Trafikte Ölümcül Kavga...

Engin ATAL

Forum Bağımlısı
Tepki
364
Bisiklet
Trek
Evden işe işten eve her gün bisikletle ulaşımımı sağlıyorum. Artık canıma tak dedi ve gerçekten bir gün trafikte birisiyle çok ağır sonuçlara yol açacak bir kavgaya gireceğim diye korkmaya başladım. Korktuğum olay kavga etmek değil, olur da kavga sırasında ölümcül bir darbe alırım da ölmez de yatalak kalırım diye. Adam son hız yanımdan sıfır geçiyor. Işıklarda duruyor yanına geliyorum camına tıklıyorum açıyor, durumu izah ediyorum adam dik dik bakıyor. Kimisi hakaret ediyor. Hele o doğan, şahin grubu arabalarda takılan, yarı bağrı açık, beyaz gömlek giymiş elinde tespih sallayan kekolar yok mu? Sabır çekiyorum artık. Kavga etmek istemiyorum ama sınıra dayandı. Bu afedersiniz ama d*l israfı insanlar yüzünden genç yaşımda olaya karışıp geleceğimi karartmakta istemiyorum. İşime bisiklet ile gidip gelmek istiyorum ama can güvenliğim 0 (sıfır)... Ben gerçekten çok sıkıldım artık. Kelle koltukta geziyoruz. B'twin marka dökme demir bisiklet kilidi taşıyorum artık yanımda. Olası bir kavga durumunda o arabanın bütün dikiz aynalarını ve camlarını indirmek istiyorum. Ardından üstüme yürüyen magandaların ayaklarını kırmak istiyorum. Bizim insanlarımız niye böyle olabilir? Çok mu zor trafik kurallarına uyarak araba kullanmak? Artık ciddi anlamda psikopat duygular besliyorum ve bir gün birisinin üstüne denemek için diş bileme modundayım.

Scudo

H.T

Forum Bağımlısı
Tepki
1.284
İsim
Hasan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Denetim ve yaptirim mekanizmalari dogru islemedigi surece bunlar yasanmaya devam edecektir.
Sizin kavga etmeniz bu magandalarin sayisini azaltmayacak.
Bir insana yapabilecegin en buyuk kotuluk onu umursamamak insan yerine koymamaktir.
Sabret umursama sen yoluna git deliye uyma.
Suphesiz ki Allah sabredenlerle beraberdir..

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Trafik insanın içindeki gerçek potansiyelin ortaya çıktığı enteresan bir ortam. Normalde sakin tabiatlı bildiğiniz birinin içinden minik bir canavar çıktığını, sessiz sakin birinin holigana dönüştüğünü görebiliyorsunuz.

Bu ortamda ne kadar kendinize güvenseniz veya yakın dövüş sporları ile ilgili olsanız da bahsettiğiniz türden bir "psikopatlık" en fazla başınıza dert açar.

Bu yüzden mümkün mertebe araçlarla etkileşimden uzak durup, çok elzem hallerde kendinizi korumak için yanınızda bir de biber spreyi bulundurabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla bu spreyler hukuki olarak silah statüsünde olmadığı için taşınmasında bir mahsur yok. Tabi hukukçu üyelerimizin görüşünü almak gerek.

rutkayozen

Üye
Tepki
11
İsim
Rutkay
Bisiklet
Bianchi
@Sadettin Z.

Saldırı amaçlı degilde savunma amacli kullanilirsa TCK ya gore silah statüsünde değerlendirilmiyor...

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Sizi çok net anlıyorum ve bu işin bir çözümü var. Bisikletteki perfirmansinizi artirin yani ortalama 25-35 arasi gidebilecek bir seviyeye cıkin ve seridin ortaya yakin kismindan kullanmaya baslayin . birakin sizin yerinize onlar kudursun. Sinirsiz internetim olsa burada paylasirdim yokustan 9-12 km/h ile ciktigim zamanlar bazen arkamda kuyruk olusturuyorum , evet cok kufur yiyorumdur ama kulagimda kulaklik var duymuyorum bile . acikcasi her seferinde kuduruyorlar ya zevkten dort kose oluyorum.

Dip not: canimi tehlikeye atmiyorum , bisiklet kaza videolarini izlerseniz genel olarak soforlerin hatasiz oldugunu bisikletlinin vok acayip yerlerden arabalarin onune firlamak zorunda kaldigini gorebilirsiniz . kimse seridi tam kullanan birine arkadan bodoslama girmiyor.

Guleryuz

Üye
Tepki
65
Bisiklet
Sedona
@furkan.zaman

Arkadan bodoslama girilme örneği;
(link)

Tamam genel olarak demişsiniz ama hocam öyle şoförlerimiz var ki emniyet şeritinde ilerleyen adama bile çarpma yeteneğine sahipler. İsterseniz üç şeritli yolun en sağında (emniyet şeritinden) gidin yine de can güvenliğiniz yok. Şerit boşsa sollanır/sağlanır olayı var bizim millette. Bir gün makas atarak ilerleyen adamın biri gelir, sizi kaput üstüne oturtur. Hele ki kulaklık çok daha büyük bir risk. Bizi çevreleyen bir metal yığını olmadığı için herkesten daha dikkatli/duyarlı olmalıyız çevreye (sosyal etkenlere) karşı. En azından kendi adıma konuşayım, arabayı kullanırken bile yüksek ses müzikte inanılmaz dikkatim dağılıyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Guleryuz genel olarak sizin yaptiginiz gibi yorumlar aliyorum , kimse benimle ayni fikirde degil , ama ben boyle daha guvenli surdugumu dusunuyorum. Muzik olayi kontrol altinda gereken sesleri duyuyorum :) evet emniyet seridinde bile gelip çarpabiliyorlar fakat sehir icinde emniyet seridinin olmadigi yerlerde suruyorsam ve ana arterlerde degilsem o yol benim arkadaş :) burdan herkesi aynini yapmaya davet ediyorum , bu yollar böyle kazanilir ancak. Sağa yapisip ilk acilan kapiya girmekle bir cozum elde edemeyecegiz .

Northmoon

Üye
Tepki
18
İsim
Ergin Vonal
Bisiklet
Geotech
Arkadaşım anladığım kadarıyla bu durumu sürekli yaşamana neden olan bazı durumlar var.
İşe gidip geliyorum demişsin ki bu trafiğin en yoğun insanların en telaşlı zaman dilimidir.
İçinde bulunduğun durumu düzeltemiyorsan bakış açını değiştirmelisin.
Rotanı değiştir, bisikletini değiştir, yola çıktığın zamanı değiştir.
Bisiklet hayatın kendisi gibidir. Bazen dik bir yokuş , bazen de yoğun bir trafik, yolunu değiş ve keyfine bak.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Engin ATAL runtastic sitesinden kendine rota çıkart. seni olduğunca güvenli yollardan gitmen için yol çiziyor sana.

chnk

Üye
Tepki
25
Bisiklet
Carraro
Yaninda biber gazi tasi. Cami tiklatip adam cami acinca olayi anlat. Sonrada biber gazini sık ve yoluna devam et. Emin ol bir daha unutmaz

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
@chnk
bu öneriyi dikkate alırsan birkaç gün sonra biber gazı sıktığın adamın arabasının altında kalırsın, memleket psikopat dolu.
yapacak bir şey yok mümkün olduğunca başımızı belaya sokmadan yolumuza devam edeceğiz, biber gazı gibi şeyleri artık kaçacak noktamız kalmadığında savunma amaçlı kullanmakta fayda var.
diğer yandan trafik insanı gerçekten çileden çıkarıyor, normalde sakin yapılı olsam da son zamanlarda trafikte ona buna atar yaparken buluyorum kendimi. kuralsızlığın hakim olduğu trafiğimiz gerçekten insanı zıvanadan çıkarır.

Tepki
88
Bisiklet
Salcano
tek bildiğim şu ki eğer sakin olmazsan zararlı çıkarsın. yukarıda yok tck nın bilmem kaçıncı maddesi falan diyenlere aldırma, burası bir hukuk devleti falan değil unutma bunu. ha tanıdığın politikacı, siyasetçi falan varsa hiç durma çağır polisi çektir karakola, zenginsen de bunu yapabilirsin. ama öyle işinde gücünde emeğiyle hak ettiğiyle bir yerlere gelen gelmeye çalışan biriysen kenardan git bulaşma. adam diyor ki şeridi ortala, artık o arkadaş norveçte finlandiyada bisiklet kullanıyorsa bilmem ama burada o işleri yaparsan ya kızgın bir sürücü arkadan dalar sana, yok onu yapmazsa da da kırar direksiyonu önüne bir ton sopa çeker. kırmızı ışıkta duran motora arkadan çarpıp, neden bunu yaptın denince de ben daha çok vergi veriyorum diyen sığırların yaşadığı bir coğrafya burası, sabırlı, sakin ve akıllı olun

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Sevgili dostum, bu yaşadıklarınızı yaşayan ne ilk nede son kişisiniz.
Tabii herkes kendi bakış açısına göre tavsiyede bulunmuş. Herkesin haklı yada farklı bakış açıları var.

Bende uzun zaman işe bisiklet ile gidip gelmiş(Hem de Sahrayıcedid-Hasanpaşa minibüs yolunda) biri olarak
vardığım sonucu paylaşayım. Halihazırda yazılı olan trafik kurallarını değil seni güvende tutacak, kişilerle muhatap olmamanı sağlayacak
bazı basit kurallar oluştur kendine ve bunları uygula.

Yoksa bu adamlar ve kuralsızlık-denetimsizlik Ülkemizdeki bisiklet sever sayısı ile maalesef azaltılamaz.

Hayatını kurtaran bir şey neyse onu Trafik kuralı imiş gibi uygulayabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: şamilkafkas

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
Silahınız olsa kurşununuz mu yeter öldürmeye beyefendi...
Şehir içinde bisikletliye yol vermeyene ceza
Yaya ya yol hakkı tanımayana ceza
Bisikletliye çaprtı ve suç onda hapis
...
Kaldırımdan gitseniz şoförlerimiz arabaya çarpmamak için kaldırıma çarpar yaya ezer.
Yoldan gitseniz motorlara da hak vermedikleri gibi bize de hak vermezler.
Üst geçitten geçseniz kamyonun damperi kalkar kazara köprüye çarpar yine ölürüz.
Alt geçitten geçsek yol göçer yama atmaktan asfalt dökmeyi unuttuk zaten.
Bir an dikkat diyelim. Ölmeyelim.

Aenescan

Aktif Üye
Tepki
47
İsim
Abdullah
Ben de kavgada bisikletin çelik sele borusunu beyzbol sopası niyetine kullanabilirim. 50 cm çelik :)

Hasan K

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Merida
Kurallar adam gibi işlese böyle şeyler olmaz en ufak kuralı bile ihlal ettiğinde çok ağır para cezası ver bakalım bidaha yapabilcekmi

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

EnesKlf07

Daimi Üye
Tepki
532
İsim
Enes Kalfa
Bisiklet
Scott
Trafikte bende çok yaşıyorum sabah antremanlarımda yada akşam çıktığımda bugün yaşadım bir tane daha yolun sağından giderken sağdan araç yola çıkacaktı durdu her neyse geçtim ilerde bir araç daha çıkacaktı fazla yola geldi sol şeride kaydım bende az az önceki araba yanımdan cm lerle geçti bayan sürücü kendisi ben direk plakayı not alıyorum yani sürdüğüm yerler aynı hep elbet denk gelir bir daha o zamana saklıyorum kendimi yada bisikleti olmadığım zaman felan denk gelir.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Aynı düşüncedeyim Furkan. Yolun ne kadar sağına yanaşırsak risk okadar artıyor.şimdi 155 arka çakarla birlikte adamlar hemen yavaşlıyor
@furkan.zaman

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@Engin ATAL Haklısınız ve ülkemizde bisiklet kültürü olmadıgı gibi zaten TRAFİK kültürü de yok ki? Sığır gibi adamlar mal gibi insanlar araç kullanırken onlardan fazlasını beklemek imkansız. Benim tek tavsiyem -kendime de görünebilir şekilde giyinmek, reflektörlü yeleksiz ışıksız çıkmamak. Araçların hareketlerini tahmin etmeye çalışmak gerisi boş. ...
Korkuyorum tabi ki çünkü her an her şey olabiliyor. Hele o ışıksız ve ters yönde giden elektrikli bisikletler ile yanımdan hızlı geçip motoru bağırtan kuba motorcular yok mu?
Yolumuz açık günümüz güzel geçsin, bu ülke bizim gibi insanlar sayesinde güzelleşecek, elbet onlar da yola gelecek ama bizler daha çook üzüleceğiz.