Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Makale Trek DS Kullanıcıları (İnceleme-Yardımlaşma)

Konu, 'İncelemeler' kısmında MehmetAliB. tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Merhaba, yeni bisikletim geldi. :) Her ne kadar yeni desem de fiyatını uygun bulunca ikinci el olarak aldım. 2300 tl sıfır fiyatı. ikinci elini 1300 tl'ye aldım. ilk önce sadece fotolarını koyacaktım fakat almayı düşünen başkalarına da fikir vermesi açısından inceleme yapmayı uygun gördüm. Özelliklerini belirtip geçmek yerine çeşitli koşullarda 10 gün kadar deneyip izlenimlerimi aktarmak istedim. Fotoğrafları küçültürken sorun yaşadım. Yeniden ebatlandırma için hangi program iyi bilmiyorum. Kusura bakmayın. Umarım faydalı olur. İyi okumalar

Kadro
    Kadrosu Alpha Gold Alüminyum diye geçen çift dipçiklenmiş zarif bir kadro. Bisiklet hobim olduğu için çok kadro gördüm ve denedim diyebilirim. Ama ben bu kadroya bayıldım. sürüş deneyimlerimi aşağıda paylaşacağım. Designed in Waterloo Wisconsin tasarım yeri. Kaynak yerleri traşlanmamış. bu benim yol bisikletleri hariç aradığım bir özellik. Gövdeyi kısmen daha dayanıklı kılıyor. Bisiklet Şehir-tur bisikleti kategorisinde. Trek DS (Dual sport) diye çift amaç taşıdığını belirtmek için adlandırmış. Dağ bisikletine yakın bir geometrisi var. Bisikletçi ve başka bir arkadaşta ''bundan iyi dağ bisikleti olur'' diye düşünüyor. İlerde kendimi dağlara vurursam jantı 27.5 yapıp 1.75 lastik takmayı düşünüyorum

Vites Grubu
    Vites değiştiriciler Shimano Acera 3x8 hızlı. Arka aktarıcı Acera ama ön aktarıcı Shimano M191. Sanırım ön Altus oluyor. Vites geçişlerinde hiç sorun yaşamadığımı belirtmek isterim. Aynakol Shimano Acera M361, 48-38-28 oranları var. Ruble Shimano HG31 12-32

Jant-Lastik
    Bisikletin parçalarının neredeyse tamamı Bontrager marka. Trek'in parça ve aksesuar ürettiği yan firması oluyor. Jant Bontrager AT 750. Tabiki 32 telli. Şehir-tur bisikletlerinde alışık olduğumuz üzere jant ölçüleri 622x19. Göbeklerin model adı yok. Ancak akıcı olduklarını söyleyebilirim. Hafiften cırrr sesi yaptığına göre rulmanlı galiba. Lastikler Bontrager LT2, ölçüsü 700x38. Lastiklerin yol tutuşu çok iyi. kötü arazide yetersiz kalsa da kalitesiyle, diş yapısıyla 10 üzerinden 9 verebilirim

Fren-Amortisör
    Frenler Tektro Novale disk fren. Alümünyumdan imal edilmişler. ilk zamanlar bir kaç gün alışma devresi yaşasam da gayet başarılı buldum. 160 mm diskleri var. Amortisörü SR Suntour marka. Maşadan kilitlenebiliyor. Nex MLO model adı. Sıkışma mesafesi 63 mm. 2300 gram. İlerde bulabilirsem 1500 gram civarı almayı düşünüyorum. Anlayacağınız hafiflik takıntım var. Trek'in üzerindekinden memnun olmadığım anlaşılmasın. kilitlenebilir maşası işini hakkıyla yerine getiriyor. Amortisör çorapları sonradan eklendi

Elcikler ve Sele
    Bunlar da yine Bontrager marka. Elcikler ergonomik ve yumuşak hazırlanmışlar. on numara diyemem ama iş görüyorlar. Yeni aldığım bir bisiklette ilk kez seleyi beğendim. Bontrager hakkını vermiş. Elcik ve seleye on numara demesem de 9 numara veririm. Antalya'dan güzel bir bisiklet yolu örneği verelim. İnşallah yaygınlaşır

Gary Fisher Detayları
    Önce Gary Fisher amcamızdan biraz bahsedeyim. Kendisi eski dağ bisikleti sporcularından. Sporcu ne kelime bu işin öncülerinden demek daha doğru olacak. Bu enteresan bıyıklı amcamız mucitliğiyle dağ bisikletinin dönüşüm geçirip günümüzdeki halini almasında katkılar yapmış biri. Bugün bindiğimiz dağ bisikletlerinde frenden gidona kadar onun büyük payı var. Aynı zamanda kendi adıyla bir bisiklet firması vardı

İşte Trek uzun zaman sonra işler kötü gitmeye başlayınca Gary Fisher markasını satın aldı ve bilgi ve deneyimlerini kullanmaya başladı. iyi de yaptı zira bindiğim bisiklette onun bir çok detayını görmek mümkün. Bisikletin üst borusunun birleşim yerine dikkat! Çeşitli yerlerdeki küçük dağ simgelerini de görebilirsiniz. Arka çamurluğun şekli de bu detaylardan. Gary Fisher Collection adlandırmasını belli edecek gidon uzunluğunda falan bir çok detay var. Bir tanesini yerini söylemeden bahsedeceğim: Bisikletin gizli bir yerinde simgesel bir Gary amca ve onun espirili bir sözü var. O da biz Trek kullanıcılarına saklı kalsın.

Gelelim Sürüş Deneyimlerime
    Bisiklet 19.5'' yani 49.5 cm. Benim boyuma uygun. 1.79 boy, 82 iç bacak boyum var. Uzanma mesafesinden gidon uzunluğuna kadar (62 mm) her şey tecrübe edilerek yapılmış görünüyor. Bisikleti adeta bir parçammış gibi kullanabiliyorum. Bu geometriye bayıldım. hakimiyeti tam.
    Yaklaşık 10 gün boyunca çeşitli yol şartlarında denedim. her zaman konfor vermeyi başardı. Konforun yanında göbeklerden lastiklere kadar akıcılığından ve hızından memnun kaldım. Şehir içi ulaşım ve tur için ideal bir bisiklet. Arazide ise toprak yollar hariç yetersiz kalıyor. Kum ve mıcırlı yollar ille de kalın lastik dedirtiyor.

Sonuç itibariyle hem görünüşüyle hem de sürüş zevkiyle bisikletimi buldum diyebilirim. Herkese tavsiye ederim. Bu kişi soğuktan üşümüş bendeniz. Çayı hakettik sanırım. bu arada bisikletimin adı mavi, memleketimi özledim. uzun zamandır kar görmemiştim. Bu da diğer bisikletim: SCOTT SUB 35

Elalem siyaset peşinde, oy derdinde, biz de bisikletle uğraşıyoruz iyi mi :D

Hekese huzurlu günler dilerim.

2. selami atay

selami atay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    hayırlı olsun kardeş kazasız pedallamalar dilerim

MehmetAliB. bunu beğendi.
  3. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Mehmet Ali Bey. Bisikletiniz çok şık. İsmide güzelmiş :) Rengini beğenmiş olmalısınız ki bende beğendim renk tonu çok hoş ve sadeliği şıklık katıyor bence. Hayırlı uğurlu olsun. Kazasız belasız bol pedallı günler dilerim.
    *
    Scott ta başlı başına asil bir bisiklet bu arada :)

4. Altınbaşak

Altınbaşak Kıdemli Üye

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Hocam gördüğüm kadarıyla hem v hem disk frenli bisiklet kullanıyorsunuz.tur bisikleti için sizce hangisi daha ideal?bilinen şeyleri sormuyorum.agirliktir, yağmurdur felan değil yani.2 bisikleti de kullanan olarak yorumunuzu merak ediyorum.
    Bu arada bisikletiniz hayirli olsun.

5. eness

eness Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    trek bisikletin görünüşü çok hoş.

hayırlı olsun.

6. Yasin Görcü

Yasin Görcü Üye

Seviye:
    hocam kendi boyunuzu da yazar mısınız? ona göre kadro secimi yapacam da :D

7. MUSA Ç.

MUSA Ç. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    SCOTT SUB 35 ile ilgili görselli bir değerlendirme bekliyoruz.

8. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Rengi çok güzel. Güle güle kullanın :)

9. K. Benli

K. Benli Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Hayırlı olsun!

Mavi renk, nazarlık rengidir. Kazasız pedallamalar dilerim.

Benim 7.1 FX de, Mavi kardeşine arızasız uzun ömürlü kullanımlar diliyor :)

10. mustafatepe

mustafatepe Üye

Seviye:
    sade ve gösterişsiz bisikletler, heryeri rengarenk sticker ve yazılarla dolu olanlardan çok daha güzel görünüyor gözüme.
    çok karakterli bir duruşu var, kazasız pedallamalar dilerim.

gok ve MehmetAliB. bunu beğendi.
  11. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    teşekkür ederim.:)
    eyvallah. sadeliği çok severim evet. hatta Japonların şu atasözünü çok beğenirim: Az çoktur.
    Allah gönlüme göre olanı verdi. Normalde şu anda 2300 tl'ye sıfır alamazdım. Darısı herkesin başına
    ben yukarda kendi boyumu, bisikletin kadro boyunu, hatta bacak boyunu yazmıştım. :D
    gözünüzden kaçmış olmalı. yazıyı tekrar okuyun lütfen.
    bu arada bisiklet tam boyuma göre...
    Scott'la ilgili inceleme isteyen iki oldu. üç olursa yaparım.) şaka bir yana şu an yoğun çalışıyorum. en kısa zamanda onun için de bir inceleme yazısı yazayım. hem bu sefer hata da yapmam. zira bu incelemede alternatifleri yazmayı unutmuşum. örneğin alternatif olarak Merida Crossway 100 ve üstü şehir-tur bisikletlerin 2014 kadroları da çok güzel. fiyat/fayda oranlarıı çok iyi.
    rengi beğenen çok olmuş. doğrusunu isterseniz ikinci el bu rengi çok kovaladım.
    Trek FX serisini denemiştim. onun hakkında şöyle düşünürüm: üzerinde uzuun süre gidilebilecek bir his veriyor.
    Trek insan vücudu ve bisiklet geometrisi işini iyi biliyor :in:
    tasarımda sadelik benimde hoşuma gider. bunun yanında parçaların bütüne, renk ve görünüm bakımından uyumulu olmasını isterim. bu konuyu Specialized'de iyi beceriyor.

Yasin Görcü ve ProfessionaL bunu beğendi.
  12. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    MehmetAli bey,
    Bisiklet'iniz güzelmiş, renk olarak'ta oldukça iyi. Kazasız belasız günlerde kullanmanızı dilerim.

13. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    V fren mi disk fren mi? biliyorsunuz çokça tartışıldı burada.
    yine bildiğiniz gibi v frenin hafiflik, disk frenin ise yağmurda daha iyi tutma avantajı var.
    disk frenler bisikletlere sonradan girmiş motosikletlerde kullanılan güvenilir bir teknoloji. dağ bisikletleri için daha iyi olduğu bir gerçek.
    sizin sorduğunuz üzere ''tur için'' ise v frenler daha iyi. neden derseniz turda insan sorunsuz çalışan bir fren arar, kolayca tamir edebilmek ister, parçasını rahat bulabilmek ister...
    bütün bunlar V freni tur için daha avantajlı kılıyor. fren manetleri uzun yolda, yokuş aşağı parmakları uyuşturmayacak bir v fren daima daha iyidir.

14. LEVENT KOCABIYIK

LEVENT KOCABIYIK Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Güle güle kullanın, bende bir senedir DS 8.3 sahibiyim, şimdiye kadar bir problem yaşatmadı.

15. Yasin Görcü

Yasin Görcü Üye

Seviye:
    Ds serisi kullananlar kulübü kurulmalı hatta bu başlık bir başlangıç olabilir

16. Yasin Görcü

Yasin Görcü Üye

Seviye:
    Bugün gittim aldım arkadaşlar trek ds 8.4 ümü :) hemen Ankara Bahçelievler'den hava alanına doğru eğitim merkezimize doğru yola koyuldum. Yaklaşık 36 km ilk sürüş deneyimim için fikir verici oldu ve gerçekten o yokuşlarda hiç zorlanmadan yağ gibi aktım. biraz tehlikeliydi gerçekten yol 10 numara ama sadece 4 tekerler için yapılmış en azından 1 metre pay bırakabilirlerdi kenardan.allah kazasız belasız sürmek nasip etsin cümlemize. Yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim[​IMG]

mmnmtl, Berke, five ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  17. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    teşekkür ederim
    bir senede hiç sorun çıkarmaması iyiymiş. fotolarını da bekleriz yakışıklının

DS serisi kullanıcıları iyi fikir :in: birbirimize yardımcı oluruz
    bu arada bisikletiniz hayırlı olsun, güle güle kullanın

18. Yasin Görcü

Yasin Görcü Üye

Seviye:
    Konu başlığını yöneticiye bildirelim değiştirsin. Birbirimizden haberimiz olur parça yükseltmelerde fikir veririz birbirimize. Mehmet bey yukarıdaki 'parçammış gibi hissediyorum' sözünüze %100 katılıyorum.36 km sürdüm sadece 6 dk dinlendim o da su ihtiyacından ve yolların daraldığından, ne bel ağrısı ne de yorgunluk hissi var bende.ama lastikleri değişmeli :) güven vermedi bana.bu arada güngörler bisiklete tesekkür ederim her konuda yardımcı oldular.

19. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    konu başlığı değiştirilebiliyor mu bilmiyorum. yönetime başlığı
    TREK DS Kulanıcıları (İnceleme, Yardımlaşma)
    olarak bildiriyorum...

20. Candeniz ÖZCAN

Candeniz ÖZCAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Oh be sonunda tam benlik bir başlık D.S kraldır.Bende 8.3 sahibiyim :)

Buda kendisi[​IMG] [​IMG]