Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trainerlar..

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında amoush00 tarafından paylaşıldı.

1. amoush00

amoush00 Çiğdemli2tekerleri kurduk balgat çiğdem odtü

Adı:
    Emrah Çetintaş
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Herkese selam.. ! Şimdi havalar güzel malum. Ben Ankara'da yaşıyorum. Karakış geldiğinde formdan düşmemek adına bu trainer denen aletle evde ter atmayı düşünüyorum. Böyle bir alet kullanan var mı forumda? Almaya karar verirsem hangi marka ve özellikleri önerirsiniz ? Bir de bu aletlerin kendine özel lastikleri falan oluyor. Bu da yeni bir arka jant ve ruble yatırımı felan da demek. Yapılmasa da olur gibime geliyor. Yani arka lastikle ön lastik arasında bir aşınma farkı yaratıyor sanırım. Böyle bir makinaya sahip olmak mantıklı mı? Yoksa gereksiz mi olur? Tavsiyeleriniz nelerdir ? Bol pedallı günler dilerim.

2. Bahadır S.

Bahadır S. Kıdemli Üye

Adı:
    Bahadır S.
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Yakın zamanda tacx flow kullanmaya başladım. Tacx coach programları var web sayfasında. Akşam onları uyguluyorum fırsat buldukça.
    Trainer üzerinde 10 dk dolmadan deli gibi terliyorsunuz. İyi hava alan bir ortamda ve kesinlikle vantilatör ile çalışmak gerekiyor.
    Trainer alma sebebim yeni doğan oğlum olduğu için haftasonları hariç sürüşe çıkamamaktan kaynaklıydı. Aynı zamanda ben ds ankaradayım. Karakışta iyi olabilir.
    Trainer olayı riskli. Çoğu kişi aldıktan sonra 20-30 km kullanıp geri satıyor. Ben şahsen o sınıfa girmemek için irademi zorluyorum.
    Antrenman programı uygulamadan sadece binmek bana mantıklı gelmiyor. Zaten antrenman programları da 45-75dk arasında. Youtubedan eski yarışları açıyorum, ufak ufak takılıyorum.

amoush00 bunu beğendi.
  3. amoush00

Adı:
    Emrah Çetintaş
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    @feversea Bu gibi şeylerin kışa doğru fiyatları artar mı? Gerçi ülke garip bir ülke dolar avro fırlar bir anda .. o da var.. Belki sahibinden.com da dediğiniz gibi mantıklı bir ikinci el bulunabilir..

4. sinobjk

sinobjk Forum Demirbaşı

Adı:
    Sinan POLAT
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    irade göstermek gerekiyor elbet fakat forumda bu sporu ciddi bir şekilde yapmaya calısan üyelerin bir cogu kondisyon kaybı yasamamak için kışın trainer ya da roller kullanıyor diye biliyorum. güzel bi konu olabilir. trainer ve roller kullananlar marka model tavsiyesi ve kullanım önerilerinden bahsederlerse baya faydalır olur kanımca ...

amoush00 bunu beğendi.
  5. Mert-Demir

Mert-Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tacx markası meşhur indoor training konusunda bende roller kullanıyorum, aslında trainer alıcaktım ama ses seviyesi yüksek diye okumuştum, ayrıca 2 alet üzerinde antreman yapmak hiç hayal ettiğiniz gibi olmuyor inanılmaz sıkıcı ve iyi hava alan ortamda yapmak gerekiyor.

6. amoush00

Adı:
    Emrah Çetintaş
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Ben bu konuda akıllı telefonlarla istatistiklerinizi falan tutan modellerin daha mantıklı olacağını düşünüyorum.Böyle şeyler iç motivasyon sağlıyor. Ayrıca spordan sonra hissedilen o zorlanma sonrası olan rahatlama çoğu sporcunun bağımlı olduğu bir durumdur ki, bende de söz konusudur. Gün aşırı bisiklete binmeden duramıyorum. En azında koşmaya gidiyorum vs.. Bu yüzden trainerın iyi olacağını düşünüyorum.. Düşünsenize ter atmak için bile aldığınız o yürüyüş bandları felan yine bir trainer fiyatına. Şİmdi sahibinden.com a baktım. Bu decathlonun minimum seviye trainerları var satılık. Ne derece memnun eder bilemedim. Ama kışa doğru alacağım diye düşünüyorum zira şu sıralar dışarıda bisiklet sürmek varken evde böyle birşey yapmak mantıksız geliyor bana..

@Mert-Demir Geçicen televizyonun karşısına vereceksin dum tıs müziği kulağına terleyeceksin.. Böyle kurtulursun o sıkıcılıktan ayrıca işte bugün şu programı bitirdim .. toplamda şu kadar yaptım vs gibi istatistiksel motivasyonlarda insanı coşturuyor. Hava iyi olduğunda da vurursun kendini dışarı ve millet kasılırken basar geçersin.. :);)

Bu iş için ayrı bir rubleli arka lastik bulundurmak mantıklı mıdır?

Mert-Demir bunu beğendi.
  7. Hakan Can Onrat

Hakan Can Onrat Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @amoush00
    Merhaba, marka konusu bütçenize göre değişmekle beraber en çok tercih edilen Elite ve Tacx'tir, bunların dışında Minoura, Cycleops ve Blackburn'a da bakılabilir.
    Özellik olarak benim gördüğüm en gelişmişleri Tacx'te var i-genius ve i-magic modelleri sanal gerçeklikli modeller. (i-genius daha gelişmiş)
    Sanal gerçeklik nasıl oluyor derseniz:
    ama 1000 Euronun üstünde bir fiyatı olması lazım, ve aynen trainer lastiği almazsanız normal lastiğinizi çok çabuk eritir ama yeni arka jant almanıza bence gerek yok lastik değiştirmek 5 dk bile sürmez.
    Bence böyle bir alet almak mantıklı ama ben size yukarıda verdiğim gibi sanal gerçeklikli bir trainer almayacaksanız onun yerine roller (makara) almanızı öneririm.
    Çünkü trainer kullanırken çok sıkılıyorsunuz ve bence antremanları makaraya göre daha verimsiz oluyor ayrıca makarada bisiklet üzerindeki dengenizi de çok güzel geliştiriyorsunuz ve daha gerçekçi geliyor; denge sağlamaya çalıştığınız için de daha az sıkılıyorsunuz ama dediğim gibi sanal gerçeklikli bir trainer alırsanız işler değişir :D

azzurro ve amoush00 bunu beğendi.
  8. Saturn

Saturn Aktif Üye

Adı:
    Eray A.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
  9. Emrah Özşahin

Emrah Özşahin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bende trainer için özel lastik almıştım. Hatta dün denedim inanılmaz ses farkı yaratıyor. Trainer için kullanılan lastikler daha güzel oluyor. Eski jantıma ruble taktım hazırda bekletiyorum. Dışarı çıkacağım zaman hazır tekeri takıyorum zor olmuyor.
    Trainer ile antrenman yaparak çok değil her gün 30-35 dakika sürerek (vantilatörsüz) 15 kilo falan verdim. Ama sıkıldığım için 6-7 aydır binemedim evde öyle duruyordu. Tekrar aynı kiloları geri alınca tekrar başlamak icap etti. Ramazandan sonra başlamayı düşünüyorum.
    Bendeki Tacx Satori. Ama bilgisayardan bağımsız olduğu için, ekranda bisiklet yarışı açsanız bile pek sarmıyor.
    Üst versiyonlarda bilgisayar ile bağlantı kurulup, koştuğunuz pistin gerçek eğim oranına göre viteslerin ağırlaşması falan çok gerçekçi oluyor. Yani öyle biliyorum youtube'dan izlediğim videolara göre. Hem gidonu çeviriyorsunuz yola göre falan daha iyi. Bazen düşünüyorum alsammı onlardan diye ama bir bisiklet parası.

10. RexMortum

RexMortum UltimaBicyclum

Adı:
    Ömür
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    bende de tacx flow 2200 var. matla beraber kullanıyorum, matın altında da halı var. ses seviyesi konusunda çok memnunum gerçekten. hatta seviyorum bile o yüksek olmayan ama mekanik sesi. ve ben yol lastiği ile kullanıyorum, henüz trainer lastiği almadım ama almak istiyorum tez zamanda. o zaman nasıl olacak ses onu merak ediyorum. ben antrenman programlarına falan pek takılmıyorum. bilgisayardaki sanal şeyleri de kullanmıyorum. ya youtube'dan eski yarışları izliyorum kullanırken, ya da dizi izliyorum. çoğunlukla dizi izliyorum. dizi daha keyifli.

amoush00 bunu beğendi.
  11. amoush00

Adı:
    Emrah Çetintaş
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    toplamda 850 tl lik falan bir para görünüyor eğer üst düzey aletler alırsanız. Bu ikinci el düşük seviye bir trainer ile ve yanlızca lastik alırsanız 265 tl ye kadar düşer gibi geliyor .. Olabilir.. Zamanı gelince değerlendireceğim..

12. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Trainer alıp bir süre sonra sıkılıp kenara atmak istemiyorsanız, Zwift ile uyumlu bir trainer almaya çalışın. Böylece trainerda yaptığınız antrenmanlar Strava'da da yer alır (tur rotanız, aldığınız irtifa, kadans, nabız, hız). Hatta aynı anda başka bisikletçilerle rekabet edersiniz.

Örnek Strava kaydı:

upload_2015-7-7_13-35-56.png
    upload_2015-7-7_13-36-24.png

Bu sayfada desteklenen trainerlar veya trainer uyumlu değilse desteklenen cihazlar listeleniyor. Yani uzun vadeli trainer kullanım planı yapıyorsanız buna dikkat etmekte fayda var.

http://www.zwift.com/what-is-it

Emrah Özşahin ve Murat B. bunu beğendi.
  13. amoush00

Adı:
    Emrah Çetintaş
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    @Bahadır Gürel Yani size virtual olarak bir yerde tur attıracak.. Oranın yol durumunu diklikleri yokuşları simule ediyor anladığım kadarı ile ?

Yaw bu bisiklet işi ne kadar bir işmiş arkadaş.. Şimdi @Bahadır Gürel bağlantısına baktım. Nabız ölçeri, kadans ölçeri vs oy oy.. bir bisiklet kadar yatırım..

14. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Bu işe başlayınca sonu gelmiyor maalesef :(

Ben diğer şeylerle kıyas yapıyorum bazen. Mesela forma girmek ve gelişmek için yaz-kış düzenli bir spor salonuna gitsem bir yılda ne kadar masraf çıkacak vb. Bir de spor salonuna gitmekle kalmıyor olay, bir süre sonra devamsızlık başlıyor. Çünkü spor salonlarımızda da motive edici faktör az.

amoush00 bunu beğendi.
  15. amoush00

Adı:
    Emrah Çetintaş
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    @Bahadır Gürel Bende öyle düşünüyorum. Spor salonlarının yıllık aidatları 1200 den başlayıp gidiyor maşallah..! Hele Sports İnternational felansa .. Ama bir kaç ay sonra almayı düşünüyorum ..

16. E.E

E.E Forum Demirbaşı

Adı:
    Enes
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Anlamadığım nokta neden yeni bir lastik janta rubleye mal olsun ? Lastik janta yapışık değil ya

17. amoush00

Adı:
    Emrah Çetintaş
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    @E.E Her defasında tak çıkar zahmetinden kurtulmak için. Ama kış boyunca sürmem derseniz. Bence sıkıntı yok. Havalar ağır yağış ve aşırı soğuk yaptığı dönemde takarsınız Trainer lastiğinizi ilkbahar yaz döneminde de normal lastiğe dönersiniz. Kışın bazen sürülebilir oluyor. Yada termallerle takılacaksınız durmadan değiştir yapma yerine qr ile söküp öbürünü hemen geçmek için.

E.E bunu beğendi.
  18. auuy

auuy Yeni Üye

Adı:
    AHMET UĞUR YILDIZ
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
  19. aknorl

aknorl Kıdemli Üye

Adı:
    akın oral
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bu lastik uygun ve gereklidir. Elite marka 2-3 senelik trainer üzerinde kullanıyoruz. Lastik deseni kaynaklı rezonans % 5 e falan indirdi. Rahatsız edici uğultudan vızırtıya indik. Tarif anlaşılır oldu sanırım. Lastik değiştirmemek için vasat bir arka jant yaptık, o da iş görüyor. Vites ayarları dağılıyor ayrı konu...
    işin içine sanal teknolojiler girmesi beni bozuyor rica etcem bisikletim manuel kalsın.
    Ama trainer iyi bişi biraz sert kullanır hırs yaparsanız iş görüyor. Hızlı bir ısınma üzerine tırmanış benzeri bir ritim alışkanlığı beklentinizi karşılar bence...

20. RexMortum

RexMortum UltimaBicyclum

Adı:
    Ömür
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    merlin'den continental trainer lastiği aldım ben. 5 günde geliyo en geç. kullanmadım henüz ama piyasadaki en iyi lastik olabilir. alternatif olarak şıvalb'in ve tacx'in var ama içsesim, hey dostum git conti al, dedi. and so did i. bayram dönüşü kullancam bakalım.