Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trakya-Fikret Albayla (2. gün)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında el turco tarafından paylaşıldı.

1. el turco

el turco Kıdemli Üye

Seviye:
    Sabah, yorgunlugumuzdan dolayi ancak 8’i gece kalktik. Esyalar toplandi, traslar olundu. Ben kahvaltilik almak icin carsiya gittim. Simit, Ezine peyniri, hiyar, domates, biber, zeytin alarak geldim. Ogretmenevinin bahcesinde, temiz havada soframizi kurduk ve caylarla birlikte kahvaltimizi ettik. Her firsatta Fikret alb.i konusturuyor, anilarini ve maceralarini hayranlikla dinliyordum. Bulent de epey yol yapmis ve bilgi sahibiydi. Her iksinden de cok faydali bilgiler edindim yol boyunca. Saat 10’u gece Catalca’dan ayrildik. Kaleici’nden gecip Incegiz (11:00) uzerinden

Kabakca’da (12:15) mola verdik.

Yollar artik “super”di. Doganin icinde bisikletle dolasmak kadar guzel birsey yok herhalde. Ancak Kabakca girisinde biraz saskinlik icinde kamyonlarin arasinda kaldik. Toz duman yuttuk ancak fazla uzun surmedi, Allahtan. Orada, bir cay bahcesinde diyemeyecem, sarmasiklarin uzerini kapattigi adeta bir magaraya donusturdugu bir kucuk alanda 2 kg uzumu oracikta migdemize indirdik. Bu enerjiyle Ihsaniye yoluna ciktik. Ihsaniye’yi gecince Gumuspinar’a dogru bizi yan ve karsi ruzgarlar karsiladi. Oyle sert esiyorlardi ki yedigimiz uzumun enerjisini orada harcayiverdik. Yolda dikkatimizi ceken 2 sey oldu, etrafta kuduz salgini uyari levhalari (ilerki gunlerde gene karsimiza cikti)

ve yol kenarlarindaki naylon torbalar ve molozlar (cevre kirliligi).

Bu kadar guzel bir cografyada dolasirken bu iki olumsuzluk bizi cok uzdu ve dusundurdu. Gumuspinar’daki (14:30) su dolum tesisinde mataralarimizi bal gibi tatli bir suyla doldurktan sonra Yaylacik, Aydinlar uzerinden

eski Istanbul-Kirklareli yolundan Binkilic beldesine (16:20) vardik.

Bol ruzgarli bu yolda hic terlemedik, adeta klimali rotamizda inerek-cikarak ilerledik, bu duzgun asfaltin uzerinde. Trafik yogunlugu cok azdi. Sagimiz solumuz mese palamudu ormani ve aycicegi tarlalariydi. Binkilic adinin, yakinindaki kalenin bin kilicli yigitler grubu tarafindan savunulmasindan aldigini ogrendik. Yemegimizi cikistaki Cicek Et Lokantasinda (0212-779 3029) yedik.

Gene manda yogurdu (sirf bu yogurt icin gidilir), zeytinyagli biber dolmasi ve domates soslu patlican kizartmasi bizi Safaalan uzerinden Saray’a (19:00) kadar goturdu (artik Tekirdag ilindeydik).

Giriste bir kahvede telefon molasi verdigimizde Fikret alb.’in tanidiklari cikti. Saray’a 5 km uzakta olan Cayla koyunden Mumun bey albayi hemen hatirladi, hatta bisikletindeki bayragin eksikligini bile fark etti. Anlasilan Trakya’ya gitmeyeli cok olmus ki hasret giderdiler. Anilar tazelendi. Saray’da Fikret alb. Orduevine yerlesti, bizse Bulent’le Saray Otel’e (0282-768 1683) yerlestik. Badana yapilan otelde bisikletlerimize kazan dairesinde yer bulduk (sicakliktan etkilenirler mi endisesiyle) ve tazelenip carsiya ciktik. Otogarda yemegimizi yedik (8,-YTL, genelde gezi boyunca ortalama bu fiyata ciktik). Sehri biraz dolastik ve dikkatimizi ceken su oldu ki etrafta kapali kadina hic rastlamadik. Trakya genelde tumuyle daha medeni bir gorunum verdi hep. Bu da mutluluk vericiydi. Otel kucuk, ucuz (20,-YTL kisi basi) ve temizdi. TV’si ve sicak suyu vardi. Konfor yoktu ama rahatti. Yeri PTT’nin hemen yaninda. Odam cati katinda oldugundan biraz sicakti, ben de pencereleri acik biraktim. Sivri sinege karsi da spreyi sikinca rahat bir uykuyla yarinki Luleburgaz yolu icin dinlenmeye gectim.

Saray hakkinda daha fazla bilgi icin:
    Catalca > Incegiz 9.km (39 dk bisiklet uzerinde gecen sure)
    > Kabakca 15.km ( 1:11:00)
    > Ihsaniye 19.km
    > Gumuspinar 31.km
    > Binkilic 47.km (3:57:10)
    > Saray 70.km (5:23:26) 13 km AVS – 61 km MXS – 1332 CAL – 81.16 FAT

Fotograflar Bulent Yamaner’e ait. Rotuslar benden : ))

2. Selay Yaman

Selay Yaman Forum Bağımlısı

Seviye:
    Harika bi gezi olmuş , paylaşım için teşekkürler..Fotolar biraz daha büyük olsa daha iyi olucakmış gibi sanki...Yinede emeğinize sağlık.

el turco bunu beğendi.
  3. el turco

el turco Kıdemli Üye

Seviye:
    begendiginize sevindim, fotolarin uzerini tiklayinca daha buyuk izleyebilirsiniz. denediniz mi, olmuyor mu yoksa. bende oldu da.

4. Selay Yaman

Seviye:
    Oluyor , öyle izledim kareleri fakat hepsine tek tek tıklayıp bakmak gerekiyor..Yinede cok güzel kareler teşekkürler..

5. el turco

el turco Kıdemli Üye

Seviye:
    olduguna sevindim. simdi bu isleri yeni yaptigimdan bilgim dahilinde 800x600 secenegini seciyorum imageshack'den. o da thumbnail olarak yerlestiriyor fotoyu. baska arkadaslarin yazilarinda daha buyuk yerlestirildigini gordum. bilginiz varsa nasil olabilecegini ogretirmisiniz, tesekkurler.

6. Selay Yaman

Seviye:
    Özel msj ile anlatmaya calıştım ama umarım yeteri kadar açıklayıcı olmuştur :) Sevgiyle kalın..

el turco bunu beğendi.
  7. el turco

el turco Kıdemli Üye

Seviye:
    sonunda buldum ve ogrendim. ben imageshack'in sayfasinda sonuna kadar inmiyordum. megersem sonda hotlink to forum gibisinden bir secenek daha varmis. onu secseydim fotolar buyuk cikacakti. simdi anladim ve bundan sonraki gezi fotolarinda uygulayacagim. artik bu gezi boyle oldu. size zahmet bir tiklayip buyuk haliyle bakin. zaten gezi icin uygun boyutta bir makine edindigimde cok daha farkli fotolarla karsilasacaksiniz.
    ilginize tesekkurler.

Selay Yaman bunu beğendi.
  8. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Mustafa abi, buraya yorum yazmıyorum haberin ola ;) :D