Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trek ds serisi ve mtb hakkında

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Yasin Görcü tarafından paylaşıldı.

1. Yasin Görcü

Yasin Görcü Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, bir süreliğine ankaradayım ve tanınmış bisikletçileri tek tek dolaşıyorum. Ben de her bisikletsever gibi mtb ile bisiklet sürmeye başladım ve hali hazırda eli kolu tutan 2009 astro mtb m var.fakat kadro boyunun araştırmalarıma göre küçük olduğunu anladım (boyum 1.78 kilo 85 kadro 16.5inc) ve değiştirmeye karar verdim.

1 senedir ara verdim ama ara vermeden önce haftada ortalama 120km kadar bisiklet sürüyordum.en yüksek performansım ise bir günde 190km.(tabi sonrasında pert oldum) bütün bunları astro ile yaptım.

Genel olarak asfalt da sürüyoruz ama araziyede girmek çok hoşuma gider.genel düşüncem mtb almam yönündeydi ama bu trek in ds serisi hoşuma gitti.aradığım bisiklet gibi hissettim.sağlam duruşu ve ömür boyu kadro ve bakım garantisi beni çekti.carraronun 970 bisikleti de aynı fiyatta tabi o mtb ama üzerindeki sistem çok kaliteli.mosso lara da baktım tabi.ama yine de hybrid mi mtb mi karar veremiyorum.mtb alırsam asfalt ağırlıklı yolda marathon plus almayı düşünüyorum.vs...kadronun kalitesi ve ilerde yükseltmemde sorun yaşatmayacak önerilere açığım arkadaşlar. Bana bu kafa karışıklığımda yardımcı olursanız mutlu olurum. Teşekkürler

2. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Trek DS serisi asfalt yol için ideal bir model lastiklerinin dişli olması sayesinde de belli bir seviyeye kadar araziye girebilirsiniz ama zor şartlara, atlamaya zıplamaya pek gelmez.

Berke bunu beğendi.
  3. Yasin Görcü

Yasin Görcü Üye

Seviye:
    Anladım hocam.peki mtb alıp marathon plus gibi lastik takmak nasıl olur? Ds 8.4 olmaz sanırım değil mi? Bu arada ds 8.4 2500 tl ye indirdim.iyi midir fiyatı

4. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    MTB alıp Marathon Plus tabi ki takabilirsiniz ama çok komik duruyor bana göre. 29 janta takarsan bir nevi şehir bisikleti gibi gözükebilir ama 26 da cidden çok komik ve kötü duruyor bana göre eğer görüntü sizi tribe sokmazsa takın ama görüntü önemliyse sizin için kesinlikle önermem.
    2500 TL fena değil ama yine üzerindeki donanım için yüksek bir fiyat gerçi Trek alırken iyi bir donanım beklememek lazım çünkü Trek paranın büyük bir kısmını kadro için alıp düşük bir donanım koyuyor diğer alternatiflerine göre.

Berke bunu beğendi.
  5. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    ilgilenirseniz eğer, benim dualsport'u satıyorum. http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=130271

ihtiyacınız için konuşmam gerekirse;

genel olarak asfalt sürüyorsanız MTB'den kesinlikle uzak durmanızı tavsiye ederim.

sizin için uygun olan şehir bisikleti (28 jant, sabit maşa) ve hybrid bisikletlerdir. (28 jant, amortisörlü). eğer arada araziye girerim diyorsanız hybrid alabilirsiniz.

6. Yasin Görcü

Yasin Görcü Üye

Seviye:
    Hocam bisikletiniz güzel ama kadrosu küçük değil mi? Çok uygun kampanyada 17.5 inç dağ bisikletini vermedi bana bisikletçi :) uzun yolda sıkıntı yasarsın dedi.boyum 1.78 bacak aralığı 81 cm

7. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Dağ bisikletlerinde belki farklıdır. Abimin boyu da 1,78. Ona diye almıştık. Trek bayisinden o şekilde verdiler. İlk gelen postaydı, ellerinde her türlü kadro boyu mevcuttu.

Bazı yerler ellerinde kadro boyu mevcut değilse veya başka ticari meselelerden dolayı satmayabiliyorlar. Bazı yerler de bilmiyor açıkçası.

Benim boy 1,76, sanki bana biraz büyük geliyor. Yada yol bisikleti kullandığımdan dolayı öyle hissediyorum. Boy konusunda sıkıntı yaşamazsınız. İsterseniz Trek bayisini arayıp bilgi alabilirsiniz.

8. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    Trek ds 8.5 kullandığım için avantaj ve dezavantajları belirtmek isterim. Arazi-şehir bisikleti olduğun için sağlamlık olara mtb ile aynıdır. Hafifliğin yanında kadro geometrisinin tasarımını beğeniyorum. Üzerindeki maşanın pivot deliklerinin olması 4 heybe çanta takmaya müsaittir. Uzun turlar açısından önemlidir. Ergonomik elciklerinde elle çok rahat ediyor.Kısa gidon olması manevra kabiliyeti yüksek tutuyor. 29'' mtb ile kıyaslarsam ikisininde 28'' jant olmasına rağmen büyük janta göre gayet çevik bisiklettir. Asfalt yolda da akıcıdır. Beğenmediğim tarafı iğne siboplu olmasıdır. Her yerde şambirelinin bulunması zor oluyor. Üzerindeki lastikleri sert zeminli arazide sorun çıkartmasa da yumuşak zeminli arazi de
    zorlayıcı oluyor. Lastikleri diken, çivilere karşı koruması olmadığı için hassastır. Devamlı lastik patlaması yaşanabilir. Ds serisi için çift lastik kullanmak daha iyi olur. Asfalt için patlamaya dirençli lastikler continental veya scwalbe olabilir. Arazide için daha kalın takılırsa hiç olmazsa yumuşak zeminde,çamurda gömülmelerin önüne geçilir. Kullandığım yerler genelde dikenler çok fazla oluyor. Beni sadece patlamaya dirençli lastik dışında başka bütün lastiklerde sorun teşkil ediyor. Bu sadece ds serisine özel bir durum değildir. Selesi için padli tayt giyilmesi gerekebiliyor. Sonuçta hangi marka alınırsa alınsın lastik , sele mutlaka zorunlu olarak değişmesi gerekebiliyor. Trekking tarz olsun,amortisörlü maşadaki pivot delikleri,yoldaki hızının iyi olması,arazi,şehir için kadro sağlamlığı açısından, sade mat ve saçma sapan gereksiz yazıların olmayışı da ayrı güzelliğidir. Ds serisinin en önemliği özelliği aranılan pivot delikler,kullanışlı sağlam kadrosu,yine maşada da pivot deliklerinin oluşu açısından çok yönlü kullanılabilecek bisiklettir. 178 boy için 18'' kadro iyi olur. Atlama,zıplamaya elverişli bisikletler mtb serisi freeride,downhill tarzlarıdır. Bunların kadrosu, ön maşasının uzun olması,Jantlar,teller, donanım olarak shimano zee vb serileri kullanılıyor. Normal ön amortisörlü bisikletlerinde hoplama zıplamaya elverişli değildir.Kullanım kılavuzunda zaten yazar. Orta mil dağılabilir. Jant

9. Yasin Görcü

Yasin Görcü Üye

Seviye:
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ds serisi bir bisiklet sahibi olmak konusunda baya bir istekliyim. Limitim 2bin di ama zorlayacaz limitleri . Yine bu bisikletlerle ilgili bilgilendirecek arkadaşlara teşekkür ederim

10. Yasin Görcü

Yasin Görcü Üye

Seviye:
    Bugün 8.4 aldım Ankara'dan. Cuma günü teslim alacam ve hakikaten tam da aradığım bisikleti , ilk görüşte aşk gibi aldım. Heyecanla deneyeceğim anı bekliyorum :) yardımlarınız için teşekkür ederim