Trek 7500 2012 neden ülkelere göre farklı?

Murat.K

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Trek
Tam USA sitesindeki Trek 7500'ü beğenmişken:
(link)

Ülkemizde satılan modelin farklı olduğunu görünce acaba dedim 2011 mi kaldı, derken Almanya sitesine baktım ve bizdeki modelin aynısı olduğunu gördüm:
(link)

Bu kadar birbirinden farklı olmasının nedeni ne olabilir?

Scudo

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Haklısınız ; bu sadece Trek'le de sınırlı değil.Bir çok markada bu durumu gözlemek mümkün.Ürün yelpazesinin orta sıralarında bulunan bisikletlerde daha çok rastlıyoruz.Ülkelere göre kullanıcı profilleri çıkartılıyor ve ona göre donanımsal değişiklikler yapılabiliyor.Almanya'da satılan 7500'ün disk frenli olmasının sebebi de yine genel kullanıcı profili olmalı.Elbette bu değişiklikler firmanın bilgisi ve izni dahilinde yapılıyor.

Murat.K

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Trek
Donanımı anlarım da, dizayn tamamen farklı geldi bana...Açıkçası daha dik oturuş pozisyonu sunmasını beğenmiştim 7500 US versiyonda..International olan tamamen farklı bir geometriye sahip..
Neyse Specialized'ı daha yakın takibe alayım :)

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Sadece bisikletlerde değil pek çok üründe, yaygın olarak elektronikte, bölgelere göre ürün portföyü değişiyor.
Genelde Kuzey Amerika, Avrupa, Japonya ve diğer bölgeler (Ortadoğu, Güney Amerika, Afrika vb.) olarak bölgesel üretim ve pazarlama yapıyorlar.
Derya Bey'in dediği gibi tüketici profilli ve alım gücüne göre üretimde değişiklikler oluyor.
Çoğu zaman model numaraları bile tamamen farklı oluyor.
Örneğin otomobil piyasasında bizde ve Güney Amerika'da satılan çoğu araç ABD ve Avrupa'ya hiç girmiyor ya da yıllar önce çekilmiş oluyor.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Murat bey,Amerikan standardı diye bir olay var.Buz dolabından otomobile,dikiş makinasından cep telefonuna kadar.Uzatmamak için girmedim o konuya.Giyecek bedenleri bile farklıdır zira ortalama bir insan ağırlığından % 10-15 daha ağır bir millettir kendileri.3x 5x L bol sayıda mevcuttur.Kendi insanına uygun geometrisi olması da gayet normal.Honda'nın Toyota'nın Dünyanın hiç bir yerinde bulunmayan otomobillerini Amerika'da görmek mümkün.Yani marka ve model değerlendirmesi yaparken Amerikan standardını ayrı bir yere koymak lazım.

Murat.K

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Trek
Haklısınız aslında, daha önce diğer ürünlerde elektronik mesela farklı model numarası ile isimlendirilmeye şahit olmuştum.
Otomobilde de adamlar 1.6 falan gibi motorları tanımadığından ve çıkıntılı tampon sevdiklerinden yine aynı marka mdoelin farklı tiplerini görmüştüm.

Heveslendiğim bir modeli bu kadar farklı görünce birden "niye" diye hayıflandım. Yapacak bişey yok Amerika pazarı çok büyük ve kendine has apayrı bir kıta, kabulleneceğiz..