisiklet
Trek
Teşekkürler. Velespit e bir sorayım 22.5 kadroları var mı?

Gökhan Ay

Üye
Tepki
31
Bisiklet
Trek
Siz nereden aldınız. Google a her trek yazişimda velespit çıkıyor. Alternatif var mi.

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
@Toyashan
Ben de velespit.com dan aldım. Velespit direkt distirübütörle alakalı.
Ben ilk almak için heveslendiğimfe fiyat 1690 tl idi. Aradım konuştum kadro boyuyla ilgili bilgi aldım. Sabah tekrar baktığımda 1800 olmuştu ve ben o akşam alacaktım. Aradım konuştum. Bana indirim kodu verdi 1690 tl ye aldım. Şu anki fiyatı uçuk biraz 1900 küsürlerde.
Velespitden almak istemiyorsaniz Trek Turkey in kendi sitesinden alabiliyorsunuz

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Ay

Gökhan Ay

Üye
Tepki
31
Bisiklet
Trek
Aslında çok da beklemek istemiyorum ama malum sezonun bitmesine az kaldı. Acaba indirim olur mu diye bekliyorum. Ancak malum durumlardan dolayı pek sanmıyorum. Fiyatı 1800 de netlestirdik. Artı uzerindeki papuclari da kaliteli olanlarla degistirebilecegini söyledi satıcı. Yaklaşımları beni memnun etti açıkçası. Tabi olay sadace bisikletl almakla bitmedigi için başka markaların uygun modellerine de bakıyorum. Kaskı eldiveni v.b minimum ihtiyaclari da olacağından fiyat yukselecek. 2. El tur bisikletlerine bakmaya başladım. Uygun bir ürün bulamassam velespitten alicam galiba. Dedigin gibi bu modelde gidonu da yol bisikleti yapsan sırıtmaz. Gönlüm 7.0 fx den yana

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
@Toyashan
Velespitdeki satıcı ile görüştüğümde 2 seçenek sunmuştu.
Ya kutusunu açıp kurulumunu yapıp öyle göndereceğini ya da kutusuna dokunmayıp direk göndereceğini söyledi. Ben 2.seçeneği seçtim kutusunu daha açmayacağım için.
Ankara da güngörler bisiklete kurdurdum bisikleti.
1800 fiyat bence şu sezonda uygun artık.
Ben 2.el almam satmam.
Benim bütçem 2000 lira idi 1690 tlden kalan 310 tl ile de decathlon dan kask 2 pompa 2 suluk suluk kafesi km saati minik arka çakar aldım.
Hemen hemen 2000 tl doldu.
Gidonu ben kelebek gidona dönüştürmek istiyorum

• Beğen

Gökhan Ay

Üye
Tepki
31
Bisiklet
Trek
Kurulum ile uğraşmak istemem açıkçası. Mağazadan cikti mi pedallamam gerekiyor [emoji4] Neden kelebek gidon ?

• Beğen

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
@Toyashan
Kurulumu zaten gayet kolaydı. Siz istanbulda yaşıyorsunuz profilinize bakarak. Velespit de istanbul da. Mağaza da kurulumunu yaparlar zaten hemen pedallarsınız:)
Kelebek gidon çünkü birden fazla tutuş pozisyonu çok rahatlık sağlıyor.
Üzerine gidon bandı sarmak çok hoş bir görüntü veriyor bisiklete.
Üzerinde fazla alan olduğu için ışık gidon suluğu gibi şeyler rahatça sığıyor ve de gidon çantası takarken kablolar ile sorun olmuyor.
Ben tur bisikletçisiyim bisikletim de tura hazır olmalı!

• Beğen

Gökhan Ay

Üye
Tepki
31
Bisiklet
Trek
Evet istanbul. Oturdugum yer de velespit e 2 km kadar uzak. Zaten otobüsle gecerken görmüştüm mağazayi.

Bisikletin en güzel yanlarından biri de kendi tarzını yapabilmen herhande. Umarım verim alırsın.
Tur bisikletcisi olman seninle iyi anlasacagimiz anlamina gelir çünkü bende uzun yol kullanmak amacindayim ilerde. Kac km yaptın en fazla ?

• Beğen

Aykuttasdelen

Forum Demirbaşı
Tepki
364
İsim
Aykut TAŞDELEN
Bisiklet
Cube
Dandik ve süspansiyonu olmayan bisikletin incelemeside var imiş :kptmya:

• Beğen

Gökhan Ay

Üye
Tepki
31
Bisiklet
Trek
Dandiklik benim cocuklugumda kalan bir kelime. Suspansiyon ise kullanım amacina ve alanina göre değişen bir donanım.

• Beğen

VolkanÖzcan

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Toyashan
(link)

Gökhan Ay

Üye
Tepki
31
Bisiklet
Trek
Fazla seçeneğin yok galiba.

• Beğen

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
@Toyashan
Ben 1 haftalık bisikletçiyim hocam öyle aman aman şeyler yapmadım :D
32 km yaptım en çok o da bu gün. Tempolu sürüyorum düz yolda 20 km yokuşta 10 km hızın altına düşmemeye çalışıyorum. Şimdite kadar hep tempolu bindim. Daha da uzun mesafe giderim aslında ama kilom fazla biraz 110 dan 101 e indim hala fazla. Bi 90 olayım i zaman 50 50 giderim her gün :D
Sizinle turcu olmasanız da tabi ki iyi anlaşırız estağfurullah:)

@Aykuttasdelen
Benim pisletim ezik abi :(
Hahaha:D