Trainer bisiklete zarar verir mi?

Scudo

Homer

Forum Demirbaşı
Tepki
591
İsim
A.Murat Günal
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Giant
Şu son BMC sayfasına takıldım !
Karbon bisikleti nasıl taşıyacağız peki?
Eldeki tavan taşıyıcılarını ön teker çıkan bir modelle değişmek gerekecek gibi.

Tacx Vortex ile Giant TCR üzerinde antrenman yapmaya çalışıyorum ancak videolardaki güç seviyeleri çok uzak tabi. Bir şey olacağını düşünmüyorum.

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
Bizim gruptan bir arkadaş ta tavsiye etmiyordu.. Sanırım statik bir durumda pedal çevirip kuvvet verirken oluşan direnç kuvvetlerinin hepsinin kadroya binmesi yüzünden olabilir.. walla bir bisiklet daha alamam trainer de kullanmak için.. Ha dişsiz lastikle mtbyi bağlamak ne kadar anlamlı olur bilemedim.. !??

Yılmaz Uyar

Forum Bağımlısı
Tepki
758
Karbon kadroyu trainer üzerinde kullanmayın.
BForumda bir kaç kere bunu belirtim, yeniden tekrar etmek gerekirse; Trainera bağlı karbon kadro ile yapılan antremanlarda bisikletin hareketi (yatay salınım) yoldaki gibi serbest değil, arka maşanın bağlantı bölgesi yatay olarak sabit ve hareketin yatay salınımı engellendiği için direk karbon karbon liflerini her pedal/her yüklenmede olumsuz etkiler ve bunu defalarca/defalarca yapacaktır. Karbon lifleri buna hareketden hiç hoşlanmaz.

Basit olarak şöyle örnek vereyim, yağmurda su taneleri yüksekden yere damlar... damlar... damlar... Nihayetinde damladığı bölgedeki beton dahi olsa deler/çukur oluşur. Bu suyun azmidir, sürekliliği başarıyı getirir.
RCT_8835.jpg

Bu tasarım trainer kadar zararlı, ön maşanın (yatay salınımda) yeteri kadar esneme aralığı olmadığından, ön maşanın alt bağlantı noktaları uzun süreli kullanımda karbon lifler etkilenir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Yılmaz Uyar

Yılmaz Bey değerli yorumunuz için teşekkürler. Sizce aşağıdaki modellerin, karbon kadrolar üzerindeki etkisi nasıl olur (olumlu veya olumsuz) görüşünüzü yazarsanız sevinirim.

Teşekkürler :)

http://www.velomanija.lt/application/images/Image/prekes/elite/0135003(1).jpg

hlksnrr

Forum Demirbaşı
Tepki
564
İsim
Haluk ŞENER
Bisiklet
Scott
@küpçü Bence bu soruyu birde bisiklet üreticinize kullandığınız modeli belirterek bir mail ile sorun.

Yılmaz Uyar

Forum Bağımlısı
Tepki
758
@Erdal YILMAZ
Erdal bey, tasarım daha kullanışlı fakat sabitlik aynı.

@küpçü
Karbon malzemeye kesinlike onay vermem ama alü için şimdilik bir olumsuz fikrim yok veya karbon kadar riskli olmadığını düşünüyorum. Fırsat buldukça alü kadroyu trainer üzerinde kullanıyorum. Mümkün mertebe yanal salınım yapmadan.

* * *
Basit bir test yapın: trainerde kullanılmış bisikletin QR üzerine bir bakın ne görüyorsunuz?

Yol antremanı yaparken, yatay düzlemde mutlaka salınım oluşur. Lastiklerin yere temas ettiği 3-5cm'lik nokta ile bisikletin tepe noktası arasında (tabii kullanım tarzıda etken) sağa ve sola salınım vardır. Hele ki ayak da sürüyorsanız bu salınım artar. Contador gibi kullanımı (dans tabir edilen) hayal edin. Finiş de depar yapılırken bu iş zirve noktasına çıkar.

Trainerda bu salınım yapılamaz, standart trainer kullanımda arka maşa sabitlenir. Peki bu durumda yatay düzlemdeki hareket nereye gidecek? Arka maşa bu direnci karşılamaya çalışır. Hele ki trainer üzerinde ayak da kullanıyorsanız veya sprinter tarzı interval yapıyorsanız; mutlaka sabit bölgeye olumsuz etki edecektir.

Günümüzde kadrolar 700g-800g aralığında üretiliyor. (600g civarıda RCA gibi özel kadrolar var, genel üretimden bahsediyorum.) Bunu sağlamak için bazı bölgelerde karbon katmanlar duruma adapte edilir. Üretimde dikey kuvvet bölgesi daha dayanıklı olurken, direncin düşük olduğu bölgelerde az katman kullanılır. Kadrolar 800g iken, ön maşanın 350g olması gibi!

Yine kadro üzerinde örneklersek; en zayıf bölge üst boru (toptube) denilen bölgedir. Dikey darbelere karşı direnc sağlar ama yandan gelen kuvvetde önce hasar alır. Yumurta kabuğu buna en iyi örnekdir; dikey olarak kıramazsın, lakin yanal kuvvet uygularsan en ufak darbeden etkilenir. Karbonu dikey/yatay dirence adapte edersek kadro ağırlığı tahmini 1.500g olur.
carbon-rims-katman-layer.jpg

Üstde karbon bir jantın üretimde kullanılan katman ölçüleri var. Neden her bölümü aynı katman olarak üretilmiyor? Örneğin ön jant 580g olarak hesaplanmış diyelim, her bölge aynı kuvvete karşı direnc hesaplarsak ön jant oldu sana 1kg... (aynı üretim şekli/direnc diğer materyal içinde geçerli olabilir!)

Alt bölümde ENVE'nin (ki firmayı takdir ederim, bide fiyatı giydirmese!) jant kesit örnekleri var, burada bölgesel katman ve ceper kalınlığını görebilirsiniz. (Burada mühendislerin esneme payı ve konfor gibi hesaplama işleri de var ama o başka bahar)

Ek: mümkün mertebe sade anlatmaya çalıştım, iş yoğun acele yazdım; cümle mantık hataları varsa affola.

ENVE-Factory-Tour-rim-cutaways02-600x293.jpg

ENVE-Factory-Tour-random-other-brand-rim-interiors01.jpg

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Hazır konusu açılmışken, benim de aklıma gelmişken merak edip Cervelo'ya mail attım, döndüler saolsunlar :)

Screenshot_1.png

Bağlantılarını doğru yaptığınız sürece Cervelo marka bisikletleri trainerlerda sorunsuz kullanabilirsiniz, fakat trainer üzerindeyken yanal hareketlerden kaçının (bisikleti sağa sola esnetmeye çalışmayın) demiş. Son olarak da trainer kullanımı sırasında oluşabilecek problemlerde bisikletin garanti dışı kalacağını belirtmiş :eek::D

küpçü

Daimi Üye
Tepki
2.442
Bisiklet
Cube
Trainerden vazgectim. Az gurultu yapan roller tavsiye edebilirmisiniz?

Gixxer

Forum Demirbaşı
Tepki
400
İsim
Yiğit Tabas
Bisiklet
Focus
İlginç bir konu olmuş ancak trainerlar karbon kadrolara zararlıysa bu kadar yarışçı vs. sürekli trainer üstünde antrenman yapıyor ve ben hiç trainerda kadrosuna zarar veren ya da kıran bir bisikletçi görmedim. Yine de Canyon ve Cube'te geçen olay beni de kuşkulandırdı ve tamamen emin olmak için ben de Focus'a mail attım. Geri dönüş yapınca buraya yazarım ne dediklerini.

• Beğen
Tepkiler: Savaş Acıboz

Savaş Acıboz

Aktif Üye
Tepki
161
Bisiklet
Merida
Roller daha zevkli hissi veriyor hiç denemedim kışa girdik bende araştırıyorum

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
@küpçü Alüminyum bisikletimin, kadro kulağının kırılmasına (rear derailleur hanger) yamulmasına ve kırılmasına sebep oldu. Fakat bu arka, mengene vidanın mesafesini dar tuttuğum için olan bir şeydi. Elite Turbo muin, Tacx neo gibi yeni nesil trainerların bu tarz bir sonuca götürmeyeceği kanaatindeyim

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Elinize kalemi alıp parmaklarınızla sarın; kalemi aks, işaret ve serçe parmağınızı da çeki borusuyla arka bacağın kesişim yerleri olarak düşünün. Şimdi elinizle pronasyon ve supinasyon hareketini yapın, parmaklarınızda bir baskı hissetmeyeceksiniz. Normal bisiklet kullanışı da böyledir siz sola veya sağa kadroyu yatırdığınızda tekerlekte yattığı için bağlantı noktalarında aşırı baskı oluşmayacaktır. Şimdi diğer elinizle kalemi sabitleyip, kalemi sardığınız elle aynı hareketleri tekrardan yapın. Serçe ve işaret parmağındaki kalemin yarattığı baskıyı hissettiniz mi? Trainerın kadroya zararlı olmasındaki mantık budur. Siz sol pedala bastığınızda bisiklet sola yatmak isteyecek ancak trainer sabit olduğu için yatmıycak ve aks kadroya bağlandığı yerlerde( solda sol üst, sağda sağ alt) çok fazla stres oluşturacaktır.

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Konudakiler çok akla dayalı,mantıklı ve doğru açıklamalar yaptılar, hele bisiklet üreticileri de bunu onayladıktan sonra bence risk almak gereksiz. Roller kullanmak çok kolay bir alternatif çözüm.

@Gixxer

O bisikletlerden onlarda yüzlerce olunca tabii sıkıntı olmuyor :) Kırılsa bile geri gönderiliyor fabrikaya.

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
26 inç Trainer lastiği bakmaya başladım. :) mtb ile yol bisikleti aynı şey değilki! :) Bizim kadro Geotech. Delta'ya bir soralım bakalım.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gixxer

Forum Demirbaşı
Tepki
400
İsim
Yiğit Tabas
Bisiklet
Focus
@Tolga Çelebi bahsettiğim yarışçılar çevremdeki federasyon yarışlarına ve ironman'e hazırlanan insanlardı aslında... :/ Onlar bisikletlerini kırınca hemen gidip yenisini alamıyor