Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trainer tavsiyesi

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Sefa coskun tarafından paylaşıldı.

1. Sefa coskun

Sefa coskun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Herkese günaydın kış ayları geldi soğuklar başladı artık antremanlarıma evde devam etmek için trainer almak istiyorum.Hem de daha hedefe yönelik antrenman yapmak için trainerları inceledim fakat kararsız kaldım.Sizin kullandığınız gördüğünüz duyduğunuz önerebileceğiniz trainer var mı ?
    Benim aklımda :
    Wiggle | CycleOps Fluid 2 Trainer | Turbo Trainers
    Bu var ne dersiniz ? Fiyat aralığım bu civarda 300 dolara kadar alabilirim.Yurtdışından almayı düşünüyorum.Ama ikinci elde olabilir.

2. Sadettin Z.

Sadettin Z. Girişim Savaşçısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bu trainer'a alternatif olarak Elite Qubo Fluid Power trainer önerilebilir. Ben giriş seviyede Tacx Blue Motion kullanıcısıyım ancak yöneticilerimizden @Edip Dinçer geçtiğimiz haftalarda Qubo Fluid Power alıp kullanmaya başladı. Kendisinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yurtdışı karşılaştırmalarında genellikle Qubo daha sessiz oluşu ile biraz öne çıkıyor. Ancak Cycleops da gayet iyi bir trainer. Hangisini daha uyguna bulursanız onu alın derim.

Wiggle | Elite Qubo Power Fluid Trainer | Turbo Trainers

3. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Açıkçası ben de ikisi arasında gidip geldim ama daha Qubo'yu uygun bir fiyata bulunca aldım direk.
    Bulabildiğim en uygun fiyat şurada; Elite Qubo Power Fluid | Elite Shop (208$ + 21$ Kargo).

Daha ciddi ciddi deneme fırsatım olmadı ama ilk 10dk'lık denememde gayet sessiz olduğunu gördüm (veya duydum?).
    Bu arada kutudan QR da çıkıyor. ANCAK, şunu belirtmem lazım, siparişi verirken faturayı kutunun üzerinde bir yere yapıştırmalarını ISRARLA isteyin... Yoksa gümrüğe takılıyor ve teslim almak için siz gitmek zorunda kalıyorsunuz.
    Benim eklemediklerinden haberim yoktu, 1 saat 45 dakikada Başakşehir'e gittim, 8kg'lık paketi kolumun altına aldım, 1 saat 45 dakikada geri döndüm :).

amoush00 bunu beğendi.
  4. Sefa coskun

Sefa coskun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @Sadettin Z. Blue motion pro'yu gördüm fakat deneyemedim internette videolarına baktığımda biraz sesli çalışıyor.
    Elite Quaba Power fluidi duymamıştım hiç onu araştıracağım.
    @Edip Dinçer Peki Edip bey, okuduğum kadarıyla fluid sistemlerde sertlik derecesini ayarlayamıyoruz sanırım.Diğerlerinde ki gibi.Biz hızlandıkça direnç artıyor sanırım anladığım kadarıyla.Doğru mudur ? Eğer öyleyse kademeli çalışma planına uyamayız bizim için bir dezavantaj oluyor ? Bu konudaki bildiklerinizi bizimle paylaşırsanız sevinirim.

5. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Sefa coskun

Fluid sistemlerde makara bir sıvı içinde dönüyor. Sıvı ısındıkça, akışkanlığı azalıyor. Siz hızlandıkça zorluğu da kendiliğinden artıyor, yani zorluğu direk kendi viteslerinizle ayarlıyorsunuz.
    Bu açıdan "en gerçekçi yol deneyimi" olarak geçiyor bu tip ürünler.

6. Sefa coskun

Sefa coskun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @Edip Dinçer Aslında çok mantıklı değil o zaman ama sizin ürününüz de kademe ayarlama var sanırım?Videolarında öyle gözüküyor.
    Fakat Cyleops fluid 2 de yok çünkü sitelerinde birileride yazıp sormuş.Çok anlayamadım ama mesela düşük kadans yüksek watt anteramanlarımızı nasıl ayarlayacağız(güçlenme antremanlarını).Yani düşük kadansla yokuş tırmanmak gibi bir antrenmanı nasıl yapacaz?Yavaş gidersek dirençte az olacak ?

7. Aykuttasdelen

Aykuttasdelen Kıdemli Üye

Adı:
    Aykut TAŞDELEN
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Decathlonda satılan bir ürün var o nasıl peki ? :) bilgisi olan var ise bu konu altında onu da yazabilirseniz güzel olur.

8. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Vitesi yükselttiğinizde yavaş gidiyor olmayacaksınız :)

Fluid trainerlarda ilk 5 dakika içindeki sıvıyı ısıtmanız gerekiyor yavaş hızlarda. Vitesinizi arttırdıkça hızınız da artacağından (harcadığınız güç o an için çok olmasa da) belli bir süre sonra sıvı iyice ısınacağından, direnç de artacak (aynı zamanda harcadığınız güç de artacak).
    Böylece yüksek viteste düşük kadans çevirseniz bile hızınız fazla olduğundan sizi gayet zorlayacaktır. 53/11'le muhtemelen pedallar dönmeyecektir bile :).

Yüksek kadans çalışması yapmak isterseniz de vitesinizi en düşüğe alıp (39/23-25-28) çevirdiğinizde hızınız az olacağından direnç de çok olmayacak ve yüksek kadansta antrenman yapabileceksiniz.

Ekleme: Fluid trainerların hiçbirinde -bildiğim kadarıyla- zorluk ayarı bulunmuyor. Çünkü öyle bir şeye gerek kalmıyor.

9. amoush00

amoush00 Çiğdemli2tekerleri kurduk balgat çiğdem odtü

Adı:
    Emrah Çetintaş
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Para yetiyorsa smart trainer almanızı tavsiye ediyorum. Zwift için en güzeli..! @Sefa coskun

10. Sefa coskun

Sefa coskun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @Edip Dinçer anladım tahmin etmiştim fakat şöyle birşey aklıma gelmişti o sıvının direnci hadi okadar fazla değilse diye aklıma gelmişti ama en zor ayarda çeviremezsiniz diyorsunuz.
    @amoush00 :) ikinci sorum o olacaktı aslında. Ben dediğiniz programları biliyorum fakat hiç araştırmamıştım.Benim için öyle videoya falan gerek yok aslında,
    garmin 500 sahibiyim hrt ve cadance sensore sahibim.Bunları bilgisayara aktarıp anlık olarak nasıl takip edebilirim?Yada mesela kendime uygun bir program seçip onu uygulabilir miyim ?Kadansı azalt direnci artır vs gibi komutla uyarabilecek?
    Sanıırm bunlar için daha komplike aletlere ihtiyacım var.
    Ant+ sensor nedemek oluyor onuda pek anlayamadım bu konuda da yardımcı olabilir misiniz ?

11. Homer

Homer Kıdemli Üye

Adı:
    A.Murat Günal
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Geçtiğimiz hafta, Tacx Vortex aldım.

Ant+ ve BT üzerinden haberleşebiliyor.
    Mat ve Trainer lastiği ile oldukça sessiz olduğunu söyleyebilirim.
    Salonun ortasında antrenman yaparken, ailenin diğer fertleri TV izlemeye, kitap okumaya devam edebiliyor.
    Apartman dairesinde oturduğumdan ses çok önemli bir kriterdi.

Telefon veya tablet üzerinden seçilen antrenman programına göre cihaz %7'e kadar eğim simülasyonu yapabiliyor.
    44 adet antrenman programına ücretsiz ulaşabiliyor, 2 adet demo videosunu da kullanabiliyorsunuz.
    Bunun dışında bir çok ünlü yarışın heyecanlı etaplarının videolarını satınalmak mümkün.

Kadans, güç ve hız değerlerini anlık olarak uygulamada görmek (internette %5 sapmayla hesapladığını söyleyen kullanıcı yorumları var), antrenman bitiminde sonuçları mail ile almak, kullandığınız diğer uygulamalara aktarmak mümkün. (mapmyride kullanıyorum, aktarım sorunsuz)

Şu ana kadar gördüğüm tek eksisi fiyatı, ona da taksitle katlandık :)
    Ha bir de içinden Ant+ usb dongle çıksaydı harika olurdu. Zwift isteniyorsa buna ihtiyaç var.

Diğer alternatifim Elite Qubo Digital Smart B+ idi, ama bırakın stok bulmayı, fiyatını bile öğrenemedim Türkiye'de.

Ali Demir bunu beğendi.
  12. ilkin

ilkin Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
  13. farukbursali

farukbursali Aktif Üye

Adı:
    Faruk Bursalı
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Evde trainer yapmanın bir yolu yokmu ?

14. Sefa coskun

Sefa coskun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @Homer biraz araştırdım bende kesinlikle smart trainer alacağım.
    Zwift kullanmayı düşünüyorum.Yurtdışıyla tr fiyatları arasında fark olacağı için yurtdışından sipariş vereceğim.
    Bana smart trainer seçmem de yardımcı olursanız çok sevinirim.
    İhtiyaçlarım :
    Trainer lastiği
    Mat (decathlondan hallederim )
    Ant+ cadance ve hrt sensörü? (garmin 500 +premium hrt ve cdans sensörü var işimi görür mü ?)
    Smart trainer
    Eğer bu kadarsa 1500 liraya kadar limit ayırabilirim.artı eksi yüzde 20 daha artırabilirim limiti.
    Bu şartlar düşünüldüğünde alabileceğim modeller

Türkiyede fiyat farkı yüzde 20 kadarsa türkiyeden de alabilirim.
    Öneri ve yardımlarınızı bekliyorum

ekarahan bunu beğendi.
    Son düzenleme: 23 Kasım 2015
  15. Sadettin Z.

Sadettin Z. Girişim Savaşçısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    farukbursali bunu beğendi.
  16. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
  17. mutlu07

mutlu07 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bende hiç araştırmadan ikinci el almanyadan blackburn ultra diye bir trenir aldım,fakat daha kulanip deneme olanagim olmadı,şimdi bu tur konuları araştırıp hareket etseydim, cycleops fokur 2 alırdım hiç duymamıştım ama burda okuyup inceleyince hoşuma giti gerçekten,birde kurtkinetiks diye bir tane var oda cok güzel

18. amoush00

amoush00 Çiğdemli2tekerleri kurduk balgat çiğdem odtü

Adı:
    Emrah Çetintaş
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    @Sefa coskun aslında sahip olduğunuz garmin ürünü işinizi görecektir.. Eğer bilgisayar ile haberşemesi için bir de ant+ dongle ınız varsa hiç sorun değil.. klasik bir trainer bile işinizi görür. smart trainer ın ne avantajı var derseniz direnç ayarını direkt oyundan alıp size daha gerçekci bir sanal gerçeklik yaşatacaktır.. :) nası bir gerçekse..!

Öbür türlü siz bir sabit dirençte tutuyorsunuz trainerınızı mesala seviye 3 ( zwiftin sitesinde bir liste var hangisini hangi direnç seviyesinde tutmalısnız diye.. çünkü artık hr veya hız kadans sensörünü verilerinden power değerleriniz yazılımsal olarak hesaplanacak. yani o direnç seviyesi normalizasyon için önemli.. yani gerisini siz vites değiştirerek halledeceksiniz.. ha ben kulladım mı!? Hayır kullanan arkadaşlarım var ve okuduğum kadarı ile.. benim de hız kadans ve hr sensörlerim var ant +. ama dongle ı sipariş verdim bekliyorum..

Bu arada sistem adminlerinden erdinç beyin zwift konusu altında tavsiye ettiği bir ant+ dongle var.. onu sipariş ettim.. Kendisi aktif olarak kullanıyormuş.. ama zwift daha yeni olan usb-m modelini tansiye ediyor.. biri 10 dolara bile bulabileceğiniz birşey.. diğeri en ucuz 70 dolar civarına geliyor..

Son düzenleme: 23 Kasım 2015
  19. fatihİ.10

fatihİ.10 Üye

Adı:
    Fatih İ.
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
  20. Sefa coskun

Sefa coskun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @amoush00 Hocam anladım farklarını.
    Fakat cyleops fluid 2 250-300 dolar bandında.
    Tacx vortex smartta 350 dolar bandında o fiyat farkına değer diye düşünüyorum.Genel olarakta önerilen bir trainer.Yani 100 dolar smart özelliği için daha eğlenceli daha efektif olacağı için tercih edilebilir diye düşünüyorum.Sizlerin fikirleri önemli tabi
    Ant+ hrt ve kadans sensorleri için önerebileceğiniz bir model var mı ?