Trans Anatolian Tour

five

Part time turcu
Tepki
3.960
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@osmankitay

Osman bu nasıl pardon ? Arada 300 Km. var. :)
Ben de açıkçası Antalya'ya 4 gün deyince umutlanmıştım. :) 'Pardon Dalaman' deyince öylece kaldım. :)

Takipte olacağım.

Lütfen olumlu olumsuz tüm durumlardan bizi haberdar et.

Bir yardımımız olursa elimizden geleni yaparız.

Kazasız ve keyifli ve yüksek performanslı turlar...

five

Scudo

Sey_Yeah

Daimi Üye
Tepki
97
Bisiklet
Specialized
ben de hergün 1 saat derken, artık 1,5 saat non-stop kullanmaya başladım.

bu tür turlara ilgimi çeker oldu

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
@five

:) Özel gönderdiğim mesajda hatırlarsan o bölgeyi yani dalaman-tarsus arasını 3 gün olarak planlamıştım.
Daha sonra 4 gün üzerinden hesaplamaya başladım.

Hafıza sürçmesi sonucu antalya- tarsus arası 4 gün yazdım. O nedenle :mlk:

Haberdarlık derken daha 5 ay 2 hafta var zaten. Hayallerle yatıp kalkıyoruz.
Görüşleriniz bizim için en büyük yardım.

Saygılar...

@celep

Daha başına neler geleceğini bilmiyorsun. Her şey çok masumane başlıyor. Sonrasını sorma.

• Beğen
Tepkiler: five ve skapilar

five

Part time turcu
Tepki
3.960
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@osmankitay

Hayaller değil mi bizi motive eden. Ben de bir sene öncesinden kurmaya başlarım hayalini ertesi sene yapmak istediğim turun. Hele tarih yaklaşınca heyecan da artar... En güzel yanı hayal kurması, başlaması, bitirmesi... Hepsi büyük haz...

Performans konusunda, henüz günde 200 km. görememiş bir olarak, bana laf düşmez ama sağlığın (ve devam edebilecek durumda olmanın) en önemlisi olduğunu düşünerek bu konuda dikkatli ve tedbirli olmanın önemli olduğunu düşünüyorum.

5 ay 2 hafta çabuk geçer. Hayallerle, planlarla, muhabbetle...

Selamlar

five

• Beğen
Tepkiler: -Ertuğrul

basri

Forum Demirbaşı
Tepki
1.339
İsim
Tuncay Özışık
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Look
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba,

Bu güzel turu destekliyorum ve keşke zamanım olsa da böyle bir turun parçası olabilsem diyorum...

Mayıs ayının ortası, iç anadolu bölgesi ve yaz saati uygulaması göz önüne alınarak hesaplanırsa, yaklaşık olarak; Güneş Doğuşu: 05:30, Güneş Batışı:20:00 alınabilir. Alacakaranlık zamanlarını şimdilik hesaba katmayalım. Sabahları çorbacı (06:00) + otel kahvaltısı (07:00) yapılırsa en iyi ihtimalle tekerlekler 07:30'da dönmeye başlar. Akşam 20:00'ye kadar 12.5 saat kalır. Bunun 2.5 saatini molalarda (yemek, çay, tuvalet, fotoğraf çekimi, yol planlama, halkla muhabbet, patlak teker vb) harcasanız ve antremanlıysanız temiz 10 saat pedala basabilirsiniz. Ortalama 18 km/saat tuttursanız ki bu yüklü bir tur bisikleti ile yapılabilecek güzel ve mantıklı bir ortalamadır, 180 km yol alırsınız, hiç fena değil.

Böyle bir plan da aklınızda bulunsun, hem çok stres ve eziyet olmaz, yeterince keyif de alırsınız diye düşünüyorum. Sonuçta uzun turlarda keyif almak motivasyon açısından çok daha önemli.

Hayırlısı...

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
Bizim niyetimin gün ışımasından 1 saat önce kalkıp, imamı uyandırdıktan hemen sonra hareket etmek. Tahminime göre 14 saat gün ışığından faydalanabiliyoruz. Kahvaltı vs. için oteli beklemek büyük zaman kaybı. Bizim bu tur biraz yarış havasında geçecek gibi.

Belki önümüzdeki yıllarda bu turu Trans Continental Race gibi "Trans Anatolian Race" adı ile değişik bir hava da büyük bir eğlenceye de çevirebiliriz. Ne dersiniz?

• Beğen
Tepkiler: basri ve five

erkan_harman

Daimi Üye
Tepki
177
İsim
Erkan Harman
Bisiklet
Salcano
Cok guzel.bir iddali plan ki hava sartlari sizin vucutunuz sartlari ruh haliniz en yuksek tempoda idmaninizi cok saglam bir sekilde kuvvet ve nefes idare etme yontemi cok onemli ama guzel bir idda ins isdediginiz gibi bir tur gecmesi dilegiyle

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@Derya Keçeci

antrenman sırasında 3 saatten sonra 3 4 litre su kaybı oluyordu yoğun performansta öyle bir konu vardı sürekli kaybedilen su yerine koyulmadığında azar azar 4 saatten sonra tehlikeli noktaya ulaşıyormuş. sırasıyla yorgunluk baygınlık vs diye gider. antrenman sırasında da sürekli su almak gerekiyor ve molalarda 100+ da sıvı yanında protein ve karbonhidrad ağırlıklı beslenmek gerekiyor. günde 200 km demek normalde yediğiniz yemeğin 3 misli demek 200 km de ağırlık yük varsa 5000 kaloriden fazla kalori yakar. ben 80 km de bol bol su içtiğim halde 2 kilo verdiğimi bilirim. öğünde atlamamak lazım uzun turlarda.

stravadan takip ederim floryadan çanakkaleye 19 20 ortalama ile gidenler var ki onlarda çok iyi antrenmanlı kişiler. ve yol bisikleti ile yuksuz gidiyorlar. 25 ortalama o kadar uzak mesafede imkansız tabi gunde 350 400 km yapanlar var onlar ironman 20 ustu ortalama ile

• Beğen
Tepkiler: Osman Kıtay

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
@Cem Ç.

Şu yazışmaları okuyun acaba 25 ortalama bir yerde demiş miyim?
2 Defa yazdım maksimum düz yolda hızımız 25-26 km olacak. Bu hızın üzeri hızlar vücudun daha hızlı yorulmasına neden oluyor.

1 sefer 200 km yaptım. Bende 1 kilo fark oluşturdu. 680 km lik 6 günlük turumuzda ise 1,5 kilo farkla çıkmıştık.

Ama sürekli 200+ lık bir performansta kilo kaybı katlamalı olacaktır. Su kaybını hiç söylemiyorum bile.

D. Oğuz

Daimi Üye
Tepki
600
Osman abi bu yolculuğu 9 mayıs yerine 9 temmuz demiş olsaydın hemen yanında alırdım soluğu :D

Şimdi hedef yaklaşık günde 200 km pedal çevirmekse ciddi iş bu. Yanınızda Protein tozu bulundurun. Neden diyecek olursanız o 200 kmlik sürüşler sizi ilk 2-3 gün sadece karbonhidrat ve yağ ayrıca çok çok az protein depolarınızdan beslenerek enerjiyi açığa çıkarır. Fakat o 3. Günden sonra karbonhidrat depoları tamamen boşalmış olacak. Yağ ve proteine kalıyor iş ve proteini yakmamanız gerek. Ve vücut öyle bir şey ki karbonhidrat yağ derken proteinden de bir parça alıyor. Eğer yerine koymazsanız ciddi kas dokusu kaybına sebep olabilir. O yüzden 1.5x kilo kadar gram olarak protein almaya özen gösterin. Laktik asit problemine de yardımcı olur. :)

YAĞ ORANI KARBONHİDRAT ORANINDAN YÜKSEK OLAN YİYECEKLERİ TÜKETMEYİN özellikle vurgulamak istedim yakılması daha zor enerjiye dönüşmesi daha zor laktik asid+laktat oluşumunu hızlandırır ki kas ağrısının sebebi laktat birikimidir.

En büyük sıkıntınız rüzgar olacak. O konu şans işi gerçekten, umarım ki ciddi sorunlar yaratmaz size.

Su konusuna gelince. O idrar asla altın sarısı renginden koyu olmamalı. Koyu olursa suyu eksik alıyorsunuz demektir, yapmayın. Ona dikkat.

Özellikle karbonhidrat içeriği fazla olan yiyecekler (kuru üzüm, cevizli sucuk) bunlar hep olacak. Sıkıldıkça atıcaksın 3-5 kuru üzüm ağzına. 100 gramında ortalama 80 gram karbonhidrat var bunun :D beyin sadece hem bitkisel hem de hayvansal karbonhidratın yani şekerin en basit hali olan glikoz ile çalışabiliyor. Aksi takdirde hipoglisemi belirtileri ile kendinizi ölümle yüzyüze gelmiş halde yada baygınlık geçirerek kamyonun altında bulmanız işten bile değil, bu ciddi.

Muza bir dur diyin. Kabız yapar aşırısı. Lif miktarı yüksek karbonhidratlardan yana tercihinizi kullanın.

Bir de gıda takviyesi olarak supradyn all-day kullanmanızı öneririm, gün içi vitamin mineralinizi karşılayacak olan şey bu. :)

Powerade burn tarzı şeylerden uzak durmanızı rica edeceğim, vücudun işleyişinde aksilik çıkarabilme konusunda ustadır kendileri. O riski göze almayın.

Onun haricinde, Allah yolunuzu şimdiden açık etsin. :)

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
@Oğuz Dilmaç

Oğuzcuğum öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

9 Temmuz yerine 9 Mayıs olmasının nedenleri, Gidilecek rotanın çok sıcak olması, Okulların kapanmamış olması nedeni ile yolların sakin olması ve yaz tatili içinde vakit kalması içindir. Mezun olduğunda Mayıs turlarına bekleriz.

Protein tozu ile ilgili marka filan verirsen sevinirim.

Kuru Üzüm bizim en önemli yoldaşlarımızdan birisi. Muzdan vazgeçebileceğimizi zannetmiyorum. Kabız olmak motoru bozmaktan iyidir :)

Su olayına gelince, geçen yılki turda günde 8-9 litre su tüketmemize rağmen bazı günler kola işediğimiz oldu. Ayarı bir türlü tutturamıyoruz :D

Powerade ya da burn gibi içecekler hiçbir zaman kullanmadığımız içeceklerdir. Hatta bu turda şalgam suyu olayına girmeyi düşünüyoruz. Karbonhidrat oranı yüksek.

Seninle bol bol yazışmaya devam edelim. Fikirlerin bizim için önemli. Sevgiler, saygılar...

• Beğen
Tepkiler: five ve skapilar

D. Oğuz

Daimi Üye
Tepki
600
Abi Hardline türk malı sağlam, fiyatı uygun. (link)

Ayarı tutturmak için şöyle: Ağız kuruluğunu hiçbir zaman hissetmeyeceksiniz. O şekilde suyunuzu alın yanınıza, depo yapın gerekirse. Yağı bitmiş hararet yapan arabaya dönmeyin yollarda :D

Sonrasında hemoroid kaynaklı çekeceğiniz acı size unutamayacağınız dakikalar yaşatabilir ama osman abi :D ikisini dengeli olarak kullanırsanız sorun olmaz. Onun haricinde kabak çekirdeği de güzel bir alternatif onu da ekleyelim.

Şalgam suyu keşke tadını sevsem dediğim şeylerden birisi, iyi düşünmüşsünüz. Kullanın tabiki. Enerji içecekleri ödeme sebep olur onu eklemeyi unutmuşum.

Mezun olunca, alırım bi dal valla :D iyi düşünmüşsünüz, su tüketimi konusunda ekstra avantaj olur sizin için.

Ayrıca, Dizlik alın iki tane. Çok sıkı olmasın, çok gevşek de olmasın. Bölgeyi sıcak tutup eklemin size ağrı vermeden daha fazla hizmet etmesini sağlar.

Bu arada çok sağol Osman abi, her zaman :)

• Beğen
Tepkiler: skapilar

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
Bize onun 900 gramlığı yeter Oğuz :)

Ağız kuruluğu hissetmediğimizden kola işiyoruz.

Bizim toto seleyi bol bol gördüğünden galveniz kaplanmış kadar sağlam. Şu ana kadar hiçbir turda toto ile ilgili ne kaporta ne de mekanik sorunu oldu.:evil:

D. Oğuz

Daimi Üye
Tepki
600
@osmankitay

Abi totoyu boşver, hepimizin öyle :D yeter ki işleyişte sorun olmasın.

Dizlikten kastım da o bölgeyi sıcak tutmak için kılıf tarzı bir şey. Bölgeyi vücut ısısıyla aynı seviyede tutup ısı kaybından kaynaklı ağrıların etksini en aza indirmek burdaki amaç.

Su konusu önemli ama, vücudun enerji üretim mekanizmasının önemli bir kısmı (karaciğerdeki şeker deposu yıkımı ile yağ dokusu yıkımı) su ile karşılandığından, özellikle de kanın yoğunluğunu azaltıp dolaşımı hızlandırması da ayrı bir güzellik.

Kahvaltı konusunda her sabah çorba içebilcek lüksünüz olacak ise asla es geçmeyin, kahvaltıyı da çorbadan yarım saat sonra yapın. Güzel bir başlangıç olur sizin için.

Akşamları da bisikletten indiğiniz gibi yemek bulmalısınız. Bu önemli, her aç kaldığınız dakika size bir sonraki gün için - performans olarak geri dönebilirliği çok yüksek. Aman diyeyim :)

Hafif bisiklet yerine hafif jant seti, hafif aynakol kullanın ve farkı görün :rolleyes:

NEVRES KME

Forum Bağımlısı
Tepki
1.510
Bisiklet
Specialized
Selam Osman, harika bir düşünce olmuş bu tur. İnşallah planladığınız gibi ve sağlık içinde başlar ve biter. Ha bu arada içim de gitti yani :) Şimdi benim şu kriz grip durumunu fırsata çevirmek için güzel bir fırsat çıkmış oldu önüme :)))) Kemoterapi sürecim nasıl ve nerde geçecek bilmemekteyim. Ama şimdiden çok heveslendim. bu yüzden hafif geçecek bu durum inanıyorum. Siz nereden başlayacaksanız durumuma göre biraz sizinle pedallayacam. inşallah. Yada duruma göre sizi Antalya ya da Tarsus da karşılayacağım. Mersin liyim hatırlatırım ;) Pedaldaşına da selamlar. Ya Allah ha gayret pedala kuvvet :)

• Beğen

deathsidestory

Daimi Üye
Tepki
496
İsim
Cem
Bisiklet
Diğer
Yoğunluk, sakatlığın vermiş olduğu moral bozukluğu vs nedeniyle aylar oldu foruma bakmayalı; ve foruma girer girmez karşımda Osman abimin ubersonic-ironmanvari tur planı çıkıyor karşıma. Hellaluyah! :p

Her sene peşlerine takılırım umudu oluyor ama adamlar her sene çıtayı biraz daha yukarı çıkartıyorlar. Motorla takılsam peşinize, ancak kaldırabilirim o kadar yolu herhalde :D

Velhasıl kelam, yazılanları ve tavsiyeleri okudum; sağlık kısımlarına hiç değinmeyeceğim -keza o işlerden anlasam şu an 3 farklı yerimden sakat olmazdım- ama kısmetinizin açık, rüzgarınızın sırtınızdan eseceği bir tur olmasını dilerim.

NEVRES KME

Forum Bağımlısı
Tepki
1.510
Bisiklet
Specialized
Geçmiş olsun acil şifadilerim. ="Cem Kılıçarslan, post: 1646322, member: 47408"]Yoğunluk, sakatlığın vermiş olduğu moral bozukluğu vs nedeniyle aylar oldu foruma bakmayalı; ve foruma girer girmez karşımda Osman abimin ubersonic-ironmanvari tur planı çıkıyor karşıma. Hellaluyah! :p

Her sene peşlerine takılırım umudu oluyor ama adamlar her sene çıtayı biraz daha yukarı çıkartıyorlar. Motorla takılsam peşinize, ancak kaldırabilirim o kadar yolu herhalde :D

Velhasıl kelam, yazılanları ve tavsiyeleri okudum; sağlık kısımlarına hiç değinmeyeceğim -keza o işlerden anlasam şu an 3 farklı yerimden sakat olmazdım- ama kısmetinizin açık, rüzgarınızın sırtınızdan eseceği bir tur olmasını dilerim.
Gecmis

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
İlgilenenler için Turumuz ile ilgili son detaylar : Dalaman' a uygun saate uçak bulmadığımızdan yolu biraz daha uzatalım dedik. Turumuz Bodrumdan başlayacak olup, aynı rota üzerinden devam edecek. Bisikletimiz (Bu hafta başı kesin belli olacak) %70 Fuji Touring, %30 Felt F95X olacak. Rotanın toplam uzunluğu 1950 km civarı oluyor. Başlangıç tarihimiz 9 Mayıs.

Tura Deniz Ticaret Odasından küçük bir sponsorluk alarak bisikletleri ve SJ5000 kamera alıyoruz. İz Tv ile bağlantı kurabilirsek turumuzu belgesel haline getirme planımız var. Her halükarda turda her gün 3 saat görüntü kaydı alacağız. Veri yedeklemek için yanımızda netbook ve hard disk götürerek maalesef ekstra ağırlığa sahip olacağız.

Turumuzun bir amacı da oldu. Kendisi ile yazıştık ve onay verdiği için açıklayabilirim. Turumuzu küçük bir grip yaşayan Nevres hanıma İthaf ediyoruz. Hatta sağlık durumu imkan verirse küçük bir parçasında bize eşlik edecek. Yani turumuz 3 kişilik oldu ;)

Motivasyonumuz tam ve heyecanımız dorukta, o güzel günü bekliyoruz :)

karmatte

Üye
Tepki
50
Bisiklet
Trek
Şimdiden başarılar diliyorum ,sevgili osman ve serhat . Daha önce konuştuğumuz gibi bu tur değil bir nevi rekor denemesi gibi bişey eh artık deneyimlerini paylaşınca göreceğiz nasıl olduğunu . şimdiden çok merak ediyorum :)

• Beğen

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
@karmatte

Teşekkür ederim. Gözüm sizi bir yerden ısırıyor ama :p