Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trek 8.4 DS

Konu, 'Şehir - Tur Bisikleti' kısmında Kürşat Topaloğlu tarafından paylaşıldı.

1. Kürşat Topaloğlu

Kürşat Topaloğlu Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Arkadaşlar aranıza yaklaşık 1 ay önce katıldım ve konuları takip ediyorum . 1 yıl sonra çıkacağım avrupa turu için bisiklet arayışına şimdiden girdimki karar verebileyim ve ilk bisikletimi alabileyim . Aklımda trek var ve özellikle 7.4 ve 8.4 modelleri arasında kaldım .ön amortisör olduğundan trek 8.4 d.s e aklım kayıyor ancak bisiklette yeni olduğumdan donanım açısından pek bilgim yok. bütçem 2000 tl ye kadar var . sizce bu tur için uygun bisiklet hangisidir ve başka önerebileceğiniz bisikletler varmı ? şimdiden teşekkürler :)

TREK 8.4 DS
    Colours
    Lava Black/Sparkling Silver
    Matte Crystal White/Trek Black
    Frame
    Alpha Gold Aluminium
    Front suspension
    SR Suntour NRX, preload adjustable w/lockout, 63mm travel
    Wheels
    Formula aluminium hubs w/Bontrager AT-650 32-hole disc rims
    Tyres
    Bontrager LT3, 700x38c
    Shifters
    Shimano Alivio, 9 speed trigger
    Front derailleur
    Shimano Alivio
    Rear derailleur
    Shimano Deore
    Crank
    Shimano Alivio M431, 48/36/26 w/chainguard
    Cassette
    SRAM PG-950 11-32, 9 speed
    Pedals
    Nylon body w/aluminium cage
    Saddle
    Bontrager Evoke 1
    Seatpost
    Bontrager SSR
    Handlebar
    Bontrager Low Riser, 31.8mm, 15mm rise, 9 degree sweep
    Stem
    Bontrager SSR, 10 degree
    Headset
    Semi-integrated, semi-cartridge bearings, sealed
    Brakeset
    Hayes Dyno Sport hydraulic disc brakes, 160mm rotors
    Grips
    Bontrager Satellite Elite, lock-on, ergonomic

TREK 7.4
    Frame FX Alpha Gold Aluminum
    Fork Bontrager Nebula, carbon, SpeedTrap compatible
    Wheels Alloy front hub, Shimano RM30 rear hub; Bontrager Nebula 32-hole alloy rims
    Tires Bontrager Race All-Weather Hard-Case, 700x32c
    Shifters Shimano M390 Acera, 9-speed trigger
    Front derailleur Shimano Altus
    Rear derailleur Shimano Deore
    Crank Shimano Acera, 48/36/26 w/chainguard
    Cassette Shimano HG20 11-32, 9 speed
    Pedals Nylon body w/alloy cage
    Saddle Bontrager H1
    Seatpost Bontrager Nebula
    Handlebar Bontrager Satellite Plus IsoZone OS, 25mm rise
    Stem Bontrager SSR, OS, 10 degree
    Headset Slimstak, semi-cartridge bearings, sealed
    Brakeset Tektro alloy linear-pull brakes w/Shimano Acera adjustable-reach levers
    Grips Bontrager Satellite IsoZone Elite, lock-on, ergonomic

özellikleri bunlar anlayanlar yardım ederse sevinirim :)

2. özgür barış uçkaç

özgür barış uçkaç Aktif Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    kürşat arkadaşım çıkmayı düşündüğün yol gerçekten cesaret isteyen bir yol. allah yolunu açık etsin de hevesini kırmak, planlarını bozmak gibi olmasın ama bisiklet konusunda yeni olduğunu ilk bisikletini alacağını, teknik konularda fazla bilgin olmadığını yazmışsın. yapacağın tur herhelde 1500-2000 km'nin altında olmaz. teknik bilgin tecrübelerin ne kadardır bilemem. bu işlerin bir ölçüsü de yoktur zaten. herkesin bilemediği, takıldığı noktalar olabilir. ilk bisikletini alıp, ceketini giyip "hadi ben avrupayı bir turlayıp geleyim" durumu biraz yanlış ve abartılı gibi geldi bana. yani evden çıkıp ekmek almaya gitmiyorsun sonuçta. kullandığın ve veya kullanacağın alet kul yapısı mekanik bir düzenek. herhangi bir yerindeki ufacık bir aksaklık sen fark edinceye kadar olmadık yerlerde başına olmadık işler açıp keyif turunu ıstıraba çevirebilir. diyeceksin ki sen çokmu biliyorsun haşa. kendi tecrübelerimizden birşeyler aklımızda kaldı sadece. bisikleti yeni alıp bir sene içerisinde de avrupa turuna çıkmak fazlaca cesaret işi gibi geldi bana. aslında fazla uzatmadan şunu demek isterim ki ilk bisikletinle avrupa turu biraz iddalı gibi geldi bana. yinede kendine güvenin tamdır, allah yolunu açık etsin. gerçekten seni tebbrik ederim. takipteyim.

3. Furkan Çınar

Furkan Çınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    8.4 hidrolik frene sahip uzun tur için gereksiz bu yönden fx 4.5 bir adım önde fakat 8.4 aynı zamanda kilitlemeli maşaya da sahip bu ise onu bir adım öne çıkarıyor ne tür yollara gireceğiniz belli değil çünkü, amortisör her an lazım olabilir. Bunları göz önünde bulundurun derim.

4. Kürşat Topaloğlu

Bisiklet:
    Trek
    uzun bir tur olduğunu bildiğimden en kısa sürede bisikletimi alıp turlara çıkmayı planlıyorum zaten 2 veya 3 günlük . gökçeada da okuduğum için hem ada içi olsun hemde çanakkale civarında kamp kurabileceğim yerler mevcut bu tura çıkmadan önce tabiki de 4 aylık bi ön antreman ve deneyim kazanmak ilk amacım ondan dolayı bu kadar rahat bakıyorum . o yüzen olabildiğince erkenden bisiklet seçimini tmm layıp almayı ve kendimi geliştirmeyi amaçlıyorum . yaklaşık 1 aydır forumda köşe buçak ne tür yazı çııkmış kamp v.b şeyleri takip ediyorum ama donanımları anlayıp kavramam hemen olmuyor o yüzdende forumda okumalara devam :) ve bu yüzden anlayan kişilere sordum özellikle :) yardım etmeleri için :) şimdiden teşekkürler :)

5. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,

Trek'in 28"'de fazla bir alternatifi yok derken amortisörlü DS 8.x serisi çıktı. Tur amacına uygun bir model bence. Özellikle yüklüyken inişlerde hidrolik frenin dozajını çok iyi ayarlayabilirsunuz ve güven veriyorr. Avrupa'da tur için sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum. Amortisör de Suntour'un yeni nesli NRX. Amortisörün kilitlenebilir olması şart zaten. Ayrıca tur için size uzun barend öneririm. Yolda tutuşu değiştirmek çok faydalı oluyor.

Burada Gökçeada'da okuduğunuzu yazmışsınız. Ben de Marmara turumda uğramıştım Gökçeada'ya. Etrafını turmaış ve çok beğenmiştim. Daha sonra ailece de gittik. Herkes Gökçeada'dan çok keyif aldı.

Size şimdiden kazasız ve keyifli turlar

five

6. Kürşat Topaloğlu

Bisiklet:
    Trek
    aklımda bisikleti aldıktan sonra pedalları spd ve gidonuda yol bisiklet gidonuyla değiştirmek var aslında. gidonu o şekilde kullanmak daha verimli olduğunu okuyorum forumdan. pedal ise performans artışı sağladığını okudum . pedalın bir tarafını kapatıp 1 tarafını spd kullanmak ise şehir içinde düşmemek için daha uygun olduğunu okudum yine . ama genele forumdaki yazılar ve fotoğraflar 7.x serisi için yazılmış çok fazla ds 8.x serisine denk gelemedim :/ sizce bu 2 değişiklik iyimidir bisiklet için uzun yolda ? şimdiden teşekkürler .

7. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,

Ben tam da sizin söylediğiniz şekilde kullandım uzun bir süre. SPD pedal alıp bir yüzüne platform takarak. Aynı kaygılarla... :) Çok da faydasını gördüm. SPD'nin önemli bi faydası da pedala doğru noktadan basmayı desteklemesi. Ayrıca bisikletl daha fazla bütünleşmek.

SPD'yi Kesinlikle tavsiye ederim.

Yol bisikleti gidonu yerine tur gidonu (kelebek diyorlar sanırım) da olabilir. Sanki yol gidonuyla çok yatılıyor gibi geliyor bana. Bel ve sırtta ekstra ağrı oluşturur mu bilmiyorum ?

five

8. Kürşat Topaloğlu

Bisiklet:
    Trek
    şu anda kelebek gidonları araştırıyorum büyük ihtimal bisikleti aldığımda ekstradan sipariş vereceğim yada değiştirme şansım varsa irek değiştirip sipariş vereceğimki ayar v.b konularda uğraşmak zor oluyormuş . birda acaba trek 8.4 ds nin ağırlığını bilen varmıdır ?

9. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Mutlaka gerekir mi derseniz de barend yeterli derim.