Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trek 1.1 mi Giant scr2 mi ?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Oktay Volkan tarafından paylaşıldı.

1. Oktay Volkan

Oktay Volkan Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhaba değerli forum üyeleri bende foruma yeni üye oldum.Adım Volkan umarım değerli bilgi ve tecrübelerinizi benden esirgemezsiniz?Sorum şu ev ile iş arası (ATAKÖY YENİBOSNA) bir yol bisikleti almayı düşünüyorum beğendiğim iki model arasında kaldım.Biri TREK 1.1 790 euro diğeri GİANT SCR2 1300 tl.

-----GİANT SCR2-------1300TL
    Kadro : ALUXX SL-Grade Aluminum
    Maşa : GIANT ALUXX SL
    Arka Vites : Shimano 2300
    Ön Vites : Shimano Sora
    Vites Kolları : Shimano 2300
    Fren Kolları : Tektro Performance Road R310
    Fren : Shimano 2300
    Zincir : KMC Z72
    Ayna Kol : Prowheel OUNCE 34/50
    Orta Mil : VP-BC73
    Pedal : Wellgo LU-933A ALLOY
    Jantlar : Giant 28H Double Wall
    Lastikler : Kenda Kontender K-196 700x26C
    Sele Borusu : Giant ALLOY, 30.9
    Gidon : GIANT SCR ALAŞIM, 31.8
    Gidon Boğazı : Giant SCR ALLOY
    Jant Telleri : Stainless Steel, 14g

---------TREK 1.1-------790 EURO

Frame
    100 Series Alpha Aluminum
    Fork
    Aluminium

Frame fit
    H2
    Wheels
    Wheels
    Alloy hubs; Bontrager Approved alloy rims
    Tyres
    Bontrager T1, 700x23c
    Drivetrain
    Shifters
    Shimano 2300 STI, 8 speed
    Front derailleur
    Shimano 2300, 34.9mm clamp
    Rear derailleur
    Shimano 2300
    Crank
    Vuelta Corsa, 50/34 (compact)
    Cassette
    Sun Race CSR86 12-25, 8 speed
    Pedals
    Nylon body w/alloy cage
    Components
    Saddle
    Bontrager Affinity 1, steel rails
    Seatpost
    Bontrager SSR, 12mm offset
    Handlebar
    Bontrager SSR VR-C, 26.0mm
    Stem
    Bontrager Sport, 10 degree, 26.0mm
    Headset
    1-1/8" semi-cartridge bearings
    Brakeset
    Alloy dual-pivot brakes w/Shimano 2300 STI levers
    Accessories
    Grips
    Bontrager gel tape
    Extras
    Fender mounts

Bu arada GİANT SCR0 çok beğendim ama bulamadım malesef!

2. Oktay Volkan

Oktay Volkan Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Değerli üstatlar yorumlarınızı bekliyorum.Bu arada boyum 1.81 kilom 105 bacak boyu 81 umarım sorun olmaz bu kadro için.Sanırım kadro olarak da 56 l kadro bana uygunmuş!Yanlışım varsa düzeltin.

3. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    56-58 bisiklete göre değişir. Gösterdiğiniz bisikletlerde 56 doğru seçim gibi gözüküyor.

Ben olsam Trek alırdım. Sebebi ise çok ilgililer, bıkmadan usanmadan tüm sorularınızı cevaplıyorlar. Bilgileri ise "bisikletçi" dediğimiz kişilerin daha üstünde. Ayrıca satış sonrası destek çok iyi, ömür boyu ücretsiz bakım vs.

Oktay Volkan bunu beğendi.
  4. Lütfü Ekşioğlu

Lütfü Ekşioğlu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Eğer sadece Ataköy - Yenibosna arasında kullanmak için bir bisiklet alacaksanız yol bisikleti biraz aşırı kaçabilir.Size alternatif olarak yol bisikleti yerine şehir bisikletlerine ve katlanabilir bisikletlere bakmanızı öneririm...

5. Oktay Volkan

Oktay Volkan Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Aslında yol bisikletlerinin üzerinde biraz iri durmaktan çekiniyorum ama e-5 ten asfalttan gideceğim için daha uygun olur görüşündeyim.Tabi bu konuda sizin görüşleriniz daha isabetli olacaktır.Sonuçta ben amatörüm!

6. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yol bisikletine alışmak normal bisiklete göre birazdaha fazla zaman alır. Kısa mesafelerde şehir bisikleti tercih edilir zira inip binmesi manevra yapması daha kolaydır. Ama yol bisikleti istiyorum diyorsanız alın, içinizde ukte kalmasın. :)

7. Oktay Volkan

Oktay Volkan Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Aynen tuncay bey kafayı taktım gibi 1 aydır model bakıyorum.Zaten beğendiğiniz modeli bir de bulup alacak yer bulmanız lazım.Her modeli her ülkeye vermiyorlar sanırım.Bir de bu yol bisikletlerinin ağırlık olarak belli bir sikleti var mı?Yani 10 kilo'nun üstüne yol bisikletine binen yol bisikletine biniyorum demesin gibi?İdeal bir ağırlık var mı?

8. Lütfü Ekşioğlu

Lütfü Ekşioğlu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    O dediğiniz ağırlık takıntısı üst seviye bisikletlerde ve performans yapan kişilerde olur.Siz başlangıç için bisiklet istiyorsun.Bu nedenler o kadar ağırlık takıntınız olmasına gerek yok.Tabi bu yüzden 15 kg bisiklet de almayın sakın :)

Ben şu açıdan size katlanır ve şehir bisikleti öneriyorum : Ben de Yenibosna'da Hürriyet Mahallesi'nde oturuyorum.Ben de e5 üzerinden Ataköy'e geçiyorum.Orası çok kısa bir mesafe.O kadar kısa mesafe için yol bisikletinin gereksiz olduğunu düşünüyorum.Bu kısa mesafede asfaltta süreceğiniz yol bisikleti sizin için en fazla 5-10 sn kazandıracak...Bunun yerine rahatlık açısından ve kullanım amacı açısından şehir bisikleti ve katlanabilir bisikletler size daha uygun.
    Eğer çalıştığınız yere de bisikletinizi sokmak isterseniz katlanır bisiklet iyi bir çözüm olacaktır. + olarak kışın çok zor hava koşullarında minibüs olsun otobüs olsun katlanabilir bisikletle binip gidebilme gibi bir avantajı var bu tür bisikletlerin.Şu an bende okula giderken vs. kullanmak için katlanır bisiklet alma çabasındayım.

Ama şöyle bir şey var.Eğer derseniz ben bu işe sırf ulaşım , iş vs. değilde spor olarak bakacağım.Haftasonları olsun akşamları olsun boş vakitlerde bisiklet sürüp bunu bir spor aktivitesi haline getireceğim derseniz yol bisikletini almanızı tavsiye ederim...

9. Mutlu Köksal

Mutlu Köksal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Trek diyorum

10. Bilal Demir

Bilal Demir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bahsettiğiniz mesafe çok kısa, ve trafik olan yollarda gideceksiniz. Sürat yapma gereğiniz ve durumunuz çoğu zaman olmayacak. Dolayısıyla yol bisikletinin sizin için avantajı olmayacak.
    Ve dezavantajları da şunlar olacak, yol bisikletiyle kıvrak manevra yapmak zordur ve frenleme kapasitesi de düşüktür. Bu da sizi trafikte zor durumda bırakabilir.
    Şehirde en mantıklısı şehir bisikleti kullanmaktır. Aşağıdaki videoya bakmanızı öneririm.
    http://www.youtube.com/watch?v=swqaAIkGtpA&feature=relmfu

Oguz_ ve Oktay Volkan bunu beğendi.
  11. Bilal Demir

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Evet, katlanır bisiklet de çok mantıklı...

12. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bahsettiğiniz parkurda sizin için en iyisi şehir bisikletidir.

13. Oktay Volkan

Oktay Volkan Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sayın Lütfü,Mutlu ve Bilal bey görüşlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim Lütfü bey aslında haksız sayılmaz ama hafta sonları da kullanmayı düşünüyorum açıkçası eşime de bir bisiklet alacağım sürmesini öğretebilirsem.Daha önce şehir bisikleti olarak da fx 7.1'e bakmıştım.Ancak Tuncay beyinde dediği gibi almazsam içimde uhde kalacak.Bilal beyin dediğide gerçekten önemli bir konu kontrolümü yitirip bir arabaya girmek istemem!

14. Oktay Volkan

Oktay Volkan Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Murat bey parkur olarak (e-5 güzergahını anlıyorum) yol bisikleti için daha uygun olur diye düşünmüştüm ancak üstatlar şehir bisikletinden yana sanırım.İnanın işyerinde bilgisayarım bisiklet resmiyle doldu.

15. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    İşe gidip gelecem dediğiniz zaman insanın aklına biraz konforlu bir bir bisiklet geliyor. Yol bisikletleri şehir bisikletleri kadar konforlu bisikletler değildir.

16. Oktay Volkan

Oktay Volkan Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Haklısınız murat bey ancak bende o kadar konforlu olsun istemiyorum.Ayrıca işten sonra da kullanmayı düşünüyorum hafta sonları falan.Bir de almışken iyisi olsun diyorum.Daha önceden mtb vardı bende(top gun) fakat çok ağırdı.O yüzden bir de hafif olursa daha da iyi olur düşüncesindeyim.Yol bisikletleri ile şehir(süspansiyonsuz) bisikletlerinin arasında ne kadar ağırlık farkı oluyor?

17. Bilal Demir

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kaba bir ortalama verecek olursak yol bisikleti 8-9 kg, MTB 11-12 kg diyebiliriz.

18. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Müthiş bir video. İlk defa ülkemden başka yerde yaşama isteği duydum ama kendime geldim hemen vazgeçmem ülkemden :)

Dikkat ettiniz mi? bir tane dahi MTB görmedim videoda. Hiçbiri akıl edememiş ince lastik takıp şehirde MTB sürmeyi ;)

Muhammet Akbaş ve Oktay Volkan bunu beğendi.
  19. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Belki şehir bisikleti alıp ileride yol bisikleti almak daha mantıklı bir seçim olabilir. Gerçi bu insandan insana değişir. Şöyle ki benim kondüsyonum sıfırdı ama bile bile gidip yol bisikleti aldım. Aldığım ilk bir hafta falan nerden bulaştım dedim. Çünkü bana çok zor geldi sürmek. Ayrıca yıllar sonra bisiklete binince selenin verdiği o rahatsızlık iyice gerdi beni. Tabii bunları az çok biliyordum ama işte insanın başına gelince farklı oluyor. :D

Azmettim ve ikinci haftadan sonra o ilk günkü izlenimler tamamen değişti. Dün bol yokuşlu bir parkurda 20km yaptım. Geçen hafta 10km yapabilmiştim. Sürekli gelişiyorum.

Eğer siz bunları yaşamak istemiyorsanız dediğim gibi şehir bisikleti ile başlayabilirsiniz. Hem eğer eşinize de almayı düşünüyorsanız şehir bisikleti ile başlamanız daha uygun olabilir. İkinci bisikleti alırken eşinize kendi bisikletiniz ile eğitim verirsiniz. Ama yol bisikleti olursa öğrenmek çok zorlaşacaktır.

Bisiklete iyice alışıp kondünyon yaptıktan sonra, mesela önümüzdeki sezona yol bisikleti alarak başlayabilirsiniz.

Aşağı yukarı benim yaşadığım durumu yazdım, artık ona göre karar sizin. :)

Oktay Volkan ve erendiz çetiner bunu beğendi.
  20. Bilal Demir

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Evet bu videoda aslında düşünülecek çok şey var. Birini siz söylemişsiniz. Diğeri insanlar günlük, hatta iş kıyafetleriyle bisiklet kullanıyorlar, bizde biraz forma-kask takıntısı var. 10 km bisiklet sürecek kişi bile bakıyorsunuz tam tekmil yarış forması giymiş. Tesettürlü şekilde bisiklet süren bir kadın var, bizde bu sanki tabu.

Bizde bisiklet çocuk-genç işidir, adamlar 75 yaşında bisiklete biniyor. Böylece sağlıklılar, fitler. Bu biraz beslenme alışkanlığıyla da ilgili, Avrupada obez görmeniz zor. Belki bazı ülkeler olabilir.

Tolga Günsezer ve Oktay Volkan bunu beğendi.