Trakya Cam-Evciler Köyü Bisiklet Turu 09-06-2013

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.978
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Üyesi olduğum Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü'nün sezon finali etkinliği olan Evciler Köyü Göleti Kano Festivali'ne 08-06-2013 Cumartesi günü işim olduğu için katılamadım. Pazar günü boş olunca kampa giden arkadaşlara bir sürpriz yapmak amaçlı bisikletle yola çıktım.
Bisiklete başladığımda itibaren bir gün içinde yaptığım en uzun mesafe 84 km'ydi. Başlangıç noktamda Evciler köyü arasındaki mesafeyi Google Map'de 61.5 km olarak hesapladı. Bu mesafeyi gidp gelmem halinde bir gün içinde yaptığım en uzun mesafeye ulaşacaktım. Bu hevesle akşamdan hazırlığımı yaptım.
Fotoğrafların açıklamalarını fotonun altına yazdım.

(link)

Saat sabahın körü ve km sayacı ayarlamamızı yaptık.

(link)

Bisikletim, yeni aldığım bagaj ve çantası ile hazır.

(link)

Ne işin var oğlum sabahın köründe yollarda? Tip kaymış...:))

(link)

Sabahın erken saatleri, hava süper, yollar boşboş.

(link)

Sokaktaki dostlarımız. Üçlü beşli sardılar etrafımı, bisikletten inince bırakıp gittiler.

(link)

Küçükkarıştıran ve Akçaköy'ü geçtikten sonra ilk durak Ahmetbey Belediyesi. 23. km'de ilk molayı vereceğim. Daha önceki köylerde pek fotoğraf çekmedim.

(link)

Sabah sporunu yapmak için bisikletiyle erkenden çıkan bir amca. Fotoğraf pek düzgün olmadı ama kısa bir sohbet ettik. Bir süre beraber pedalladık. Bana açık çorbacının yerini gösterdi.

(link)

Çorbayı beklerken bisikleti dinlenmeye aldım. Tabii ki gözümün önünde...

(link)

Tavuk suyu çorba ile sabah kahvaltısı. Mercimek ve Ezogelin çorbaları şişkinlik yaptığı için tercihim bu oldu.

(link)

Ahmetbey'i terkediyoruz. Aslında yerleşim bölgelerinde bol fotoğraf çekip koymam gerekirdi ama cep telefonunun şarjı bitmesin diye fazla çekmedim.

(link)

Pınarhisar'a doğru yola devam. Pınarhisara varmadan Tozaklı köyü çıkışından Poyralı'ya döneceğim.

(link)

Hava çok güzel ama sanki yavaş yavaş bulutlar toplanıyor.

(link)

Yorgunluk arttıkça tipte kayıyor haliyle.

(link)

Sütlüce köyü. Burası Oğlak Çevirmesi ile ünlüdür. Köyün dışından geçtiğim için köyden foto yok.

(link)

Sütlüce'ye uzaktan bakış. Bulutlar süper...

(link)

Cevizköy'e geldim. Ters ışıktan foto biraz karanlık.

(link)

Cevizköy deresi. Hava pırıl pırıl. Doğası gerçekten çok güzel.

(link)

Tozaklı Köyü Balkan Şehitliği. Şehitlere bir fatiha okuyup geçiyorum.

(link)

Şehitliğin uzaktan görünümü.

(link)

(link)

Ve Poyralı göründü. Burada bir mola vereceğim.

(link)

(link)

Poyralı'nın genel bir görünümü

(link)

(link)

Buradan itibaren Karadeniz başlıyor. Sürekli rampa çıkacağım için enerji toplamam lazım.

(link)

(link)

(link)

Bizim Zirve grubundan Serhat Özcanlar'a rastlıyorum. Oda Lüleburgaz'dan topladığı üç otobüs adamı Vize Chennem Şelaleleri'ne götürüyormuş. Ayaküstü sohbet ve tabii ki hemen bir foto...

(link)

Tırmanış başlar...

(link)

İslambeyli köyünden sora batıya döneceğim. Dönüşte bu köyde bir sürpriz bekliyor.

(link)

(link)

Leyleğin eşi de yanındaydı ama ben tam fotoyu çekerken uçuverdi, birini çekebildim.

(link)

Ana yoldan çıkarak Evciler köyüne dönüyorum.

(link)

Evciler'e geldim ama yol bitmedi, gölete varmak için daha 2 km yol var.

(link)

En sonunda Evciler Göleti. Arkadaşlar kampı karşı kıyıya atmış. Yola devam...

(link)

Kamp ahalisi...

(link)

(link)

(link)

Minik Zirve'ciler Kaan ve Duruyla oynadım. Bana yorgunluğumu unutturdular.

(link)

Ortam çok güzel. Zamanın ve yanımda malzemem olmadığı için kano yapamadım. Daha sonra inşaallah.

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

Dönüş başlasın.

(link)

İslambeyli'deki sürpriz. Su doldurmak için gittiğim çeşmede kadınlar yemek yapıyordu. Geleneksel bir yağmur duası yemekleri varmış Bana da kalmam için ısrar ettiler ama kalamayacağımı söyledim. Bunun üzerine bana irmik helvası ikram ettiler. Ben de helvayı yiyip Allah Kabul etsin dedim. Demez olaydım, ayrıldıktan yarım saat sonra duam kabul oldu ve yağmur başladı...Yağmuru yarım saat kadar yedim...:)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

Köyün güzellerİ...

(link)

Bu yakışıklı Akın. Çok cana yakın bir çocuktu;Allah ailesine bağışlasın...:)

(link)

İslambeyli'ye veda edip Karadeniz'in bittiği Poyralı'ya varıyorum.

(link)

Yola devam. Şarjım iyice azaldı, artık fotoğraf olmayacak dönüşte...

(link)

Ve şarj bitince son foto...:(

(link)

Sayaç 124.3 gösterdi ama Evciler köyüne girişte 1,5-2 km kadar sayaç yazmadı. Bunu da ekleyince 126 km gibi bir rakam oluştu. Bunu evde telefonu şarj ettikten sonra çektim. Yoksa turum saat 17:00'de bitti.

(link)

Ortalama süratim 16.6 km/h oldu. Dönüşte yağan yağmur ve karşıdan esen rüzgar ortalamayı bayağı düşürdü.

(link)

Yaklaşık 7,5 saat pedal çevirmişim. Faaliyet sürem 10,5 saat.

Bu rakamlar 47 yaşında olan biri için iyi rakamlar.
Aşağıdaki linkte rota ile ilgili veriler var. Genelde gidiş hep tırmanış, dönüş hep iniş gibi görünmesine rağmen dönüşte hem yorgunluktan hem de rüzgarın aleyhime dönmesi nedeniyle gidişe göre daha da zorlandım. Rota'nın tablolarını burada nasıl paylaşacağımı bilemediğim için sadece linklerini yayınlıyorum.

Tek derdim arkadaşsızlık. Çevremde bu işlere meraklı kimse yok. Tek tabanca gidiyorum ve geliyorum.

(link)

(link)

Scudo

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
Trakyalı biri olarak ve geçtiğiniz yolları uzundur görmesem de bilen biri olarak, gerek anlatımınızla, gerek fotograflarınızla gerekse azminizle hosuma giden bir gezi yazısı okudum sayenizde.. Gezilerinizin ve bu güzel anlatımlarınızım devamını dilerim Cevat hocam..
.
Ayrıca en sevdiğim kısmın şu kısım oldugunu belirtmeden de edemeyeceğim;
@M.Cevat Bayhan
.
Bol pedallar..

• Beğen
Tepkiler: Cevat_MD