Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

trek ds 8.2 donanım yeterliliği

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında deniz ü. tarafından paylaşıldı.

1. deniz ü.

deniz ü. Yeni Üye

merhabalar.
    trek ds 8.2 almayı düşünüyorum. asfalt ağırlıklı yollarda süreceğim, ama ormana girmekten, patikaya girmekten çekinmek de istemiyorum. o yüzden bu dual sport serisi çok mantıklı geldi bana.
    iki sorum var;
    vites-fren sistemi giriş seviyesi, bu sorun çıkartır mı? yani hangi seviyede biri için kritik önem taşır?
    ikinci olarak, bu şekilde hem şehirde hem patikada üzmeyecek bir bisikleti başka markada bulabilir miyim? trek'in sağlamlığını bir kenara atmak gerekir belki ama böylece vites ve frende daha iyi bir şey alabilirim belki?
    liste fiyatı 590 euro, 1500 tl'ye filan bırakıyorlar. bütçem de maksimum bu kadar.
    ve bonus soru; fx serisine kıyasla şehirde dezavantajı nedir? (süspansiyonun 1 kg civarı bir ek ağırlığı var onu göze alıyorum sorun değil)
    http://www.trekbikes.com/int/en/model/details/?url=int/en/bikes/mountain/dual_sport/ds_series/8_2_ds
    özellikleri kolaylık olsun diye kopyalıyorum.
    Kadro
    Alpha Gold Aluminium
    Ön Amortisör
    SR Suntour NEX w/coil spring, preload, 63mm travel
    Ölçüler
    15.5, 17.5, 19, 21"
    Jant Seti
    Jantlar
    Formula FM21 alloy front hub; Formula FM31 alloy rear hub w/Bontrager AT-750 32-hole double-walled rims
    Lastikler
    Bontrager LT1, 700x38c
    Vites Grubu
    Vites Kolu
    Shimano Altus, 7 speed
    Ön Vites
    Shimano Tourney
    Arka Vites
    Shimano Altus
    Aynakol
    Shimano M131, 48/38/28 w/chainguard
    Ruble
    SunRace Freewheel 14-34, 7 speed
    Pedal
    Wellgo nylon platform
    Komponentler
    Sele
    Bontrager SSR
    Sele Borusu
    Bontrager SSR, 27.2mm, 20mm offset
    Gidon
    Bontrager Riser, 25.4mm, 30mm rise
    Boğaz
    Bontrager Forged, 25.4mm, 25 degree
    Furş Takımı
    1-1/8" threadless
    Fren Seti
    Tektro alloy linear-pull brakes w/Shimano Altus levers

2. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ben şahsen 8.4 ve daha üstü modelleri öneririm.Çünkü 8.4 ve sonrakilerde alpha gold aluminum kadro var(yani üst seviye kadro)
    Ayrıca vites donanımı da 8.4'ten sonra güzelleşiyor. Ama 1500 tl'yi geçemem diyorsanız Merida markası da oldukça iyi ve daha hesaplı....

Usame Kocaman bunu beğendi.
  3. deniz ü.

deniz ü. Yeni Üye

maalesef 1500 son noktam. :) üst modellere çıktıkça her şey güzelleşiyor, merak ettiğim şey 8.2'deki donanım bana problem yaşatır mı?

merida'yı bugün gezdiğim bisikletçide de gösterdiler, tekrar detaylı bakacağım ona.

teşekkür ederim.

4. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    24 vitesten aşağı düşmeyin, bisiklet bir bütündür, tamam kadro iyi olacak ama donanım da iyi olacak, yoksa bir bisiklet parası dökersiniz ilerde yükseltmek için... 1500 lira verip 21 vitesli bisiklet almayın yazık paranıza. Merida var sedona var cube var birsürü iyi marka var.

5. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Vites oranlarınız yeterli seviyede. Bir bisikletin kaç vites olduğundan çok dişli oranları önemlidir. Seçtiğiniz modeldeki vites oranlarıyla istediğiniz yolda sürebilirsiniz. Her yerde size yetecektir. :in:
    Aynakol: 48/38/28
    Ruble: 14-34
    Elbetteki daha üst donanım daha iyidir. Ancak şu bir gerçek 24 vites komple Shimano Acera vites olsa bile aradaki farkı hissedemezsiniz. Vitesler arasında bariz model farkı olmadıkça kazanç yapılamaz.
    Özetle buradaki 21 vites bütün işinizi görür.
    İsterseniz Trek DS için şuradaki incelememe bakabilirsiniz
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=130773&highlight=

Trek DS 8.2 önerir misiniz diye sorarsanız. Evet öneririm. Çok iyi bir kadro almış olacaksınız.
    Yalnız bu bisikletin toplam ağırlığı biraz fazla. Sele borusu mesela yarım kiloya yakın:) Onu da ekleyeyim.

Emre DS serisini FX serisiyle karıştırmışsınız. Hafızanızda yanlış kalmış heralde. DS serisinin bütün modelleri Alpha Gold Alüminyumdur. FX sersinde ise 7.3'e kadar Alpha Silver, 7.3'ten sonra Alpha Gold alüminyum.

Emrah Ü. bunu beğendi.
  6. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ooo... Evet karıştırmışım yavvv.... Sağolun :rolleyes:

7. deniz ü.

deniz ü. Yeni Üye

Mehmet ali bey, yanıtınız için çok teşekkürler. Viteslerin seviyesi açısından aradığım cevap buydu.

8. barbaros soylerkaya

barbaros soylerkaya Aktif Üye

Adı:
    Barbaros Söylerkaya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bende 8.3 var siteleri kopleShimano Alivio vites grubundan, 27 ile değiştirdim hızdan biraz dustu fakat vites geçiş kalitesi ve yokuslarda ki performans bakımından çok ciddi bir artı sağladı. Verdiğim paraya deydi dogrusu.şimdi de toplam ağırlığı düşürmek adına Carbon bir kadro düşünüyorum. Aynı companent leri kullanarak sadece kadro ve lastikleri değiştirerek ciddi bir ağırlık tasarrufuna gidebilir miyim. Tavsiyede bulunacak arkadaşlar varsa marka rica ediyorum.