Trans anatolian tur teknik yorumum.

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
Turu duyurduğum yazıma “Nerden başlasam, nasıl anlatsam?” diye başlamıştım. Tur ile ilgili koyduğumuz hedefleri pek tutturamadık. Bunun nedenleri bahaneden ziyade planlamanın ve gerçeklerin örtüşmemesinden kaynaklandığını söyleyebilirim.
Konuya bisikletlerin performansı ve daha sonrada bizim performansımızla devam edeceğim.
Bisikletler
Fuji Touring :
Fuji bisikleti turda ben kullandım. Bisikletin özellikle akışının çok iyi olduğunu, yani göbeklerini beğendiğimi söyleyebilirim. Vites sistemine alışmakta hiçbir sıkıntı yaşamadım. Vites ve Aynakol oranları da rampalarda çok rahat etmemi sağladı. Sürüş konforu da gayet iyiydi. Lastikler, yolda 3 sefer tel batmasına rağmen zırhını geçemeyip görevini mükemmel şekilde yerine getirdi.
Tur öncesi yaptığım değişiklik sadece selesinde oldu. O da öteki bisikletimde bulunan Terry airgel seledir. Hiçbir rahatsızlık yaşatmadı. Bisiklete ekleme olarak sol elimdeki ağrıdan dolayı aerobar ekledim. Ancak, çok fazla kullanmadım. Yani boşuna ağırlık yaptı.
Tur sırasında bisikletin toplam ağırlığı 25-26 kilo civarındaydı.
Felt FX95 Cyclocross :
Bu bisiklet turda Serhat tarafından kullanıldı. Gözlemlerime göre vites geçişleri ve aerodinamik yapısı sayesinde Serhat fişek gibiydi. 46/34 Aynakol 11/32 Rubleye rağmen %15 rampaları iyi performansla tırmandı.
Bisiklet üzerinde yapılan değişiklik, Lastikler Rubena patlak korumalı lastik ile değişti. Ancak lastik yolda 2 sefer patladı. Yani performansı iyi değildi.
Tur :
Planlanan 8 günde 1.700 km olacak ve dalamandan başlayıp İstanbul’ da bitecekti. Yola çıkmadan 4-5 gün önce ilk golü meteoroloji attı. Meteoroloji tahminlerine göre (Tuttu) turun 1. Gününden 5.gününe kadar ilerleyeceğimiz rotada sürekli yağış vardı. Bu yağışta Torosları inmek anamuru inmek anlamına geliyordu.
Risk alabilen birisi olmamamdan dolayı rotayı sondan başa olarak değiştirip 2 ya da 3 gün yağışa razı olduk. Ve bu planla yola çıktık. Ve bundan sonra aksilikler yakamı ve yakamızı bırakmadı.
Birinci aksilik ilk günden itibaren bağırsaklarımın bozulması ve yolu Silifkeye kadar şiş karın-tuvalet kovalamacası ile geçirmemdi. Detaylarını tur yazımda göreceksiniz.
İkinci ve turdan keyif almamı azaltan sorun ise sol diz kapağının arkasına gelen kiriş kasının aşırı ağrıması ki bunun ilk aksilikle doğrudan ilgisi var, ardından sol bacağa yüklenmeyelim derken Mut ta dayanılmaz hale gelen Sağ bilek Aşil Tendonundaki dayanılmaz acı eklendi. Birde yola çıkmadan sol elimde hissizlik vardı. Anlayacağınız bir tek sağ elim sağlam döndüm.
İlk gün Bilecik te kalma planımız Serhat’ ın bisikletinin lastik patlaması ve değiştirdiğimiz iç lastiğin sibobundaki arızayı çözmek için çok uğraşmamızdan kaynaklı 45 dakikalık zaman kaybı ile 35 km önce Osmanelinde konaklamamıza yol açtı. 2.gün toparlayacağız derken, 3.gün kötü yollar ve sert rüzgarlar nedeni ile planlarımızın çok gerisine düştük.
Daha sonra yolu Bypass edip zamanı yakalayalım dedik ve Mut yoluna girdik ancak O yolda ayrı bir rezalet oldu. Silifke – Bozyazı yolu benim ağzımın payını verince (detaylar tur yazısında) toplam kat ettiğimiz mesafe 7 günde 1.150 km oldu.
Bundan benim çıkardığım dersler :
1- Harita da sınırlarda/iddialı planlar yapmamak çok faydalı.
2- @five (Bir büyüğün) Anamur maceralarını daha dikkatli dinlemek önemliydi.
3- Planı tersine çevirince rüzgarın lehte olmayacağını ve çok can yakacağını bilmek önemli.
4- Sağlık durumunu göz önüne alıp çok zorlamamak gerektiğini bilmek gerekli.
5- Bisikletteki gereksiz ağırlık konusunu tekrar düşünmeli.

Scudo

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İşte böyle anlat canımı ye. Tur yapılıyor trafik tabelaları dışında ne bir şey görüyor ne bir şey okuyoruz. Bir tur yazısı için güzel bir başlangıç olmuş. Tebrikler.

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
Çok güzel bir başlangıç tebrikler devamını heyecan ile bekliyorum.

özcan yılmaz

Daimi Üye
Tepki
390
Bisiklet
Specialized
Aksiliklere rağmen büyük başarı osman bey.Her gün ort 200km gitmek,ertesi güne toparlanmak çok zordur.Stravadan takip ettim(bütün turcular bunu yapsa tartışmalar olmaz) belgelediniz.

five

Part time turcu
Tepki
3.962
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba @Osman Kıtay ,

Öncelikle geçmiş olsun. En ufak bir sağlık probleminin (yanıma krem almayı unuttuğum için pedala oturamadığım Balıkesir Bandırma etabı gibi) nasıl sıkıntı yarattığını çok iyi bilirim. Yazdıklarına rağmen çok iyibir performans olduğunu da söylemeliyim. Tekrar geçmiş olsun.
Ayrıca yazdığından da çok onore olduğum. Teşekkür ederim. :)

Yazı fotoğraflarını da takip edeceğim.

Selamlar

five

• Beğen
Tepkiler: Osman Kıtay

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Öncelikle tebrikler, başarmaya yaklaşmışsınız. 7 günde 1150 km yapmak da az değil. Hazırlık için neler yaptınız?
Sağlık sorunları içinse merak ettiğim bir şey var. Acaba uzun yol yapmanın kattığı olumsuz bir etki var mı bu sorunlarda?
Geçmiş olsun.

@five Yanılmıyorsam siz de 5 günde 200+ km yapmışsınız. Tebrik ederim. Hazırlık için ne yapmak gerekir? Bunları paylaşırsanız çok makbule geçer.

• Beğen
Tepkiler: five

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
@MehmetAliB.

Hazırlık olarak 200+ ve uzun mesafe antremanlarımız olmuştu. Sağlık problemimin asıl nedeni hava değişiminin ve yöresel suların bağırsaklarımı olumsuz etkilemesi. Uzun mesafeden kaynaklandığını zannetmiyorum. Normal seyahatlerimde de hava değişimi çarpması yaşadığım bir olay. Ne hikmetse sadece ege ve akdeniz de hava değişimi yaşamıyorum. Eğer sağ ayak bileğim (Aşil tendonu) iyi olsaydı dalamana devam edecektik. Zorlayıp kahraman olma ihtimalimiz olmadığından dolayı Antalya' da kesmeye karar verdik.

five

Part time turcu
Tepki
3.962
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba @MehmetAliB. ,

Konunun detaylarını tur yazısında yazabilirim ama burada kısaca aslında fazla bir hazırlık yapmadığımı belirtmek isterim. Çünkü her şey çok hızlı gelişti ve yola çıktım. En önemlisi bisikletin her zaman hazır olması benim için. O hazırsa ben bir şekilde kendimi yol şartlarına uyduruyorum. Harita üzerinde eğimlere ve mesafelere aşina olup dinlenme, yemek yeme ve konaklama alanlarını belirliyorum. 200+ konusu da aslında konaklama için uygun bir seçenek olmamasından kaynaklanıyor Balıkesir-Akhisar arasında.

Bir de gerektiğinde gece de sürmekte bir sakınca görmüyorum ve gece için de uygun donanımım var.

Uygun kıyafet çok önemli. Soğuk ve sıcağa en uygun şekilde giyinmeye önem veriyorum.

Kondisyona gelirsek yaşıma göre kondisyonum fena değil. Hareket etmeye çalışıyorum.

Şimdilik bu kadar.

Kazasız ve keyifli turlar

five

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Yazınız için teşekkürler sormak istediğim kullandığınız rubena lastik
şu konuda bahsedilen lastik mi? (link)

bir de foji üzerindeki lastik tekeri marka modeli ve boyutu nedir tam olarak

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mehmetsunu
katılıyorum. turistik bilgiden ise böylesi teknik/ pratik bilgiler daha faydalı oluyor. geçmiş olsun ve tebrik ederim.

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
@Safa Arslaner

Serhatın bisikletindeki lastik rubena longway zırhlı lastik olduğunu biliyorum. Fuji deki yani benim bisikletimdeki lastik fujinin bir alt markası "vera" diye biliyorum. Piyasada bulamazsınız. Kullandığım lastiğin ebadı 700*32c, Serhatın 700*35c
(link)

• Beğen
Tepkiler: Safa Arslaner

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
@Osman Kıtay

bu galiba 3 mm koruması olan hocam

bir de 5 mm olan stop thorn ultimate varmış.

teşekkürler cevap için :)

• Beğen

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
@Sey_Yeah
Merak etmeyin resimli tabelalı yol yazısı çok yakında TAN gazetesi olarak yayınlanacak :p

• Beğen
Tepkiler: Sey_Yeah ve five

deathsidestory

Daimi Üye
Tepki
496
İsim
Cem
Bisiklet
Diğer
@mehmetsunu
hahaha, aynen ben de böyle düşünüyorum. Buradaki mantık, az konuş / çok fotoğraf göster şeklinde ileriyor ama ben tam tersi, az fotoğraf / çok laklak olan yazıları severim. Birincisi öykü tadında seni yazıya bağlar, ikincisi yapılan tur ve gezilen yöre hakkında daha net fikirler alırsın.

@Osman Kıtay abi, yaşlandınız artık kabul edin, yapın şöyle günlük 100 - 120km'lik turlar sakin sakin, geze geze takılın :p (böylece genç yancılara da gün doğsun :D )

deathsidestory

Daimi Üye
Tepki
496
İsim
Cem
Bisiklet
Diğer
@Osman Kıtay Abi çok isterdim ama o tarihlerde doluyum (gözüm yemedi demem, çok pis bahane yaratırım) :D
İşin şakası o kilometreler beni üzer ama şöyle yarısına fit olursanız, yaşlılarla tura çıkmama prensibimi ayaklar altına alıp, bu seferlik katılabilirim hahahaha