Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trakya-Fikret Albayla (1. gün)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında el turco tarafından paylaşıldı.

1. el turco

el turco Kıdemli Üye

Seviye:
    Telefonum caldi ve hattin ucunda Fikret albay vardi. Heyecanla telefonu actim ve uzun zamandir bekledigim haberi aldim, Pazartesi yola cikiyorum dedi Fikret albay. Gelmek istersen hazirlan. Havalara uctum, nihayet Albayla bir tura katilma firsatini bulmustum. Cunku Fikret albayin genelde tek dolastigini, yanina kimseyi almadigini biliyordum. Ama bu sefer durum farkliydi. Nasil bir yol izleyecegiz, cadirli mi, kac gun, neler almaliyim gibi bir yigin sorunun cevabini aldiktan sonra hazirligima basladim. Sehir disina 1 kere cikmistim, Iznik’e. O da 2 gunluktu. Bu sefer 5 gun benim icin yeni birseydi. Hem kendi kondusyonumu hem de bisikletiminkini olcebilecektim. Kimler var baska diye sordum ertesi gun: Bulent Yamaner, Dursun Ali (Balci), Sarkiz Ardic, toplam 5 kisiydik. Dursun Ali disindakileri taniyordum, hemen telefon ve e-posta trafigi basladi. Bulusma yeri ve saati ogrenildi ve pazartesinin gelmesi heyecanla beklendi.

1. gun: Pazartesi, 18 Agustos 2008 / Istanbul > Catalca
    Sabah 8:15’de Sarkiz’le Osmanbey Ataturk Evinin onude bulustuk. 9 ‘da Kagithane Tatlises benzincisinde Fikret alb. ve Bulent’le bulusucaktik.. Oraya varmamiz 25 dk. ancak surdu, erken gelmistik. Oturduk Tatlises’in onundeki sandalyelere ve bekledik. 9’u az gece telefonum caldi, Fikret alb. gelmis, ayri koselerde bekledigimizden gorememistik, bulustuk. Bir hayli gecikmeyle Bulent geldi, yoldaki trafik sikisikligindan bisiklet bile zorlanmis,. Fazla oyalanmadan yola koyulduk. Ilk durak Kemerburgaz’di. Orada bizi hem Dursun Ali bekliyordu, hem de kahvalti icin boreklerimiz. K.hane’den Hasdal’a cikip otoyoldan, ki muthis bir yolla (beton asfalt) K.burgaz’a vardik (11:00). Yolun kenarindaki genis guvenlik seridi bisiklet icin cok rahat bir ulasim sagliyordu. K.burgaz’daki kahveye yerlestik ve hemen onundeki seyyar saticidan boreklerimizi ismarladik. Birimiz de hemen yakindaki pazardan domates, hiyar ve biber alarak kahvalti soframizi zenginlestirdi. Sohbet tabiiki bisiklet uzerineydi. Fikret alb. yillarin tecrubesini bizimle paylasiyor, Dursun Ali ise bal ile ilgili bilgilerini aktariyor ve zaman zaman bisikletle ilgili yasadigi olumsuzluklari aktariyordu. Bunlari dinlerken kizmamak elde de degil. Yani bisikletliye bazen insanimiz ne de garip ve tuhaf yaklasimlar icinde bulunuyor.

Onumuzde uzun bir yol vardi ve fazladan zaman bile kaybetmistik. Hava da isinmaya baslamisti bile. Bu nedenle yola gecikmeden koyulalim dedik. Gokturk koyunu de gecip tekrar yeni yapilan Hasdal uzerinden gelen yola ciktik. Bu yol Saray’a kadar, oradan da ileriye gidecekmis (oh ne keyif). Ama su an sadece Isiklar’a kadar gidiyor. Odayeri sapagina geldigimizde yol bitmisti. Gerci tek yon olarak biraz daha devam ediyordu ama biz otoyoldan ayrilip yan yolda devam ettik (sola, Kirklareli yonune), Isiklar’da kahvede mola verdik (12:40). Burada ogrendik ki devam eden tek yoldan biraz daha bisikletle gidebilirmisiz (ama araclara kapaliymis). Koylulerle baslayan sohbet, Fikret alb.’in anlattiklariyla birlesince zaman hizla gecti ve kalkma vakti gelip catti.

Karaburun’a gidilecekti ama yoldaki agir vasitalar (ilerideki cukura moloz tasiyan damperli kamyonlar) bisikletle gidisi pek bir sevimsizlestiriyorlardi, zaman da gec oldugundan Karaburun’a inip sonra tekrar geri donmek yerine direkt Catalca’ya gitmenin daha dogru oldugunu soyledi Fikret alb. Ancak tek gunluk bir yolculuk icin bize katilmis olan Dursun Ali ve Sarkiz, Karaburun’a gidip orada geceleyip ertesi gun Istanbul’a donmek istediler. Isiklar’dan sonra Ihsaniye’den sola donup Bolluca (14:00) uzerinden (burada caminin altindaki kahvede mola verdik. Caycinin yaptigi limonatadan 3’er 4’er bardak ictik. Seker ihtiyacimiz herhalde fazlaydi) Arnavutkoy’e vardik (14:55). Dursun Ali ve Sarkiz burada bizden ayrildilar ve Tayakadin uzerinden Durusu’yu gecerek Karaburun’a dogru yola ciktilar (sonra ogrendik ki, cok keyifliymis orasi da. Biz de bir sonraki firsatta 2 gunluk Karaburun yapmaya karar verdik)

Arnavutkoy kalabalik, trafigi olan, kamyonlarin cok oldugu bir yerdi. Arkadaslardan ayrildiktan sonra fazla oyalanmadan burayi terk ettik ve Haracci uzerinden Sazlibosna’ya vardik (15:40).

Acikmistik ve burada yemege karar verdik. Bir koftecide Bulent ve Fikret alb. kavurma ve yogurt, bense pilav ve yogurt yedim. Yogurt, manda yogurduydu ve muthis bir lezetti. Daha sonra yolumuzda baska yerlerde de bu muthis lezzeti tattik. Burada Albayin tanidigi bir bahriye askeri olan arkadasi Zekeriya bey (diger adi Sukran) ile yesil bir bahce icinde cayimizi (tarcin ve elma) ictik ve hatira resimleri cektirdik.

Sazlibosna 350 hanelik, yaklasik 1500 kisilik bir koydu. Burasi 1912-13 Balkan harbinde Bulgarlara karsi direnmis Kirim Tatarlarinin yerlestigi sessiz, temiz havasi ve sukuneti ile guzel bir yerlesim. Sazlibosna’da karnimizi doyurup, hatta biraz sisirip Hadimkoy’e dogru yola ciktik. Once guzel bir inisten sonra barajin uzerinden gectikten sonra onumuze guzel de bir cikis geldi. Vallahi terleye terleye yokusun tepesine vardik. Neyse ki yolun kenari cok dar degildi de araclarla fazla yakinlasmak zorunda kalmadik. Hadimkoy’den ayrilirken dikkatli olmak gerekiyor ki Nakkas sapagini kacirmayasin. Burada yolumuz zaman zaman elektrik tellerinin altindan gecti. Teller, akittiklari elektrikten dolayi ses cikariyorlardi, adeta elektrigin akisini surekli uzerimizde hissettik. Fakat yol cok keyifliydi.

18:15 ‘de Nakkas’dan gecerek 19:05’de Izzettin (bir Tatar koyu) uzerinden gece 20:00’de Catalca’ya vardik.. Kendimizi hic zorlamadik ve zor gelen yokuslarda yuruduk, geride kalanimizi bekledik ve ortalama 13-13,4 km hizla seyrettik. [​IMG]Yoldan Fikret alb. Ogretmen evini (0212-789 2189) aramis ve 3 kisilik yer ayirtmisti. Bu rahatlikla Ogretmen evine yerlestik. Yikandik, tazelendik ve birseyler yemek icin carsiya indik. Yemekten ziyade susamistik ve herbirimiz 1 lt’lik uzum suyunu bir dikiste icti. Buldugumuz bir lokantada da karnimizi doyurduk ve dinlenmek icin odamiza cekildik. Ertesi gun Saray’a devam edecektik.

Catalca hakkinda daha fazla bilgi icin:
    T.C. Çatalca Kaymakamlığı Resmi Web Sitesi
    T.C. Çatalca Belediyesi | Resmi Web Sitesi
    http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Özel:Search&search=çatalca&ns0=1&fulltext=Ara

Ev (Nisantas) > Kemerburgaz 23. km (1:46:35 sure bisikletin uzerinde)
    > Isiklar 35.km (2:38:04) 13,3 km AVS
    > Bolluca 44.km (3:18:49) 13,4 km AVS
    > Arnavutkoy 49.km
    > Sazlibosna 59.km (4:19:27)
    > Nakkas 71.km (5:20:50) 13.2 km AVS
    > Izzettin 76.km
    > Catalca 83.km (6:18:69) 13 km AVS - 62,8 km MXS – 1537 CAL - 87,47 FAT

Fotograflar Bulent Yamaner’e ait. Rotuslar benden : ))

2. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Konuyu niye daha önce fark etmedim acaba diye sordum kendi kendime Mustafa abi. Trakya-Fikret Albayla/4. gün başlığını gördüm ve dedim " bunların kesin 1. 2. ve 3. süde vardır " diye. Yanılma payım % 0 dı :D

Buradan başladım okumaya, diğerlerine de sıra gelecek.

Ayaklarınıza, canınıza ve emeğinize sağlık abilerim..

el turco ve A.Bülent Yamaner bunu beğendi.
  3. el turco

el turco Kıdemli Üye

Seviye:
    tesekkurler kardesim, 5. gun de gelecek. bir gun de birlikte pedal basmak dilegiyle

4. ümit_levent

ümit_levent Forum Demirbaşı

Seviye:
    bravo vallahi size yaaa imrendim valahi

el turco bunu beğendi.
  5. cakmakmehmet

cakmakmehmet Kıdemli Üye

Seviye:
    hep hayalimdeki turlar ama bir gün mutlaka olacak..teşekkürler paylaşıma

el turco bunu beğendi.
  6. el turco

el turco Kıdemli Üye

Seviye:
    sagol, hani bir arkadas var ya,aklim fikrim gezmekte diye yaziyor. ben de onun gibi oldum. sanki devamli yolda olsam diyorum (ama nerede bu sans!)

ben de ayni heyecanla bir sonrakinin ne zaman olacagini merak ediyorum. aklim fikrim gezmege takildi - kaldi

Ahmet Mumcu bunu beğendi.