Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trek DS 8.3 ve Scott Sportster 30 Arasında Kaldım

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında C. Tiryaki tarafından paylaşıldı.

1. C. Tiryaki

C. Tiryaki Panic Button

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba. Aranıza yeni katıldım. Forum üye olmadan kullanılabiliyor olsa da açık açık, detaylı şekilde faydalanmak için tecrübeli arkadaşlara sorular sormak gerekiyor.

Yaklaşık bir senedir aklımda olan bisiklet alma durmumu nihayete erdirmek istiyorum. Bütçem belirli, istekler-beklenti belirli fakat detay, tecrübe sıfır.
    Tahminen alacak olduğum bisiklet uzun ömürlü olacak. Yani şimdilik bunu alayım da iki sene sonra daha üst segmente sıçrarım gibi bir düşüncem yok.

Bütçe: 2000 TL. Nakit almayı planladığım için bir miktar indirim olur diye ümit etmekteyim.

Alacak olduğum bisikleti yaklaşık %70 oranıında yani çoğunlukla şehirde, mümkün olduğunca bisiklet yollarında kullanmayı planlıyorum. Bu kullanım tarzına göre benim görüp anladığım kadarıyla şehir-tur bisikletlerinden birini tercih etmeliyim. Zaten Kadıköy Göztepe' de yaşıyorum. Göztepe' den Bağdat Caddesi-Caddebostan Sahiline kadar kaldırım üstünde de olsa bisiklet yolu mevcut. Caddebostan' a ulaştıktan sonrası da malum, sahil bisiklet yolu ve bisikletli kaynıyor. Bu sonuca göre de kafamda beliren, bütçeme de uygun olan, dünyaca tanınırlığını, kendini kanıtladığını bildiğim Trek ve Scott markaları öne çıkıyor. Markaların modelleri olarak da Trek DS 8.3 ve Scott Sportster 30 bütçeme uyuyor.

Bu iki model arasında gidip gelmekteyim. Sizden ricam ikisinden birini tercih etmemde bana yardımcı olmanız ve yol göstermeniz. Siz olsanız iki model arasında, daha sonra, en azından kısa vadede herhangi bir modifikasyona gitmeden, olduğu gibi bu iki modelden hangisini tercih edersiniz? Ben hangisini, neden tercih etmeliyim? Bu konuda bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Teşekkürler. C. Tiryaki.

2. T.Varol

T.Varol Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bence iki bisiklet de çok güzel ancak ben sabit maşa tercih ederdim. Trek FX, Scott Sub veya Specialized Sirrus gibi

Murat B. bunu beğendi.
  3. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bu ikisi arasında, ben olsaydım Scott'u tercih ederdim; hem Scott'ın tasarımını daha çok beğeniyorum hem de grupseti (fren ve vitesler) bir kademe daha iyi.

Benim tavsiyem bisikletçileri gezip gözünüze, gönlünüze hoş geleni almanız.

4. C. Tiryaki

C. Tiryaki Panic Button

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Cevaplar için teşekkürler. Scott modelini henüz canlı görmedim. Bir haftaya kadar bayide olacakmış. Gelince karar veririm artık. Aslında gönlüm Trek' den yana ama bilinmezler var. Kafam iyice karıştı. Trek hakkında, "paranı Trek ismine vermiş olursun, Scott ve Trek kalite olarak benzer markalar" diyenler de var, "paranın hakkını sonuna kadar verir, fren ve vites bi alt segment olsun Trek olsun. Bisiklet sahibi olmak var bir de Trek sahibi olmak var." diyen de var.

Ama sonuç olarak bu ikisinden biri olacak gibi.

5. Hakan Can Onrat

Hakan Can Onrat Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Trek'i gözünde büyütme Scott da aynı şekilde çok güzel bir marka şimdiden hayırlı olsun.

6. C. Tiryaki

C. Tiryaki Panic Button

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Teşekkür ederim birkaç haftaya kadar kavuşmayı düşünüyorum.

Gözümde büyütmek değil de, duyduklarım ve okuduklarım nedeniyle marka prestiji olarak kafama birinci sırada kazınmış. Yoksa zaten şu bundan daha iyidir diyebilecek bilgiye sahip değilim.

7. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Trek de Scott da dünya çapında 2 marka kalite konusunda şüpheniz olmasın gözünüze hoş geleni alın donanım seviyesi paralel zaten her iki modelde de.

8. Abdullah Cimis

Abdullah Cimis Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Scott Sub 30 kullanıcısıyım asfalt temiz yolda hiçbir sıkıntı yok çok güzel sürülüyor. Çukurlu yollarda ise biraz eziyet oluyo. Tavsiyem ön amortisörlü bir bisiklet.

Abdullah Cimis bunu beğendi.
  9. Emre Aslan 1981

Emre Aslan 1981 Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Illaki bu iki bisiklette biri olacaksa Trek içinize daha çok sinecek sanırım. Yaklaşık 2 yil, 3500 km. Scott sportster 30 kullanmış, 1 yıl önce Scott sub 40 a geçmiş biri olarak sizin kullanım amacınıza göre tavsiyem sabit maşalı v frenli modellere bakmanız. ds ve sportster gerçekten çok yönlü hemen hemen her yerde kullanılabilecek bisikletler. Eğer tek bisikletim olsun hiçbir yerde beni uzmesin denirse mantıklı. Ama sadece asfaltta, şehir içinde kullanılacaksa bir süre sonra amortisöru sürekli kilitli kullandığınızı farkedeceksiniz. Hidrolik disk fren yine tercih meselesi ama bu kullanım şartlarında gerekli değil, hele ileride uzun turlar da düşünülürse baştan v fren seçmek daha isabetli olur. Trek fx veya Scott sub serilerinde bakmanız öneririm.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. C. Tiryaki

C. Tiryaki Panic Button

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Aslında sadece asfalt üzerinde kullanılacak diyemem. Evet çoğunlukla asfalt ama senede 2-3 ay kadar da toprak, patika tarzı alanlarda kullanılacak. Zaten bu yüzden fx ve sub yerine bu modeller arasında kaldım. V-fren, disk fren ve hidrolik disk fren tercihlerinin hangisi benim kullanım alanlarım düşünüldüğünde sadaha doğru tercih olur? Fren konusunda ds 8.3 disk fren kullanırken Sportster 30 hidr. disk fren kullanıyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

11. Emre Aslan 1981

Emre Aslan 1981 Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kullanılacak toprak patika alanların durumuna ve toplam yapılacak km. içinde toprak/patikada yapılacak km.nin oranına göre halen sabit maşa savunulabilir. Yol çok bozuk değilse konfordan biraz ödün vererek sabit maşa ile gitmek de gayet mümkün, tabi sürekli böyle bozuk yollarda kullanılacaksa amortisör tercih edilmelidir ya da yapılan km.nin en az %20-30'u böyle yollardaysa geri kalan zamanda amortisör taşıma zahmetine katlanılabilir, kişisel tercih. Ben Sportster 30'dan çok memnun olmama rağmen yaptığım km.nin %90'ında amortisör kilitli kullandığım geri kalanında da çok gerekli olmamasına rağmen açtığım için ve daha çok uzun turlarda asfaltta kullandığımı, ileride de böyle kullanacağımı düşündüğüm için sabit maşalı bir modele geçtim.
    Disk ve v frenin birbirine göre üstün ve zayıf yönleri var. Freni de ihtiyaca göre belirlemek lazım. Disk fren arazi kullanımında öne çıkıyor, suya çamura girilse bile fren bundan etkilenmiyor (v fren kadar en azından) arazide cant yamulsa yine v fren etkilenirken disk fren bundan etkilenmiyor. Hidrolik disk çok az bir kuvvetle yüksek fren gücü sağlıyor, frenin sık sık kullanılması gereken arazi inişlerinde telli çalışan disk ve v frene göre avantajlı. V frenin ise en büyük avantajı basitliği, bakımının ve tamirinin kolay ve ucuz olması, şehir ve yol kullanımında yeterli olması.

12. C. Tiryaki

C. Tiryaki Panic Button

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Cevaplar için tek tek teşekkürler. Bugün şöyle tekrar baktım markalara ve modellere. Şimdi Giant Roam 0 ı da araştırmaya başladım. Tavsiye eder misiniz? Ayrıca Giant Roam 0 için internette fiyat bilgisine ulaşamadım. Bilem bir arkadaş var mı? Ya da ortalama bir rakam verebilecek olan varsa memnun olurum.

13. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    2014 modeli almanyada 900 euro.aklınızda bulunsun.iyi seçimler