Trek 3700 Problemİm Var!!! Help Me:)

tufanbal

Üye
Tepki
10
Arkadaşlar merhaba daha yeni almış olduğum TREK 3700 üm de pedal bastıkça çatır çatır ses yapıyor ilk önce orta attırıcıya zincir sürtüyor sanmıştım vitesi değiştirip denedim meğer ondan değilmiş. Bana yardım eder misiniz, ne yapmalıyım şimdiden teşşekürler...

Scudo

biyani

Aktif Üye
Tepki
71
merhaba
muhtemelen pedallardaki çıtırtı bisikletinizin üzerindeki pedalların düşük kaliteli olmasından kaynaklanıyordur.Bisikletimi ilk aldığımda sizinkine benzer bir sorunla bende karşılaşmıştım.Pedalları iyice yağladım vidalarını sıktım fakat pedallara güc uyguladığımda ses gelmesini engelliyemedim.Şu an daha kaliteli bir pedal kullanmaktayım ve herhangi bir ses sorunum yok.Yenisi için parayı hazırlıyıncaya yada eskisi kullanılmaz hale gelinceye kadar böyle devam etmekten başka yol yok gibi.
Sesin orta göbekten yada aynakoldan gelip gelmediğindende emin olmanız lazım.
kolaylıklar

• Beğen
Tepkiler: tufanbal

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu ses pedaldan, orta göbekten, seleden, aynakoldan, aynokolun dişlilerinden geliyor olabilir.

Aşağıdaki tespitleri yapın:

Seleden geliyorsa ayakta sürdüğünüzde ses kesilmesi lazım,
Ayna koldan geliyorsa aynakolun vidasını sıkmayı deneyin,
Ayna kolun dişlilerini alyen anahtar ile sıkıştırmayı deneyin,
pedalların söküp bağlantı yerlerini yağlayıp tekrar yerine takın ama dikkat edin diş sıyırttırmayın ve güzelce sıkın.
Benim tahminimce bahsettiğiniz ses orta göbekten geliyordur. Bunlara rağmen ses kesilmediyse bisikletçinize orta göbeğinizi söktürüp baktırmak istediğinizi ve güzelce gres yağı ile bakım yaptırmak istediğinizi söyleyin. benim aklıma bunlar geldi. Şimdiden geçmiş olsun.

tufanbal

Üye
Tepki
10
Tşkrler söz ettiğin işlemleri tek tek deniyecem olmazsa istanbula artık göndericem seleden kaynaklanmıyor ona eminim ama ayna kol dişlilerinden olabilir 1. ve 2. dişlide yapıyor sadece sesi

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@tufanbal

Orada düzgün bir bisikletçi yok mu? İstanbul'a koskoca bisikleti gönder geri al, çok masraflı, meşakatli olur.

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
ben de de var aynı ses, özellikle belirtmeme rağmen aynakolu adam gibi sıkmadığı için sayın bisikletçim, hafif oynama var aynakolda sağa sola oynama var 2-3mm falan.

bugün götürüp sıktırtıcam olmazsa açıp göbeğe baktırıcam, neticeyi yazarım.

• Beğen
Tepkiler: macerakolik

tufanbal

Üye
Tepki
10
Bilemiyorum evet çok meşakatli olacak. Bakalım bebn uğraşayım ayna kol ve pedallarla olmazsa bisikletçi araştıralım olmazsa ist.:(

Burak Meşe

Forum Demirbaşı
Tepki
260
Ses problemi bir ara bende de vardı. Aynakolu ve vidalarını iyice sıkmamıza rağmen geçmiyordu. Mono bloğa baktığımızda tozlandığını ve göbeğinde oynama olduğunu gördük. Çözüm olarak mono blok iyice gres lenerek değiştirildi. Ses tamamen kaybolmasada epey azalmıştı. Pedalların oynayan aksamınıda zincin yağı ile yağladıktan sonra ses tamamen kesildi.

Sizde de ses kesilmesse aynakolu söküp bakmanızı tavsiye ederim. Ayrıca aynakol çevresindeki dönen tüm parçaları iyice yağlayın.

• Beğen
Tepkiler: yavuzicmez

tufanbal

Üye
Tepki
10
Çok teşşekür ederim,bu işlemlerin hepsini sırasıyla deniyecem. Son durumdan haberdar ederim sizi akşama mesai bitsin ilk işim o olacak:)

ahmet ozgen

Forum Bağımlısı
Tepki
613
ses yukarıda dedikleri gibi pedaldan gelio olabilir.ortagöbekten gelio olabilir,veya aynakolun güzelce çakılmaması nedeniyle aynakol sağ pedala bastıkça çok azda olsa dışarı doğru esneme yapıyor buda aslında ön vitese sürtmeyen zincirin aynakolum esnemesiyle ön vitese değerek ses yapabilir.bunu yüksek viteste deneyebilirsiniz(arka 5-6 ön en büyük aynada)sağ pedala yüklenirken aynakola bakın bakalım.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Birde sorun gerçekten göbekten bottom brocketten olabiliyor benim hussar'da da aynı problem vardı, göbek garantiden değişti hiçbir problem kalmadı ama gel gör ki göbeği açtığımızda shimano göbek yerine neco marka dandik göbek çıktı ve bir gr. gres sürmemişlerdi fakat bu göbeği gresleyip yerine takmaktan ziyade sıfır shimano göbek ile güzelce yağlanarak garanti kapsamında değişmesi sağlandı... Benim tahminim bu tip problemlem giriş seviyesi göbek kullanan bisikletlerde sık görülüyor. Eğer göbek bozuk olduğunu tespit ederseniz ve garantiniz bittiyse cebinizden göbek alacaksanız, biraz daha üst seviye almanızı tavsiye ederim. Gelişmeleri tekrar buraya yazarsanız memnun olurum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bisiklet yeni olduğu için 30 ila 60 kmde gevşemelr başlıyor.oda göbekten geliyordur bndede vardı :) bi gün yine buluşam sıkıvereyim göbeği var bnde anahtar;)bisikeltçiler 5 YTL alıyor bi göbek sıkmaktan

koraymalkoc

Forum Bağımlısı
Tepki
371
ayna kolunu pedallarını sıktır kesin geçer

tufanbal

Üye
Tepki
10
Problem devam ediyor, çözüme ulaşınca size problemin neden olduğunu yazıcam. Zinciri yağladım,göbeği yağladım ses kesilmedi... Bu gün alet edevat alıp uğraşıcam...

koraymalkoc

Forum Bağımlısı
Tepki
371
yanlış anlamadıysam ayna kolu filan sıktın ve çıtırdı devam ediyor.Bence bi garantiye yolla kadro çatlamış olabilir

Selim Üsel

Forum Bağımlısı
Tepki
1.464
Aynı sorunu bende aynı model de yaşadım. Sorunu arkadaşların dediği gibi yaparak aşmıştım. Yani göbeği, pedalları yağlayarak ve her ikisinide iyice sıkarak çözmüştüm. Ses tamamen kesildi. Ama dediğin gibi bu saydıklarımızı yaptım diyorsan bence aldığın yer ile bir görüş.

tufanbal

Üye
Tepki
10
problemi buldum arkadaşlar arka dişlilerden geliyor çatur çutur kıtır kıtır ötüyor, ve kaldırım inişi falan yapmama sadece yolda binmeme rahmen arka tekerim hem yukarıdan basılmış hem de akoru kaçmış gibi oynuyor yolda giderken sanki mıcırlı yolda sürüyormuşum gibi oluyor bazen. Benim yapabilceğim birşey var mı yoksa direk garantiye mi yolluyayım bisiklet daha 2. haftasını yeni bitiricek. Arka tekerlerin havasını 50br onun bir etkisi mi var, bisiklette hiçbir değişiklik yapmadım tamamen orjinal parçaları kullanıyorum. Günde 30km yol yapıyorum ortalama.

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
bu normal birşey, 2 hafta günde 30 km kullandıysan zaten baya bi yol yapmişsindir demektir. bu da bisikletin ilk bakımının zamanı gelmiş demektir. garantiye yollamaktan ziyade aldığın yere götürüp ilk bakımı yapmalarını söylersen(ücretsiz olmalı) ve dertlerini belirtirsen çözerler tahmin ediyorum.

jant tellerinin kayması veya vites ayarlarının kaçması gibi sorunlar jant telleri ve kablolar daha yerine tam oturmadığından normaldir. gitara yeni tel alınca ilk 1 hafta bi oturma süresi olması gibi, arka dişli de düzgün sıkılmamış veya gevşemiş olabilir...

• Beğen
Tepkiler: Selim Üsel

Selim Üsel

Forum Bağımlısı
Tepki
1.464
Mithrelios a katılıyorum. Yeni bir bisiklette en az 1 veya 1,5 aylık rodaj süresi olur. Bir kaç kez vites ayarı, akort kayması vs gibi durumlar yaşaman nomal. Kendin yapamıyorsan Balıkesiri bilmiyorum ama iyi bir bisikletçiye götürebilirsin. Hatta bu ayarları yaptıktan sonra 1 hafta 10 günlük içinde tekrar aynı sorunlar olabilir bile. Çok normal durumlar bunlar

tufanbal

Üye
Tepki
10
Arkadaşlar sorunu bulduk, gurkankas arkadaşımızla rubleden geliyor ses boşluk var bir bisikletçi bulup boşluğu aldırıcam, arka tekerde de dediğiniz gibi bir akor sorunu var... Herkese çok teşşekürler...